The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Dva odchovanci Los Che kandidují na ocenění Golden Boy

Dva odchovanci Los Che kandidují na ocenění Golden Boy


Tento týden zveřejnil italský list Tuttosport konečnou dvacetičlennou nominaci, z níž vzejde letošní vítěz prestižní ankety Golden Boy, v níž je oceněn nejlepší hráč světa věkové kategorie U21. Valencijské Netopýry může těšit, že v tomto konečném výběru mají hned dva hráče, přičemž v obou případech se navíc jedná přímo o odchovance Los Che. Naději na prestižní ocenění si mohou dělat Ferran Torres a Kangin Lee.

Historie ankety

Ocenění Golden Boy je udělováno od roku 2003. Prvním vítězem se stal Rafael van der Vaart. V dalších letech ho následovali Wayne Rooney, Lionel Messi, Cesc Fabregas a další hráči, z nichž se ve většině případů staly hvězdy světové kopané. V roce 2012 si trofej odnesl Isco, což je odchovanec Valencie, ale ocenění přebíral už jako hráč Malagy. Před rokem byl nejlepším mladíkem světa zvolen Matthijs de Light, který se stal vůbec prvním oceněným obráncem v historii této ankety. Letos je ve finálové nominaci opět a může se tak stát prvním hráčem, který by ocenění získal vícekrát. To však dle mnoha spekulací není úplně přáním pořadatelů, neboť v roce 2017 zvítězil Kylian Mbappe a z hlediska věkového měl právo se o ocenění ucházet i v roce loňském, ale třebaže v létě pomohl Francii k triumfu na světovém šampionátu a v anketě Zlatý míč pro nejlepšího hráče světa (bez ohledu na věk) skončil čtvrtý, tak nejlepším mladíkem se stal zmiňovaný De Light, který ve Zlatém míči nebyl ani v nejlepší třicítce.

Nominace 2019

První nominace letošních kandidátů na ocenění Golden Boy byla zveřejněna 15. června a obsahovala rovnou stovku jmen. Po měsíci byla nominace o dvacet jmen zúžena a tak to šlo každý měsíc až do tohoto týdne, kdy v úterý 15. října zůstalo posledních dvacet jmen, z nichž vzejde vítěz, jehož jméno se dozvíme 16. prosince v Turíně. Již výše bylo zmíněno, že v konečné nominaci neschází Matthijs de Light, který se pokouší o obhajobu. Před rokem triumfoval jako hráč Ajaxu, nyní už válí za Juventus. Konkurence však je velká a mezi favority prestižního ocenění patří namátkou Joao Felix z Atletica Madrid či Jadon Sancho z Borussie Dortmund. Ovšem i o většině ostatních nominovaných hráčů jste již jistě slyšeli. Například barcelonský Ansu Fati vtrhl na světovou scénu teprve letos na podzim, ale kvality má nepopiratelné, o čemž se už přesvědčila i Valencia ve vzájemném ligovém utkání. V zápase Ligy mistrů pro změnu proti Netopýrům nastoupil Mason Mount z Chelsea, ale mnoho toho neodehrál, protože musel brzy střídat pro zranění.

Valencijská želízka v ohni

Valencijské fanoušky však nejvíce zajímají jiní dva kandidáti, a to teprve devatenáctiletý Ferran Torres a ještě o rok mladší Kangin Lee. Z hlediska věku se tak budou moci ankety účastnit ještě několikrát, no do finálové nominace se dostali již letos. Mimochodem Valencia je jediným klubem, který má v konečné nominaci dva hráče, kteří jsou zároveň klubovými odchovanci.

Španěl se již nějaký čas snaží protlačit do sestavy Los Che. V prvním týmu začínal Ferran Torres za trenéra Marcelina, který ho využíval především jako střídajícího žolíka nebo třeba v utkáních Copa del Rey proti papírově slabším soupeřům. Po valencijské výměně trenérů mu nyní dal Celades příležitost v několika utkáních za sebou, což však bylo způsobeno i zaplněnou marodkou. Uvidíme, jak bude využíván v dalších měsících. Ferran je mládežnickým reprezentantem Španělska a v létě dotáhl španělský národní tým věkové kategorie U19 k triumfu na evropském šampionátu, kde například proměnil rozhodující penaltu v semifinálovém penaltovém rozstřelu a ve finále pak vstřelil jediné dva góly zápasu. Následně byl vyhlášen nejlepším hráčem šampionátu. Od podzimu se posunul do věkové kategorie U21. Anketu Golden Boy zatím ovládli jen dva Španělé, a to Cesc Fabregas a Isco. V letošní finálové nominaci je odchovanec Los Che jediným Španělem, pomineme-li barcelonského Fatiho, který sice před necelým měsícem získal španělské občanství, ale jedná se o rodáka z Guinea Bissau.

Jediným zástupcem své vlasti je v konečné nominaci na ocenění Golden Boy i druhý zástupce Los Che, ale u Kangina Lee to není až tak překvapivé. Tedy on Kangin Lee není jen jediný Jihokorejec ve finálové dvacítce, ale je rovnou i jediný Asiat v konečné nominaci této ankety. Asi nemusíme ani zmiňovat, že pokud by tento valencijský odchovanec titul Golden Boy získal, tak by se mu to povedlo jako prvnímu Asiatovi. Jinak co se týče jeho kariéry, tak do prvního týmu Los Che začal nakukovat v minulé sezóně a vzápětí se stal členem valencijského áčka. Trenér Marcelino ho rovněž využíval především jako střídajícího hráče či proti papírově slabším soupeřům, ale upozornit na sebe dokázal. Vždyť například v památném odvetném utkání čtvrtfinále Copa del Rey proti Getafe přispěl výraznou měrou k vítězství 3:1 a k postupu. V závěru sezóny však už klubu nebyl k dispozici, neboť s Jižní Koreou zamířil na světový šampionát věkové kategorie U20. Mladý Netopýr, ač byl v konkurenci dvacetiletých hráčů jedním z nejmladších na šampionátu, dotáhl Jižní Koreu až k překvapivým stříbrným medailím a pro sebe pak získal trofej pro nejlepšího hráče turnaje. V letošní sezóně se očekává, že bude pod novým trenérem Los Che Celadesem dostávat více příležitostí.

Hlasovat může každý

Držitele ocenění Golden Boy zvolí odborná porota složená z novinářů řady evropských sportovních deníků. Tohle hlasování samozřejmě nemůže běžný fanoušek nijak ovlivnit, ale je tu možnost, jak podpořit svého oblíbence. Na webu deníku Tuttosport je totiž každému přístupné online hlasování, z kterého vzejde držitel takzvaného ocenění Golden Boy Web, které získá hráč, který se těší největší přízni fanoušků. V loňském roce například ocenění Golden Boy získal již několikrát v tomto článku zmiňovaný Matthijs De Light, ale mezi internetovými hlasujícími se největší přízni těšil Justin Kluivert.

PRO SVÉHO FAVORITA MŮŽETE HLASOVAT ZDE

nominace956

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.