The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Regionální rekordman v počtu reprezentačních gólů

Regionální rekordman v počtu reprezentačních gólů


Během aktuální reprezentační přestávky se do historických kronik zapsal odchovanec Los Che a bývalý hráč tohoto východošpanělského klubu Paco Alcacer. Paco je rodákem z autonomního společenství Comunitat Valenciana, chcete-li tedy z valencijského regionu, a gólem v utkání proti Rumunsku se minulý týden ve čtvrtek stal nejlepším střelcem španělské reprezentace pocházejícím z této části Španělska. O víkendu pak svůj rekordní počin ještě vylepšil v zápase s Faerskými ostrovy.

Nejlepší z regionu

Nyní šestadvacetiletý Paco Alcacer byl ve Španělsku postupně dobrým útočníkem ve Valencii a trápícím se náhradníkem v Barceloně, no v současnosti je gólovou mašinou německé Borussie Dortmund. V německém klubu měl působivý nástup, kdy po příchodu na hostování z Barcelony minulý rok v létě mu jako střídajícímu hráči vždy stačilo pár minut minimálně na jeden gól. Není divu, že Borussia Paca z Barcelony vykoupila. A dle startu nové sezóny to vypadá, že neprohloupila, neboť Paco prozatím v každém soutěžním utkání skóroval. Na začátku srpna v německém Superpoháru přispěl k vítězství Dortmundu nad Bayernem 2:0 jedním gólem. Poté svému zaměstnavateli pomohl jedním gólem k postupu přes Uerdingen v německém poháru DFB Pokal. No a pak už začala Bundesliga a bývalý Netopýr se postupně prosadil proti Augsburgu (dvakrát), Kolínu nad Rýnem a Unionu Berlín. Ve střelecké tabulce Bundesligy jsou před čtyřgólovým Španělem pouze pětigólový Timo Werner z Lipska a ještě o gól lepší Robert Lewandowski z Bayernu.

Střeleckou pohodu si Paco přenesl i do národního týmu. Španělským reprezentantem se stal ještě v dresu Valencie, ale během působení v Barceloně z národního týmu vypadl. Zpět se vrátil až po svém odchodu na hostování do Německa. Ještě jako hráč Valencie vstřelil za La Roju 6 gólů, další 3 góly přidal na podzim 2018 jako hráč hostující z Barcelony v dortmundské Borussii. Dohromady tak měl v tu chvíli na kontě 9 reprezentačních gólů, čímž dorovnal Gaspara Rubia, který dosud držel primát nejlepšího střelce španělské reprezentace pocházejícího z valencijského regionu. Mimochodem Rubio byl opravdu velmi dlouho nejlepším valencijským střelcem v reprezentaci, neboť za národní tým pálil na konci 20. let 20. století, poslední zápas za La Roju odehrál v roce 1930 proti Československu. Celkem za reprezentaci odehrál jen 4 zápasy, takže při počtu jeho reprezentačních gólů je evidentní, že tehdy byl fotbal podstatně ofenzivnější záležitostí.

Vzhledem k tomu, že svůj poslední reprezentační gól vstřelil Rubio v roce 1929, tak jsme se přepsání historických tabulek dočkali přesně po 90 letech. Stalo se tak v kvalifikačním utkání o postup na Euro 2020, ve kterém Španělsko zavítalo na hřiště Rumunska a nakonec zvítězilo 2:1. Historický okamžik přišel ve 47. minutě zápasu, kdy Paco, který nastoupil v základní sestavě, zvyšoval na průběžných 2:0 pro Španělsko. Nebyla to pro něho žádná těžká práce, protože další bývalý Netopýr Jordi Alba ho před domácí brankou našel zcela nehlídaného, takže Paco musel jen trefit z větší části odkrytou rumunskou svatyni. To se mu povedlo a zaznamenal tak svůj 10. reprezentační gól v 16. utkání za národní tým. Rubio byl překonán.

Následující grafika deníku SuperDeporte uvádí nejlepší španělské reprezentační střelce pocházející z valencijského regionu, přičemž se jedná o stav po utkání proti Rumunsku. Na prvním místě již vidíme Paca Alcacera s 10 góly. O gól pozadu je Gaspar Rubio, ovšem znovu je dobré připomenout, že jeho reprezentační kariéra trvala jen 4 zápasy. Na metu 8 reprezentačních gólů dosáhli v minulosti dva rodáci z valencijského regionu, a to stoper Antonio Maceda, který v 80. letech 20. století odehrál 36 utkání za La Roju, a záložník Juan Manuel Asensi, který španělský reprezentační dres oblékl v 41 zápasech, především v 70. letech 20. století. Pětku nejgólovějších rodáků z Comunitat Valenciana v dresu španělského národního týmu doplňuje Roberto Soldado, který dosud vstřelil 7 gólů za La Roju. Soldado je dosud aktivním fotbalistou, v této sezóně působí v La Lize v dresu Granady, nicméně v reprezentaci se objevil naposledy v roce 2013. Prozatím má na kontě 12 reprezentačních startů. Grafika uvádí i nejlepší střelce podle toho, kolik času potřebují na jeden reprezentační gól. Zde je Gaspar Rubio na prvním místě celkem nepřekonatelně, Paco se po utkání proti Rumunsku nacházel na třetím místě.

stats920

Palba neustává

V každé reprezentační přestávce odehraje většina národních týmů dva zápasy. Kvalifikační zápas na hřišti Rumunska byl pro Španělsko prvním v aktuální reprezentační přestávce, druhý přišel na řadu v neděli, kdy La Roja doma přivítala Faerské ostrovy. A i zde zůstal Paco Alcacer věrný své statistice letošní sezóny, tedy co soutěžní zápas, to (alespoň jeden) gól. Proti Faerským ostrovům se v dalším kvalifikačním utkání o postup na Euro 2020 prosadil hned dvakrát, a to přitom nastoupil až jako střídající hráč v 60. minutě, kdy už Španělsko vedlo 2:0 po dvou gólech útočníka Los Che Rodriga Morena. Paco s góly počkal až do úplného závěru střetnutí, prvně se prosadil v 90. minutě, kdy v chumlu hráčů před brankářem Faerských ostrovů šikovně nastrčil nohu do přihrávky Thiaga. Na konečných 4:0 pro La Roju pak uzavřel už v nastaveném čase, to pro změnu šikovně nastrčil šikovně hlavu do letu lehkého obloučku od jiného valencijského odchovance Jose Luise Gayi.

Paco tak vylepšil svůj rekordní počin co se týče reprezentačních střelců pocházejících z valencijského regionu a pozměnil tak výše uvedenou grafiku deníku SuperDeporte. Hráč Borussie Dortmund již má na kontě 12 gólů za 17 utkání v reprezentačním dresu. Vzhledem k tomu, že v zápase proti Faerským ostrovům se prosadil hned dvakrát jako střídající hráč, kdy neodehrál ani celý poločas, tak si vylepšil i statistiku minut potřebných na jeden gól. Na třetím místě (viz výše uvedená grafika) sice v této statistice zůstal, ale aktuálně se může pyšnit hodnotou 76 minut na gól.

Valencijský odchovanec se díky gólům proti Rumunsku a Faerským ostrovům samozřejmě posunul i v celkovém historickém žebříčku všech španělských reprezentačních střelců. Po gólu proti Rumunsku se dostal například na úroveň bývalého Netopýra Alvara Negreda či útočníka Atletica Madrid Diega Costy, ti oba mají na kontě 10 reprezentačních gólů za Španělsko. Dvougólovým výkonem proti Faerským ostrovům pak přeskočil dalšího bývalého Netopýra Juana Matu, který během své reprezentační kariéry vsítil 11 gólů. Nyní je Paco v historickém pořadí reprezentačních střelců nastejno například s legendami typu Xavi Hernandez, Luis Enrique či Joseba Etxeberria, kteří mají na kontě rovněž 12 reprezentačních gólů. Na této metě je i bývalý Pacův spoluhráč z mládežnických týmů Los Che Isco. Paco je nyní v top 30 historického pořadí španělských reprezentačních střelců. Top 20 uzavírá Cesc Fabregas, který má na kontě 15 gólů za La Roju. Lépe jsou na tom z aktivních hráčů jen Alvaro Morata z Atletica Madrid (16 reprezentačních gólů), Pedro Rodriguez z Chelsea (17 reprezentačních gólů) a Sergio Ramos z Realu Madrid (21 reprezentačních gólů). Na 4. místě žebříčku je bývalý hráč Los Che David Silva, který za reprezentaci vstřelil 35 gólů. Ten sice stále hraje na vrcholné klubové úrovni v Manchesteru City, ale s reprezentačním dresem se již oficiálně rozloučil. S přehledem nejlepším střelcem historie španělského národního týmu je další bývalý Netopýr, a to David Villa, který za La Roju vstřelil 59 gólů.

Paco o Dortmundu, La Lize i Valencii

Paco je nyní na začátku své druhé sezóny v Borussii Dortmund, kde má smlouvu až do konce června roku 2023. Přemýšlí třeba i o tom, že by v německém velkoklubu vydržel až do konce kariéry? Na sobotní tiskové konferenci mezi dvojicí reprezentačních zápasů se mimo jiné vyjádřil i k tomuto tématu: „Všechno, o čem v současnosti na klubové úrovni přemýšlím, je Dortmund, kde jsem se vším velmi spokojen a jsem tak v klubu šťastný. V budoucnu bych se ale ještě rád vrátil do La Ligy.“ Mohlo by se vrátit přímo do Valencie? Paco sám nezastírá, že má ke klubu stále silné pouto, třebaže mnoho fanoušků Los Che mu nemůže odpustit jeho odchod do Barcelony v roce 2016. Svoje španělské priority Paco například jasně ukázal před letošním finále Copa del Rey, ve kterém se střetla Valencia s Barcelonou. Paco byl v té době vlastně ještě oficiálně hráčem katalánského klubu, třebaže Borussia Dortmund již na podzim roku 2018 oznámila, že po skončení ročního hostování Paca odkoupí natrvalo. K pohárovému finále Paco řekl: „Fandím Valencii, protože jsem se tam narodil a vyrostl. Barcelona má navíc už celou řadu trofejí, zatímco Valencia už dlouho nic nevyhrála. Jestli mi to bude mít někdo za zlé, je mi to jedno, ale tak to cítím.“ O svém současném vztahu k valencijskému klubu pak bývalý Netopýr říká: „Nyní jsem jen další fanoušek klubu. Chci, aby se mu dařilo. Doufám ale, že by se naše cesty mohly zase někdy potkat.“

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.