The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Odkrýváme nechutný byznys, který (opět a stále) ničí fotbalovou Valencii

Odkrýváme nechutný byznys, který (opět a stále) ničí fotbalovou Valencii


Už dlouho jsem nepsal takovýto článek, a doufal jsem, že ještě ani dlouho muset nebudu. V posledních letech se však ve Valencii udály věci, které mohou tradiční klub poslat do záhuby, a jenž vyvrcholily tento týden. Tento článek je objasněním celé situace kolem Valencie, která je pouze obětí byznysu. Rád bych tímto uvedl do obrazu všechny fanoušky Valencie, ale i další veřejnost.

Tradiční španělský klub s bohatou historií se totiž postupně stal rukojmím singapurského miliardáře Petera Lima, nebo spíš hlavně především jeho kamaráda, hráčského agenta Jorge Mendese. Vše začalo již před lety koupí klubu novým majitelem a rád bych tímto článkem jasně vysvětlil, jak to celé v posledních letech fungovalo, a jak se stal pro někoho z Valencie jen nechutný byznys.

Lim kupuje klub a začíná slibovat

Abychom postupně rozkryli celou síť operací, jenž ve Valencii za poslední roky proběhly, musíme se vrátit pár let v čase. Konkrétně do podzimu roku 2014. Ačkoliv se tehdy našli i bohatší a zajímavější zájemci o koupi Valencie, byl za nového majitele vybrán singapurský miliardář Peter Lim, jehož společnosti Meriton byla prodána většina klubových akcií (70%) za sumu 100 milionů eur.

Po letech finančních nejistot, které odstartovala o několik let dříve špatně řízený projekt výstavby nového stadionu, tak začalo klubu svítat na lepší časy. Alespoň to tak vypadalo…

A nový majitel začal slibovat… Největší závazek, který byl i jednou z podmínek prodeje klubu, bylo brzké dostavení rozestavěného stadionu Nou Mestalla. Ten byl už v té době totiž několik let rozestavěný, ale došly peníze a ambiciózní stavba začínala chátrat. Peter Lim se zavázal, že stadion dostaví do 100. výročí založení klubu. Právě letos, v roce 2019 již klub oslavil 100 let od svého založení a hádejte co? Na stadion se ani nesáhlo.

Lim dosadil své koně

Poté, co se Peter Lim ujal vedení ve Valencii, byl vyhozen stávající trenér Pizzi, který přitom konečně trochu pozvedl hru Valencie. Na Pizziho trenérské místo dosadil svého dobrého známého, kouče Nuna Espirita.

S příchodem trenéra Nuna byla volná cesta k byznysu, který řídil Jorge Mendes. A kdo to je? Jorge Mendes je známý hráčský agent jehož firma GESTIFUTE zastupuje řadu hráčů. A shodou náhodou kamarád Petera Lima, majitele Valencie.

A právě on, Mendes, si udělal z Valencie dojnou krávu pro svůj byznys a z Lima svoji loutku. A jak to fungovalo? Mendes vydělává tak, že zprostředkovává přestupy hráčů, jež zastupuje. Má za kamaráda majitele fotbalového klubu, tak proč toho nevyužít?

Pan Jorge Mendes tak domluvil Peteru Limovi, aby angažoval svého známého Nuna Espirita. A jelikož je Nuno s Limem kamarád, nebude mu vadit dělat občas v přestupech ústupky.

Takže najednou se ve Valencii začali objevovat hráči, kteří jsou klienty Jorgeho Mendese. Jednoduše se Mendes rozhodl udělat si kšeft. Přemluvil Petera Lima, že má vhodné hráče na přestup do Valencie. Lim souhlasil a spolu s ním i tedy jeho přítel, trenér Nuno. Takhle do Valencie postupně přestoupili za tehdy překvapivě vysoké částky v krátké době Joao Cancelo, André Gomes, Nicolas Otamendi. Naštěstí se po čase tito hráči ve Valencii dobře zabydleli a Netopýři na jejich dalších přestupech vydělali. V době jejich přestupu do Valencie se ale jednalo o překvapivé přestupy překvapivě obrovskými přestupními částkami (to bude asi ta provize do Mendesovy kapsičky).

Lim dosazuje dalšího svého kamaráda, byznys s hráči pokračuje

Trenér Nuno ale vydržel na lavičce Valencie necelý rok a půl, protože ačkoliv se mu úvod angažmá ve Valencii výsledkově povedl, po nějakém čase to šlo s Netopýry opět dost z kopce.

A hádejte kdo přišel? Jiný Limův známý – bývalý fotbalista a televizní fotbalový analytik Gary Neville! Chápete to? Klub jako Valencia, jenž se nutně potřebuje vrátit do Ligy mistrů, a jde ho vést televizní komentátor, který nikdy nevedl fotbalový tým jako trenér.

Díky tomu, že však Neville byl další z dobrých známých Petera Lima, i pod jeho taktovkou pokračoval Mendesův byznys, tedy přísun hráčů do Valencie. Tentokrát z Mendesovy stáje dorazili Garay a Vezo.

Samozřejmě, že se Nevillovi s týmem nedařilo. Hra pod Nevillem nebyla koukatelná a odpovídaly tomu i výsledky. Jelikož to byl ale dobrý přítel Lima, trpělivost klubu tak byla delší než je obvyklé, ale nakonec stejně došlo k jeho odvolání.

Prandelli - Nový trenér, který odmítá poslouchat

Jako spása dočasně na pár měsíců převzal klub Pako Ayestarán a následně byl povolán do funkce nový, zkušený trenér, Cesare Prandelli. Konečně měla přijít trenérská kapacita, jenže Prandelli vydržel ve Valencii pouze měsíc a dva dny. A to „vydržel“ je myšleno doslova. Zřejmě zde došlo na staré přísloví: „Když ptáčka lapají, hezky mu zpívají.“

Jak jinak si vysvětlíte, že najmete trenéra, představíte mu svojí vizi, a on pak rezignuje? Ano, čtete správně. Prandelli nebyl vyhozen, ale rezignoval. Doslova to „vzdal“. A proč? Jako hlavní trenér má mít on slovo ve skladbě kádru. Najat byl na konci listopadu 2016 a dal se do práce… Aby klub pozdvihl, vyžádal si pro zimní přestupové období pět posil. Jenže mu bylo oznámeno, že mu nebude vyhověno. To znamená, že si nemohl řídit skladbu kádru, a proto rezignoval. A nebo také dost možná proto, že sám si chtěl vybírat přestupy, ale nechtěl, aby mu byly od majitele klubu diktovány?

Natupuje Marcelino a zvedá tým

Po Prandellim dokončil sezónu Salvator González Voro, který je již dlouhá léta jedním z trenérských asistentů ve Valencii, a již dříve vedl dočasně klub po trenérských vyhazovech.

1. července 2017 nakonec usedá na trenérské křeslo ve Valencii nový spásný trenér, Marcelino García Toral. Zde si mohl Marcelino vybírat nové posily, ale i tak do týmu přibyl další klient Jorge Mendese, Gabriel Paulista.

Kromě toho přichází na hostování Guedes, opět Mendesův kůň. Zde ale nemá Valencia co ztratit, vždyť jde jen o zápůjčku. Guedes nakonec během jedné sezóny ve Valencii raketově vyrostl a Los Ché se tak rozhodli jej koupit. Zde konečně Valencia opravdu koupila Mendesova hráče, o kterého opravdu stála. Guedes se tak stěhoval z k Netopýrům natrvalo a PSG za něj dostalo sumu 40 milionů eur. Stal se nejdražší posilou v historii Valencie a i pan Mendes měl jistě z byznysu radost.

Za celé dva roky pod taktovkou Marcelina to však byly jediní Mendesovi hráči. Týmu se pod Marcelinem dařilo. Dvakrát po sobě jej dostal do Ligy mistrů a navíc letos po 11 letech získal pro Valencii trofej – španělský pohár Copa del Rey, a to navíc v době 100. výročí založení klubu.

Vše bylo zalité sluncem, a to i přesto, že v první polovině minulé sezóny tým zažíval výsledkovou krizi. A tehdy se ukázalo, jak je tým semknutý. Když bylo nejhůře, stáli za Marcelinem všichni kapitáni a tým se nakonec povedlo vyvést z krize a skončit na pěkném čtvrtém ligovém místě, doplněném zmíněným ziskem trofeje.

Krize ve Valencii, vše míří do starých kolejí – léto 2019

A pak to začalo. Letos v květnu skončila sezóna a blížilo se přestupové období. Marcelino si jasně vytipoval pár posil. Mezi nimi byli i Rafinha a Denis Suarez z Barcelony. Jenže… Něco se děje…

Marcelinovi není vyhověno a jím vyžádaní hráči jsou zamítnuti Peterem Limem. Přitom pro uskutečnění přestupu je vše již předjednáno. Nakonec oba hráči končí v Celtě Vigo. A tady vše začíná. Před koncem letního přestupového období vypuká ve Valencii náhlá krize. Peter Lim má neshody s Marcelinem a generálním ředitelem Alemanym, a to právě kvůli přestupům za Marcelina se postavili všichni kapitáni týmu. Krize je po pár dnech uhašena jen z části a ne nadlouho.

Na Valencii se chce po nějakém čase totiž opět přiživit Jorge Mendes. Ten tak přesvědčí Petera Lima, aby rozhodl, že útočník Rodrigo bude z Valencie prodán. Celá transakce je ale složitější. Lim se domluvil s Atléticem Madrid, že jim prodá Rodriga. Jenže Atlético muselo napřed získat na Rodriga peníze, a tak se čekalo, až Atlético prodá Ángela Correu a pak tedy Rodriga koupí. A jak měl na tom Mendes vydělat? Valencia by přišla o svého útočníka a on měl v záloze již připravenou novou posilu, svého klienta André Silvu z AC Milán. Nakonec z celého kolotoče sešlo, jelikož Altético nenašlo na Correu kupce.

Na konci přestupního období se ale Valencii stala nemilá věc. Na dlouhou dobu se jí zranil pravý obránce Piccini. Mělo se za to, že Los Ché mají velmi napjatý rozpočet na přestupy, protože jim vítr v peněžence udělal především o rok dříve nákup Guedese. Jenže v posledním dni přestupového období přišel jako blesk z čistého nebe novým pravý obránce Thierry Correia, a to za 12 milionů eur! Teprve dvacetiletý kluk, který se teprve v loňské sezóně poprvé podíval do „áčka“ Sportingu Lisabon a nastoupil za něj v celé sezóně pouze čtyřikrát! A hádejte co? Ačkoliv není Correia oficiálně pod Mendesovou agenturou, byl to právě Mendes, kdo zařizoval přestup hráče do Valencie.

Nicméně i přes tento fakt a skončené přestupové období, se dal Marcelino do práce a zůstal s týmem. Netopýři odehráli první tři ligová kola, mají teď před sebou ligový zápas s Barcelonou a první zápas Ligy mistrů proti Chelsea, a najednou přichází zpráva z čistého nebe. Marcelino je vyhozen.

Nikdo neví, co k tomu klub během reprezentační pauzy vedlo, ale je tomu tak. Peter Lim se rozhodl Marcelina vyhodit a následovat jej bude zřejmě i generální ředitel Mateu Alemany.

Konečně mají Mendes a Lim za trenéra zase poslušnou ovečku

Místo Marcelina je přiveden Albert Celades. Proč? Proč takový velký klub, který musí hrát Ligu mistrů, přivedl tak nezkušeného trenéra? Celades vedl pouze mládežnické týmy. A teď se dostáváme k jádru věci. Jste připraveni?

Tak tedy… Valencia bude mít trenéra, který poslouchá Mendese a Lima. Jak to víme? Protože Celades je Mendesův kůň, respektive Celadese zastupuje Mendesův společník Carlos Bucero. A jsme v jádru věci. Ono nevadí, že Valencia bude mít nedostatečně zkušeného trenéra… Hlavně, že teď má po čase konečně za trenéra ovečku, která si nechá diktovat přestupy od Mendese, jehož klubový majitel Peter Lim zřejmě poslouchá na slovo. Celé to začíná vypadat jako přes kopírák jako tomu bylo s Gary Nevillem. A takhle pánové se dělá nechutný byznys.

Závěr

Jak bylo popsáno výše, na klubu si postavil byznys hráčský agent Jorge Mendes. Ten využívá své známosti a vlivu na Petera Lima, který je majitelem Valencie. No a Peter Lim už má pravomoci nakázat určité přestupy (Mendesových) hráčů, ačkoliv v jiných klubech je to krajně nepřípustné. Hráče si má vybírat hlavně trenér na základě vlastní svobodné vůle.

Tímto článkem jsem chtěl svým pohledem poukázat na některá dohledatelná fakta a spojení. Chápu, že ne každý se s tím ztotožní. Nicméně považoval jsem za důležité uvést na světlo některá zcela jasná fakta kolem fungování Valencie a ze svého pohledu pouze doplnil pár střípků do mozaiky.

 • Pekne zhrnuté ;) teraz ale otázky... aké sú vlastne možnosti aby sme sa Lima zbavili? Dá sa to vôbec nejak? Je nejaká klubová rada, ktorá o tom môže rozhodnúť, alebo niečo podobné?

 • V odpovědi na: Lukasimo

  Lim je majoritní akcionář a z firmy bohužel nejde vyhodit někoho, kdo má většinové vlastnictví. Možnosti, jak se zbavit Lima, jsou víceméně dvě. První možností je podnikatelova smrt, ale já si stejně myslím, že by v tom případě Valencii odkázal Mendesovi. A druhou možností je, že by Lim chtěl svůj balík akcií prodat a našel by na něj kupce. Nebo naopak objevil by se nějaký zájemce a Limovi by předložil natolik lákavou nabídku, že ten by neodmítl. Prezident, představenstvo a další složky klubu jsou pod Limem a nijak ho do háje poslat nemůžou.

 • V odpovědi na: Lukasimo

  Môžu ho vyštvať fanúšikovia svojím bojkotom zápasov a pravidelným urážaním či už jeho samotného alebo jeho rodiny. Je to síce nechutný spôsob, ale som si istý že by sa mu táto jeho zábavka časom znechutila a klub by predal.

 • Je to hnus, ale se divim, ze treba nedosel Renato Sanches. Dalsi Mendesuv kun a pritom by mohl hrat to co Rafinha. *38*

 • Tak jelikož měl ten agent ze začátku kliku a docela něco vydělal, tak chápu ze mu majitel dává prostor.. Bohužel tenhle majitel do toho nikdy bezhlavě nesypal, tak to prostě je. Ale tenhle trenér byl dobrý a měl zůstat, s tím souhlasím.

 • Nejsem si úplně jistý, ale neměl Lim při koupi dostat i nějaký závazek od města? Nějaké podmínky které musí splnit? Mimo jiné i to že do několika let obnovi práci na Nou Mestalla? Už si přesně nepamatuju co vše tam bylo, ale na základě těchto nedodržych bodu by mohl byt nějakým způsobem odvolán... Nevím

 • V odpovědi na: Lucas8

  Něco takového se psalo no, ale že by na základě toho mohl být odvolán? To spíš vidím třeba na nějakou pokutu ze strany města.

 • Je to smutné čtení, co se tu od toho roku 2014 děje. Od nástupu Lima Valencia zakončila jednotlivé sezóny La Ligy na 4., 12., 12., 4. a 4. místě. Je zajímavé, že za pět let prostřídala v konečném hodnocení sezóny jen dvě tabulkové příčky. V první sezóně se na 4. místo dostal Nuno, ale nejspíš to byla jen jakási počáteční euforie pod novým majitelem, protože v sezóně následující už to taková sláva nebyla a střídali se trenéři a koncepce žádná. Až pak nastoupili Alemany a Marcelino a zdálo se, že by se Valencia mohla trvale zvednout. Jenomže, když už se Valencii daří, tak proč to konkurenci neulehčit a tak se Netopýři rozložili sami zevnitř. Proč najednou Lim po dvou letech zase začal výrazněji zasahovat do přestupové politiky? Proč zase naslouchá Mendesovi, když to v letech 2015, 2016 a 2017 evidentně nefungovalo a zlepšilo se to až ve chvíli, kdy přišel trenér, který ví, co chce a koho chce? Mimochodem opravdu mě teďka mrzí, že se Valencia vyhnula tomu zákazu přestupů. Mohli jsme mít klidné léto a Marcelina na trenérské židli.

 • Tak pánové,tohle jestli tomu tak opravdu je ...je nechutné,jsem oc zvědavý jak to s naší milovanou Valencií dopadne*34*

 • Jose psal jsem ti na WhatsApp. Cetls? Nebral Jsem telefon protože jsem byl na dovolene bez neho

 • Woyto, super článek! *4* Bohužel, ten obsah už tak super není *38* Poprvé za x let, co Valencii fandím, mám pochybnosti o tom, jestli tenhle prohnilej projekt chci dál podporovat *3* výsledková krize je jedna věc, ale rakovina ve vedení, to jen tak mávnutím proutku nezmizí *7* Nejvíc mě sere ten způsob, jakým se Marcelina zbavili! Tohle si Marcelino nezasloužil *25* LIM VETE YA! *16*

 • Jsem z toho znechucenej. Marcelino byl dobrej! Měli bysme mu líbat prdel za ty poslední 2 roky, ale ne, my ho radši propustíme, protože pan singapurskej egoista neunese kritiku. Na tuhle sezonu jsem se fakt těšil, ale teď bych jí nejradši bojkotoval. Vím, že by nám to celkově asi nic nepřineslo, ale např. taková hráčská stávka v úterý místo odehrání zápasu LM na Chelsea, to by teprve bylo vzůšo. Třeba by se pan Lim konečně chytil za nos.

 • V odpovědi na: PitaSt

  Ta stávka by byla hustá. Bohužel to je nereálné. Hráči jsou profesionálové, královsky placení za svou práci. Sice jsou zklamaní, naštvaní, ale bohužel oni nemají pravomoci cokoliv takto měnit. Takže jim nezbyde, než se zaměřit jen na svoji práci, za to jsou placení.