The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Shromáždění RFEF má dnes schválit mnohé kontroverzní změny

Shromáždění RFEF má dnes schválit mnohé kontroverzní změny


Pondělí 29. dubna 2019 je dlouho očekávaným dnem konání shromáždění španělského fotbalového svazu (RFEF), na kterém by měly být oficiálně odsouhlaseny změny například v Copa del Rey a v Superpoháru. Valencia však se všemi změnami nesouhlasí, staví se především proti novému formátu Superpoháru. Ten by jí totiž příliš neprospěl.

Změny v Copa del Rey

V letošní sezóně se domácí pohárová soutěž hrála tak, že v 1. až 3. kole spolu bojovaly týmy z nižších soutěží a o postupujícím rozhodl vždy jen jeden zápas. Od 4. kola se přidaly i prvoligové kluby a až do semifinále se hrálo tradičním pohárovým systémem známým například i z play-off evropských pohárů, tedy systémem jeden zápas doma a jeden zápas venku. Finále se pak bude hrát na jeden zápas. Již od příští sezóny by však mělo dojít ke změnám. Dle představ prezidenta RFEF Luise Rubialese by měly týmy La Ligy vstoupit do Copa del Rey již v prvním kole a až do čtvrtfinále by se hrálo jen na jeden zápas, přičemž hostitelem by byl tým z nižší soutěže. V semifinále by se pak hrála klasická dvojutkání a následně by o vítězi trofeje rozhodl jediný finálový zápas.

Změny v Superpoháru

Zatímco proti změnám v Copa del Rey Valencia nic nenamítá, tak k plánovaným změnám v Superpoháru se staví odmítavě. Dosud platilo, že se o Superpohár utkal vítěz ligy s vítězem domácího poháru, a to v srpnu před začátkem nové ligové sezóny. V případě, že La Ligu i Copa del Rey opanoval stejný tým, tak se v Superpoháru s vítězem ligy utkal neúspěšný finalista poháru. Takto minulý rok hrála v Superpoháru Sevilla proti Barceloně, která si připsala double. Většinou se hrála dvojutkání, před rokem o vítězi poprvé rozhodl jen jeden zápas a navíc se prvně hrálo za hranicemi Španělska. Pokud by tento formát platil i nadále, tak by již měla od sobotního večera Valencia zajištěnou účast v boji o Superpohár. V sobotu večer si totiž Barcelona vítězstvím nad Levante zajistila ligový titul a jelikož je katalánský celek soupeřem Los Che pro finále domácího poháru, tak by bylo jisté, že by Valencia v každém případě o Superpohár hrála. Buď jako vítěz Copa del Rey nebo jako neúspěšný finalista.

Jenomže dle RFEF má dojít ke změně, a to s okamžitou platností. O této plánované změně jsme přinesli článek již před časem, přičemž jsme tehdy zmiňovali, že je potřeba ji schválit na dubnovém shromáždění RFEF. Den zmiňovaného shromáždění tedy nastal dnes. Jak bude nový Superpohár vypadat nově? Měl by se hrát takzvaným systémem Final Four, přičemž by se ho účastnili dva finalisté Copa del Rey a dva nejlepší celky La Ligy. Za letošní sezónu by se tedy Final Four měla zúčastnit trojice Barcelona (první tým ligy a zároveň finalista poháru), Atletico Madrid (druhý tým ligy) a Valencia (finalista poháru). Vzhledem k tomu, že Barcelona má teoreticky nárok na dvě místa, tak je potřeba doplnit početní stav na konečnou čtveřici. Čtvrtým účastníkem má být Real Madrid, přičemž dle deníku SuperDeporte nikoliv jako třetí tým ligy, ale jako v poháru historicky úspěšnější semifinalista Copa del Rey (druhým neúspěšným semifinalistou byl letos Betis Sevilla). Hrálo by se mimo Španělska, ale třebaže jsme v minulém článku zmiňovali, že by měl být zachován letní termín, tak nově to vypadá, že by se Final Four o Superpohár odehrála v lednu.

Každopádně Valencii tato změna příliš netěší, neboť jí komplikuje možnou cestu k trofeji. Zatímco dle starého formátu by stačilo zvládnout jedno utkání, tak po novu je potřeba zvládnout zápasy dva. Valencia se proto v oficiálním oznámení proti změnám formátu Superpoháru ohradila. RFEF varuje před možnou protiprávností změny Superpoháru v průběhu rozehrané sezóny a oznamuje, že je připravena učinit potřebné právní kroky k ochraně svých práv a zájmů v případě, že shromáždění navrhované změny schválí. Každopádně Valencia není ve svém odporu sama. Stejný postoj zastává nejen vedení La Ligy v čele s Javierem Tebasem a celá řada prvoligových klubů, snad jen s výjimkou Barcelony a Realu Madrid, což ovšem v případě madridského klubu není nijak překvapivé, ostatně Real na tom vydělá nejvíc. Vždyť dostane možnost hrát o trofej, aniž by se dostal mezi nejlepší dva ligové týmy či do finále poháru.

Dalším jablkem sváru je pak finanční stránka věci, na které opět vydělá především Real Madrid. Pokud jsou tedy správné informace programu El Partidazo rozhlasové stanice Cadena COPE. Tento zdroj uvádí, že se Final Four o španělský Superpohár bude hrát v Saudské Arábii a že RFEF dostane od této země dohromady 30 milionů eur. Ovšem dělení mezi účastníky má být dosti nerovnoměrné. Hned 15 milionů eur by šlo přímo do pokladny RFEF a i osoba matematicky slabší jistě snadno pozná, že 15 milionů eur se na čtyři díly nedělí zrovna nejsnadněji. Ale určitě by to šlo. No ale ve Španělsku chtějí jít zřejmě jinou cestou. Dle Cadena COPE mají Barcelona a Real Madrid, který je vlastně jen náhradníkem doplňujícím početní stav, inkasovat shodně 6 milionů eur, Atletico Madrid by bralo 2 miliony eur a Valencia jen 1 milion eur. Tato nerovnováha vyvolala v řadách Valencie a Atletica další nesouhlas s novým formátem boje o Superpohár, a to navzdory skutečnosti, že RFEF vlastně tato čísla nijak nepotvrdila. Každopádně server PlazaDeportiva o víkendu nicméně informoval, že RFEF studovala možnosti přerozdělení finanční částky tak, že by Valencia inkasovala 3 miliony eur a Atletico Madrid 4 miliony eur.

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.