The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Muž na roztrhání aneb jeden Wass nestačí

Muž na roztrhání aneb jeden Wass nestačí


Když před rokem na Mestallu Daniel Wass přicházel, tak nebyla očekávání fanoušků příliš velká. Na místo v základní sestavě nemá, ale jako náhradník bude snad dobrý. Tak nejspíš většina uvažovala. Blonďatý Dán však pochybovače překvapil a zařadil se k nejvyužívanějším hráčům Marcelinova kádru. A na začátku nové sezóny by ho nejspíš trenér Los Che nejraději rovnou naklonoval.

K Netopýrům z Celty Vigo zamířil s pověstí všestranného hráče, který dokáže zahrát na mnoha různých postech v sestavě. Prioritní myšlenkou vedení a trenérů Valencie však nejspíš minulý rok v létě bylo, že bude Wass fungovat jako alternativa k Dani Parejovi, aby měl kapitán Los Che v některých zápasech prostor k odpočinku. Tento úkol se však Wassovi splnit nepodařilo. Z Celty Vigo byl zvyklý hrát v záloze při rozestavení 4-3-3, kde ale jednotliví středopolaři plní přece jen trochu jiné úkoly, než když mužstvo hraje systémem 4-4-2. Popravdě řečeno Dán v minulé sezóně neoslnil ani na místě Pareja, ani když hrál po boku valencijského kapitána roli toho defenzivnějšího. Wass nemá organizaci hry na úrovni Pareja a zároveň v defenzivních schopnostech nedosahuje kvalit Kondogbii či Coquelina. I proto Valencia letos v létě znovu hledá nějakého středního záložníka, který by v průběhu sezóny odlehčil zátěži kladené na Parejova bedra.

Nicméně třebaže se Wassovi nedařilo ve středu zálohy, tak přesto fanoušky postupně přesvědčoval o svých kvalitách. Jen to holt bylo na jiných postech. Na začátku sezóny ještě probíhalo letní přestupové období a Valencia se snažila dotáhnout příchody Cherysheva a Guedese, trenér Marcelino tak Wassovi svěřil post levého záložníka. A Dán si rozhodně nevedl špatně. Totéž se dá říct i o jeho působení na opačném kraji záložní řady. Několikrát si v úvodních měsících sezóny 2018/2019 zahrál i ve středu zálohy. Další post si v dresu valencijských Netopýrů vyzkoušel na začátku listopadu, kdy Marcelinovi došla trpělivost s nevýraznými výkony pravého obránce Picciniho, který na začátku svého působení u Los Che kupil celkem dost chyb. Na pravý kraj obrany tak zamířil hráč, který sezónu začínal jako levý záložník. Od té doby už většinou zůstal na pravém kraji obrany, třebaže několikrát zamířil i zpět na různé posty v záloze. Vrchol sezóny, tedy vítězné finále Copa del Rey proti Barceloně, odehrál jako pravý bek.

Celkem v sezóně 2018/2019 Wass zasáhl za Los Che do 50 zápasů, z čehož 5 zápasů odehrál na levém kraji zálohy, 9 zápasů na pravém kraji zálohy, 13 zápasů ve středu záložní řady a 23 zápasů na pravém kraji obrany. Zahrál si v La Lize, Copa del Rey, Lize mistrů i v Evropské lize. Do statistik se zapsal dvakrát jako střelec gólu (proti Villarrealu v Evropské lize a proti Huesce v domácí ligové soutěži) a u sedmi gólů asistoval svým spoluhráčům.

Jak skončil minulou sezónu, tak Wass začal tu letošní. Myšleno tedy postem v sestavě, vítězný začátek to bohužel nebyl. Jako krajní obránce třicetiletý Dán spolupracoval v úvodním ligovém utkání sezóny 2019/2020 proti Realu Sociedad na pravé straně hřiště s v záloze hrajícím Carlosem Solerem. Ten se však poté v týdnu zranil a bylo tak jisté, že trenér Marcelino bude muset proti Celtě Vigo na pravý kraj zálohy nasadit někoho jiného. Spekulovalo se, zda přednost dostane Ferran Torres či Kang In Lee. Ostatně tyto dva a Solera s Jasonem valencijský trenér zmiňoval na tiskové konferenci před utkáním Trofeo Naranja ve chvíli, kdy přišla řeč na alternativy pro pravý kraj záložní řady v nadcházející sezóně. Jistě jste si všimli, že dánského reprezentanta Marcelino tehdy ve svém výčtu opomenul, nicméně proti Celtě Vigo to byl nakonec trochu překvapivě právě bývalý hráč galicijského klubu, kdo v sestavě nahradil Solera. V obraně tak nastoupil Piccini. V průběhu utkání pak byl Piccini vystřídán Ferranem Torresem, kterému v záloze uvolnil místo Wass a stáhl se do obrany. Mimochodem předchozí utkání proti Realu Sociedad Dán dohrával pro změnu na levém kraji obrany, neboť se zranil Jaume Costa, kterého sice vystřídal Piccini, ale Costovo místo v sestavě zaujal univerzálnější Wass a Piccini hrál svůj obvyklý post pravého beka.

Pravá strana hřiště je však v této sezóně nejspíš prokletá, neboť týden po Solerovi se zranil Piccini a zde se dostáváme do chvíle, kdy by nejspíš Marcelino rád naklonoval dánského univerzála, protože ten na začátku sezóny dostal v zahajovacím utkání na pravém kraji obrany přednost před Piccinim a zároveň ho Marcelino v dalším zápase do sestavy dosadil jako první alternativu za zraněného Solera na pravém kraji zálohy. Nyní se blíží ligové utkání proti Mallorce a vzhledem k tomu, že má trenér Los Che k dispozici jen jednoho Wasse, tak se musí rozhodnout, kde jeho služeb využije. Pravděpodobnější se zdá obrana, neboť pro zálohu je zde přece jen víc možností. Do obrany se sice za zraněného Picciniho shání posila, favority mají být Elseid Hysaj z Neapole či Davide Santon s AS Řím, ale nelze předpokládat, že budou jednání na přestupovém trhu natolik rychlá, aby nový hráč vůbec před nedělním utkáním přišel, natožpak aby se dokázal i připravit k zápasu.

  • Tak ked prichádzal tak som si od neho sluboval vela, predsa len v Celte bol výborný aj golový a to že sa chytlil aj na RB je len bonus , za mňa skvelý hráč - univerzál