La Liga po 22. kole

Dnes večer odstartuje v baskickém Alavesu už 23. kolo La Ligy, no my vám dlužíme tradiční ohlédnutí za ligovým kolem předchozím. Vrátíme se tak do minulého víkendu, tedy ještě před čtvrtfinálové zápasy Copa del Rey, které se hrály tento týden. Mimochodem se dá říct, že do semifinále španělské pohárové soutěže postoupili ze všech utkání papíroví outsideři a na cennou trofej už mohou pomýšlet jen Granada, která si doma poradila s Valencií, Mirandes, který využil výhody domácího prostředí v zápase s Villarrealem, Real Sociedad, který na San Bernabeu zaskočil domácí Real Madrid, a Athletic Club Bilbao, který udolal Barcelonu. No ale teď se vraťme k minulému ligovému kolu.

Jak se hrálo ve 22. kole La Ligy

Minulé ligové kolo bylo ochuzeno o tradiční páteční předehrávku, prvním zápasem kola tak bylo až v sobotu odpoledne měření sil mezi Granadou a Espanyolem. Hosté z Barcelony se dostali do vedení ve 27. minutě, kdy se z pokutového kopu prosadil Raul de Tomas. Pro toho se mimochodem jednalo o čtvrtý gól v novém působišti a třebaže je v Espanyolu jen pár týdnů, tak už je nejlepším střelcem týmu. Granada však stav utkání zvrátila. Ve 38. minutě vyrovnal Darwin Machis a ve 46. minutě rozhodl o domácím vítězství 2:1 Carlos Fernandez.

Šlágrem kola bylo bezpochyby velké madridské derby, ve kterém na San Bernabeu přivítal domácí Real Madrid hosty z Atletica. Ve vzájemných zápasech těchto týmů většinou moc gólů nepadá, no i tentokrát tomu tak bylo, a jediným úspěšným střelcem zápasu se v 56. minutě stal Karim Benzema, takže Real zvítězil 1:0.

Jediný gól rozhodl rovněž zápas na Mallorce, kam se vypravil Real Valladolid. Mimochodem i zde se diváci shodou okolností dočkali jediného gólu zápasu v 56. minutě, ale v tomto případě se radovali hosté. Vítězství Realu Valladolid 1:0 zařídil Enes Unal.

Třetím zápasem v řadě, ve kterém diváci viděli jeden jediný gól, bylo utkání mezi Valencií a Celtou Vigo. Třebaže si řadu šancí v zápase vypracovala i sestupem ohrožená Celta, tak nakonec mohly být ochozy Mestally spokojeny, neboť z vítězství 1:0 se radovali Netopýři, za které se v 77. minutě střelecky prosadil Carlos Soler. Více si o tomto zápase můžete přečíst v našem reportu.

V nedělním poledním utkání jsme se dočkali jednoho z překvapivých výsledků 22. kola. Real Sociedad od 20. minuty a gólu Alexandera Isaka vedl na hřišti sestupem ohroženého Leganes, ale stejně nakonec všechny body zůstaly v Madridu. Leganes se totiž povedl obrat ve druhém poločase. Ve 49. minutě vyrovnal Kenneth Omeruo a remízový stav na poslední chvíli zlomil Oscar Rodriguez v 94. minutě. Leganes tak Real Sociedad porazilo 2:1.

V dalším zápase Eibar přivítal Betis Sevilla a vše důležité se stalo během úvodních několika minut. Hostující tým sice poslal už v 7. minutě do vedení Nabil Fekir, ale vyrovnání na konečných 1:1 bylo otázkou několika minut. Konečnou podobu skóre totiž stanovil Fabian Orellana z pokutového kopu v 15. minutě. Oba celky se tak rozešly smírně po remíze 1:1.

O popředí ligové tabulky se v neděli odpoledne bojovalo v Bilbau, kde místní Athletic Club přivítal Getafe. Těžko říct, zda se domácí nějak podvědomě šetřili před blížícím se čtvrtfinále Copa del Rey proti Barceloně (pokud ano, tak teď už víme, že se jim to vyplatilo), nicméně zdálo se, že si madridský celek došel pro celkem snadné vítězství. Ve 36. minutě poslal Getafe do vedení Damian Suarez, na kterého v 50. minutě navázal Jaime Mata proměněným pokutovým kopem. Getafe tedy v Bilbau zvítězilo 2:0.

Velký zápas v neděli čekal na Paca Alcacera, který si proti Osasuně odbyl debut v novém dresu po návratu z Německa, kde hrával za Borussii Dortmund. V zimním přestupovém období o něho měla sice zájem i Valencia, ale ta by nejdříve potřebovala prodat Rodriga, což se jí nepodařilo. Paco tak zamířil do Villarrealu a trefil se hned ve svém prvním utkání za Žlutou ponorku. Ve 45. minutě otevřel skóre utkání proti Osasuně. Hostům se sice podařilo ve 48. minutě gólem Aridaneho vyrovnat, ale pak už se trefovali jen domácí. V 54. minutě jim vedení vrátil Ruben Pena a v 59. minutě na konečných 3:1 zvýšil Santi Cazorla z pokutového kopu, který byl nařízen za zákrok hostující obrany na bývalého Netopýra v útoku Villarrealu.

Jeden z překvapivých výsledků kola se zrodil na Estadio Ramon Sanchez Pizjuan, kde domácí Sevilla nedokázala porazit Deportivo Alaves. Baskický celek se dostal dokonce do vedení, když se v 70. minutě prosadil Joselu, ale s vidinou porážky se domácí nehodlali smířit a zanedlouho vyrovnali, a to konkrétně Lucas Ocampos v 77. minutě z pokutového kopu. Na více gólových situací již v zápase nedošlo, takže došlo na dělbu bodů po remíze 1:1.

Kolo se uzavřelo v Barceloně, kde domácí výběr přivítal Levante. Katalánský celek sice nakonec zvítězil, ale jeho cesta za třemi body nebyla vůbec snadná. Ve 30. minutě poslal Barcelonu do vedení Ansu Fati, který se navíc znovu trefil hned ve 31. minutě. Barcelona tak najednou měla dvougólový náskok, ale další góly už se jí přidat nepodařilo. Když pak v 92. minutě snížil bývalý obránce Valencie Ruben Vezo, tak se ještě Barcelona o vítězství bála, ale nakonec vedení 2:1 uhájila.

Ligová tabulka po 22. kole

Valencia se díky vítězství ve 22. kole posunula na 5. místo ligové tabulky. Momentálně má na kontě 37 bodů a na dohled příčky zajišťující Ligu mistrů v příští sezóně. Na 4. místo Sevilly má jen dvoubodovou ztrátu a stejný počet bodů má navíc i Getafe na 3. místě. Právě s madridským celkem se Valencia utká již zítra v rámci 23. kola La Ligy, takže se před něj v případě vítězství může dostat. Největšími skokany 22. kola jsou shodně Valencia a Real Valladolid, oba se posunuli shodně o dvě příčky. Valencia ze 7. místa vystoupala na 5. místo. Real Valladolid se pro změnu posunul ze 16. místa na 14. místo. Co se týče propadů, tak  nejvíce se propadl Real Sociedad, a to o dvě příčky, konkrétně ze 6. místa na 8. místo. Na úplném čele ligové tabulky pokračuje Real Madrid s tříbodovým náskokem na Barcelonu. Náskok prvního dua na nejbližší pronásledovatele je již značný, mezi Barcelonou a Getafe je sedmibodový rozdíl. V sestupovém pásmu jsme se dočkali drobné změny, když Leganes přeskočilo Celtu Vigo. V pásmu sestupu však zůstávají oba, stejně jako Espanyol, který je nadále na úplně posledním místě.

Nejlepší ligoví střelci po 22. kole

Na čele tabulky střelců zůstává Lionel Messi z Barcelony (14 gólů), ke kterému se však ve 22. kole přiblížil uzdravený Karim Benzema z Realu Madrid (13 gólů). To Luis Suarez z Barcelony (11 gólů) zůstává na marodce, ale prozatím i na bronzovém stupínku střelců La Ligy. Nejbližšími pronásledovateli nejlepšího tria jsou Maxi Gomez z Valencie (9 gólů), Angel z Getafe (9 gólů), Ezequiel Avila z Osasuny (9 gólů) a Roger Marti z Levante (9 gólů), na které se ve 22. kole dotáhl Joselu z Deportiva Alaves (9 gólů). O další gól zpět zůstávají Gerard Moreno z Villarrealu (8 gólů), Lucas Perez z Deportiva Alaves (8 gólů), Loren Moron z Betisu Sevilla (8 gólů), Willian Jose z Realu Sociedad (8 gólů) a Ante Budimir z Mallorcy (8 gólů), ke kterým se nově připojil i Santi Cazorla z Villarrealu (8 gólů).

Co se týče nejlepších ligových střelců Valencie, tak zde se ve 22. kole nic nezměnilo. Nejlepším střelcem Los Che v zápasech La Ligy zůstává Maxi Gomez (9 gólů) s výrazným náskokem na Daniho Pareja (6 gólů). Dalšími nejgólovějšími hráči Valencie v La Lize jsou Kevin Gameiro (4 góly) a Ferran Torres (4 góly).

Tipovačka po 22. kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde.

Ve 22. kole nejlépe tipoval Packo114 (28 bodů), za nímž se nejblíže umístili netopier (24 bodů) a Harakant (23 bodů). Mezi nejlepší tipéry kola se dále řadí ruty (21 bodů) a duo pavel. (19 bodů) a Jaakkopn (19 bodů).

V celkovém pořadí jsme se v popředí sice dočkali nějakých změn, ale na úplné špici zůstává Packo114 (387 bodů), který dokonce svůj náskok výrazně navýšil. Na druhé místo se posunul netopier (370 bodů), který ze stříbrného stupínku odsunul tipéra mikita10sM (369 bodů). Nejlepší pětici uzavírají Ingi (366 bodů) a Rostis1001 (365 bodů).

Program 23. kola La Ligy

Další ligové kolo začíná již dnes, tedy v pátek 7. února, kdy v tradiční páteční předehrávce Deportivo Alaves přivítá Eibar (21:00). V sobotu 8. února jsou na programu zápasy Levante proti Leganes (13:00), Getafe proti Valencii (16:00), Realu Valladolid proti Villarrealu (18:30) a Atletica Madrid proti Granadě (21:00). V neděli 9. února budou odehrány zápasy Espanyolu proti Mallorce (12:00), Realu Sociedad proti Athleticu Bilbao (14:00), Osasuny proti Realu Madrid (16:00), Celty Vigo proti Seville (18:30) a Betisu Sevilla proti Barceloně (21:00).