The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Trenérské střídání: Marcelino se v tichosti rozloučil, Celades se ujímá vlády

Trenérské střídání: Marcelino se v tichosti rozloučil, Celades se ujímá vlády


Ponechme nyní stranou důvody změny na trenérském postu valencijských Netopýrů a zaměřme se čistě na průběh výměny Marcelina za Celadese. Jak se Marcelino ve Valencii rozloučil a jaké byly reakce na jeho odchod? Jak naopak proběhl nástup Celadese ke kormidlu Los Che, co při té příležitosti řekl on sám a co prohlásil prezident Valencie? No a zkusíme se rovněž podívat, jakou trenérskou filozofii, tedy například preferované rozestavení, můžeme od nového trenéra očekávat.

Marcelinovo loučení

Středa 11. září 2019. Mohl to být den jako kterýkoliv jiný, ale možná bude mít v historii klubu významné místo a je větší pravděpodobnost, že zapsán bude černým písmem, než že bude zlatě zvýrazněn. Ale to se uvidí až v následujících dnech, týdnech a měsících. Ve středu se  však trenér Valencie Marcelino Garcia Toral v klidu chystal na odpolední trénink a myšlenkami byl v Paterně a také v Barceloně, kde Netopýři sehrají nejbližší ligový zápas. Po poledni byl však klid pryč, neboť Marcelina začli kontaktovat novináři a byly tu zvěsti, otázky, a rozhovory na téma možné změny na trenérském postu Netopýrů. Vše se šířilo na sociálních sítích a v médiích, oficiální nic nebylo. Oficiální stanovisko klubu se rodák z Asturie dozvěděl kolem třetí hodiny odpolední, jen zhruba půl hodiny před tím, než klub Marcelinovo odvolání potvrdil široké veřejnosti prostřednictvím klubových internetových stránek.

Do Paterny tak včera Marcelino zamířil, ale bylo to již naposledy. Nejel řídit trénink svých svěřenců, ale jel se s nimi rozloučit. Deník SuperDeporte přinesl výtah z rozlučkového proslovu Marcelina: „Od novinářů jsem se dozvěděl, že končím. Jste nejlepší skupina, se kterou jsem kdy pracoval. Hlavními strůjci úspěchu jste vy a vy musíte nyní pokračovat v započaté práci pod novým trenérským vedením. Přeji vám hodně štěstí a odpusťte mi, že se loučíme tak náhle.“ Marcelino při těchto slovech neplakal, ale oči mu slzely. Někteří z hráčů se slzám neubránili. Nejmenovaný člen kádru deníku SuperDeporte po emotivním loučení s úspěšným trenérem řekl: „Uvidíme, jak se z tohoto vzpamatujeme.“ Ano, to bude nyní to nejdůležitější. Protože pokud náhlý Marcelinův konec na hráčích zanechá větší míru psychické nepohody, tak lze jen těžko očekávat kvalitní výkony na hřišti. Po rozloučení s hráči  a s dalšími zaměstnanci klubu si Marcelino sbalil věci a po boku svého věrného asistenta Rubena Urii opustil Paternu. Téměř zároveň Paternu opustil i generální ředitel Los Che Mateu Alemany. Zanedlouho se naopak u bran areálu objevili prezident Valencie Anil Murthy a nový trenér Albert Celades.

marcelino uria923

Současní i minulí Netopýři o Marcelinově odchodu

Dobře známou skutečností je fakt, že za Marcelinem stáli jeho hráči. Minimálně jejich drtivá většina. Ostatně když se objevila v létě krize ve vedení, tak byli hráči ochotní vyslat své zástupce až do Singapuru, aby tam vlastníkovi klubu do očí řekli, že ve stávajícím vedení generálního ředitele Alemanyho a trenéra Marcelina vidí jen pozitiva, která pomáhají k růstu a úspěchům klubu. Nakonec však do Singapuru za Limem cestovali pouze Alemany a Murthy a výsledky schůzky pak byly prezentovány jako urovnání sporů. Otázkou je, nakolik byla tato tvrzení pravdivá, když se nyní Valencia měsíc po singapurské schůzce náhle ocitla bez trenéra. Každopádně včera večer jsme opět mohli být svědky podpory pro Marcelina ze strany hráčů. Stalo se tak v dnešním světě obvyklým způsobem, tedy skrze sociální sítě. Kapitán Dani Parejo sdílel fotku, kde s Marcelinem slaví jeden ze svých gólů, a přidal text, ve kterém se neváhal otřít o vlastníka klubu: „Mistře, přeji vám vše nejlepší. Jsem si jistý, že se vám bude dařit kdekoliv, kde budete, pokud vás tam nechají v klidu pracovat. Děkuji vám, že jste vytvořil skvělý tým a že jste ze mě dostal to nejlepší.“ Další hráči jako Rodrigo Moreno, Jose Luis Gaya, Jaume Domenech, Gabriel Paulista či Carlos Soler Marcelinovi především děkovali za jeho úspěšnou práci v klubu a přáli mnoho štěstí do budoucna. Krom Pareja se z hráčského kádru odhodlal Marcelinův vyhazov zkritizovat především Ezequiel Garay: „Po mnoha letech s vámi (nejen ve Valencii) vím dokonale, jaký jste, profesionálně i osobně. Své kvality jste tu ukázal všem. Cesta je charakterizována tím, jak se po ní kráčí. A vy jste tu udělal cestu k úspěchu čistou, přehlednou a bezpečnou. Odcházíte jako velký mistr. Kdokoliv učinil rozhodnutí, že vás tu nechce, tak vás jen postrčil k novým výzvám, protože tady jste táhl celý tým. Proto musím nahlas říct, že to není fér.“

K Marcelinovu odchodu se vyjádřili i někteří bývalí hráči Netopýrů. Hlas, kterému je vždy velmi silně nasloucháno, patří Mario Alberto Kempesovi, možná největší legendě Los Che. I tento Argentinec byl z vývoje situace velmi překvapen: „Silně mě překvapilo, že v jednu chvíli bylo oznámeno propuštění Marcelina a vzápětí už byla tisková konference Celadese. To je zřejmé, že Marcelinovo vyhození bylo již dlouho naplánováno. Ten kdo tu rozhoduje, je vlastník klubu, nikdo jiný. Kdo zastupuje Celades? No tady asi není o čem mluvit. Raději to nebudu moc komentovat, ale pokud máte za agenta Mendese, tak je myslím vše jasné. Majitel Valencie je partnerem Mendese. Když svého času přicházeli do Valencie noví hráči, tak jich 75% bylo od Mendese. A kolik z nich přineslo dobré výsledky? Celadese raději komentovat nebudu, jen doufám, že do klubu vstoupí pravou nohou, protože sobotní zápas nebude snadný. Nevím, jak se teď k situaci postaví Alemany. Marcelina přivedl a stál za ním, naopak trenér ho podporoval letos v létě. Uvidíme, co teď udělá. Není to dobrý čas pro Valencii, protože se tu vybudoval víceméně dobrý tým a nyní se tu dějí věci, které mohou ublížit výkonům hráčů na hřišti. Je to nešťastné. Marcelino udělal dobré i špatné kroky, ale to je samozřejmě u každého trenéra. V týmu jako je Valencia je akorát vše víc na očích. Kádr ale vytvořil dobrý a je překvapivé, že nyní po třech zápasech nové sezóny končí.“ O konci trenéra Marcelina na střídačce Los Che promluvil i legendární gólman Santiago Canizares: „Současné dění nemá logické sportovní vysvětlení, ale s přihlédnutím k tomu, jaké jsou postavy příběhu, se něco takového stát mohlo, protože jsme to už ve Valencii zažili. Vypadá to jako jedno z rozmarných rozhodnutí ve světě moderního fotbalu. Majitel si dělá, co chce. Všichni jsme očekávali, že pokud se týmu nebude dařit, tak bude Marcelino propuštěn, ale pravděpodobně nikdo si nedokázal představit, že to bude tento týden. Mám dojem, že to  Lim udělal, aniž by promyslel, co to udělá s týmem. Štěstí, že poslední dva roky o ničem nerozhodoval. Už známe, kam tato cesta vede, a já se velmi bojím. Všechny tyto situace hráče rozptylují a snižují jejich výkon. Celades má problém, protože přichází do šatny, kde již hráči vědí, co může Lim způsobit, ale přesto dosud pracovali dobře. Hráči potřebují stabilitu a jasná rozhodnutí pomáhající ke zlepšování. Když se děje opak, je na čase zavolat agentovi a říct mu, aby člověka dostal pryč. To je pak katastrofa. Celades to nebude mít lehké.“

Marcelino zatím mlčí

Sám Marcelino prozatím žádné vyjádření k svému odchodu nevydal. Na sociálních sítích aktivní není, a tak se očekává, zda bude v nejbližší době svolána nějaká tisková konference. Naopak, kdo na sociální sítích aktivní je, to je Marcelinova pravá ruka, tedy jeho asistent Ruben Uria. Ten na Instagramu vyvěsil text klubové hymny, ke kterému přidal poděkování fanouškům a výzvu, ať si užívají současného týmu Netopýrů, který na konci minulé sezóny dosáhl na vítězství v Copa del Rey. Za největší úspěch však Uria označil právě spokojené fanoušky Los Che. Na sociálních sítích se dále vyjádřil i Marcelinův syn Sergio Garcia Garcia, který byl rovněž členem trenérského týmu Los Che. Garcia označil uplynulé dva roky za úžasné období, kdy mohli trenéři Netopýrů spolupracovat se skupinou neuvěřitelných hráčů, se kterými dokráčeli k pohárovému úspěchu a dvakrát po sobě do Ligy mistrů. Dále poděkoval za přízeň fanoušků a projevil hrdost nad tím, že příznivcům klubu vrátili víru v dobré výsledky a pomohli Valencii dostat na příčky, na které po právu náleží.

Kdo je Alberto Celades?

Valencia bez trenéra nezůstala dlouho, víceméně hned po oznámí Marcelinova odchodu následovalo oznámení o příchodu nového trenéra, kterým se stal třiačtyřicetiletý Albert Celades. Narodil se v Barceloně a fotbalově vyrůstal ve světoznámé La Masii. Během své kariéry hrával na postu defenzivního záložníka. Postupem času se propracoval až do prvního týmu katalánského velkoklubu. Poté zamířil na rok do Celty Vigo a následně na sebe oblékl dres Realu Madrid. Bílý balet posílil mimochodem ve stejném roce jako podstatně  známější barcelonský zběh Luis Figo. Po Realu Madrid dále hrával za Girondins Bordeaux, Real Zaragoza, New York Red Bulls a Kitchee SC, což je klub z Hongkongu, kde v roce 2010 zakončil svoji hráčskou kariéru. Za španělskou reprezentaci si zahrál čtyřikrát a je tak vcelku překvapivé, že hned dvakrát z toho to bylo na světovém šampionátu ve Francii v roce 1998. Co se týče jeho trenérských zkušeností, tak trenérem je sice už od roku 2013, ale většinu času vedl španělské mládežnické reprezentační výběry U16, U17 či U21, přičemž nejvíc času strávil u jednadvacítky. V roce 2018 byl asistentem Fernanda Hierra u neúspěšného španělského reprezentačního áčka na světovém šampionátu v Rusku a poté si poprvé zkusil trenérskou práci na klubové úrovni, ale do Realu Madrid zamířil pouze jako asistent Julena Lopeteguie. Tomu se však příliš nevedlo, a tak záhy skončil a Celades s ním. Nyní však má před sebou u Valencie první příležitost v roli hlavního trenéra na klubové úrovni a rovněž první příležitost v roli hlavního trenéra v dospělém fotbale. Mimochodem Celades je v historii Los Che teprve pátým katalánským trenérem, přičemž naposledy měli Netopýři katalánské trenérské vedení v sezóně 1969/1970.

celades hrac923

Nový trenér prvně v Paterně

Do Paterny Celades dorazil včera vpodvečer v doprovodu prezidenta Murthyho. Následovalo tradiční představení nového trenéra, který s klubem podepsal smlouvu do 30. června 2021, přítomným novinářům. Při této příležitosti samozřejmě nemohly chybět proslovy. Jako první se slova ujal prezident Los Che Anil Murthy: „Valencia musí hájit svoji filozofii založenou na našich mladých talentech trénovaných v klubové akademii a poskytnout jim příležitost hrát na té nejvyšší úrovni. Takovíto hráči se v klubu zlepšují od dětství a představují naše hodnoty. Jsou jedním z pilířů týmu, který musí vyvážit ambiciózní cíle odpovídající klubu velikosti Valencie s dlouhodobě udržitelným modelem, který je naším charakteristickým znakem. Albert Celades už zná řadu našich hráčů, s několika z nich pracoval v době, kdy byli velmi mladí, a také zná další mladé talenty ze Španělska i jinde z Evropy. Myslíme si, že má zkušenosti na vysoké úrovni. Ve španělském reprezentačním týmu U21 pracoval s mladými hráči na jejich cestě mezi nejlepší, takže plně sdílí filozofii Valencie. Je to náročná výzva, protože Valencia musí být ambiciózní a musí chtít vyhrávat každou hru, ale také musí být pozorná v dlouhodobém horizontu, protože udržitelnost a základna talentovaných mladíků je to, co nám zaručí dlouhodobě místo mezi nejlepšími. V následujících třech týdnech máme našlapaný kalendář. Celades a jeho tým však mají naši plnou podporu, aby Valencii vedli ke krátkodobým i dlouhodobým cílům. Rád bych zde také poděkoval Marcelinovi a jeho trenérskému týmu za jejich práci a úsilí během posledních dvou sezón, které byly intenzivní a přinesly splnění některých cílů. Upřímně jim přeji mnoho úspěchů v jejich dalších profesních i soukromých životech.“

Po Murthym se ke slovu dostal i nový valencijský trenér, který si je vědom, že je před ním náročná výzva: „To bezpochyby. Valencia CF je vždy nezkrotný býk, velký tým, gigant. Víme, jak bohatá je historie tohoto klubu a pokusíme se svojí prací přispět tím nejlepším možným způsobem. Jednání o podpisu byla rychlá. Jsem si vědom práce, kterou tu odvedl Marcelino a jeho trenérský tým v uplynulých dvou sezónách, udělali spoustu dobrých věcí. Chci v těchto dobrých věcech pokračovat a ještě je přiživit. Jestli jsem očekával nabídku Valencie? O tom to není. Jde o to, že člověk spíš doufá, že někdy taková nabídka přijde. Jsme ve velmi velkém klubu před velmi velkou příležitostí a stejně velkou výzvou. Vím, jaké tu máme možnosti. Na velkolepém stadionu, v neuvěřitelném městě a s velmi dobrým týmem, který je určen k boji jen o ty nejvyšší pozice. Je jasné, že cílem Valencie musí být vyhrát maximum možných zápasů a s touto mentalitou se musíme poprat. Jsem nováček, ale skutečnost, že jsem tady, znamená maximální požadavky. Vyhrávat každý zápas. Klub, jako je tento, nemůže chtít nic jiného. Šanci budu dávat všem hráčům bez ohledu na to, zda jim je 17 nebo 35 let. Pokud budou mít ochotu a schopnosti klubu pomoci, tak šanci dostanou. Za asistenty budu mít Oscara Alvareze a Javi Minanu, ale chci si promluvit i s lidmi, kteří spolupracovali s Marcelinem. Již z dřívějška znám například Otxotorenu, který jen potvrzuje, že takovýto klub má vždy k dispozici jen ty největší profesionály. Závěrem chci říct, že tu nejsem abych vše změnil. Tým má zažitých mnoho dobrých věcí, díky kterým v posledních dvou letech dosáhl na řadu úspěchů. Chceme pokračovat v započaté cestě a jen přidat něco, co by mohlo týmu ještě pomoci. Je pro mě hrdostí být zde, dostat možnost pracovat v takovémto klubu a doufám, že si budu moct užívat přízně fanoušků.“

celades murthy923

Po oficialitách nadešel čas na tvrdou práci a Celades vedl první trénink jako trenér Valencie, a to pod bedlivým dohledem prezidenta Murthyho. Po tréninku, na kterém mohl Celades fotbalistům Los Che prvně představit svoje fotbalové vize, zasedl nový valencijský trenér se svými svěřenci ke společné večeři. Celadese nyní potřebuje získat hráče na svoji stranu, neboť jak už bylo zmíněno výše, tak drtivá většina jich stála za odvolaným Marcelinem. Možná cesta by byla přes vůdce týmu a nejzkušenější hráče, takže pokud si katalánský trenér na svoji stranu získá Pareja, Gayu, Rodriga či Garaye, tak bude na dobré cestě. Začít by mohl s Gayou, neboť s tím se velmi dobře zná z dob, kdy vedl španělský národní tým U21. Právě Celades Gayovi umožnil v roce 2014 debut za jednadvacítku a dohromady ho vedl v patnácti zápasech. I Carlos Soler debutoval za La Rojitu pod Celadesovým vedením, ale ten je nyní na marodce. Třetím hráčem ze současného valencijského kádru, se kterým se Celades setkal, je útočník Rodrigo Moreno. Na toho však neměl takový vliv jako na dvojici Gaya a Soler, neboť s Rodrigem se potkal na loňském světovém šampionátu, kde byl pouze asistentem Fernanda Hierra. Za hlavního vůdce týmu nejen na hřišti je však nejspíš považován kapitán Dani Parejo. Ten včera na sociálních sítích vyvěsil již výše zmiňované rozloučení s Marcelinem, kde si i trochu rýpl do Petera Lima, nicméně dnes stejnou cestou vydal další prohlášení, dle kterého snad mohou fanoušci doufat, že se hráči nenechají trenérskou změnou výrazně ovlivnit a budou nadále tvrdě pracovat pro další klubové úspěchy. „Bez výmluv, s nadšením a s maximálním nasazením. Jsme Valencia CF a musíme žít ve jménu znaku, který hájíme. Amunt Sempre,“ napsal Parejo na svých účtech na Instagramu a Twitteru. Text doplnil fotkou, kde s kapitánskou páskou na ruce líbá klubový znak na dresu.

Co Celades změní?

Uvidíme, co všechno změna trenéra přinese. Možná si více zahrají někteří hráči, na které se dosud nedostávalo. Dle požadavků klubu by se to mělo týkat především dvojice Ferran Torres a Kang In Lee. Očekávat se dá i nasazování Thierryho Correii, kterého teda Marcelino ani neměl příležitost nasadit, neboť ze Sportingu Lisabon do Valencie zamířil až v úplném závěru letního přestupového období a po podpisu smlouvy se hned přesunul na sraz portugalského reprezentačního výběru U21. Nicméně tento mladý pravý bek na Mestallu přišel díky práci hráčského agenta Jorge Mendese, což má zřejmě společné s novým valencijským trenérem, takže se tento předpoklad celkem nabízí. Uvidíme, kdo tedy naopak na trenérskou změnu doplatí. Z hlediska pravé obrany či pravé zálohy může tratit třeba Daniel Wass, kterého si Marcelino za jeho univerzálnost chválil a často ho díky tomu i využíval. Jaké další změny lze očekávat? Mohlo by dojít ke změně ve výběru kapitánů? To spíše ne, neboť by tím Celades riskoval, že se kabina postaví proti němu, což je to poslední, co teď potřebuje.

Pokud jsme však ale nakousli téma, kteří hráči budou či nebudou hrát, tak je hlavně potřeba zodpovědět otázku, v jakém rozestavení budou vlastně Netopýři pod novým trenérem nastupovat? Vzhledem k dosavadním trenérským zkušenostem nového trenéra Netopýrů lze jeho preferované rozestavení nejlépe vysledovat u jeho působení u španělské jednadvacítky. Ta pod Celadesovým vedením hrávala většinou 4-3-3 nebo 4-2-3-1. Rozestavení 4-2-3-1 bylo pro Valencii typické například v časech, kdy tu hrávali Davidové Silva a Villa či Juan Mata. Tehdejší trenér Unai Emery se občas pokoušel i o rozestavení 4-3-3, ale většinou vcelku neúspěšně. Lépe se aplikace tohoto rozestavení do hry Los Che zhostil Nuno Espirito Santo v sezóně 2014/2015. Uvidíme, jaké rozestavení zvolí Celades. Jako odchovanec barcelonské akademie La Masia má nejspíš nejblíže k systému 4-3-3, nicméně v současné době nemá příliš mnoho času na nějaké měnění, neboť k týmu se dostal jen pár dní před zápasem proti Barceloně a další utkání pak půjdou ve velmi rychlém sledu, takže se bude v nejbližších týdnech spíše hrát než trénovat. No a současná Valencia má stoprocentně zažitý systém 4-4-2, protože v posledních dvou letech pod Marcelinem nic jiného v podstatě nehrála. I z tohoto pohledu je načasování trenérské výměny dosti znepokojivé a je to jen další aspekt, který Celadese limituje hned na startu jeho angažmá u Netopýrů.

Noví trenéři Valencie na úvod neprohrávají

Již několikrát bylo řečeno, že je Alberto Celades odchovancem Barcelony, no a zrovna tento klub bude o víkendu soupeřem valencijských Netopýrů. Celades si tak debut v roli hlavního trenéra na klubové úrovni odbude na Camp Nou, tedy na stadionu, který mu je dostatečně známý. Co se týče trenérských debutů ve Valencii, tak má barcelonský rodák na co navazovat, neboť z posledních dvanácti případů na úvod prohrál jen jediný. Tato úspěšná řada se táhne od sezóny 2007/2008, kdy do valencijského angažmá vítězně vstoupil Ronald Koeman. Po něm byli při svých debutech tříbodoví i Voro a Unai Emery. Mauricio Pellegrino při své premiéře remizoval, ale poté přišly opět vítězné debuty v podání Ernesta Valverdeho, Miroslava Djukice, Juana Antonia Pizziho, Nuna Espirita Santa i Garyho Nevilla. Jedinou porážku si tak při valencijské trenérské premiéře připsal Pako Ayestaran v sezóně 2015/2016. V následující sezóně však byl znovu na úvod za tři body úspěšný Cesare Prandelli. No a vítězně vstoupil do valencijského angažmá na startu sezóny 2017/2018 rovněž ve středu odvolaný Marcelino. Naváže na tuto sérii v neděli večer i Celades? Rozhodně by to bylo ideální pro uklidnění zjitřených emocí.

  • Tak jsem se konečně dostal k tiskovce, kde se loučí Marcelino a zase jsem se ještě víc nasral. Jestli je pravda to co říká, a nemám důvod mu nevěřit, tak to je opravdu vrchol. Oni ho vyhodili bez jakyhokoliv vysvětlení, ze dne na den končí a to ho v červnu Lim ujišťoval že má jeho plnou podporu. Jak vražená kudla do zad. Všiváckej zákeřnej Lim !!!!!Navíc jako počátek všeho Marcelino označil Vítězství v Copě, v tý Copě co fanoušci, hráči i všichni okolo VCF slavili dlouhé dny, vysvětlí mi tohle někdo?? Fakt to není možný, takovýdleho frajera se sami zbavíme. Marcelino pro Valencii dejchal a hráči ho maximálně brali a respektovali. I slzička mu na tý tiskovce ukápla. No hrozný jsem z toho tak otrávenej a nevidím jiný východisko, než nakopat Lima do prdele. Proti Celadesovi nic nemám, ale jak to může dopadnout? Další dosazená loutka, hráči jsou otrávení a vůbec bych se nedivil, kdyby jejich motivace klesla na bod mrazu, po tom všem co se tam teď událo, takže ani sebelepší trenér by zázraky neudělal.