The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Valencijská Akademie je mezi nejlepšími v Evropě

Valencijská Akademie je mezi nejlepšími v Evropě


Společnost CIES Football Observatory vydala tradiční studii pojednávající o počtu klubových odchovanců působících v nejvyšších evropských ligových soutěžích. Valencia se umístila na předních příčkách jako jeden z největších dodavatelů hráčů do klubů z pěti nejprestižnějších evropských lig.

Studie vychází každý rok a kromě pořadí jednotlivých klubů tak je možno u všech klubů sledovat i meziroční změny, tedy buď navýšení či naopak snížení počtu odchovanců hrajících v nejvyšších evropských ligových soutěžích. Ještě je dobré poznamenat, že pro potřeby studie je za odchovance brán hráč, který v klubu hrál alespoň tři sezóny mezi svými patnácti až jednadvaceti lety. Věkové rozpětí je tedy šestileté, což znamená, že jeden hráč může být v některých (pravděpodobně dosti ojedinělých) případech brán za odchovance dvou klubů, pokud mezi patnáctým a jednadvacátým rokem strávil vždy přesně tři sezóny ve dvou různých klubech.

Valencijská Akademie se velmi dobře umístila v pořadí klubů dle počtu odchovanců hrajících v pěti nejprestižnějších evropských ligách, tedy ve španělské La Lize, v anglické Premier League, v italské Serii A, v německé Bundeslize a ve francouzské Ligue 1. V těchto soutěžích hraje celkem 24 odchovanců Los Che, přičemž většími dodavateli jsou pouze čtyři kluby, a to Real Madrid (39 odchovanců v top 5 evropských ligách), FC Barcelona (34), Olympique Lyon (30) a Manchester United (28). Výše jsme zmiňovali, že studie sleduje i meziroční změny, no a i v tomto aspektu se Valencii dařilo, neboť od roku 2018 ji v nejprestižnějších evropských ligových soutěžích přibylo 6 hráčů. V tomto ohledu jsou z šedesáti týmů uvedených v žebříčku zveřejněném na webu společnosti CIES Football Observatory lepší pouze Chelsea (+11 odchovanců v top 5 evropských ligách) a Osasuna (+7). Na čelo žebříčku se můžete podívat v následující tabulce:

top5league964

Celkem 24 odchovanců valencijských Netopýrů tedy hraje v klubech La Ligy, Premier League, Serie A, Bundesligy a Ligue 1. Nejvíce jich samozřejmě nalezneme přímo u Los Che. V áčku Valencie jich je momentálně pět, a to Jose Luis Gaya, Jaume Costa, Carlos Soler, Kangin Lee a Ferran Torres. V nedávném článku jsme vás informovali, že Kangin Lee a Ferran Torres jsou ve finálovém dvacetičlenném výběru pro ocenění Golden Boy, který italský list Tuttosport uděluje nejlepšímu mladému hráči věkové kategorie U21. Podobné ocenění od loňského roku uděluje i francouzský list France Football, který je jinak především znám jako pořadatel ankety Zlatý míč. Mladí hráči věkové kategorie U21 jsou francouzským plátkem od roku 2018 oceňováni cenou Trofeo Kopa, přičemž o nejlepším mladíkovi hlasováním rozhodují všichni žijící vítězové Zlatého míče, tedy mimo jiné i Pavel Nedvěd, který byl oceněn v roce 2003. Nyní byla zveřejněna konečná desetičlenná nominace na Trofeo Kopa a nástupcem Kyliana Mbappeho, který triumfoval v loňském roce, se může stát i valencijský Kangin Lee. Kompletní nominaci si můžete prohlédnout v následujícím přehledu:

trofeokopa964

Mnoho odchovanců Valencie hraje i v různých jiných klubech La Ligy. A tak například v Barceloně je Jordi Alba, v Realu Madrid je Isco, v Realu Sociedad je Portu, v Deportivu Alaves je Antonio Sivera, ve Villarrealu je Raul Albiol nebo v Levante je Roger Marti. Dokonce dva valencijské odchovance má na soupisce Osasuna, se kterou se Netopýři utkají v ligovém utkání tento víkend. Dres ligového nováčka hájí Nacho Vidal a Rober Ibanez. Pokud se podíváme po odchovancích Los Che v dalších nejlepších evropských ligách, tak například v Anglii hrají David Silva v Manchesteru City a Vicente Guaita v Crystal Palace, v Německu kope za Borussii Dortmund Paco Alcacer a ve Francii obléká dres Paris Saint Germain Juan Bernat.

Společnost CIES Football Observatory ovšem neanalyzuje pouze nejprestižnější evropské soutěže, ale sestavuje i žebříček klubů dle toho, kolik jejich odchovanců hraje v některé z nejvyšších evropských ligových soutěžích, kterých je jednatřicet. Zde je pořadí dosti odlišné. Na prvním místě je Partizan Bělehrad (75 odchovanců v nejvyšších evropských ligových soutěžích), následuje Ajax Amsterdam (72) a Sporting Lisabon (63). Velmi vysoko se v tomto žebříčku drží například i Sparta Praha (56). Mimochodem ve výše zmíněném žebříčku dodavatelů odchovanců do klubů top 5 evropských ligových soutěží Partizan nenajdeme vůbec, Ajax do nich dodal 14 odchovanců a Sporting 18 odchovanců. No a Spartu v onom žebříčku rovněž nenajdeme. Valencia do klubů všech jednatřiceti nejvyšších evropských ligových soutěží dodala celkem 31 odchovanců, přičemž od roku 2018 ji v tomto ohledu přibylo 11 hráčů. Pokud máme jmenovat alespoň některé odchovance Los Che působící v nejvyšších evropských ligových soutěží, ale mimo top 5 nejprestižnějších evropských lig, tak můžeme zmínit například Toniho Lata v holandském PSV Eindhoven či Alexe Centellese z portugalského Famalicaa. Na čelo tohoto žebříčku se můžete podívat v následující tabulce:

europe31league964

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.