The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Kterak Kondogbia (ne)ovládá umění odejít

Kterak Kondogbia (ne)ovládá umění odejít


Záložník Geoffrey Kondogbia se v úterý dočkal vytouženého přestupu do Atletica Madrid. Valencia se s ním rozloučila krátkou zprávou na webu, která mimochodem neobsahovala tradiční přání všeho nejlepšího do budoucna. Ono se není co divit, protože vzájemné vztahy klubu a hráče byly v poslední době mírně řečeno napjaté. Skupina fanoušků hráče chápe, protože situace u Netopýrů je očividně neúnosná. Druhá část mu vyčítá, že se vykašlal na tým, jehož měl být vůdčí osobností. Každý ať si udělá obrázek sám, nicméně něco může naznačit, jak v minulosti probíhaly jeho dřívější přestupy.

Klíčový muž Javiho Gracii

V našem úterním článku jste se mohli dočíst vše důležité. Že je přestup Geoffreye Kondogbii oficiálně potvrzen, za kolik (dle spekulací médií) přestoupil, jak probíhaly jeho poslední týdny u Netopýrů, ale třeba i to, jak se rozloučil s valencijskými fanoušky prohlášením na sociálních sítích. Když k týmu v červenci nastoupil nový trenér Javi Gracia a ukázal na Kondogbiu jako na jednoho z klíčových hráčů, tak se zdálo, že okolo tohoto reprezentanta Středoafrické republiky bude klid. No dlouho to platilo. I hráč vypadal u Netopýrů spokojeně. V závěrečných hodinách letního přestupového období, které tentokrát končilo až na začátku října, sice sílily spekulace o jeho možném odchodu, ale nakonec řekl prezident Los Che Anil Murthy, že Kondogbia zůstane na Mestalle. Klid však vydržel jen pár dní, než se začalo spekulovat o zájmu Atletica Madrid. A začaly problémy.

Objekt zájmu Atletica Madrid, které (ne)potřebovalo náhradu za Thomase Parteye

Atletico Madrid v poslední den letního přestupového období přišlo o Thomase Parteye, a to tím způsobem, že Arsenal Londýn zaplatil hráčovu výkupní klauzuli. Atletico s tím tak nemohlo nic dělat. Španělské fotbalové řády však v takovémto případě umožňují, aby postižený klub přivedl náhradu, a to i mimo přestupové okno. Jen musí jít o hráče ze španělské ligy. Mimochodem co se týče té náhrady. Atletico sice v onen poslední den letního přestupového období přišlo o defenzivního záložníka Thomase Parteye, ale zároveň naopak právě z Arsenalu přivedlo na hostování defenzivního záložníka Lucase Torreiru. Tedy náhradu za odchozího hráče mělo vlastně vyřešenou. Ovšem pravidla jsou jaká jsou a Atletico jich rádo využilo. Ostatně není to první zajímavý případ získání posily na základě pravidel pro výjimečné situace. Tým například může mimo přestupové období posílit i v případě, že se mu nějaký hráč dlouhodobě zraní. Jistě si vzpomínáte, že Valencia měla tuto možnost letos na jaře, kdy zamířil na marodku stoper Ezequiel Garay. Netopýři však nakonec nikoho nepřivedli. Aktivnější byla letos v červnu Celta Vigo, které se vážně zranil gólman Sergio Alvarez. Celta využila zmiňovaného pravidla … a přivedla útočníka Nolita. Zdá se vám to divné? No, pravidla porušena nebyla.

Zranění vyléčené blížící se reprezentační přestávkou

Ale to jsme odběhli od tématu. Vraťme se tedy k zájmu Atletica Madrid o Kondogbiu. Ten se objevil po 5. říjnu a Valencia na první nabídky madridského celku nechtěla přistoupit. Respektive se tvářila, že odchod sedmadvacetiletého hráče nepřichází v úvahu. V tu dobu měly ligové soutěže reprezentační přestávku. Během ní zamířil Kondogbia na marodku s patou. Následně jen pár dní před blížícím se ligovým utkáním s Villarrealem jeden z kapitánů Netopýrů na sociálních sítích ostře zaútočil na prezidenta klubu Anila Murthyho, kterého obvinil ze zlikvidování ambiciózního valencijského projektů a podvodu na trenéra i na Kondogbiu samotného. A jak se to vyvíjelo dál, to víme všichni. Kondogbia už se na trávníku ve valencijském dresu neobjevil. S Villarrealem a s Elche kvůli zmiňovaným problémům s patou. Před utkáním s Getafe se už sice Kondogbia vrátil k tréninkům, nicméně v tu dobu už byla jednání Valencie s Atleticem Madrid v pokročilé fázi, takže záložník se v nominaci pochopitelně opět neobjevil. Mimochodem ke Kondogbiově návratu k tréninkům v minulém týdnu. Nyní o víkendu má La Liga na programu 9. kolo a poté přijde reprezentační přestávka. Dle informací ze Španělska by se Kondogbia rád vydal reprezentovat Středoafrickou republiku, o čemž v dostatečném předstihu informoval klub. Myšleno Valencii. Ovšem bylo mu řečeno, že je zraněný a že tedy jeho účast v reprezentačních zápasech nepřichází v úvahu. No a za pár dní už se Kondogbia připravoval s ostatními spoluhráči. Zda bude nebo nebude reprezentovat, to už je teď ale věcí Atletica Madrid. Po oznámení přestupu se Kondogbia na sociálních sítích s Valencií rozloučil. Mimo jiné napsal, že si klub zaslouží být na vrcholu a že mu do budoucna přeje vše nejlepší. Škoda, že k těm vytouženým světlým zítřkům nebude Valencii pomáhat na hřišti jako jeden z klíčových hráčů. Škoda, že mu valencijské vedení fotbal tak znechutilo. Nebo to bylo všechno nakonec jinak?

Kondogbiovy rozlučky

Geoffrey Kondogbia už během své kariéry prošel celou řadou klubů. Ne vždy však jeho přestupy probíhaly v klidu, spíše by se dalo říct, že většinou kolem toho bylo lidově řečeno dusno. Například jeho příchod do Valencie v roce 2017. Nový trenér Netopýrů Marcelino Garcia Toral si jako posilu středu záložní řady vybral středopolaře Interu Milán. Jednání s italským celkem však neprobíhala zrovna snadno. Vše se začalo hýbat až ve chvíli, kdy Kondogbia odmítl několik dní trénovat a zahájil tím otevřený konflikt s Interem. Hráč byl klubem následně sankcionován, nicméně k jeho odchodu na Mestallu nakonec došlo. Nejprve na hostování a o rok později ho Netopýři za 25 milionů eur získali nastálo. Před Interem hrál Kondogbia za Monaco a ani přestup mezi těmito dvěma kluby se nerodil úplně lehce a hráč musel vynaložit určité úsilí, aby se do Itálie přesunul. Nicméně Monaco vyinkasovalo 40 milionů eur, takže nakonec asi taky nebylo nespokojené. Mimochodem ale Kondogbia vůbec nemusel oblékat modročerně pruhované dresy Interu, ale červenočerně pruhované dresy jeho městského rivala AC. Podle vedení Rossoneri byl Kondogbia s AC dohodnutý, ale pak najednou přispěchal Inter s vyšší nabídkou a vše bylo jinak.

Atletico Madrid bude už třetím španělským klubem Kondogbiovy kariéry. Prvním byla Sevilla. V polovině srpna 2013 řekl prezident andaluského klubu Jose Maria del Nido, že Kondogbia, který měl v tu dobu za sebou teprve jednu sezónu na Estadio Sanchez Pizjuan, rozhodně nikam neodejde, že už došlo k dohodě mezi klubem a hráčem. No o dva týdny později již odchovanec Racingu Lens pózoval s dresem Monaca. Ani v Seville nebylo období před Kondogbiovým odchodem zrovna klidné. Otec a zároveň agent tehdy dvacetiletého hráče na Sevillu tlačil. Kondogbia musel být například na poslední chvíli vyškrtnut z nominace k utkání předkola Evropské ligy proti Wroclawi kvůli zažívacím problémům, po nichž už druhý den nebyly žádné stopy. Když pak probíhaly jeho poslední dny jako hráče Sevilly, tak už ani nedorazil na trénink. Nicméně Sevilla se například od letošní Valencie nedala zlomit a Monaco muselo zaplatit Kondogbiovu výkupní klauzuli 20 milionů eur. Každopádně jak je vidět, tak když došlo na přestup Geoffreye Kondogbii, tak to většinou probíhalo s velkou parádou. Teď už o tom své vědí i na Mestalle.

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.