La Liga po 18. kole

V kalendářním roce 2020 se Valencia prvního venkovního ligového vítězství dočkala až na konci září. Letos se jí to naopak povedlo hned na první pokus, když v rámci 18. kola La Ligy o víkendu získala všechny body na hřišti Realu Valladolid. I na tu tabulku se hned dívá o něco lépe. V našem tradičním ohlédnutí stručně připomeneme všechny odehrané zápasy 18. kola a několik dohrávek z úvodních kol této sezóny. Dále zhodnotíme pohled na ligovou tabulku a chybět nebude ani pořadí nejlepších střelců La Ligy a vývoj naší tipovačky. Závěrem pak zmíníme nejbližší ligový program.

Jak se hrálo (nejen) v 18. kole La Ligy

Na úvod 18. kola přivítala v pátek 8. ledna Celta Vigo Villarreal a prohrála 0:4, přičemž všechny góly inkasovala už v prvním poločase. V 5. minutě otevřel skóre Gerard Moreno, ve 14. minutě na něho navázal Moi Gomez a v 19. minutě se do střelecké listiny zapsal i Dani Parejo. Gólovou tečku pak ve 31. minutě obstaral Fer Nino.

V sobotu 9. ledna přivítala Sevilla Real Sociedad. Hned úvod utkání přinesl gólové hody. Youssef En-Nesyri poslal domácí do vedení ve 4. minutě, ale v 5. minutě Diego Carlos vlastním gólem vyrovnal. V 7. minutě poslal Youssef En-Nesyri Sevillu znovu do vedení. Tentokrát se hosté dočkali vyrovnání ve 14. minutě, kdy se prosadil Alexander Isak. Potřetí v zápase Youssef En-Nesyri skóroval ve 46. minutě, přičemž na tento gól již Real Sociedad odpověď nenašel a Sevilla tak zvítězila 3:2.

V sobotu měly být odehrány celkem čtyři zápasy 18. kola, ale kvůli sněhové kalamitě bylo odloženo odpolední utkání mezi Atleticem Madrid a Athleticem Bilbao. Zasněžený Madrid uzavřel letiště a baskický celek tak nemohl do španělské metropole dorazit.

V podvečer Granada přivítala Barcelonu a prohrála 0:4. Ve 12. minutě poslal hosty do vedení Antoine Griezmann. Do poločasové přestávky se góly ve 35. a 42. minutě o navýšení náskoku zasloužil Lionel Messi. V 63. minutě se pak Antoine Griezmann přičinil o to, že byli v utkání dva dvougóloví střelci.

V posledním sobotním utkání přivítala zachraňující se Osasuna obhájce ligového titulu Real Madrid. Kvůli zmiňované sněhové kalamitě Real cestou na zápas nabral několikahodinové zpoždění a ani výsledná remíza 0:0 Bílý balet nepotěšila. Však se například trenér Zinedine Zidan či brankář Thibaut Courtois po utkání rozčilovali, že se měl zápas odložit.

Levante se doma daří. To se ukázalo v neděli 10. ledna, kdy valencijský celek přivítal Eibar, porazil ho 2:1 a připsal si tak už čtvrté domácí vítězství v řadě. Přitom do vedení se dostal Eibar, a to gólem Takashiho Inuie z 51. minuty. Levante však vývoj utkání otočilo, o což se zasloužili Gonzalo Melero v 65. minutě a Jose Luis Morales v 76. minutě.

V dalším utkání doma Cadiz porazil Deportivo Alaves 3:1. V 15. minutě šli domácí do vedení gólem Alexe, ale ve 23. minutě Joselu z penalty vyrovnal. Ve druhém poločase se pak prosadili už jen bývalí Netopýři ve žlutém dresu Cadizu. Vítězný gól vstřelil Choco Lozano v 56. minutě a gólovou pojistku přidal Alvaro Negredo v 68. minutě.

V posledním nedělním utkání přivítal Real Valladolid Valencii, která cestu k zápasu také neměla úplně jednoduchou a třebaže původně chtěla do Valladolidu dorazit už v sobotu, tak nakonec cestovala až v neděli dopoledne. Valladolid byl sice hodně zasypán sněhem, ale správa domácího hřiště odvedla skvělou práci a zápas tak byl odehrán. O jeho osudu rozhodl jediný gól, který v 76. minutě vstřelil povedenou dalekonosnou střelou Carlos Soler. Valencia tak zvítězila 1:0. Utkání si můžete připomenout v našem reportu.

V pondělí 11. ledna se hrála nezvykle dvě utkání, zápas mezi Elche a Getafe bylo přeloženo z neděle, přičemž i zde byla zřejmě důvodem španělská sněhová kalamita. Domácí poslal do vedení Raul Guti ve 4. minutě, ale to byla jediná radost Elche v tomto zápase. Ve 39. minutě totiž Cucurella vyrovnal a v druhém poločase Getafe přidalo další dva góly a zvítězilo 3:1. V 69. minutě poslal madridský celek do vedení Jaime Mata a gólovou pojistku přidal v 86. minutě Angel z penalty.

V závěrečný hrací den 18. kola se dařilo hostujícím celkům, což se ukázalo i v Huesce, kde zvítězil Betis Sevilla 2:0. Na góly se na hřišti ligového nováčka čekalo dlouho, až v 78. minutě otevřel skóre Aissa Mandi. V 93. minutě pak hostující vítězství potvrdil Antonio Sanabria.

La Liga plynule pokračovala i v úterý 12. ledna, kdy jsme se dočkali dvou dohrávek. V dohrávce 4. kola přivítala Granada Osasunu a zvítězila 2:0. Do vedení poslal domácí Luis Suarez ve 22. minutě. Náskok andaluského celku pak vlastním gólem navýšil Sergio Herrera ve 45. minutě, který tím stanovil konečnou podobu skóre.

V dohrávce 1. kola přivítalo Atletico Madrid Sevillu a i zde se zrodilo vítězství domácího celku 2:0. První gól zápasu vstřelil Angel Correa v 17. minutě, druhý pak přidal Saul v 76. minutě.

Ligová tabulka po 18. kole

Tabulka La Ligy je stále dosti zmatená, takže se při jejím studování nezapomeňte podívat, kolik mají jednotlivé týmy odehraných zápasů. Sice už se začínají dohrávat i zápasy odložené v úvodních kolech této sezóny, ale na druhou stranu jsme se v 18. kole dočkali dalšího odloženého utkání. Tabulka tak ještě zdaleka není ve stavu, kdy by měly všechny týmy na kontě po odehraném kole stejný počet odehraných zápasů.

Valencia si v 18. kole po delší době konečně tříbodově polepšila, což se hned projevilo i na jejím postavení v ligové tabulce. Aktuálně je na 14. místě tabulky se ziskem 19 bodů za zápasovou bilanci 4-7-7 při skóre 24:25. Mezi ní a sestupovým pásmem jsou nyní tři celky, a to Eibar, Deportivo Alaves a Real Valladolid. Na sestupové pásmo, ve kterém jsou Elche, Osasuna a Huesca, mají Netopýři tříbodový náskok. Mimochodem poslední Huesca už má na záchranu šestibodové manko. Osasuna a především Elche jsou na tom přece jen o něco lépe. Elche je za nesestupovými příčkami jen o tři body a oproti všem konkurentům má dva zápasy k dobru. Elche je vlastně z týmů v tabulce za Valencií jediný, kdo má nějaké utkání k dobru. Nicméně těžko říct, jak moc si Elche v oněch odložených zápasech polepší, protože bude hrát v Barceloně a v Seville. Mimochodem po 18. kole došlo k dvojí trenérské změně. V Deportivu Alaves skončil Pablo Machin, kterého nahradil Abelardo, zatímco v Huesce nepokračuje Michel, na jehož místo nastoupil Abelardo.

V čele La Ligy je po 18. kole Atletico Madrid. Mimochodem Atletico Madrid se na 1. místě udrželo navzdory tomu, že o víkendu v rámci 18. kola vůbec nenastoupilo a jeho utkání proti Athleticu Bilbao bylo odloženo. Když pak včera odehrálo vítěznou dohrávku 1. kola proti Seville, tak už jen navýšilo svůj náskok, který je aktuálně čtyřbodový na druhý Real Madrid.  A to má ještě dva zápasy k dobru. Na 3. místě tabulky už je Barcelona, která má na Real Madrid tříbodové manko. Čtveřici nejlepších doplňuje Villarreal s dvoubodovým mankem na Barcelonu.

Nejlepší ligoví střelci po 18. kole

Chtělo by se říct, že střelecký žebříček se dostal do normálu, neboť na úplné čelo už se propracoval Lionel Messi z Barcelony (11 gólů), jemuž se nejblíže v dostřelu drží Gerard Moreno z Villarrealu (10 gólů) a pak duo Iago Aspas z Celty Vigo (9 gólů) a Luis Suarez z Atletica Madrid (9 gólů). Další dvojice v pořadí tvoří Karim Benzema z Realu Madrid (8 gólů) a Youssef En-Nesyri ze Sevilly (8 góly), Jose Luis Morales z Levante (7 góly) a Mikel Oyarzabal z Realu Sociedad (7 gólů) a Marcos Llorente z Atletica Madrid (6 góly) a Carlos Soler z Valencie (6 gólů). Pak je v pořadí větší skupina, kterou tvoří Paco Alcacer z Villarrealu (5 gólů), Joao Felix z Atletica Madrid (5 gólů), Portu z Realu Sociedad (5 gólů), Angel z Getafe (5 gólů), Kike z Eibaru (5 gólů), Maxi Gomez z Valencie (5 gólů), Roger Marti z Levante (5 gólů) a Antoine Griezmann z Barcelony (5 gólů).

V čele valencijské klubové střelecké tabulky je v rámci La Ligy Carlos Soler (6 gólů), za nímž následují Maxi Gomez (5 gólů) a Manu Vallejo (4 góly). Vstřelený gól si v tomto ročníku La Ligy připsali i Gabriel Paulista (1 gól), Daniel Wass (1 gól), Goncalo Guedes (1 gól), Toni Lato (1 gól), Yunus Musah (1 gól), Hugo Guillamon (1 gól), Mouctar Diakhaby (1 gól) a Kevin Gameiro (1 gól).

Tipovačka po 18. kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět v příslušné sekci.

Na výsledky 18. kola La Ligy si na našem webu natipovalo 17 tipérů. Vzhledem k jednomu odloženému zápasu jsme nemohli očekávat úplně nejvyšší bodové zisky, no přesto se jeden tipér dostal přes dvacetibodovou hranici. Tímto jedincem je Balamuta (22 bodů), který tak zaslouženě zvítězil. O druhé místo se podělilo trio Lumirik (18 bodů), Packo114 (18 bodů) a jansosom (18 bodů). Poslední místo v nejlepší pětici pak obsadil Harakant (17 bodů).

V celkovém pořadí, do něhož ještě nejsou započítány výsledky předehrávek 19. kola, ale do kterého už jsou započítány odehrané dohrávky úvodních kol této sezóny, je v čele neohroženě jansosom (306 bodů). Pomyslné stupně vítězů doplňují Rostis1001 (267 bodů) a ruty (266 bodů) a v nejlepší pětici jsou dále ještě mikita10sM (251 bodů) a LukasTV (248 bodů). Dále jsou v pořadí netopier (245 bodů), Packo114 (243 bodů) a JEFFINHO (235 bodů).

Po 18. kole se v žebříčku nejlepších výkonů tipérů v rámci jednoho kola nic nezměnilo. Pro přehlednost je vždy uváděn jen nejlepší výkon daného tipéra, protože hned několik tipérů by se jinak v žebříčku objevilo vícekrát. Na prvním místě je Packo114 (32 bodů, 1. místo v 15. kole) před jansosomem (30 bodů, 1. místo ve 13. kole). Dalšími povedenými výkony se mohou pyšnit netopier (29 bodů, 2. místo v 15. kole), Rostis1001 (28 bodů, 3. místo v 15. kole) a duo Woyta (26 bodů, 1. místo ve 3. kole) a ruty (26 bodů, 1. místo v 11. kole). Hned za touto dvojicí jsou se svými výkony Ingi (25 bodů, 1. místo v 9. kole) a Jose.Enrique (25 bodů, 1. místo v 10. kole).

Již nyní je možné tipovat na zbývající zápasy 19. kola, které se bude hrát příští týden od úterý do čtvrtka, na odložené utkání 18. kola, jehož nový termín konání zatím není znám, a na dohrávky 1. a 2. kola, které budou odehrány během února a března.

Program (nejen) 19.  a 20. kola La Ligy

Fotbalové dění ve Španělsku bude nyní poněkud neobvyklé. Dnes a zítra jsou na programu semifinálové zápasy španělského superpoháru. Postupující pak o trofej zabojují v neděli 17. ledna. Krom toho se budou v sobotu 16. ledna a v neděli 17. ledna hrát zápasy 3. kola Copa del Rey, přičemž Netopýři půjdou do akce v neděli. Ligového fotbalu se tak dočkáme až v průběhu příštího týdne.

Poslední kolo první poloviny sezóny, tedy 19. kolo La Ligy 2020/2021, tak odstartuje až v úterý 19. ledna, kdy se utká Cadiz s Levante (19:00), Real Valladolid s Elche (19:00) a Deportivo Alaves se Sevillou (21:30). O den později, tedy ve středu 20. ledna, se proti sobě postaví Getafe s Huescou (19:00), Betis Sevilla s Celtou Vigo (21:00) a Villarreal s Granadou (21:30). Kolo pak vyvrcholí ve čtvrtek 21. ledna, kdy Valencia přivítá Osasunu (19:00) a Eibar Atletico Madrid (21:30).

Hned o den později odstartuje druhá polovina sezóny, tedy 20. kolo La Ligy 2020/2021. V pátek 22. ledna přivítá Levante Real Valladolid (21:00). V sobotu 23. ledna se pak utká Huesca s Villarrealem (14:00), Sevilla s Cadizem (16:15), Real Sociedad s Betisem Sevilla (18:30) a Deportivo Alaves s Realem Madrid (21:00). Další porce zápasů bude následovat v neděli 24. ledna, kdy bude hrát Osasuna s Granadou (14:00), Elche s Barcelonou (16:15), Celta Vigo s Eibarem (18:30) a Atletico Madrid s Valencií (21:00). Zakončení kola pak v pondělí 25. ledna obstarají Athletic Bilbao a Getafe (21:00).