La Liga po 19. kole

Španělská nejvyšší soutěž má v poslední době dosti nepravidelný program. Před Vánoci bylo odehráno 17. kolo, po kterém následovala dvoutýdenní přestávka, kterou o prvním lednovém víkendu ukončilo 18. kolo. Po něm ligové boje opět na dva týdny utichly, teď o víkendu místo toho vrcholil španělský Superpohár a hrála se i celá řada zápasů Copa del Rey. V našem ohlédnutí se však vrátíme na začátek ledna, kdy se završila první polovina ligové sezóny. Krom připomenutí všech zápasů, pohledu na aktuální podobu tabulky La Ligy či naší tipovačky se podíváme i na krátké porovnání, jak na tom byli Netopýři v polovině minulé sezóny.

Jak se hrálo v 19. kole La Ligy

V prvním ligovém utkání v kalendářním roce 2020 hostil Real Valladolid Leganes. Hosté se v poslední době pyšnili celkem dobrou formou, což potvrdili i ve Valladolidu, kde si připsali čtvrté utkání bez porážky v řadě. Kdo se při příchodu na stadion opozdil, ten možná o hodně přišel. Už ve 4. minutě šli hosté do vedení gólem Martina Braithwaita. Domácí odpověď však byla rovněž rychlá, v 8. minutě vyrovnal Enes Unal. Další gól přišel ve 13. minutě a navrch mělo opět Leganes, za které se prosadil Roque Mesa. Potom už došlo k utišení ofenzivních zbraní, a to až do 79. minuty, kdy na konečných 2:2 svým druhým gólem v zápase vyrovnal Enes Unal.

Páteční předehrávky jsou tradiční součástí víkendových ligových kol La Ligy, no tentokrát se v pátek hrály zápasy dokonce dva. Na Valladolid s Leganes navázala Sevilla, která hostila Athletic Club Bilbao. I zde se do vedení dostali hosté, za které se v 15. minutě prosadil Capa. I druhý gól v utkání vstřelil hráč baskického celku, ovšem Unai Nunez se bohužel pro Lvy v 60. minutě trefil do vlastní sítě. Víc gólů už nepadlo a tak se oba celky rozešly smírně po remíze 1:1.

Sobotní program 19. kola otevřelo utkání na Mestalle, kde domácí Netopýři přivítali Eibar. O osudu zápasu rozhodla 27. minuty, kdy se prosadil domácí Maxi Gomez. Eibar totiž nedokázal využít několik nadějných příležitostí z druhé půle, no a Valencii se pro změnu nepodařilo dovést do úspěšného konce žádný z brejků, které jim otevřenější hra Eibaru v druhém poločase nabízela. Los Che tak zvítězili 1:0. Náš report z utkání si můžete přečíst zde.

V madridském derby přivítalo Getafe Real Madrid a tahalo za kratší konec pomyslného provazu. Bílý balet se do vedení dostal ve 34. minutě, kdy do vlastní sítě poslal míč domácí David Soria. Ve druhém poločase pak vedení Realu navýšil Raphael Varane v 53. minutě a na konečných 3:0 z pohledu hostujícího celku uzavřel skóre utkání v 96. minutě Luka Modric.

V dalším utkání sobotního programu 19. kola přivítalo Atletico Madrid Levante a diváci vše zásadní viděli během úvodní dvacetiminutovky. Ve 13. minutě poslal domácí do vedení Angel Correa. Na tento gól však vzápětí, konkrétně v 16. minutě, odpověděl Roger Marti. Atletico si však vedení vzalo rychle zpět, neboť v 18. minutě poslal domácí znovu do vedení Felipe. Zdálo se tedy, že na Estadio Wanda Metropolitano uvidíme nečekanou přestřelku, nicméně domácí vedení 2:1 nakonec vydrželo až do závěrečného hvizdu.

Největší překvapení 19. kola se zrodilo pravděpodobně v posledním utkání sobotního programu 19. kola. I když na druhou stranu se potvrdila známá fotbalová poučka, že derby nemá favorita. V tomto případě je řeč o barcelonském derby, ve kterém v tabulce poslední Espanyol přivítal naopak vedoucí FC Barcelonu. Připomeňme, že Espanyol ještě v této ligové sezóně nedokázal na domácím hřišti zvítězit. To se mu sice nepovedlo ani v tomto případě, nicméně i konečná remíza byla překvapivým výsledkem. V prvním poločase se gólově prosadil jen Espanyol, který poslal do vedení David Lopez ve 23. minutě. FC Barcelona však následně ve druhém poločase předvedla obrat ve skóre. V 50. minutě vyrovnal Luis Suarez a v 59. minutě poslal favorita do vedení Arturo Vidal. Leckterý fotbalový fanoušek si v tu chvíli pomyslel, že se FCB vydala na vítěznou stezku, ovšem tak to nebylo, neboť v 88. minutě si pro vedoucí tým ligové tabulky připravil studenou sprchu domácí Wu Lei, který vyrovnal na konečných 2:2.

V neděli v poledne přivítala Granada na svém hřišti Mallorcu a v souboji dvou ligových nováčků zvítězila těsně 1:0. Podobu skóre stanovila spolupráce dvou bývalých Netopýrů ve 24. minutě, kdy se po přihrávce Roberta Soldada prosadil Angel Montoro.

Nejgólovější nedělní utkání viděli diváci v San Sebastianu, kde domácí Real Sociedad hostil Villarreal. Baskický celek se dostal do vedení ve 22. minutě gólem Williana Joseho. Ve druhém poločase se však Žluté ponorce podařilo vývoj utkání zvrátit a získat nakonec všechny body. O vyrovnání se zasloužil Manu Trigueros v 58. minutě, kdy proměnil pokutový kop. Tradičním exekutorem penalt je však ve Villarrealu Santi Cazorla, který však v San Sebastianu přišel na hřiště až po vyrovnávacím gólu jako střídající hráč, ale i tak se dočkal gólového úspěchu a byl to právě on, kdo v 72. minutě rozhodl o vítězství Villarrealu 2:1.

Program 19. kola uzavřely dva zápasy, které skončily shodným výsledkem. Deportivo Alaves přivítalo Betis Sevilla a celkem brzy se dostalo do vedení. Ve 14. minutě otevřel skóre utkání Aleix Vidal. Betis měl velkou šanci na vyrovnání v nastavení prvního poločasu, ale Joaquin neproměnil pokutový kop. Ani tak se však Alavesu nepodařilo přerušit již poměrně dlouhou sérii zápasů bez vítězství, na konečných 1:1 totiž v 55. minutě vyrovnal hostující Emerson.

První polovinu ligové sezóny 2019/2020 nadobro uzavřel zápas mezi Celtou Vigo a Osasunou. Celta Vigo se v této sezóně dost trápí a v tomto případě se to znovu potvrdilo. Dlouho to vypadalo, že se oba celky rozejdou bez gólů, no nakonec skóre utkání otevřel v 75. minutě Santi Mina, který se do bleděmodrého dresu galicijského klubu vrátil před touto sezónou po několika letech strávených ve Valencii. Z vítězství se však Celta nakonec neradovala, protože už v 83. minutě podobu skóre znovu vyrovnal osasunský střelec Ezequiel Avila. Výsledkem 1:1 nakonec utkání i skončilo.

Ligová tabulka po 19. kole

Valencia se díky vítězství nad Eibarem v tabulce konečně posunula na příčky zajišťující pohárovou Evropu. Aktuálně je na 6. místě se ziskem 31 bodů, ovšem na nejbližší pronásledovatele má jen minimální náskok. Ztráta Netopýrů na první čtyřku zajišťující postup do Ligy mistrů je momentálně čtyřbodová. Vzhledem k tomu, že se sezóna láme do své druhé poloviny, tak je vhodná příležitost podívat se, jak na tom byli Netopýři v ligovém poločase minulé sezóny. Vězte tedy, že v sezóně 2018/2019 byla Valencia po 19. kole až na 11. místě se ziskem 23 bodů. Na první šestku znamenající pohárovou Evropu měla v tu chvíli pětibodové manko, na první čtyřku a postup do Ligy mistrů pak ztrácela dokonce dvojnásobek. I tak se Valencii podařilo sezónu zakončit na 4. místě a postupem do Ligy mistrů. V této sezóně mají Los Che do druhé poloviny ligového ročníku tedy lepší výchozí pozici, tak uvidíme, zda se opět dočkáme postupu do Ligy mistrů.

Nyní se však vraťme do aktuální sezóny a do ohlédnutí za 19. kolem. Největším skokanem 19. kola se stala Valencia, která se posunula o dvě příčky, a to z 8. místa na 6. místo. Největší propad byl po 19. kole La Ligy o dvě příčky, přičemž toto se přihodilo jinému valencijskému klubu, a to Levante, které spadlo z 9. místa na 11. místo. Po 18. kole se na čele ligové tabulky Barcelona odpoutala od Realu Madrid, no po 19. kole jsou už opět bodově nastejno, a to na metě 40 bodů. Na třetí příčku se posunulo Atletico Madrid, které má na kontě 35 bodů jako čtvrtá Sevilla, ale lepší skóre. S dalším odstupem následují Real Sociedad a Valencia, kteří mají shodně 31 bodů. Změny jsme se dočkali v sestupovém pásmu, kde sice Celta Viga po domácí remíze s Osasunou možná nebyla nadšená, že nezvítězila, nicméně alespoň se díky získanému bodu posunula ven ze zóny sestupu. Bodově se totiž dotáhla na Mallorcu a má lepší skóre. Hned v závěsu za touto dvojicí je Leganes a prozatím beznadějně poslední zůstává Espanyol.

Nejlepší ligoví střelci po 19. kole

Na úplném čele tabulky střelců se po 19. kole nic nezměnilo, neboť ani Lionel Messi z Barcelony (13 gólů) ani Karim Benzema z Realu Madrid (12 gólů) se v prvním ligovém kole roku 2020 neprosadili. Přiblížil se jim tak třetí Luis Suarez z Barcelony (11 gólů), který však následně zamířil na marodku, na níž stráví několik měsíců a z pořadí nejlepších střelců tak zcela jistě vypadne. K Suarezovi má nejblíže dvojice Ezequiel Avila z Osasuny (9 gólů) a Roger Marti z Levante (9 gólů). Za nimi je pak pětice Willian Jose z Realu Sociedad (8 gólů), Gerard Moreno z Villarrealu (8 gólů), Lucas Perez z Deportiva Alaves (8 gólů), Loren Moron z Betisu Sevilla (8 gólů) a Angel z Getafe (8 gólů).

Na dohled nejlepším se přibližuje i Maxi Gomez (7 gólů), který se v 19. kole osamostatnil na čele tabulky ligových střelců Valencie, kde se odpoutal od Daniho Pareja (6 gólů). Dalšími nejproduktivnějšími hráči Los Che v La Lize jsou Kevin Gameiro (4 góly) a Ferran Torres (3 góly).

Tipovačka po 19. ligovém kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde.

V 19. kole nejlépe tipoval Packo114 (27 bodů), za nímž se s odstupem umístili Rostis1001 (22 bodů) a Jaakkopn (20 bodů). Nejlepší pětici uzavírají pavel. (19 bodů) a mikita10sM (19 bodů).

V celkovém pořadí se na špici udržel mikita10sM (331 bodů), no změnu registrujeme na dalších příčkách, kde se na stříbrný stupínek posunul vítěz 19. kola Packo114 (325 bodů). Na třetí příčce je aktuálně Rostis1001 (318 bodů). Těsně pod stupni vítězů číhá loňský vítěz Jose.Enrique (317 bodů), zatímco o pátou příčku se dělí redaktorské duo Ingi (313 bodů) a ruty (313 bodů).

Program 20. kola La Ligy

Prvním zápasem druhé poloviny ligové sezóny bude v pátek 17. ledna předehrávka 20. kola mezi Leganes a Getafe (21:00). V sobotu 18. ledna jsou na programu zápasy Levante proti Deportivu Alaves (13:00), Realu Madrid proti Seville (16:00), Osasuny proti Realu Sociedad (18:30) a Eibaru proti Atleticu Madrid (21:00). V neděli 19. ledna se nejdříve střetne Mallorca s Valencií (12:00) a poté budou následovat zápasy Betisu Sevilla proti Realu Sociedad (14:00), Villarrealu proti Espanyolu (16:00), Athletic Clubu Bilbao proti Celtě Vigo (18:30) a Barcelony proti Granadě (21:00).