La Liga po 13. kole

Klubový fotbal si nyní dává přestávku a vládu nad fotbalovým děním převzaly národní týmy. My si však tímto článkem zpětně připomeneme, co se o uplynulém víkendu odehrávalo na trávnících, na kterých bylo odehráno 13. kolo španělské La Ligy.

Jak se hrálo ve 13. kole La Ligy

Hned v prvním utkání 13. kola, kterým byla páteční předehrávka, jsme se dočkali překvapení, když v popředí tabulky pohybující se Real Sociedad nedokázal doma porazit jasně poslední Leganes, se kterým remizoval 1:1. Na góly se čekalo do druhého poločasu, kdy sice poslal baskický tým do vedení Mikel Merino, ale o konečnou podobu skóre se zasloužil až Youssef En Nesyri ve službách madridského celku.

Sobotní program zahájilo utkání mezi Deportivem Alaves a Realem Valladolid. Alaves byl dosud jedním z méně skórujících týmů La Ligy, no tentokrát s góly nešetřil a zvítězil přesvědčivě 3:0. Nadějný dvougólový náskok baskickému celku zařídili v prvním poločase Joselu a Pina. Konečnou podobu skóre pak čtvrthodiny před koncem stanovil gólem z penalty Lucas Perez.

V sobotu odpoledne se za ligovým fotbalem vypravili fanoušci na stadion Mestalla, kde se utkala domácí Valencia s Granadou. Domácí byli favoritem, třebaže ligový nováček z Andalusie hraje v této sezóně prozatím nad očekávání a i v tabulce se před 13. kolem nacházel výše než Los Che. V utkání však byla patrná snaha převážně na straně domácích, ale stav dlouho zůstával 0:0. Když už se Netopýři gólově prosadili, jmenovitě Dani Parejo, a to prosím přímo ze hry, tak byl tento úspěch domácích po konzultaci s VAR zrušen a pokračovalo se dál za bezbrankového stavu. Ten tak zrušil až Daniel Wass, který mimochodem do utkání nastoupil jako pravý obránce, ale po zranění Geoffreye Kondogbii se zařadil po bok Daniho Pareja do středu záložní řady. Dalším zraněným hráčem tohoto zápasu byl Rodrigo Moreno. I Dánův gól zkoumal VAR, ale tentokrát rozhodl k radosti příznivců Los Che. Hosté se na gólovou odpověď nezmohli, naopak v úplném závěru utkání na konečných 2:0 zvýšil Ferran Torres. Talentovaný valencijský odchovanec si u pravé postranní čáry přebral vyhození gólmana Jaspera Cillessena a následně s míčem na kopačkách došel až k hranici velkého vápna, odkud překonal brankáře Granady.

Real Madrid si na hřišti Eibaru nepřipouštěl žádné komplikace, vždyť už po půlhodině vedl 3:0 po dvou gólech Karima Benzemy a jednom Sergia Ramose. Francouzský útočník se jednou prosadil z pokutového kopu a stejně svého gólového úspěchu dosáhl i španělský stoper. Je jasné, že už v tu dobu nebylo pochyb o vítězi střetnutí, takže další průběh utkání byl poklidný. Domácí se čestného úspěchu nedočkali, naopak hráči Realu přidali ještě čtvrtý gól, o který se zasloužil Fede Valverde, který tak stanovil konečnou podobu skóre 0:4 z pohledu domácího celku.

V posledním sobotním zápase přivítala Barcelona Celtu Vigo. Katalánci již věděli výsledek Bílého baletu z Eibaru a nejspíš se nechtěli nechat zahanbit, neboť rovněž nastříleli čtyři góly. V tomto utkání se však dokázal prosadit i druhý tým. Skóre otevřel Lionel Messi proměněnou penaltou. Nedlouho před koncem první půle Celta Vigo vyrovnala zásluhou Lucase Olazy, ale stejně šli do kabin spokojenější domácí, protože v nastavení prvního poločasu se podruhé v utkání prosadil Lionel Messi. No a aby toho nebylo málo, tak jen pár minut po návratu ze šaten tento hráč zkompletoval hattrick. Poslední gól pak při vítězství Barcelony 4:1 vstřelil Sergio Busquets.

O nedělním poledni se tentokrát šlo na fotbal na Mallorce, kde domácí přivítali Villarreal, který je v této sezóně střelecky při chuti a je druhým nejproduktivnějším týmem za Barcelonou. Tentokrát však žádnou velkou kanonádu nepředvedl. Co tedy diváci na Iberostar Estavi viděli? Hodně pokutových kopů. V prvním poločase zahrávali tuto standardní situaci dvakrát domácí, v obou případech úspěšně. První penaltu proměnil Lago, druhou Dani Rodriguez. Po přestávce dostali výhodu pokutového kopu i hosté, a to konkrétně Santi Cazorla, který se nemýlil. Ze hry padl v tomto zápase jediný gól, který měl na svědomí domácí Kubo, který jím stanovil konečnou podobu skóre 3:1.

Smolné utkání sehrálo Levante na hřišti Athleticu Bilbao. Valencijský celek se na konci první půle dostal zásluhou Postiga do vedení, ale domácí Lvi ve druhém poločase nejdříve vyrovnali zásluhou Muniaina a nakonec v závěru střetnutí vstřelili i vítězný gól na 2:1, šťastným střelcem byl Capa.

Nezvykle gólové utkání viděli diváci na stadionu Wanda Metropolitano, který je domovským stánkem Atletica Madrid. Tentokrát padly v utkání domácích proti Espanyolu Barcelona hned čtyři branky. Jako první otevřeli skóre barcelonští, jmenovitě Darder, nicméně pro Espanyol to byl jediný gólový úspěch. Atletico stihlo vyrovnat ještě v první půli, v nastavení první pětačtyřicetiminutovky se prosadil Angel Correa. Ve druhém poločase vstřelil vítězný gól Alvaro Morata a na konečných 3:1 upravil v nastavení druhé pětačtyřicetiminutovky Koke.

V Madridu se ten den hrálo ještě jedno utkání La Ligy, a to Getafe proti Osasuně. Zápas  sice přinesl jasnou střeleckou převahu domácích, ovšem ta se nijak neprojevila na ukazateli skóre. Z konečné remízy 0:0 jistě měli větší radost hosté z Pamplony.

V neděli večer 13. kolo uzavřelo sevillské derby. Domácí Betis, který se v tabulce pohybuje těsně nad pásmem sestupu, hostil Sevillu FC, která je naopak v popředí ligové tabulky. Poučka o derby sice říká, že v těchto zápasech není favoritů, ovšem v sevillském derby tentokrát favorit, nebo chcete-li tabulkově výrazně lépe postavený tým, zvítězil. Lucas Ocampos Seville zajistil brzké vedení, na které domácí Betis našel odpověď až těsně před odchodem na poločasovou přestávku Prosadil se Loren Moron. Na gól Luuka de Jonga však už domácí ve druhém poločase nenašli odpověď žádnou a svému městskému rivalovi tak podlehli 1:2.

Ligová tabulka po 13. kole

Valencia podruhé v řadě zvítězila a tabulkou poskočila o čtyři místa vpřed, takže nyní je na 9. místě. Netopýři zároveň předvedli největší skok směrem vzhůru, krom nich se o čtyři příčky vpřed posunul ještě Athletic Club Bilbao, který se z 10. místa posunul na 6. místo. Největší propad, a to o tři místa, zaznamenal Villerreal, který spadl z 8. místa na 11. místo. Na čele ligové tabulky se osamostatnili Barcelona a Real Madrid, kteří se odpoutali od Realu Sociedad, který nezvládl domácí zápas proti Leganes. Baskický celek navíc přeskočili Atletico Madrid a Sevilla. V sestupovém pásmu k žádným změnám nedošlo, nadále jsou nejohroženější Celta Vigo, Espanyol a poslední Leganes. Mimochodem tyto tři týmy mají shodně nejhorší útoky v lize, každý z nich totiž svým soupeřům prozatím nastřílel jen sedm gólů.

Nejlepší ligoví střelci

Po 13. kole registrujeme změny na čele tabulky střelců. Karim Benzema z Realu Madrid (9 gólů) přeskočil Gerarda Morena z Villarrealu (8 gólů). Na střelce Žluté ponorky se navíc dotáhli Loren Moron z Betisu Sevilla (8 gólů) a především pak Lionel Messi z Barcelony (8 gólů), který si postavení ve střelecké tabulce výrazně vylepšil hattrickem.

Z hráčů Valencie je na tom nadále nejlépe kapitán Dani Parejo (6 gólů), kterého těsně následuje nejdražší letní posila Maxi Gomez (5 gólů). Ve 13. kole se však ani jeden z nich neprosadil, i když Pareja o gólovou radost připravil až zásah VAR.

Tipovačka po 13. ligovém kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde.

Ve 13. kole nejlépe tipovali Rostis1001 (28 bodů), pavel. (25 bodů) a trio Harakant (23 bodů), Lucas8 (23 bodů) a Jose.Enrique (23 bodů).

V celkovém pořadí jsou prozatím na špici Ingi (226 bodů), netopier (222 bodů), Packo114 (221 bodů), Harakant (219 bodů) a mikita10sM (218 bodů).

Program 14. kola La Ligy

Dalšího kola La Ligy se dočkáme až po reprezentační přestávce, tedy příští víkend. Tento víkend si od klubového fotbalu odpočineme. V pátek 22. listopadu odstartuje 14. kolo předehrávkou, ve kterém Levante přivítá Mallorcu (21:00). V sobotu 23. listopadu jsou na programu zápasy Leganes proti Barceloně (13:00), Betis proti Valencii (16:00), Granada proti Atleticu Madrid (18:30) a Real Madrid proti Realu Sociedad (21:00). V neděli 24. listopadu budou odehrány zápasy Espanyolu proti Getafe (12:00), Osasuny proti Athletic Clubu Bilbao (14:00), Eibaru proti Deportivu Alaves (16:00), Villarrealu proti Celtě Vigo (18:30) a Realu Valladolid proti Seville (21:00).