Rodrigo Španělsku vystřelil postup na Euro, góly Cherysheva na šampionát posunuly Rusko

Říjnové reprezentační okno se uzavřelo a reprezentující hráči se vrací od národních týmů zpět do klubů. Z Valencie v uplynulých dvou týdnech oblékala reprezentační dresy devítka hráčů. Jak se jim vedlo?

Z hlediska výsledkového nebude se říjnovou dvojicí reprezentačních zápasů spokojeno Španělsko, které remizovalo v Norsku i ve Švédsku shodně 1:1. V prvním zápase na hřišti Norska se jihoevropský celek dostal do vedení se začátkem druhého poločasu, ale v nastavení se domácím podařilo vyrovnat. Útočník Valencie Rodrigo Moreno, který byl tentokrát jediným zástupcem Los Che v nominaci Španělska, odehrál celé utkání, ale neprosadil se. Mimochodem utkání v Norsku se z pohledu španělského národního týmu zapsalo do historie tím, že základní jedenáctku prvně tvořili hráči z jedenácti různých klubů. Před utkáním ve Švédsku Rodrigo předčasně odešel z předzápasového tréninku a spekulovalo se o svalovém zranění, nicméně vlastní zápas s druhým severským týmem ukázal, že by to snad nemělo být nic vážného. Utkání se Švédskem mělo zrcadlově opačný průběh než zápas v Norsku. Po poločasové pauze se tentokrát do vedení dostali domácí, zatímco Španělsku se podařilo vyrovnat až v nastaveném čase. Úspěšným střelcem byl valencijský Rodrigo, který na hřiště přišel až jako střídající hráč v 66. minutě. Jeho gól tedy Španělsku zajistil remízu, která tento tým už s jistotou posunula na evropský šampionát, který se bude hrát příští rok v létě. Před závěrečnými kvalifikačními zápasy už má Španělsko jistotu, že ve své skupině neskončí hůře než druhé, tedy o postup již nemůže přijít. Mimochodem zatímco v dresu Valencie Rodrigo vstřelil od začátku sezóny jen jeden gól (v Lize mistrů na hřišti Chelsea), tak v dresu španělského národního týmu se od léta radoval z gólového úspěchu již třikrát.

Dalším týmem s jistotou postupu je Rusko. Tomu postup zajistila dvojice říjnových vítězství. Rusko nejdříve doma porazilo Skotsko přesvědčivě 4:0, přičemž valencijský Denis Cheryshev v tomto utkání nastoupil až jako střídající hráč v 66. minutě. Výraznější roli sehrál ruský Netopýr v utkání na hřišti Kypru, kde Rusko zvítězilo ještě výraznějším rozdílem, a to 5:0. Cheryshev vstřelil první a poslední gól svého týmu a na dva další ruské góly přihrál svým spoluhráčům. Mimochodem kvalifikační skupina I je první, kde je rozhodnuto už o obou postupujících. Dvojice Belgie a Rusko má totiž před zbývajícími kvalifikačními zápasy na týmy Kypru, Skotska, Kazachstánu a San Marina naprosto nedostižný náskok.

Podstatně vyrovnanější pořadí je pro změnu například na čele kvalifikační skupiny C, kde před závěrečnými zápasy nemá jistotu postupu zatím ani vedoucí Holandsko. Je však v celkem dobré pozici, neboť zvládlo oba své říjnové zápasy, přičemž v obou se v brance Oranjes objevil valencijský gólman Jasper Cillessen. Holandsko nejprve doma porazilo Severní Irsko 3:1 a následně těsně 2:1 zvítězilo i na hřišti Běloruska. V současnosti tak má Holandsko na kontě 15 bodů, ve skupině druhé Německo je na tom stejně a třetí Severní Irsko ztrácí 3 body. Pro Holandsko tak bude důležité následující utkání právě na hřišti Severního Irska, ovšem i pokud by se mu v tomto zápase nepodařilo uspět, tak na úplný závěr kvalifikace bude hostit Estonsko, které v kvalifikaci prozatím získalo jediný bod.

Zcela dle představ nevyšel říjen Portugalsku. Úřadující evropští šampióni sice v prvním zápase porazili Lucembursko jasně 3:0, ale následně se jim nepodařilo bodovat na hřišti Ukrajiny, kde domácímu celku podlehli 1:2. Jistotu postupu tak získala Ukrajina, zatímco Portugalsko se bude muset snažit i v listopadovém reprezentačním okně. Soused Španělska je ve skupině B prozatím na druhém místě, ale na Srbsko má jen jednobodový náskok. Výhodou Portugalska by krom alespoň drobného náskoku mohli být i papírové slabší soupeři pro závěr kvalifikace. Partu kolem Cristiana Ronalda čeká doma Litva a na úplný konec zápas v Lucembursku. Srbsko bude hrát doma pro změnu dvakrát, ale krom Lucemburska přivítá i silnou Ukrajinu, u které však může sehrát roli jistota postupu. Každopádně Portugalsko má vše ve svých rukách. V říjnových zápasech Portugalska se do hry dostal i valencijský Goncalo Guedes. Proti Lucembursku nastoupil až jako střídající hráč v 77. minutě, ale přesto se dokázal ještě střelecky prosadit, když v 89. minutě upravil na konečných 3:0. Na Ukrajině nastoupil sice naopak v základní sestavě, ale trenéra nejspíš jeho výkon moc nepřesvědčil, protože v poločase byl vystřídán.

Tři uchazeči o dvě postupová místa jsou ve skupině D, kde jsou týmy hodně natěsno. Dánsko a Irsko mají nyní shodně 12 bodů, zatímco hned za nimi je Švýcarsko s 11 body na kontě. Dánsko hrálo v říjnu jen jedno kvalifikační utkání, v němž se mu před vlastními diváky podařilo porazit Švýcarsko 1:0. Valencijský univerzál Daniel Wass do tohoto utkání nezasáhl, ale zahrál si plný počet minut v následujícím přátelském utkání proti Lucembursku, ve kterém Dánsko zvítězilo 4:0. Wass se tentokrát představil na postu pravého záložníka. V listopadu bude Dánsko o postup na evropský šampionát bojovat v domácím utkání proti Gibraltaru, ale především následně v zápase na hřišti Irska.

Zatímco v Evropě se bojuje o evropský šampionát, který se bude konat příští rok, tak v Asii jsou již dál a probíhají tam kvalifikační boje o světový šampionát, který se bude konat v roce 2022. Dvojici kvalifikačních zápasů odehrála Jižní Korea. V prvním utkání si poradila jasně 8:0 se Srí Lankou a celý zápas odehrál i talentovaný valencijský odchovanec Kangin Lee, který k výsledku přispěl jednou asistencí. Kangina reprezentační trenér nasadil do záložní řady při rozestavení 4-3-3. V dalším kvalifikačním zápase zůstal mladý Netopýr jen na střídačce. Jednalo se však o výjimečný zápas, a to navzdory konečnému výsledku 0:0. Jižní Korea se totiž představila na hřišti Severní Koreje. Mezi oběma zeměmi sice panuje příměří, leč napětí zde je i mnoho let po vzájemné válce, takže se hrálo například bez diváků. Příslušným orgánům se navíc nepodařilo včas vyjednat povolení překročení vzájemné hranice, takže jihokorejská reprezentace nejdříve cestovala do Číny a teprve odtamtud se vydala do dějiště utkání.

V Evropě se bojuje o Euro, v Asii o světový šampionát, no v Jižní Americe se žádné soutěžní zápasy v současné době nehrají. Jenom přátelskými utkáními tak vyplňuje svůj čas i národní tým Uruguaje, v říjnu si zahrál dvakrát s Peru. Do obou zápasů zasáhl i valencijský Maxi Gomez, ale gólově se neprosadil. V domácím utkání, ve kterém Uruguay zvítězila 1:0, odehrál plný počet minut. V Peru, kde zápas dnes v noci skončil remízou 1:1, byl střídán už ve 34. minutě, ale dle všeho šlo o taktický tah trenéra, neboť chvilku předtím byl vyloučen Gomezův spoluhráč Caceres a Uruguay tak následně potřebovala posílit defenzivní stránku hry.

S mládežnickým fotbalem se vrátíme do Evropy, kde například reprezentační týmy věkové kategorie U21 bojují o své Euro. Španělští mladíci v tomto reprezentačním okně odehráli jen jedno kvalifikační utkání, před nímž ještě v přátelském utkání poměřili síly s Německem. V tomto zápase se v základní sestavě objevil i valencijský odchovanec Ferran Torres, který očividně dobře zvládá přechod z národního týmu věkové kategorie U19 o stupeň výš. Netopýr byl střídán v 56. minutě. O něco více si zahrál v kvalifikačním utkání na hřišti Černé Hory, kde byl střídán v 68. minutě. V té době už Španělsko vedlo 2:0, přičemž zápas tímto výsledkem i skončil.

Jediným hráčem, jehož národní tým hrál v tomto reprezentačním okně jen jedno utkání, je mladý pravý bek Thierry Correia, který se připojil k národnímu týmu Portugalska věkové kategorie U21. Mladí Portugalci se představili na hřišti stejně starých Holanďanů a neuspěli. V poločase sice ještě platil gólově rovnovážný stav 1:1, ale ve druhé půli byli střelecky daleko úspěšnější domácí hráči, kteří nakonec zvítězili 4:2. Correia odehrál celé utkání.