(Ne)potrebný Maxi Gómez

Maxi Gómez je jednou z aktuálnych hviezd Valencie CF. Pre trénera Javiho Graciu predstavuje uruguajský útočník číslo jedna na hrote útoku. I napriek nie veľmi vydarenej sezóne sa o hráča zaujíma niekoľko klubov. Dokáže futbalista prelomiť negatívnu sériu a gólové suchoty po reprezentačnej prestávke? Načne Gómez svoju novú streleckú etapu tam, kde naposledy skončil?

V túto prvú aprílovú nedeľu na štadióne Ramóna de Carranzeho, privíta domáci andalúzsky celok Cádiz Valenciu. Prvý duel na Mestalli, kedy Valencia hostila Cádiz v 17. kole LaLigy, skončil zápas nerozhodným výsledkom v pomere 1:1. Vtedy cenný a dôležitý bod pre Netopiere zachraňoval v 79. minúte práve valencijský útočník Maxi Gómez, ktorý si po prihrávke od Josého Gayu pripísal na svoj účet zatiaľ posledný piaty gólový zárez. Od tohto momentu už ubehli 3 mesiace a gólové suchoty Maxiho Gómeza sa natiahli až na 895 minút od posledného streleného gólu. V poslednom domácom zápase Valencie proti Granade, premárnil Uruguajčan až 4 príležitosti a hráč vyšiel opätovne naprázdno.

Celkovo ide o 10 zápasov v rade (od 18. do 28. kola s výnimkou 27. kola), presnejšie o 884 odohraných minút z 900, pri ktorých sa futbalista nemohol radovať zo vsieteného gólu. Malou, avšak chabou náplasťou na rany môže byť aspoň pripísaná asistencia v 26. kole proti Villarrealu, kedy útočník získal pre svoj tím výhodu vo forme pokutového kopu. I napriek alarmujúcim číslam, ostáva Gómez jednotkou v útoku trénera Graciu, ktorý okrem iného plní aj iné pokyny a úlohy kormidelníka Valencie.

Čo sa týka strelených gólov, tak rodák z Paysandú prežíva v drese Valencie veľmi ťažkú sezónu. Lepšie povedané, zatiaľ najhoršiu. Hráč doposiaľ vsietil iba 5 gólov a pridal 4 asistencie, čo v priemere predstavuje 1 gól na každý piaty zápas alebo 1 gól po každých 424 minútach hry. Čo sa týka úmornej práci, tak Uruguajčan si v aktuálnom ročníku vypýtal najviac pokutových kopov pre svoj tím z celej španielskej ligy v tomto ročníku. Celkovo sa jedná o 5 výhod pre Netopiere v tomto poradí: 8. kolo Getafe CF, 9. kolo Real Madrid, 13. kolo Athletic Bilbao, 21. kolo Elche CF a 26. kolo Villarreal CF. O tejto mravenčej práci hráča ste sa mohli dočítať viac tu. Okrem iného existuje aj ďalšia štatistika španielskej ligy, ktorá napovie o tom, že Maxi Gómez padol najviackrát do offsidu. Celkové číslo činí 28 postavení mimo hry, pričom najlepšiu päticu dotvárajú Rafa Mir z SD Huesca (24-krát), Luis Suárez z Atlética Madrid (21-krát), Shon Weissman z Realu Valladolid (19-krát) a Karim Benzema z Realu Madrid (19-krát).

Čísla a efektivita veľmi nehrajú pre Gómeza. K tomu ide aj pomyslená cena hráča smerom nadol. Avšak jedna lastovička leto nerobí a preto jedna nevydarená sezóna nemusí nič znamenať. Potenciál, vek hráča či bojovnosť na trávniku poukazujú ako na dobrú stávku klubu do budúcnosti. Taktiež tieto fakty majú vplyv aj v prestupovej politike. Nie je žiadnym tajomstvom, že Valencia CF sa potýka s hospodárskymi problémami a prestup hráča za vhodnú čiastku by istotne klubu vykryl alebo uhradil isté finančné náležitosti. Okrem anglických klubov je Gómez v záujme aj španielskeho rivala Valencie a to Atlética Madrid, ktorý v prípade odchodu Joãa Félixa počas leta, bude zhánať adekvátnu náhradu. Jedným z vysnených posíl Diega Simeoneho je práve 24-ročný ofenzívny valencijský futbalista.

Nech je všetko ako chce, v túto nedeľu sa ukáže, či bude impotentnosť Uruguajčana pretrvávať i naďalej alebo či začne Gómez konečne strieľať ostrými.