Milionári na lavičke

Ekonomická situácia španielskeho klubu Valencia CF istotne nemá na ružiach ustlané. V sobotu zverejnilo predstavenstvo klubu svoje oficiálne finančné vyúčtovanie pre sezónu 2019/20 a taktiež rozpočet a plány pre sezónu 2020/21. Popri celosvetovej pandémii a poklesu príjmov, musel klub hľadať riešenia ako dorovnať straty a byť stále konkurencie schopný.

Prestupové leto 2020 zašlo priam až do extrémov v podaní vedenia Los Che. Predaje pod cenu alebo pustenie hráčov takmer zadarmo, zarmútilo a rozohnilo istotne veľa fanúšikov tohto tradičného španielskeho klubu. Ospravedlnenie najvyššieho vedenia na čele s majoritným vlastníkom klubu (aspoň podľa nich) bolo udržať klub pri živote a nenasmerovať ho k istému krachu. Napriek všetkému sa v šatni Netopierov stále nájdu aj hráči, ktorí boli počas leta od vedenia označení na predaj. Na predaj kvôli už dobre známym faktorom ako vysoký plat, amortizácia, vysoký vek, náchylnosť na zranenia či pokles formy. Avšak kvôli nedostatku ponúk, neuspokojivým ponukám pre vedenie klubu či zraneniam hráčov, napokon malá skupinka futbalistov prežila valencijský armagedon. Je pravdepodobné, že počas najbližšieho zimného trhu sa bude situácia opakovať a vedenie Los Che bude chcieť svoje náklady znížiť ešte viac. S akým úspechom a hlavne či k ďalšiemu výpredaju dôjde a v akom rozsahu, tak na to si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Zo spomenutých piatich hráčov, ktorí svojou kvalitou a cenou horko-ťažko prispievajú v tohoročnej domácej lige sa zdá, že iba jednému začínať svietiť povestné svetlo na konci tunela.

Prvým menovaným je Jasper Cillessen. Zranenie brankára Valencie počas minulej sezóny dosť znemožnilo predaj v lete do iného klubu. Okrem zranenia stálo v ceste vedeniu klubu aj Holanďanov 3 miliónový plat či amortizácia. Len pre ozrejmenie si. Cillessen prišiel do Valencie v júli 2019 ako brankárska výmena za Neta z katalánskeho celku FC Barcelona. Cena 35 miliónov eur a platný kontrakt do konca júna 2023, pričom výkony Holanďana neboli stabilné.

index

Čo sa týka novej sezóny, tak Cillessenovi svieti pri celkovej minutáži nula. Doposiaľ nezasiahol ani do jedného zápasu v sezóne 2020/21 a kvôli ďalšiemu zraneniu, ktoré si vyžiadalo aj operáciu sa podľa predpokladov neobjaví niekoľko mesiacov. Očakávaný návrat tridsaťjeden ročného rodáka z Nijmegenu sa ráta prinajlepšom v januári a prinajhoršom vo februári nového roka. Takže znížiť náklady na zamestnancov v podaní Cillessena bude pre vedenie veľmi ťažký oriešok. Suma sumárov, Cillessen je zranený, bez minút, pridhrahý a ešte k tomu nezamortizovaný.

Druhým prípadom je Gonçalo Guedes. Portugalčan nepredvádza už dlhú dobu také výkony, aké by sa očakávali od najdrahšieho podpisu Valencie v histórií klubu za 40 miliónov eur. Na druhej strane sa hráčovi nevyhýbali ani zranenia, pre ktoré musel pauzovať nie jeden deň. V sezóne 2018/19 dali zabrať ľavému krídelníkovi hlavne slabiny a časť sezóny 2019/20 prepauzoval futbalista s členkom. V tohoročnej sezóne (treba zaklopať po stole) sa zatiaľ dlhodobá maródka Guedesovi zďaleka vyhýba. V novej sezóne sa očakávalo, že rodák z Benavente bude jedným z ťahúňov mužstva. Okrem hry na ľavom krídle, pasoval tréner Gracia hráča aj do role tvorcu hry a šancí pre útočníka Goméza a podpory ofenzívy pre krídelné priestory.

Valencia CF Notice of Guedes to the squad

Z doterajších deviatich kôl zasiahol hráč do šiestich zápasov. Plných deväťdesiat minút odohral hráč iba raz a to v zápase proti Villarealu, kde sa aj gólovo presadil. Vo zvyšných zápasoch došlo k striedaniu v 71., 45., 85., 55. a 68. minúte. Za plat 2,70 milióna eur je to avšak málo a na míle ďaleko vzdialené tomu, akú hru by mal dvadsaťtri ročný Guedes na trávniku predvádzať. Posledné dva zápasy, remíza s Getafe a výhra nad Realom Madrid, sledoval futbalista len z lavičky náhradníkov. Tak istý scenár sa opakoval aj vo štvrtom kole a pri víťaznom zápase proti Realu Sociedad. Štatistky teda viac menej poukazujú proti Geudesovi a vrhajú na hráča zlovestný tieň predaja. K tomu začína byť Guedes vytlačovaný z hry ďalším ľavým krídelníkom a to Denisom Cheryshevom.

Tretím do partie je Kevin Gameiro. Ťažké boje zvádzala v minulosti Valencia s madriským rivalom Atlético o tohto hráča. Nakoniec v auguste 2018, napochodoval Gameiro k Netopierom za 16 miliónov eur. Po dvoch sezónach sa rozhodlo vedenie klubu pre svoju politiku zbaviť Francúza s pokleslou formou a vysokým vekom. Veď posúdte sami efektívnosť hráča v rámci španielskej ligy, v ktorej pôsobí už šiestu sezónu. V jedinej sezóne 2015/16 za FC Sevillu, odohral Gameiro 31 zápasov (2081 minút), pričom strelil 16 gólov a 4-krát asistoval pri góle. Za ďalšie dve sezóny, ale už v drese Atlética Madrid si pripísal francúzsky útočník dokopy 56 zápasov (2835 minút), v ktorých skóroval 19-krát a prispel 7 nahrávkami na gól. V drese Netopierov plynie hráčovi už tretia sezóna, v ktorej futbalista vybehol na trávnik už do 68 zápasoch (3417 minút) a svoje štatistiky si obohatil o 12 gólov a 4 asistencie. Pre neuspokojivé ponuky počas prestupového obdobia 2020, ostal rodák zo Senlis i naďalej v kádri Valencie.

15598350615913

Už tridsaťtri ročný hráč si so svojim platom 2,50 milióna eur ukrojuje peknú porciu financii na svoju stranu. Pričom platový strop Valencie pre najlepších hráčov ako Soler či Gaya by sa mal pohybovať okolo sumy 2 miliónov eur. Pre svalové nepohodlie dokonca vynechal futbalista prvé dve kolá LaLigy. V základnej zostave sa objavil hráč len dvakrát a to v zápase proti Betisu Sevilla a Elche. Treba poznamenať, že v zápase proti Elche hral Gameiro v základe pre Gomézov problém s členkom a v zápase proti Realu Madrid striedal taktiež Goméza, ktorý cítil nepohodlie s pravým kolenom. Remízu s Getafe sledoval hráč len z lavičky a zvyšné štyri zápasy sa dostal útočník na ihrisko len ku koncu hry. Zmluva končí hráčovi v lete 2021. Ale treba byť obozretný, pretože podľa médií ma francúzsky futbalista zakotvené v zmluve podmienku o minimálnom počte hier a nasledným predĺžením zmluvy. Niečo podobné sme mohli napríklad vidieť aj u bývalého barcelonského bombardéra Luisa Suaréza. Bohužial, nik nevidí do budúcnosti a nevie predpovedať situáciu na hrote útoku pri neprítomnosti Gameira a po možnom januárovom odchode z Mestalle.

Ďalšiemu hráčovi, ktorému končí zmluva v roku 2021, tak ako Gameirovi je i francúzsky obranca Eliaquim Mangala. Hráč síce prišiel v lete 2019 zadarmo z anglického klubu Manchester City, ale proti Mangalovi sa už vtedy postavilo mnoho kritikov, ktorí ho predurčili za neúspech kvôli jeho pokleslej forme a slabej vyťaženosti spôsobenými zdravotnými problémami. Okrem svalových nepohodlí laboroval Francúz najviac s kolenom. Za plat na úrovni 2 miliónov eur ukončil stopér Valencie poslednú sezónu s 11 zápasmi (854 minút), čo je samozrejme žalostne málo. Nový tréner Javi Gracia vkladal do hráča svoje nádeje i napriek pochmúrnej minulosti. S jednotkou v obrane Gabrielom Paulistom mal tvoriť Mangala stabilnú dvojicu.

15844559130076

Avšak hneď v prvom zápase sezóny 2020/21 sa rodák z Colombes zranil. Po sedemnástich minútach hry musel byť dvadsaťdeväť ročný futbalista striedaný o niečo mladším krajanom Mouctarom Diakhabym. Ďalších päť kôl absentoval Mangala pre svalové zranenie a zvyšné tri kolá presedel obranca len na lavičke náhradníkov. Už spomínaný Diakhaby spolu s Hugom Guillamónom sa chytili šance a vytlačili francúzskeho stopéra z trávnika smerom na tribúnu. Pozícia Mangalu v klube je viac menej istá. Počas leta 2020 sa snažilo vedenie Valencie hráča predať, ale bez úspechu. Istotne sa bude táto situácia opakovať aj po otvorení trhu v januári, pretože ako sa vyššie písalo, tak Mangala má platnú zmluvu s tímom do konca júna 2021. Koniec koncov ide o ďalšie fiasko v podaní superagenta Jorgeho Mendesa.

Posledným hráčom, pri ktorom sa zdá, že dokáže zvrátiť svoju stuáciu k lepšiemu je Denis Cheryshev. Po úspešnom hosťovaní hráča vo Valencii v sezóne 2018/19, odkúpili Netopiere hráča od regionálne rivala Villarealu za 6 miliónov eur. Avšak nasledujúca sezóna nevyšla rodákovi z Nizhniyho Novgorodu podľa predstáv. Pre zranenia upadla forma hráča a kvôli 2 miliónovému platu nechcelo vedenie Los Che zbytočne utrácať financie tam, kde netreba. Pôvodne bol ruský krídelník, tak ako zvyšok hráčov z tohto článku, označený na predaj počas leta 2020. Najžhavejšie aj najlákavejšie ponuky prišli pre hráča z jeho domoviny, s ktorými klub súhlasil, ale samotný Cheryshev ich odmietol.

4268778 6161365 image a 97 1536787631394

Prihladnúc na novú sezónu má dvadsaťdevät ročný futbalista v pomyselnom súboji na ľavom krídle s Guedesom o polovicu menej odohraných minút (211), ale zato ofenzívnu časť svojou prítomnosťou hráč len pozdvihol a podporil. V prvom zápase proti Levante, po striedaní Guedesa, pripravil krídelník gól pre Valleja na 3:2. V regionálnom derby proti Villarealu striedal hráč nevýrazného Álexa Blanca. A pri posledných dvoch dôležitých hrách proti Getafe a Realu Madrid stál už Cheryshev v priamo základe, pričom vytlačil Guedesa z hry. Ten sa dokonca do zápasov ani nedostal, pretože Rusa striedal mladý ľavý obranca Toni Lato. V podstate ruský legionár vyťažil z toho mála čo najviac. Síce formou je hráč ďaleko od doby, kedy ju preukazoval počas hosťovania na Mestalli, ale zato je Cheryshev na dobrej ceste dokázať vedeniu svoju hodnotu, prínos pre tím a dôležitosť pre Javiho Graciu.