The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Valencijské stopy za velkou louží

Valencijské stopy za velkou louží


Fotbaloví fanoušci celého světa bezpochyby nejvíce sledují evropské soutěže. Nemalá pozornost je upřena nejspíš i na Jižní Ameriku, ovšem Severní Amerika zůstává poněkud stranou zájmu. Přitom i v tamní MLS se hraje zajímavý fotbal. Tedy pardon, vlastně soccer. Fotbal je v zámoří samozřejmě poněkud jiný sport. O kvalitách nejvyšší soutěže v USA a Kanadě v tomto článku polemizovat nechceme, chceme jen fanoušky Los Che upozornit na nějaké zajímavé souvislosti mezi kopanou v Severní Americe a východošpanělskou Valencií.

Legendární střelec Los Che v New Yorku

Do loňského roku běhal po severoamerických trávnících jeden z nejlepších střelců historie španělské Valencie David Villa. Ten se v létě roku 2014 stal prvním hráčem na soupisce nově vzniklého celku New York City. Do konce roku 2014 však Villa hostoval v australském celku Melbourne City, neboť severoamerická nejvyšší soutěž Major League Soccer neboli MLS se hraje systémem jaro - podzim, vždy se startem v březnu a závěrem v prosinci daného roku. Týmy jsou podobně jako v NHL rozděleny do západní a východní konference a po základní části se hraje play-off. To jsme ale odbočili. Faktem je, že David Villa začal hrát v MLS v sezóně 2015 a vydržel do sezóny 2018. Na začátku roku 2019 pak zamířil za dalším fotbalovým dobrodružstvím do Japonska. Během angažmá v New York City odehrál celkem 126 soutěžních utkání a vstřelil 80 gólů. Po celou dobu patřil k nejlepším střelcům MLS, v letech 2016 a 2017 se vždy umístil na 2. místě v tabulce střelců.

villa695

Dva Netopýři v jednom klubu

Novou tváří na severoamerických hřištích je pro změnu valencijský odchovanec Carles Gil. Zatímco do MLS odcházejí hráči většinou v pokročilejším věku (například David Villa začal hrát za New York City v třiatřiceti letech), tak starší bratr dalšího valencijského odchovance Nacha Gila, který v této sezóně hostuje v Elche, posílil celek New England Revolution už v šestadvaceti letech. Pravdou je, že toho Carles Gil procestoval již hodně. K Valencii se připojil již v pěti letech a v klubu prošel všemi věkovými kategoriemi. V rezervním celku VCF Mestalla byl například v sezóně 2010/2011 spolu s Iscem či Paco Alcacerem jedním z hrdinů týmu, který ovládl Tercera Division a vrátil valencijské béčko do Segunda Division B. Mezi roky 2012 a 2014 hostoval Carles Gil v Elche. V první sezóně mu pomohl k postupu ze Segunda Division do nejvyšší soutěže a o rok později mu pomohl k udržení prvoligové příslušnosti. V létě 2014 zamířil zpět do Valencie, aby se popral o místo v prvním týmu. Jenomže zrovna v tom roce se stal majitelem Los Che Peter Lim, který se spíš zaměřoval na nákup zvučných (a především drahých) posil. Odchovanci to měli těžší, takže Carles Gil po pouhém půlroce zamířil do anglické Aston Villy, kterou později vyměnil za Deportivo La Coruna. Během letošního zimního přestupového období pak valencijský odchovanec opustil i druholigový galicijský klub a zamířil za poznáváním světa za velkou louží. Tamní MLS odstartovala o tomto víkendu a New England Revolution se představil na hřišti Dallasu. Carles Gil jako největší posila celku z Massachusetts pro novou sezónu samozřejmě nemohl chybět v základní sestavě. Dle dostupných sestřihů nechyběl Španěl u ničeho důležitého ze strany svého celku. Zahrával standardní situace, tvořil šance pro spoluhráče a snažil se i o zakončení. To se mu vyplatilo v 57. minutě, kdy vyrovnal na konečných 1:1. Na webu MLS byl zveřejněn seznam Top 10 nováčků pro sezónu 2019, kteří si o víkendu odbyli debut v soutěži, a Carles Gil byl uveden na úplném vrcholu.

Zajímavé je, že v kádru New England Revolution se sešli hned dva bývalí Netopýři. Už od roku 2018 je totiž členem tohoto týmu záložník Wilfried Zahibo. Pamatujete si na něho? Pravdou  sice je, že tento francouzský rodák hrával mezi roky 2014 a 2016 především za rezervní celek VCF Mestalla v Segunda Division B, ale několika šancí v prvním týmu se také dočkal. Důvěru mu dal trenér Gary Neville v sezóně 2015/2016. Zahibo zasáhl do zápasů La Ligy i Copa del Rey, při dvou zápasech Evropské ligy pak byl připraven jako náhradník na střídačce. Celkem za valencijské áčko odehrál 510 minut za 7 soutěžních utkání, v utkání Copa del Rey proti Granadě dokonce vstřelil gól. Mimochodem zajímavě vychází porovnání základních statistik s valencijským odchovancem Carlesem Gilem. Ten sice za áčko Los Che zasáhl do 11 soutěžních utkání, ale odehrál dohromady jen 452 minut, což je dokonce míň než nasbíral Zahibo. Abychom měli základní statistické informace kompletní, tak vězte, že i Carles Gil má na kontě jeden gól za valencijské áčko, prosadil se v ligovém utkání proti Realu Sociedad. Ale vraťme se k Zahibovi. I on se o víkendu proti Dallasu představil v základní sestavě a odehrál celé utkání. Hojně využívaným hráčem byl pětadvacetiletý středopolař i v minulé sezóně, kdy scházel jen ve 3 zápasech základní části. Díky velké důvěře dokázal vstřelit 4 góly a u 2 gólů New England Revolution asistoval.

zahibo695

Fotbalový důchod na slunné Floridě

Největší fotbalovou hvězdou z bývalých hráčů Los Che působících nyní na zámořských trávnících je bezpochyby Nani. Třebaže pokud bychom brali v potaz pouze angažmá ve východošpanělském klubu, tak je nutno říct, že ani Nani na Mestalle štěstí nenalezl. Do Valencie přišel v létě 2016 jako čerstvý vítěz evropského šampionátu. U Netopýrů  ale nakonec strávil jen sezónu 2016/2017, během které ho až příliš často brzdila různá zranění. Nakonec tak v rámci La Ligy a Copa del Rey odehrál dohromady jen 26 utkání, vstřelil 5 gólů a připsal si 8 gólových asistencí. V následující sezóně z Valencie hostoval v Laziu Řím, ovšem rovněž nikterak úspěšně. Proto nakonec v létě 2018 odešel jako volný hráč do rodného Sportingu Lisabon. Tam se mu sice dařilo, ale v zimě pravděpodobně zatoužil po dalším fotbalovém dobrodružství, a tak zamířil do MLS, kde se dohodl s celkem Orlando City. Orlando o víkendu začalo novou sezónu MLS domácím utkáním proti New York City a Nani se  na hřiště dostal až jako střídající hráč v 70. minutě, ovšem už o pár minut později založil akci, na jejímž konci bylo vyrovnání domácích na konečných 2:2.

nani695

Studium a fotbal

Zatímco všichni výše zmínění hráči jsou fanouškům Valencie bezpochyby dobře známi (nebo by v případě Zahiba alespoň mohli být), tak tentokrát se dostáváme k hráči, o kterém pravděpodobně mnoho fanoušků Los Che v životě neslyšelo. A to přitom byl s klubem spojen minimálně stejně dlouho jako výše zmiňovaný Carles Gil. Javi Perez se k Netopýrům rovněž připojil již v pěti letech, což v jeho případě znamená rok 2001, a součástí organizace byl dlouhých patnáct let. Zajímavostí je, že dvanáct let působil jako kapitán nějakého mládežnického celku Los Che. Když ho v kariéře přibrzdilo zranění, tak se rozhodoval, kam dál směřovat. Zda se protloukat nižšími španělskými soutěžemi, nebo zda se zkusit prosadit v úplně jiném světě. Nakonec zvítězila touha po novém a Javi Perez zamířil do zámoří na University of Pittsburgh, kde studuje média a komunikace. Zároveň hraje za univerzitní tým Pittsburgh Panthers, kde se už dokonce propracoval do funkce jednoho ze dvou kapitánů. Nyní se mu však nabízí příležitost posunout se z univerzitního fotbalu výš, tedy do MLS. V zámořských soutěžích si kluby vybírají z talentovaných mladých hráčů na tzv. draftech, přičemž u nás je nejspíš nejznámější draft hokejové NHL. V MLS to ale funguje podobně a Javi Perez byl letos draftován celkem Los Angeles FC. Za tento tým už si dokonce zahrál v přípravném utkání, kdy soupeřem amerického celku byl japonský celek Vissel Kobe, což je nové působiště Davida Villy.

villa perez695

Trenérská cesta od VCF Mestalla k národnímu týmu USA

I jednu valencijskou trenérskou stopu v zámoří nalezneme. Nyní devětadvacetiletý Nico Estevez působil ve valencijské akademii už v letech 2004 až 2011, ale pamatovat si ho možná budete především z doby, kdy vedl valencijskou rezervu VCF Mestalla v Segunda Division B, což bylo konkrétně v sezóně 2013/2014. V této sezóně dokonce ve dvou zápasech vedl i valencijské áčko, a to v mezidobí mezi odvoláním Miroslava Djukice a nástupem Juana Antonia Pizziho. V Copa del Rey dovedl Netopýry k vítězství 1:0 nad Gimnasticem Tarragona a následně v ligovém utkání prohrál s Realem Madrid těsně 2:3. Hned po konci na lavičce valencijské rezervy zamířil do zámoří, kde se v září 2014 stal sportovním ředitelem klubu Columbus Crew. V lednu 2017 se pak v tomto klubu stal i asistentem hlavního trenéra Gregga Berhaltera. Když se Belharter stal v lednu tohoto roku novým trenérem reprezentace USA, tak si za jednoho ze svých asistentů vybral i Nica Esteveze. Španěl si před jmenováním do trenérského týmu u reprezentace USA musel nejdříve vyřídit příslušné pracovní povolení, ale to už je v tuto chvíli v pořádku, což sám Estevez potvrdil na sociálních sítích.

estevez695

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.