Soler penaltovým hetrikom vymazal Real Madrid a tým vkročil do histórie

Španiel Carlos Soler je podľa britskej analytickej špoločnosti Opta Sports prvým hráčom v tomto storočí, ktorý v jednom zápase španielskej LaLigy strelil tri góly z bieleho bodu. Podľa medzinárodnej tlačovej agentúry AFP sa stal Soler prvým hráčom, ktorý dal Realu Madrid tri góly z 11m počas jedného stretnutia.

Tento nevídaný penaltový hetrik započal už 29. minúte, kde hlavný arbiter nekompromisne odpískal ruku Vázqueza po centri Gayu. Brankár Courtois síce Solera vychytal, avšak loptu vyrazil pred penaltového exekútora a z dorážky hráč len opečiatkoval žrď svätyne Bieleho baletu. Napokon sa lopta dostala k Musahovi, ktorý vypálil strelu pod brvno a Netopiere sa mohli radovať z gólu. Systém VAR nakoniec tento gól neuznal, pretože juniorský reprezentant Anglicka Musah vbehol do šestnástky skôr. Celá situácia sa tak musela opakovať a v 35. minúte už definitívne hráči Valencie gólom Solera vyrovnali zápas na 1:1. Druhý gól Španiela z bieleho bodu vznikol po spolupráci Cherysheva a Gayu v 51. minúte. Courtois strelu ľavého krajného obrancu Valencie zneškodnil, no strelu vyrazil opäť smerom do hry, ku ktorej sa dostal Gómez. Avšak toho pri pokuse dorážky fauloval obranca Realu Madrid Marcelo. Rozhodca Manzano nariadil ďalší penaltový kop pre Los Che a v 54. minúte už domáci vyhrávali 3:1. Posledný klinec do rakvy madridskému celku zabil dlhoročný člen obrany Ramos, ktorý v 60. minúte pri bránení Musaha doslova volejbalovým zákrokom odpratal loptu. Celú situáciu opäť preskúmaval VAR, pričom i samotný hlavný rozhodca sa bol pozrieť na video záznam. Napokon sa pískala ďalšia jedenástka v prospech Valencie a v 63. minúte završuje Soler svoj penaltový hetrik.

Treba podotknúť, že v nedeľu večer na Mestalli stáli pri Valencii všetci anjeli a svätí. Valencijský odchovanec sa pritom vôbec nemusel stať hrdinom večera. Brankár Madridu Courtois vystihol všetky tri, resp. štyri smery kopy penált. Pri prvej neúspešnej jedenástke, ktorú brankár zlikvidol, Soler váhal či ísť znova zahrávať. Pre španielske média sa hráč vyjadril: „Rozhodoval som sa, či to opäť zoberiem na seba. Napokon som išiel a gól mi dodal toľko sebavedomia, že som premenil aj ďalšie dve penalty. Je to skvelý pocit.ˮ Významnú úlohu zohral istotne aj systém VAR, ktorý rozhodoval pri dvoch penaltových situáciach a taktiež pri vlastnom góle Varaneho. Po zápase Soler pre média povedal: „Na tréningoch poctivo trénujem penalty a dnes nám to prinieslo body. Hráči Realu sa ma snažili najmä pri opakovanej penalte znervózniť, no nepodarilo sa im to. Veľmi sme potrebovali toto víťazstvo

Po deviatom kole LaLigy sa dvadsaťtri ročný rodák z Valencie so štyrmi gólmi dostal na tretie miesto v tabuľke pre najlepších strelcov ligy. Pričom spoločnosť Solerovi so štyrmi presnými zásahmi robí ešte Aspas (Celta Vigo), Benzema (Real Madrid), Fati (Barcelona), Morales (Levante), Moreno (Villareal), Portu (Real Sociedad) a Tello (Betis Sevilla). Na prvom mieste v počte gólov sa Soler nachádza v rámci klubu, kde len o jeden gól preskočil útočníka Goméza. V rámci sezóny 2020/21 sa stal Soler prvým a zatiaľ aj jediným hráčom, ktorý sa zaskvel hetrikom. V podaní klubu ide skôr o raritu, pretože posledný trojgólový zápis v jednom zápase vo farbách Los Che naposledny vykonal Talian Simone Zaza a to 19. septembra 2017 v zápase proti Malage, kedy Valencia deklasovala súpera 5:0. Za poslednú dekádu, sa tak Soler pridal ku trojgólovým hráčom ako Simone Zaza (2017), Paco Alcácer (2016), Jonas (2013) a Roberto Soldado (2012, 2011-2x). Avšak nikto z menovaných a ani nik už z bývalých aktívnych či neaktívnych Netopierov sa nemôže pochváliť penaltovým hetrikom ako práve Carlos Soler.