The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Pouhý postup do finále Copa del Rey Valencii nejspíš umožní poprat se o španělský Superpohár

Pouhý postup do finále Copa del Rey Valencii nejspíš umožní poprat se o španělský Superpohár


Dlouhá léta se ve Španělsku o Superpohár utkávali celkem logicky vítěz La Ligy s vítězem Copa del Rey. Ovšem před dvěma týdny prezident Španělského fotbalového svazu RFEF Luis Rubiales oznámil velkou změnu boje o Superpohár. Už letos by se měla konat takzvaná Final Four, ve které se představí finalisté Copa del Rey, tedy i Valencia, a dva nejlepší celky La Ligy. Změnu ještě musí schválit dubnové shromáždění RFEF, což je však považováno jen za formalitu. Valencia by tak měla příležitost získat podruhé v historii španělský Superpohár.

Superpohár nově

O vítězi španělského Superpoháru tak v létě rozhodnou tři zápasy. Budou se hrát dvě semifinále a finále. Všechny tři zápasy by se měly odehrát v jednom městě, které bude určeno později. Dle Rubialese se však Final Four o vítěze španělského Superpoháru odehraje určitě mimo hranice Španělska. Účelem je samozřejmě zpopularizování španělského fotbalu ve světě, takže jako nejpravděpodobnější varianty pro pořadatelství Superpoháru se jeví USA, některá ze zemí východní Asie či některá z arabských zemí. Final Four se zúčastní finalisté Copa del Rey, tedy Valencia a Barcelona už mají své jisté. Druhou dvojicí by měly být dva nejlepší týmy La Ligy. Tam je však na 1. místě prozatím rovněž Barcelona, takže si vstupenku vyslouží zřejmě týmy z 2. a 3. místa ligové tabulky, což celkem jasně ukazuje na Real Madrid a Atletico Madrid. První trojice tabulky má totiž na zbytek týmů už značný bodový náskok.

Valencia a španělský Superpohár

Španělský Superpohár není nijak starou soutěží, prvně se o něj hrálo až v roce 1982 a pravidelně se o něj hraje od roku 1988. Většinou se hrálo klasické turnajové dvojutkání stylem doma a venku, teprve minulý rok rozhodl o vítězi Superpoháru jen jeden zápas na neutrální půdě, no a po roce tu máme další změnu. Nejúspěšnějším týmem historie soutěže je Barcelona, která má na kontě 13 vítězství a k tomu 10 neúspěšných pokusů o španělský Superpohár, tedy dohromady 23 účastí.

To Valencia má na kontě celkem 4 účasti, přičemž v roce 1999 Netopýři španělský Suporpohár získali. V dvojutkání si Valencia jako vítěz Copa del Rey poradila s Barcelonou, doma na Mestalle gólem Claudia Lopeze zvítězila 1:0, zatímco v odvetě na Camp Nou díky gólům Davida Albeldy, Juana Sancheze a Javiera Farinose uhrála postačující remízu 3:3. Neúspěšně se Valencia o španělský Superpohár pokoušela v letech 2002, 2004 a 2008. V prvních dvou případech jako vítěz ligy, naposledy pak jako vítěz španělské pohárové soutěže. V roce 2002 Valencia nestačila na Deportivo La Coruna a prohrála 0:3 na hřišti soupeře a 0:1 doma na Mestalle. O dva roky později se o španělský Superpohár utkala se Zaragozou a třebaže v prvním utkání na hřišti soupeře zvítězila 1:0 gólem Vicente Rodrigueze, tak trofej nezískala, neboť v odvetě na Mestalle podlehla 1:3, když o jediný gól domácích se postaral Bernardo Corradi. Dosud naposledy hrála Valencia o španělský Superpohár v roce 2008 proti Realu Madrid. Doma na Mestalle dokázala Bílý balet sice udolat 3:2 díky gólům Juana Maty, Davida Villy a Vicente Rodrigueze, ale v odvetě si trofej vybojoval Real po vítězství 4:2, o góly hostí se postarali David Silva a Fernando Morientes.

Vítězové španělské ligové soutěže a španělské pohárové soutěž se ve speciální soutěži utkávali už před založením španělského Superpoháru v roce 1982, ale jednalo se jen o krátké období ve 40. a na začátku 50. let minulého století. Některé soutěže však ani neměly oficiální status. Neznámější je nejspíš Copa Eva Duarte konaný v letech 1947 až 1953, i když v posledních dvou ročnících se ani zápas nehrál, neboť Barcelona získala double, tedy triumfovala, jak v lize, tak i v poháru. Nicméně pro nás je nejzajímavější rok 1949, kdy Valencia jako vítěz Copa del Generalisimo (předchůdce Copa del Rey) porazila ligové vítěze z Barcelony 7:4.

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.