La Liga po 23. kole

Po vypadnutí z Copa del Rey nepotěšili hráči Los Che své příznivce ani o víkendu, kdy v důležitém přímém souboji o Ligu mistrů jasně nestačili na Getafe. Jaké další výsledky přineslo 23. kolo nejvyšší španělské soutěže a jak se vše následně promítlo do podoby ligové tabulky? To vše se dozvíte v našem tradičním ohlédnutí, kde samozřejmě nebude chybět ani pohled na situaci v naší tipovačce a program příštího ligového kola, v němž budou muset být příznivci Netopýrů v pozoru netradičně již v pátek.

Jak se hrálo ve 23. kole La Ligy

Páteční předehrávku 23. kola obstaralo malé baskické derby mezi Deportivem Alaves a Eibarem. Do vedení se na Estadio de Mendizorroza dostali domácí, a to ve 46. minutě, kdy se prosadil Lucas Perez. Náskok Deportiva vzrostl v 66. minutě po gólu Olivera Burka. Eibaru se pak už do konce utkání podařilo jen snížit, když v 83. minutě přesně zamířil bývalý Netopýr Fabian Orellana. Alaves tak zvítězil 2:1.

V sobotu pokračovalo ligové kolo ve Valencii, kde Levante přivítalo sestupem silně ohrožené Leganes. Domácí tak měli ideální příležitost přerušit čtyřzápasovou sérii porážek, no a to se jim nakonec i povedlo, když madridský klub porazili 2:0. O góly se postarali Rochina ve 20. minutě a Roger Marti ve 28. minutě.

Na Coliseum Alfonso Perez v Madridu se v sobotu odpoledne bojovalo o Ligu mistrů. Domácí Getafe mělo na 3. místě ligové tabulky před utkáním s Valencií na svého soupeře dvoubodový náskok, takže zápas byl pro oba týmy velmi důležité. O vítězství se však od začátku snažili jen domácí, zatímco na Netopýrech bylo patrné, že s případným ubráněným bodem za remízu budou spokojeni. V prvním poločase ještě Valencia odolala gólové pohromě, ale v druhé půli už se jí to nepodařilo. Skóre utkání otevřel v 58. minutě Jorge Molina, který následně v 67. minutě přidal i druhý gól. Valencia se na žádné zdramatizování utkání nezmohla, od 78. minuty navíc dohrávala oslabená o jednoho muže v poli po vyloučení Alessandra Florenziho. Domácí přesilovku využili, a to konkrétně Jaime Mata, který v 87. minutě upravil na konečných 3:0 z pohledu Getafe. Utkání si můžete blíže připomenout v našem reportu.

V dalším zápase přivítal Real Valladolid Villarreal a v 15. minutě se po gólu Rubena Alcaraze dostal do vedení, o které přišel krátce po poločasové pauze. V 54. minutě se v dresu Žluté ponorky prosadil Gerard Moreno a vyrovnal na konečných 1:1.

O posledním sobotním utkání programu 23. ligového kola by bylo možné napsat, že v něm Atletico Madrid proti Granadě předvedlo svoji klasiku, kterou ukazovalo především v řadě zápasů loňské sezóny. Madridský celek se dostal do vedení a hubený náskok udržel až do závěrečného hvizdu. V sobotu večer padl jediný gól, který rozhodl o vítězství Atletica 1:0, už v 6. minutě, kdy se prosadil Angel Correa.

V nedělním poledním utkání přivítal barcelonský Espanyol Mallorcu. A zvítězil! Pravidelným čtenářům našich souhrnů je jasné, že se jedná o první vítězství Espanyolu na vlastním hřišti v této sezóně, podařilo se jim to na dvanáctý pokus. Jednalo se navíc o velmi cenné vítězství, neboť přišlo proti přímému konkurentovi v boji o udržení prvoligové příslušnosti. Barcelonský celek v poslední době těží především ze skvělé formy Raula de Tomase, který si od svého zimního příchodu z Benficy Lisabon drží bilanci gól na zápas. Prosadil se i proti Mallorce, kdy v 58. minutě rozhodl o vítězství Espanyolu 1:0.

Zatímco v pátek program 23. ligového kola zahajovalo malé baskické derby, tak v neděli jsme se dočkali toho nejsledovanějšího baskického derby, ve kterém Real Sociedad přivítal Athletic Bilbao. Oba týmy však navzdory prestižnosti utkání šetřily některé své opory, neboť již tento týden je čekají první zápasy semifinále Copa del Rey. Ve španělském poháru se mohou baskické kluby potkat až ve finále, no v lize tentokrát zvládl vzájemný zápas lépe Real Sociedad, který doma zvítězil 2:1. Na góly se čekalo až do druhého poločasu, kdy v 65. minutě otevřel skóre odchovanec Los Che Portu. V 71. minutě vyrovnal Inaki Williams, ale bodový zisk tím Lvům nepřihrál, neboť v 83. minutě rozhodl o vítězství Realu Sociedad Alexander Isak.

Osasuna doma proti Realu Madrid sice dobře začala, ale nakonec schytala debakl. Na úvodní gól domácího Unaie Garcii ze 14. minuty totiž ještě do poločasu za Real zareagovali Isco ve 33. minutě a Sergio Ramos ve 38. minutě a už na přestávku tak do kabin šel spokojenější Bílý balet. Ve druhé půli pak Real přidal ještě dva góly, a to konkrétně Lucas Vazquez v 84. minutě a Luka Jovic v 92. minutě. Real Madrid tak na hřišti Osasuny zvítězil 4:1.

Svoji domácí bilanci si ve 23. kole La Ligy podobně jako Espanyol vylepšila i Celta Vigo, která šest utkání čekala na tříbodový zisk z vlastního stadionu. Dočkala se znovu až proti Seville, která přitom na Estadio Balaidos vedla od 23. minuty, kdy se prosadil Youssef En-Nesyri. Andaluský celek živil naději na bodový zisk velmi dlouho, neboť domácí se dočkali vyrovnání až v 78. minutě po gólu Iaga Aspase. Celta však nepolevila a odměnou jí nakonec byl i vítězný gól, který v 91. minutě vstřelil Pione Sisto. Galicijský celek tak zvítězil 2:1.

Program 23. ligového kola se uzavřel v Seville, kde Betis přivítal Barcelonu a diváci se dočkali  nadprůměrného množství gólů, ovšem většina jich skončila v síti domácích. První gól padl už v 6. minutě, kdy se z penalty prosadil domácí Sergio Canales. Barcelona se však vyrovnání dočkala velmi rychle, neboť Frenkie de Jong se prosadil pro změnu v 9. minutě. Remízový stav zvrátili znovu domácí, a to ve 26. minutě gólem Nabila Fekira. Do kabin se ale na poločasovou přestávku stejně odcházelo za vyrovnaného stavu, neboť ve 45. minutě skóroval Sergio Busquets. Ve druhém poločase už se s góly šetřilo a nakonec padl jen jeden. Vzhledem k tomu, že ho v 72. minutě vstřelil Clement Lenglet, tak Barcelona v Seville zvítězila 3:2.

Ligová tabulka po 23. kole

Valencia se po 23. kole tabulkou propadla na 7. místo. Momentálně má na kontě 37 bodů a příčky zajišťující Ligu mistrů v příští sezóně stále na dohled. Na 3. místo Getafe se sice ztráta pochopitelně zvětšila, nicméně na 4. místo, na kterém je aktuálně Atletico Madrid, má jen dvoubodovou ztrátu. Navíc právě s Atleticem se Valencia střetne v rámci nadcházejícího ligového kola, takže se před něj v případě vítězství může dostat. Ovšem v podobné situaci byli Netopýři i před 23. kolem vůči Getafe a všichni víme, jak to dopadlo. Největšími skokany 23. kola jsou shodně Atletico Madrid, Real Sociedad a Levante, všichni se posunuli shodně o dvě příčky vzhůru. Co se týče propadů, tak  nejvíce ztratila Valencia, a to dvě příčky, konkrétně se sesunula z 5. místa na 7. místo. Na úplném čele ligové tabulky pokračuje Real Madrid s tříbodovým náskokem na Barcelonu. Náskok prvního dua na nejbližší pronásledovatele je již značný, mezi Barcelonou a Getafe je sedmibodový rozdíl.  Mimochodem Barcelona Getafe přivítá v rámci následujícího ligového kola. V sestupovém pásmu se situace vyvíjí zajímavě. Celta Vigo přeskočila Mallorcu a dostala se ze sestupového pásma ven. V sestupovém pásmu jsou tak nyní Mallorca, Leganes a Espanyol a všichni tři mají na kontě stejný počet bodů.

Nejlepší ligoví střelci po 23. kole

Na čele tabulky střelců zůstává Lionel Messi z Barcelony (14 gólů), který má minimální náskok na Karima Benzemu z Realu Madrid (13 gólů). Na třetím místě prozatím stále zůstává zraněný Luis Suarez z Barcelony (11 gólů), ale ve 23. kole se mu přiblížil Roger Marti z Levante (10 gólů). Za touto dvojicí se nachází početná skupina ve složení Maxi Gomez z Valencie (9 gólů), Angel z Getafe (9 gólů), Joselu z Deportiva Alaves (9 gólů) a Ezequiel Avila z Osasuny (9 gólů), na které se ve 23. kole dotáhli Gerard Moreno z Villarrealu (9 gólů) a Lucas Perez z Deportiva Alaves (9 gólů). Další skupinku ve složení Loren Moron z Betisu Sevilla (8 gólů), Willian Jose z Realu Sociedad (8 gólů), Ante Budimir z Mallorcy (8 gólů) a Santi Cazorla z Villarrealu (8 gólů) ve 23. kole rozšířili Iago Aspas z Celty Vigo (8 gólů) a Jaime Mata z Getafe (8 gólů).

Co se týče nejlepších ligových střelců Valencie, tak zde se ve 23. kole nic nezměnilo. Nejlepším střelcem Los Che v zápasech La Ligy zůstává Maxi Gomez (9 gólů) s výrazným náskokem na Daniho Pareja (6 gólů). Dalšími nejgólovějšími hráči Valencie v La Lize jsou Kevin Gameiro (4 góly) a Ferran Torres (4 góly).

Tipovačka po 23. kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde.

Ve 23. kole výrazně nejlépe natipovala dvojice netopier (31 bodů) a JEFFINHO (31 bodů). Se značným odstupem se za nimi umístili Jaakkopn (25 bodů), ruty (23 bodů), Rostis1001 (22 bodů) a jansosom (21 bodů).

V celkovém pořadí se sice na úplném čele udržel Packo114 (402 bodů), ale skvělým výkonem ve 23. kole se mu přiblížil netopier (401 bodů), jehož ztráta na první místo je minimální. Za tímto duem následující ostatní tipéři s již výrazným odstupem. Na třetím místě je mikita10sM (387 bodů) jen díky většímu počtu přesně trefených výsledků, protože jinak je s tipérem Rostis1001 (387 bodů) bodově nastejno. Nejlepší pětici celkového pořadí naší tipovačky uzavírá Jose.Enrique (384 bodů).

Program 24. kola La Ligy

Další ligové kolo začíná v pátek 14. února, kdy si atmosféru tradiční páteční předehrávky vyzkouší na Mestalle Valencia a Atletico Madrid (21:00). V sobotu 15. února jsou na programu zápasy Mallorcy proti Deportivu Alaves (13:00), Barcelony proti Getafe (16:00), Villarrealu proti Levante (18:30) a Granady proti Realu Valladolid (21:00). V neděli 16. února budou odehrány zápasy Sevilly proti Espanyolu (12:00), Leganes proti Betisu Sevilla (14:00), Eibaru proti Realu Sociedad (16:00), Athleticu Bilbao proti Osasuně (18:30) a Realu Madrid proti Celtě Vigo (21:00).