The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Dva týdny na trénink a na zklidnění vášní

Dva týdny na trénink a na zklidnění vášní


VIDEO Ligové soutěže si v následujících dnech dají pauzu a prim bude hrát reprezentační fotbal. Nový trenér Los Che tak bude mít před dalším zápasem konečně více času na přípravu týmu dle svých vizí. Ve Valencii je však v současné době minimálně stejně důležitá i situace mimofotbalová. Protesty proti vlastníkovi klubu nepřestávají a když se protestující lid pokusil v sobotu při zápase proti Deportivu Alaves utišit prezident Anil Murthy, na jehož snahu se můžete podívat v článku přiloženém videu, tak situaci spíše jen zhoršil. Dva týdny klidu by tak mohly všemu jen pomoci.

Výsledky nejsou nejhorší, ale čas na práci Celades jistě přivítá

Jen pár dní předtím, než ligové soutěže odstartovaly po minulém reprezentačním okně, tedy zhruba v polovině září, zažila Valencia silný otřes, když byl bez zjevného důvodu odvolán trenér Marcelino, kterého okamžitě nahradil Albert Celades. Nový trenér nebyl v lehké situaci, neboť hned za pár dní byl v kalendáři vepsán ligový zápas v Barceloně, po němž zanedlouho následoval pro změnu vstup do Ligy mistrů na hřišti Chelsea. A pak další a další zápasy v rychlém tempu. Čas na oddych přišel až nyní, kdy je už Celades u kormidla Los Che necelý měsíc a má za sebou sedm utkání, mezi nimiž měl v průměru na přípravu zhruba tři dny. Jak si Netopýři pod novým trenérem vedli?

Premiéra na lavičce Los Che Celadesovi zhořkla celkem brzy, vždyť už v 7. minutě Netopýři prohrávali 0:2. V první půli sice snížil Kevin Gameiro, ale ve druhém poločase se domácí znovu rozstříleli a Maxi Gomez tak v úplném závěru jen korigoval na konečných 2:5 z pohledu Los Che. Silný soupeř na Valencii čekal i na startu Ligy mistrů, ale v Londýně si Netopýři pohlídali začátek a pak po celé utkání odváděli kvalitní defenzivní práci. K ohrožení svatyně Chelsea se příliš nedostávali, ale stačila jedna kvalitně provedená standardní situace a dobré zakončení Rodriga a Los Che brali všechny tři body. To fanoušky navnadilo, že by třeba ani pod novým trenérem nemuselo být tak zle. Jenže přišly dva domácí ligové zápasy proti papírově slabším týmům, kde se od Valencie očekával aktivní fotbal. Proti Leganes nepřišel vůbec a i když se domácí díky penaltě Daniho Pareja dostali do vedení, tak madridský celek zanedlouho vyrovnal na 1:1 a více už se toho na Mestalle nestalo. Proti Getafe si Valencia sice nepohlídala začátek a inkasovala hned v 1. minutě, ale poté se mezi 30. a 40. minutou dvakrát prosadil Maxi Gomez a navrch jednou Kangin Lee a domácí v tu chvíli vedli 3:1. Bezpečný náskok? Nikoliv. Ve druhém poločase Getafe vstřelilo dva slepené góly a Mestalla tak znovu viděla dělbu bodů, tentokrát po výsledku 3:3. S obavami tak příznivci Netopýrů vyhlíželi utkání na hřišti Athleticu Bilbao, které si do té doby vedlo v sezóně velmi dobře. Valencia však na San Mames ukázala svoji lepší tvář a zvítězila 1:0 díky gólu Denise Cherysheva. Nevyrovnanost výkonů pokračovala a při domácí premiéře v Lize mistrů Los Che prohráli 0:3 s Ajaxem v zápase, kde Netopýři přistoupili na ofenzivní hru soupeře, ale nebyli podobně úspěšní v koncovce jako holandský celek. Dosud posledním zápasem pak bylo sobotní ligové utkání s Deportivem Alaves, ve kterém se Valencia po gólech Maxiho Gomeze a Daniho Pareja z penalty dostala do vedení 2:0, ale když baskický celek v 89. minutě snížil, tak byl závěr ještě velmi napínavý. Valencia však uhájila vítězství 2:1.

Celades tedy Valencii vedl v 7 zápasech s bilancí 3-2-2 při skóre 10:13. Doma má bilanci 1-2-1, na venkovních hřištích 2-0-1. Třebaže se Valencii nepovedly dva domácí ligové zápasy proti Leganes a Getafe, tak přesto jsou Netopýři aktuálně na 8. místě ligové tabulky se ziskem 12 bodů. Na vedoucí Real Madrid Valencia ztrácí 6 bodů, na elitní čtyřku jen 2 body. V Lize mistrů Valencia jednou vyhrála a jednou prohrála, takže má na kontě 3 body. Stejně má i Chelsea, která k tomu však má lepší skóre. Ajax ostatním týmům odskočil a už má 6 bodů, zatímco Lille naopak zatím nebodovalo.

Před dalším náročným obdobím, kdy Netopýři mezi říjnovým a listopadovým reprezentačním oknem znovu odehrají sedm utkání, mezi nimiž budou mít v průměru zhruba tři dny na přípravu, je nyní čas na pořádný trénink a případné změny systému. Celades se za běhu snažil Netopýry přeškolit z ortodoxního 4-4-2 na 4-3-3 během ofenzivní fáze hry, ale to stoprocentně zafungovalo snad jen proti Chelsea. Celades z důvodu přechodů na 4-3-3 během utkání stavěl na pravý kraj zálohy Francise Coquelina, ovšem tato jeho idea vzala za své se zraněním Geoffreye Kondogbii. Coquelin musel do středu a šanci na pravé záloze dostal Ferran Torres. A herní projev byl o poznání atraktivnější. Uvidíme, co Celades s hráči nacvičí během následujících dvou týdnů. Kompletní kádr však k dispozici mít nebude, k národním týmům se připojí Rodrigo, Daniel Wass, Ferran Torres, Kangin Lee, Maxi Gomez, Jasper Cillessen, Denis Cheryshev, Thierry Correia a Goncalo Guedes. Ve Valencii však zůstanou všichni stopeři, což je dobře, neboť během úvodních zápasů Celadese u Los Che defenzíva často nefungovala a je tak na ni pořádně zapracovat. Jednou Valencia inkasovala 5 gólů, dvakrát inkasovala 3 góly. Přitom pod Marcelinovým vedením Netopýři 5 gólů neinkasovali ani jednou a 3 či 4 góly jen výjimečně.

Trenér Netopýrů rovněž bude netrpělivě vyhlížet návrat hráčů z marodky, která je celkem zaplněná. Po reprezentační přestávce by měli být k dispozici Jose Luis Gaya, Geoffrey Kondogbia a Kevin Gameiro a během října by se měl na trávnících objevit i Carlos Soler. Jen Cristiano Piccini má před sebou ještě několik měsíců, než se vrátí na hřiště. Soler a Piccini ještě pod vedením Celadese neměli možnost hrát, takže uvidíme, jak si s jejich zapracováním do sestavy nový trenér Netopýrů poradí. Celades dle očekávání využívá Kangina Lee i Ferrana Torrese, ale v posledních zápasech se parkrát na hřiště dostali i Manu Vallejo a Ruben Sobrino. Kdo naopak Celadesovi ze sestavy často vypadává, to je Goncalo Guedese, tedy nejdražší valencijský nákup v historii. Z posledních tří ligových zápasů odehrál Portugalec jen 18 minuty proti Getafe a následně se proti Athleticu Bilbao a proti Deportivu Alaves na hřiště vůbec nedostal.

Mimo hřiště je ve Valencii rušno

Jak se Valencia s trenérskou výměnou vyrovnává na hřišti, to všichni můžeme pravidelně sledovat a výsledky se dají zhodnotit například i skrze tabulkové postavení. To dění mimo hřiště zůstává více skryté, i když teda protestující fanoušci jsou zatím viditelní dost, takže občas přijde z klubu nějaká ta překvapivá zpráva. Ostatně samo odvolání trenéra Marcelina bylo dosti šokující. Trenér se těšil oblibě hráčů i fanoušků a především za sebou měl výsledky. Vždyť dvakrát v řadě Valencii do Ligy mistrů naposledy přivedl Unai Emery a z poslední trofeje se dokonce na Mestalle radovali ještě před příchodem Emeryho k týmu. Výsledky tedy Marcelino měl, ale rovněž měl i odvahu projevit svoji nespokojenost s přestupovou politikou klubu, kterou čím dál víc začínal ovlivňovat vlastník klubu Peter Lim. A toto veřejné vyjadřování nesouhlasu s počínáním pana Lima nakonec Marcelina stálo místo. Ze strany klubu jsme se prozatím žádného většího zdůvodnění Marcelinova konce nedočkali. Prezident Anil Murthy pouze při nástupu Alberta Celadese řekl, že to je ten správný trenér pro valencijský projekt založený na talentovaných odchovancích klubu. Víc nic.

Od odvolání trenéra Marcelina jsou to stále stejné obrázky při domácích zápasech Valencie. Před utkáním jsou u Mestally shromážděni fanoušci s nepřehlédnutelnými transparenty vyzívajícími k odchodu z klubu dvojici Lim a Murthy. Při zápasech jsou pak v hledišti někteří fanoušci vybaveni menšími transparenty a Mestallou se ozývá často skandování požadující opět odchod vlastníka a prezidenta. Valencijský klub se již měl podle informací ze Španělska dokonce obrátit na společnost Mediapro, která zpracovává přenosy zápasů La Ligy, se žádostí, aby v přenosech nezabírala fanoušky protestující proti vrcholným přenosům Los Che, neboť to nepřispívá k uklidnění situace. Bude snad nezobrazování protestujících znamenat, že tito protestující neexistují?  Vedení klubu v to nejspíš doufá. Nicméně o uplynulém víkendu se napětí naopak výrazně zvýšilo.

Den před domácím utkáním proti Deportivu Alaves totiž valencijského prezidenta Murthyho obvinil legendární gólman Netopýrů Santiago Canizares, že Murthy ukončil spolupráci klubu s nadací společnosti Telefonica El Sueno de Vicky. Tato nadace shromažďuje finanční prostředky na výzkum léčby dětské rakoviny a v jejím vedení se velmi angažuje manželka Santiaga Canizarese Mayte Garcia, neboť právě na tuto vážnou chorobu zemřel v březnu roku 2018 jejich pětiletý syn. Nyní Canizares prohlásil, že valencijský fotbalový klub z rozhodnutí Murthyho spolupráci ukončil, a že je to z důvodu, že bývalý brankář Valencie  silně kritizoval klubové vedení v čele s Limem kvůli odvolání trenéra Marcelina. Valencijský klub sice následně vydal prohlášení, že spolupráci s nadací neukončil, že se pouze obrátil na společnost Telefonica víceméně za účelem další dohody o způsobu spolupráce, nicméně v současné napjaté situaci nemohlo takovéto vyjádření fanoušky uklidnit.

Před zápasem proti Deportivu Alaves se tak před Mestallou znovu vyzývalo k odchodu dvojice Lim a Murthy z klubu, nicméně tentokrát byla přidána i slova na podporu Canizarese. Odpor vůči nejvyššímu klubovému vedení se opět přenesl i na tribuny a vrcholu skandování dosáhlo v průběhu druhé půle ligového zápasu, kdy došlo k nucené přestávce vyvolané výpadkem energie a zhasnutím většiny světel. Silný odpor vůči Limovi a své osobě již nevydržel přítomný prezident Los Che Anil Murthy, který pak gesty vyzýval fanoušky k utišení. Na jeho gesta se můžete podívat ve videu přiloženém k tomuto článku. Celkem často se na fotbale stává, že toto gesto použije například při oslavě gólů některý z hráčů, ovšem většinou to má efekt přesně opačný, což se stalo i tentokrát. Nejblíže sedící fanoušci Murthyho chování zaznamenali a od nich se šířil hněv po celé Mestalle. Část příznivců Los Che se zřejmě neuklidnila ani po utkání, neboť ve večerních hodinách valencijský klub opět vydal oficiální prohlášení, přičemž tentokrát bylo předmětem oznámení, že právní služby klubu policii předaly výhružky smrtí, které valencijskému prezidentovi po utkání chodily na mobilní telefon. Ke svým gestům se v sobotu večer vyjádřil i sám Murthy skrze sociální sítě, prý takto žádal o klid a žádal fanoušky, kterých si nadevše váží, aby veškerou svou energii směřovali do podpory týmu v cestě za důležitým vítězstvím. Už výše jsme však psali, že v současné napjaté době stačí k další vlně fanouškovských vášní opravdu málo a vedení by tak mělo každý krok, každé prohlášení i každé gesto náležitě promyslet.

Těžko říct, co se současnou situací udělají dva týdny pauzy od klubového fotbalu. Uklidní se situace? Pravdou je, že na Mestalle se Valencia znovu představí až za hodně dlouho, a to 30. října v ligovém utkání proti Seville. Po reprezentační pauze totiž Netopýry nejdříve čekají tři venkovní zápasy. V lize na hřišti Atletica Madrid, v Lize Mistrů v Lille a následně v lize v Pamploně, tedy na hřišti Osasuny. Na domácí stadion se tak Valencia vrátí až zhruba za čtyři týdny. Nové informace ohledně vztahu mezi klubovým vedením a fanoušky se ale možná dozvíme už zítra, neboť dle deníku Marca svolal prezident Murthy na úterní večer jednání, o jehož náplni však nikdo nic bližšího neví.

  • Tohle nedopadne dobře... Ale pozitivum je, že fanoušci ve Valencii stojí za klubem. Dokud tady bude Lim, nebude nikdy klid...
    A co se týče obdržených gólů, také jsem si všiml, jak moc nyní pod Celadesem inkasujeme a je to zcela tristní. Pokud bychom postoupili do jarní fáze LM, tak v osfmifinále hrozí velká ostuda, pokud pořádně nezapracujeme na obraně.