La Liga po 38. kole

Už je konec, už je dobojováno, sezóna 2019/2020 je v La Lize minulostí. Včerejší zápasy zodpověděly poslední otázky, které ještě čekaly na odpovědi. Známe kompletní trio sestupujících i kompletní výběr zástupců Španělska pro pohárovou Evropu. Valencia se bohužel na mezinárodní scéně v příští sezóně nepředstaví. Pojďme se naposledy v této sezóně ohlédnout za odehranými zápasy, podívejme se na konečnou podobu ligové tabulky i tabulky nejlepších ligových střelců. Od chvíle, kdy jsme spustili náš seriál ohlédnutí za skončenými ligovými koly, jsme se v něm věnovali i naší tipovačce. Vy už oceněné hráče znáte ze samostatného článku, no vrátíme se k ní i na následujících řádcích.

Jak se hrálo ve 38. kole La Ligy

Barceloně se po koronavirové pauze nevedlo dle očekávání, takže titul nakonec už po 37. kole mohl slavit Real Madrid, ale v posledním kole sezóny se katalánský celek předvedl v celé své kráse a na hřišti Deportiva Alaves triumfoval 5:0. V prvním poločase se prosadili Ansu Fati, Lionel Messi a Luis Suarez, zatímco po přestávce skóre upravili Nelson Semedo a podruhé v utkání Lionel Messi, který si tak rázně řekl o titul nejlepšího střelce sezóny.

Gólové utkání bylo k vidění i ve Villarrealu, kde domácí Žlutá ponorka zvítězila nad Eibarem 4:0. V tomto zápase se však na góly čekalo dlouho, všechny padly až v poslední dvacetiminutovce utkání. Skóre otevřel Franck Zambo, po němž se dvakrát prosadil nejlépe střílející Španěl La Ligy Gerard Moreno. Konečnou podobu výsledku pak stanovil Moi Gomez.

Real Valladolid se se sezónou loučil domácím utkáním proti Betisu Sevilla. A rozloučení se mu povedlo, neboť zvítězil 2:0. Vítězný gól padl v nastavení první půle a postaral se o něj Sergi Guardiola. V druhém poločase se pak druhým úspěšným střelcem zápasu stal Oscar Plano.

Atletico Madrid bude se sezónou zřejmě spokojeno, protože si pro příští sezónu vybojovalo Ligu mistrů a navíc má ještě v srpnu vyřazovací část letošního ročníku milionářské soutěže. Asi ho tak nebude mrzet, že se mu v posledním zápase ligové sezóny nepodařilo doma porazit Real Sociedad. Na gól Kokeho z první půle totiž v úplném závěru střetnutí odpověděl Adnan Januzaj a zápas tak skončil remízou 1:1.

Na hřiště již jistého sestupujícího Espanyolu přicestovala Celta Vigo s jasným cílem, a to se ziskem bodů potřebných k záchraně. No hosté nakonec v Barceloně předvedli především kvalitní defenzívu. A když už gól dostali, tak domácím zkazil radost VAR. Utkání tak skončilo 0:0 a Celta si nakonec domů odvezla onen potřebný bod.

Jediným týmem, který mohl Celtu Vigo stáhnout do sestupového pásma bylo totiž Leganes, které však mělo těžkého soupeře v podobě Realu Madrid. Ten už si sice titul zajistil před pár dny, no stále se však jedná o velmi kvalitní tým, třebaže v madridském derby nenastoupil s tím nejlepším. Přesto se však dostal do vedení, už na konci první desetiminutovky se prosadil Sergio Ramos. Tentokrát ne z penalty. Vyrovnáno bylo v Leganes v nastavení první půle, kdy se trefil Bryan Gil. V druhém poločase byl podobný průběh hry, tedy Real šel opět do vedení, tentokrát zásluhou Marca Asensia, ale domácí znovu dokázali srovnat krok, o což se tentokrát zasloužil Roger Assale. Více toho ale Leganes nestihlo, a tak si sice připsalo cennou remízu 2:2 s novopečeným ligovým mistrem, nicméně záchranu si nevybojovalo.

Velký zápas odehrála ve 36. kole Granada. Andaluský celek měl ještě šanci na pohárovou Evropu, třebaže situaci neměl jen ve svých rukách. Přesto se však proti Athleticu Bilbao od začátku snažil o vítězství a doufal, že mu výsledky ostatních zápasů pomůžou. Proti baskickému celku se Granada dostala do vedení po půlhodině hry zásluhou Roberta Soldada. Ve druhém poločase domácí vedení postupně navýšili Antonio Puertas a Carlos Fernandez a v nastavení pak na konečných 4:0 skóre upravil Angel Montoro. Granada tak pro svůj pohárový sen udělala maximum, což se jí nakonec vyplatilo.

Naprostý zmar totiž prožilo Getafe na hřišti Levante. Madridský celek se hned několikrát trefil do domácí branky, nicméně vždy došlo ke zrušení gólu skrze VAR. Video bylo v Levante vůbec často v akci, neboť domácí takto rovněž přišli o gólovou radost. Ale jen jednou. Ve druhém poločase mohlo jít Getafe do vedení z pokutového kopu, ale Jaime Mata neproměnil. Hosté tak již museli být jistě frustrováni, no nakonec odjížděli z Valencie úplně s prázdnou, neboť v závěru nastavení rozhodl o vítězství Levante 1:0 Coke.

Štěstí se v neděli večer nedočkala ani Valencia na hřišti Sevilly. Netopýři potřebovali nutně zvítězit, aby si udrželi naději na pohárovou Evropu, nicméně na obrazu jejich hry to nebylo moc patrné. Lepším, aktivnějším a nebezpečnějším celkem totiž byli od začátku domácí, třebaže již z dřívějška měli jistotu postupu do Ligy mistrů. Sevilla nakonec prožila i úspěšné rozloučení se sezónou, neboť nedlouho po začátku druhé půle se prosadil Sergio Reguilon, který rozhodl o domácím vítězství 1:0. Poslední snahu Los Che o postup do pohárové Evropy si můžete připomenout v našem reportu.

Posledním zápasem, kterému jsme se ještě v ohlédnutí za 38. kolem La Ligy nevěnovali, je střetnutí Osasuny s Mallorcou. Ostrovní celek byl již po minulém kole jistým sestupujícím, zatímco tým z Pamplony naopak věděl, že se v sezóně zachránil, nicméně k pohárové Evropě, že má příliš daleko. Nejspíš i díky tomu, že ani jeden z týmů nebyl svázán nutností naplnění nějakých cílů, jsme se dočkali celkem gólového utkání, kde nakonec došlo k dělbě bodů po remíze 2:2. Do vedení šla v prvním poločase Osasuna gólem Adriana, ale těsně před poločasovou přestávkou vyrovnal Lumor Agbenyenu. Ve druhém poločasu sice nejdřív strhl vedení na hostující stranu Ante Budimir, ale vedení hostům vydrželo jen pár minutek, než vyrovnal Inigo Perez. Nakonec byli blíž vítězství domácí, ale když jejich třetí gól v nastaveném čase VAR zrušil, tak zápas skončil remízou.

Ligová tabulka po 38. kole

Valencia chtěla jít ve 38. kole tabulkou výše, no nakonec se naopak propadla a sezónu zakončila na 9. místě se ziskem 53 bodů za zápasovou bilanci 14-11-13 při skóre 46:53. O bod za Valencií se umístila Osasuna, o další bod vzadu je Athletic Bilbao. Naopak jeden bod před Los Che v tabulce skončilo Getafe, které se také do pohárové Evropy nepodívá. Tu si naopak skvělým výkonem v posledním kole vybojovala Granada, která v Evropské lize doplní Real Sociedad a Villarreal. V Lize mistrů pak bude Španělsko v příští sezóně reprezentovat kvartet Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid a Sevilla.

Již před posledním ligovým kolem této sezóny bylo jasné, že titul získá Real Madrid, který tak narušil několikaleté panování Barcelony. Bílému baletu tak ani nemohla uškodit remíza na hřišti Leganes a naopak přesvědčivé vítězství Barcelony na hřišti Deportiva Alaves. Tyto výsledky jen upravily konečný rozestup prvních dvou týmů ligové tabulky. Real nakonec triumfoval s pětibodovým náskokem na Barcelonu, o dalších dvanáct bodů zpět se umístili Atletico Madrid a Sevilla.

V posledním kole se rozhodlo o třetím sestupujícím, který do Segunda Division doprovodí Espanyol a Mallorcu. Leganes se sice proti Realu Madrid ve 38. kole snažilo, ale získalo jen bod, což mu na tabulkové překonání Celty Vigo nestačilo. Madridský klub se tak stal třetím sestupujícím, zatímco Celta zůstala nakonec viset pouhý jeden bod nad sestupovým pásmem. Mimochodem v tuto chvíli již známe dva ze Segundy postupující celky, které budou nováčky v příštím ročníku La Ligy. K dříve jistému Cadizu se připojila Huesca. Řádná sezóna Segunda Division má na programu ještě jedno kolo a pak se o třetím postupujícím rozhodne v play off čtyř týmů. Prozatím je pro play off jistá trojice Almeria, Girona a Real Zaragoza, které doplní jeden z trojice Fuenlabrada, Elche a Rayo Vallecano.

Nejlepší ligoví střelci po 38. kole

Korunu krále střelců získal Lionel Messi z Barcelony (25 gólů), který ve 38. kole dvěma góly ještě navýšil svůj náskok na druhého Karima Benzemu z Realu Madrid (21 gólů). Třetím nejlepším střelcem sezóny se stal nejlépe střílející španělský hráč La Ligy Gerard Moreno z Villarrealu (18 gólů), který ve 38. kole vstřelil podobně jako Messi dva góly. Těsně pod pomyslnými stupni vítězů zůstal Luis Suarez z Barcelony (16 gólů), kterému k lepšímu umístění nepomohl ani gól ve 38. kole. Další místa v tabulce nejlepších ligových střelců obsadili Raul Garcia z Athleticu Bilbao (15 gólů), Lucas Ocampos ze Sevilly (14 gólů) a Iago Aspas z Celty Vigo (14 gólů). Z individuálního pohledu může být se sezónou spokojen i Ante Budimir z Mallorcy (13 gólů), který se gólem ze 38. kola odpoutal od Alvara Moraty z Atletica Madrid (12 gólů). Nejpočetnější skupinku na čele střelecké listiny tvoří Lucas Perez z Deportiva Alaves (11 gólů), Roger Marti z Levante (11 gólů), Jaime Mata z Getafe (11 gólů), Willian Jose z Realu Sociedad (11 gólů), Santi Cazorla z Villarrealu (11 gólů), Joselu z Deportiva Alaves (11 gólů) a po 38. kole i Sergio Ramos z Realu Madrid (11 gólů). O gól méně pak mají na kontě Angel z Getafe (10 gólů), Mikel Oyarzabal z Realu Sociedad (10 gólů), Maxi Gomez z Valencie (10 gólů) a Loren Moron z Betisu Sevilla (10 gólů), ke kterým se ve 38. kole připojil i Carlos Fernandez z Granady (10 gólů).

Nejlepším ligovým střelcem Valencie se stal Maxi Gomez (10 gólů) před Dani Parejem (8 gólů). Dalšími nejlepšími ligovými střelci Los Che v sezóně 2019/2020 byli Kevin Gameiro (6 góly), Ferran Torres (4 góly) a Rodrigo Moreno (4 góly). Více než jeden gól mají na kontě ještě Goncalo Guedes (2 góly), Kangin Lee (2 góly), Carlos Soler (2 góly) a Manu Vallejo (2 góly).

Tipovačka po 38. kole

Stejně jako dospěla do konce nezvykle dlouhá sezóna La Ligy, tak i naše tipovačka má za sebou poslední kolo. Pořadí v první pětici se v posledních kolech často měnilo, tedy krom místa prvního, no a abychom vás udrželi ještě více v napětí, tak jsme neodhalili průběžné pořadí po 37. kole. Nyní se tak podíváme, komu se nejlépe vedlo ve 37. kole, kdo opanoval 38. kolo, no a připomeneme i celkové výsledky, třebaže s těmi jste se jistě seznámili již v samostatném článku.

Ve 37. kole se do tipovačky zapojilo jen 10 tipérů. Příliš velkých bodových zisků jsme se nedočkali, přes dvacetibodovou hranici se dostal jen Packo114 (21 bodů). O druhé místo se podělili Harakant (19 bodů) a Ingi (19 bodů), za nimiž se umístili JEFFINHO (17 bodů), Jaakkopn (14 bodů) a netopier (14 bodů).

Ve 38. kole se do tipovačky zapojilo rovněž pouze 10 tipérů. Dvacetibodová hranice tentokrát odolala a o vítězství se s celkem skromným bodovým ziskem podělili Jose.Enrique (17 bodů) a ruty (17 bodů). I na dalších místech v pořadí nalezneme vždy dvojici hráčů. O třetí a čtvrté místo se tak podělili netopier (15 bodů) a JEFFINHO (15 bodů), za nimiž následuje dvojice Ingi (12 bodů) a mikita10sM (12 bodů).

Konečnému celkovému pořadí se zde věnuje již samostatný článek, tedy jen ve stručnosti připomeňme, že první místo a dres Valencie získal Ingi (655 bodů), na druhém místě se umístil a na triko Valencie se může těšit netopier (648 bodů) a klíčenkou Valencie bude za třetí místo odměněn mikita10sM (639 bodů).

Mimochodem mikita10sM si zopakoval umístění z loňské sezóny tipovačky, kdy obsadil rovněž třetí místo. Drží si tedy obdivuhodnou vyrovnanost výkonů. Tehdy se před ním umístili luky967 a vítězný Jose.Enrique, který při svém triumfu nasbíral 680 bodů.

• Bože môj *28* Ja som tak sprasil posledné kolo tipovačky? *28* Kur*v!!! *7* To ma stálo drahocenné body...
    Tak ako každý zápas staviť *1* na výhru *37* No čo... Nedalo mi to dať zápas na prehru či remízu *22*