The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Kang In Lee získal na světovém šampionátu U20 stříbrnou medaili a Zlatý míč a navázal na úspěšné Netopýry z minulosti

Kang In Lee získal na světovém šampionátu U20 stříbrnou medaili a Zlatý míč a navázal na úspěšné Netopýry z minulosti


V sobotu večer byl v Polsku odehrán závěrečný zápas mistrovství světa hráčů věkové kategorie U20. Jižní Korea svoji překvapivou pouť nedotáhla až na úplný vrchol, ale i stříbrné medaile jsou historickým úspěchem této asijské země. Valencijský Kang In Lee navíc k medaili přidal i další ocenění, a to Zlatý míč udělovaný nejlepšímu hráči turnaje. Směle se tak může rovnat s jinými Netopýry, kteří na světových šampionátech U20 zářili v minulosti.

Jižní Korea stříbrná

O cestě Jižní Koreje šampionátem od základní skupiny až po finálové brány jsme vám přinesli podrobné informace v nedávném článku. K dobrým korejským výsledkům přispěl rovněž Netopýr Kang In Lee, který se neztratil ani v sobotním finále proti Ukrajině. Hned ve 4. minutě byl v pokutovém území Ukrajiny faulován jeden z hráčů asijského celku a Jižní Korea měla výhodu pokutového kopu. K exekuci se postavil právě valencijský Kang In Lee, penaltu proměnil a poslal svůj tým do vedení. I v dalším průběhu utkání byl Lee zapojen do většiny nebezpečných akcí ze strany Jižní Koreje, ale góly už dávala jen Ukrajina. Do konce prvního poločasu stihla vyrovnat, na začátku druhé půle zvrátila vedení na svoji stranu a v úplném závěru ještě přidala gólovou pojistku. Evropský celek tak poprvé v historii bral na světovém šampionátu dvacetiletých medaili, a to hned tu nejcennější. Ovšem i Jižní Korea bere z vrcholného světového turnaje hráčů věkové kategorie U20 svoji historicky první medaili, dosud se nejlépe umístila v roce 1983, kdy v boji o bronz podlehla v prodloužení Polsku.

Osmnáctiletý reprezentant Jižní Koreje se stal teprve třetím hráčem v historii, který se na světovém šampionátu dvacetiletých dostal do finále jako hráč Valencie, tedy přímo v době, kdy působil na Mestalle. Prvním byl Fernando Gomez, který se Španělskem dokráčel do finále na šampionátu v Sovětském svazu v roce 1985. Ve finále však byla nad síly evropského celku Brazílie. Mimochodem spoluhráčem Fernanda Gomeze byl tehdy mimo jiné i Marcelino Garcia Toral, který je nyní úspěšným trenérem Los Che. Druhým Netopýrem, který jako hráč Valencie dokráčel až do finále šampionátu dvacetiletých, byl v roce 2003 ve Spojených arabských emirátech reprezentant Španělska Jaime Gavilan. I v tomto případě Španělsko ve finále podlehlo Brazílii. Hráčů, kteří se na světových šampionátech věkové kategorie U20 dostali do finále a až někdy v budoucnu pak přestoupili k Los Che, je samozřejmě celá řada. O některých je zmínka dále v článku.

Kang In Lee se stříbrnou medailí, ale i tak zlatý

Na šampionátech jsou tradičně vyhlašováni nejlepší hráči, kteří získávají ocenění Zlatý míč. V Polsku byl takto za nejlepšího hráče právě skončeného turnaje vybrán valencijský Kang In Lee, který k překvapivé korejské cestě turnajem přispěl dvěma góly, čtyřmi asistencemi, ale především zcela zásadním vlivem na hru celého týmu, a to navzdory tomu, že byl v kádru stříbrných medailistů hráčem nejmladším. V historii šampionátů U20 je druhým nejmladším držitelem ocenění pro nejlepšího hráče celého turnaje. Primát nejmladšího hráče oceněného na šampionátu Zlatým míčem drží od roku 2005 jistý Lionel Messi.

Kang In není prvním Netopýrem, který se může pyšnit tím, že byl na světovém šampionátu hráčů věkové kategorie U20 vyhlášen nejlepším hráčem. V létě roku 1997 se šampionát konal v Malajsii a nejlepším hráčem byl tehdy vyhlášen reprezentant Uruguaye Nico Olivera. Jeho jméno pravděpodobně valencijským fanouškům příliš známé nebude, neboť na Mestallu zamířil v lednu 1998 a u Netopýrů vydržel jen půl roku, protože očekávané kvality neprokázal. Mimochodem Uruguay v roce 1997 na šampionátu rovněž prohrála ve finále. Hned na dalším šampionátu dvacetiletých byl v roce 1999 nejlepším hráčem vyhlášen další budoucí Netopýr. Tentokrát se jedná o výrazně známější jméno, neboť na šampionátu v Nigerii získal Zlatý míč reprezentant Mali Seydou Keita. Mali jako tým pak slavilo zisk bronzových medailí. Teoreticky i Keita strávil na Mestalle jen půl roku, tedy stejně jako Olivera, ale zatímco uruguayský reprezentant u Netopýrů nepřesvědčil, tak Keita, který se stal hráčem Los Che jako zkušený čtyřiatřicetiletý veterán až v lednu 2014, si přes počáteční nedůvěru brzy získal fanoušky a vedení ho chtělo udržet i nadále, ale středopolař, který největší slávu získal během let odehraných v Barceloně, zamířil do AS Řím. 

Na šampionátech hráčů mladších dvaceti let ale v minulosti zazářilo daleko více fotbalistů, kteří později spojili část kariéry s Valencií. Tak například v roce 1989 získal v Saudské Arabii Zlatou kopačku pro nejlepšího střelce turnaje ruský reprezentant Oleg Salenko, který během turnaje vstřelil pět gólů. Ve Valencii strávil sezónu 1994/1995, ale ze hry vstřelil jen šest gólů, tak jeho působení na Mestalle mělo celkem rychlý konec. To lépe se na východním pobřeží Španělska zabydlel držitel Bronzového míče ze šampionátu v Malajsii v roce 1997. Ano, to je ten šampionát, kde se stal nejlepším hráčem Nico Olivera, který následně na Mestalle neuspěl. Pablo Aimar byl v Malajsii individuálně možná v jeho stínu, leč Argentina Uruguay ve finále porazila a brala zlaté medaile a na samotného Aimara ve Valencii nedají dopustit a je bezpochyby klubovou legendou. Vždyť v letech 2000 až 2006 byl důležitým členem týmu, který získal mimo jiné dva ligové tituly, Pohár UEFA či evropský superpohár. To hráč, který si na šampionátu na Novém Zélandu v roce 2015 vysloužil Stříbrný míč, byl pro Netopýry pro změnu opět zklamáním. Brazilec Danilo Barbosa přišel na Mestallu po úspěšném šampionátu v létě 2015 na hostování z Bragy, ale ve Valencii to neměl lehké. Výkony převážně nepředváděl na požadované úrovni a v případě neúspěchů mu hned bylo předhazováno, že ho do Valencie protlačil hráčský agent Jorge Mendes. Po roce se tak vrátil do Portugalska.

 Vstříc dalším oceněním?

Kang In Lee se o víkendu dočkal ještě jednoho ocenění svých kvalit, a to když se jako osmnáctiletý dostal do finální stovky hráčů, z níž bude vybrán držitel ocenění Golden Boy, tedy nejlepší hráč do jednadvaceti let hrající v nejvyšších evropských soutěžích. List Tuttosport uděluje tuto cenu pravidelně každý rok v prosinci, nicméně širší okruh hráčů, z něhož bude vítěz vybrán, byl zveřejněn již nyní. Ve stovce nominovaných nalezneme třináct hráčů španělských klubů a z toho jen jeden hráč nosí valencijský dres, a to právě Kang In Lee. Konkurenci však bude mít velkou, neboť krom mladíků, kteří si ještě na světové fotbalové scéně velké jméno neudělali, jsou v nominaci například i hráči jako Matthijs de Light z Ajaxu, Gianluigi Donnarumma z AC Milan, Joao Felix z Benficy, Justin Kluivert z AS Řím či Joan Sancho z Borussie Dortmund. Mimochodem kapitán amsterdamského Ajaxu De Light je obhájcem prvenství, v roce 2018 navíc zvítězil jako vůbec první obránce v historii této ceny, která je nadějným mladíkům udělována od roku 2003. V roce 2012 zvítězil valencijský odchovanec Isco, ovšem to už byl hráčem Malagy.

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.