The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Zemřel Waldo Machado, druhý nejlepší střelec valencijské historie

Zemřel Waldo Machado, druhý nejlepší střelec valencijské historie


Valencia se zahalila do smutku, když v pondělí zemřel čtyřiaosmdesátiletý Waldo Machado. Tento Brazilec se totiž nesmazatelně zapsal do kronik východošpanělského klubu, který za několik týdnů oslaví sto let své existence. Waldo Machado byl nezastavitelný útočník, který se mohl chlubit nejen skvělými individuálními výkony, ale rovněž trofejemi získanými v dresu valencijských Netopýrů.

Waldo Machado se narodil 9. listopadu 1934 ve městě Niteroi poblíž Rio de Janeira a o sedmadvacet let později se stal hráčem Valencie. A to vlastně náhodou. Roku 1961 totiž při dopravní nehodě zemřel Walter Marciano, brazilský hráč Valencie. Na jeho počest se na Mestalle konalo utkání mezi domácími Netopýry a brazilským celkem Fluminense. Hosté zvítězili 3:2, přičemž nejvýrazněji se o jejich vítězství zasloužil hráč s číslem 9 na zádech, Waldo Machado, který vstřelil dva góly. Říká se, že hned po utkání tehdejší prezident Valencie Julio de Miguel zahájil jednání s Fluminense ohledně možnosti získání brazilského útočníka a o něco později se manažer valencijského klubu Vicente Peris vydal uzavřít přestup Walda Machada přímo do Brazílie.

V dresu Valencie strávil Waldo Machado celkem 9 sezón mezi roky 1961 a 1970. Hned ve své první sezóně na Mestalle nastřílel 14 ligových branek. Nejgólovější však pro něj byl ročník 1966/1967, kdy nastřílel hned 24 ligových branek, což bylo nejvíc v rámci celé Primera Division, takže se stal držitelem Trofeo Pichichi. V lize za Valencii odehrál 216 utkání, během nichž nastřílel 115 gólů. Více ligových gólů v dresu Los Che nastříleli jen Mario Kempes (116) a nedostižný Mundo (186). Waldo Machado se však neprosazoval jen v domácí ligové soutěži, nezadržitelný byl i na ostatních frontách. V domácí pohárové soutěži za Valencii odehrál 29 zápasů a vstřelil 13 gólů. V roce 1967 Valencia s Waldo Machadem v sestavě Copa del Generalisimo (tehdejší název dnešního Copa del Rey) ovládla. Brazilcův příchod na Mestallu se shoduje s prvními starty Valencie v pohárové Evropě. Právě v roce 1961 Valencia získala vstupenku do Fairs Cupu, který byl znám jako Pohár veletržních měst a jednalo se vlastně o předchůdce Poháru UEFA, tedy dnešní Evropské ligy. Ve Fairs Cupu Waldo Machado za 44 zápasů nastřílel 28 gólů a výrazně přispěl k celkovým vítězstvím Valencie v této soutěži v sezónách 1961/1962 a 1962/1963. Po triumfu v Copa del Generalisimo v roce 1967 Valencia prvně zamířila do Poháru vítězů pohárů, kde Waldo Machado za 6 zápasů vstřelil 1 gól. Mimochodem Waldo Machado je prvním hráčem, který za Valencii skóroval v pohárové Evropě. Celkem v dresu Los Che odehrál 296 zápasů a během nich nastřílel 160 gólů. V historické tabulce valencijských kanonýrů je Waldo Machado na druhém místě, před ním je jen Mundo (211). Za Brazilcem jsou pak s odstupem Fernando Gomez (132), Mario Kempes (130) a David Villa (129).

V roce 1970 Waldo Machado zamířil z Valencie do nedalekého Herculesu, kde však strávil jen jednu sezónu a následně v šestatřiceti letech ukončil hráčskou kariéru. Kdyby i svoji poslední sezónu strávil v dresu Los Che, tak mohl kariéru završit ziskem ligového titulu, neboť v sezóně 1970/1971 Valencia španělskou nejvyšší soutěž opanovala. Ovšem i tak měl Waldo Machado obdivuhodnou kariéru, po jejímž skončení se usadil ve Valencii. Trenérskou profesi okusil jen na krátko, na konci 80. let vedl v Segunda Division a později v Segunda Division B celek Alzira. Více se však věnoval výchově mladých talentů, otevřel totiž fotbalovou školu. Mladým nadějím tak mimo jiné předával své schopnosti, díky kterým ohrožoval branky soupeřů třeba i z těch méně pravděpodobných pozic pro střelbu a díky kterým byli soupeři vždy ve střehu, když se Waldo Machado chopil míče k rozehrání volného přímého kopu.

V posledních letech žila legenda valencijských Netopýrů v rezidenci, kterou spravuje Asociacion de Futbolistas del Valencia CF, což je organizace, která se stará o zájmy bývalých hráčů valencijského klubu. Na sklonku života Waldo Machado bojoval s Alzheimerovou chorobou. V pondělí 25. února 2019 pak ve svém bydlišti zemřel přirozenou smrtí. Valencia tak přišla o jednu ze svých legend, ale v kronikách brzy již stoletého klubu zůstane jméno Waldo Machado navždy zapsáno zlatým písmem.

waldo686