The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Kondogbia se chystá na přestup

Kondogbia se chystá na přestup


Je to ve fotbalovém světě vcelku běžná situace. Hráč, třebaže nemalých kvalit, nemá důvěru trenéra. Nějaký čas přehlížení strpí a snaží se dotyčného trenéra svými výkony přesvědčit, ale po čase raději zamíří jinam. Ještě by bylo vhodné na tomto místě podotknout, že je to sice běžná situace, ale především na klubové úrovni. Geoffrey Kondogbia se však chystá na přestup na reprezentační úrovni.

Na jedné straně je Francie. Tým aktuálních mistrů světa a vicemistrů Evropy. Bezpochyby tedy jeden z nejlepších národních týmů na světě. Trenér Didier Deschamps, sám bývalý skvělý defenzivní záložník a zároveň bývalý hráč Los Che, však Kondogbiu dlouhodobě přehlíží. Jistě, Deschamps má do zálohy spoustu skvělého materiálu, ale Kondogbiova loňská sezóna volala alespoň po tom, aby byl v reprezentačním dresu vyzkoušen třeba v některém z přátelských zápasů, aby se vidělo, jak by fungoval po boku ostatních reprezentantů. Problém by to nejspíš nebyl, neboť s řadou současných francouzských reprezentantů se Kondogbia potkával v mládežnických výběrech Francie. Les Blues reprezentoval od kategorie U16 až po kategorii U21. S reprezentačním výběrem U20 dokonce vybojoval titul na světovém šampionátu této věkové kategorie, přičemž po boku měl hráče jako Pogba, Areola, Umtiti či Thauvin. Za seniorskou reprezentaci si už rovněž zahrál, ale pouze pět utkání, ve všech případech se jednalo o přátelské zápasy. Naposledy na sebe Kondogbia oblékl francouzský reprezentační dres v roce 2015.

Na druhé straně je Středoafrická republika. Země, o jejíž existenci pravděpodobně mnoho fotbalových fanoušků nemá vůbec potuchy. Na žebříčku FIFA je tamní reprezentační tým na 108. místě. Pro Kondogbiu je to však země jeho předků. Sám se sice narodil a vyrostl ve Francii, ale ke Středoafrické republice má velmi silný vztah. Pozorně sleduje vše, co se tam děje. Během dovolené tam dokonce na nějaký čas zavítal. Jeho starší bratr Evans Kondogbia (útočník, který většinu kariéry odehrál v Belgii) už dokonce za Středoafrickou republiku několikrát nastoupil. V současné době Les Fauves (šelmy pozn. red.) bojují v kvalifikaci o svůj historicky první postup na Africký pohár národů, který se bude konat v roce 2019 v Kamerunu. V prvním utkání kvalifikační skupiny sice porazili Rwandu, ale favority na obsazení postupových míst jsou Pobřeží slonoviny či Guinea. Je proto jasné, že získat posilu formátu Geoffreye Kondogbii, to by byl pro Středoafrickou republiku splněný sen. Vždyť ze současného kádru tamního národního týmu hraje jen pár hráčů v nižších soutěžích ve Francii, Švýcarsku či Turecku a jeden přišel nyní v létě jako volný hráč do řeckého prvoligového Levadiakosu. Známé jméno v kádru švýcarského trenéra Raoula Savoye nenajdeme žádné. Kondogbia by zemi mohl pomoci nejen sportovně, ale jeho přestup od Les Blues k Les Fauves by celkově mohl zemi ve světě alespoň trochu zviditelnit.

Rozhodování to však pro valencijského Netopýra musí být nesmírně složité. Nastoupil-li by za Středoafrickou republiku v soutěžním utkání, tak by již nebylo cesty zpět k národnímu týmu Francie. Les Blues nemívají problémy s postupem na fotbalové svátky typu mistrovství Evropy či mistrovství světa a  navíc na těchto turnajích většinou patří do okruhu favoritů. Oproti tomu pro Les Fauves by byl postup na Africký pohár národů historickou událostí.

Středoafrická republika již Kondogbiu povolala v rámci tohoto reprezentačního okna ke kvalifikačnímu utkání o postup na Africký pohár národů 2019 proti Guineji, které je na programu již nyní v sobotu 9. září, ale vzhledem k tomu, že Kondogbiu trápí pravý kotník, což mu i znemožnilo nastoupit o víkendu v derby proti Levante, tak prozatím záložník svůj debut za zemi svých předků odkládá. Zároveň tím získává další čas k rozmýšlení, zda opravdu uzavře francouzskou kapitolu své reprezentační kariéry. Přece jen je mu teprve pětadvacet let a Didier Deschamp u kormidla Les Blues taky nebude navěky, no a další reprezentační trenér Francie by si třeba kvalit jednoho z valencijských kapitánů povšiml. Další zápasy má Středoafrická republika na programu 10. a 13. října, kdy se v boji o Africký pohár národů 2019 dvakrát utká s Pobřežím slonoviny, hlavním favoritem své kvalifikační skupiny. Představí se v těchto zápasech v dresu Les Faues i Geoffrey Kondogbia?