La Liga po 14. kole

Po reprezentační přestávce se do popředí zájmu opět dostaly ligové soutěže, tedy i španělská La Liga. Valencii se ve 14. kole nepodařilo bodovat, ale víte, jak si vedly ostatní kluby? A co to znamenalo pro postavení Netopýrů v tabulce? Podíváme se samozřejmě i na aktuální situaci v naší tipovačce a jaké zápasy se budou hrát v rámci 15. kola.

Jak se hrálo ve 14. kole La Ligy

Na páteční předehrávku se šlo ve Valencii, ale nikoliv na Mestallu, nýbrž na Estadio Ciudad de Valencia, kde je domovem Levante. To přivítalo Mallorcu. Během prvního poločasu se diváci gólů nedočkali, ale v druhé půli už se urodilo. Jako první se v 52. minutě prosadil domácí Roger Marti, na jehož gól však zhruba za deset minut odpověděl hostující Dani Rodriguez. Ligový nováček se však bodů z Valencie nedočkal, o vítězství Levante 2:1 totiž v 73. minutě rozhodl Rochina.

V prvním utkání sobotního programu se první Barcelona představila na hřišti posledního Leganes, ovšem na povinné vítězství se dost nadřela. Madridský celek se totiž už ve 12. minutě dostal do vedení, gól vstřelil En-Nesyri. Následně domácí vsadili na totální defenzívu, s kterou si Barcelona nemohla dlouho poradit. Úspěšná byla až po poločasové pauze, kdy nejdříve v 53. minutě vyrovnal Luis Suarez a následně v 79. minutě rozhodl o vítězství katalánského celku 2:1 Arturo Vidal.

V sobotu odpoledne se Valencia představila v Seville na hřišti Realu Betis. Ve 32. minutě poslal Netopýry do vedení Maxi Gomez, ovšem vedení valencijského týmu trvalo jen pět minut, než vyrovnal Joaquin. Ve druhém poločase už byla jasná převaha na straně domácích a třebaže nedlouho před koncem valencijský Kangin Lee ještě za nerozhodného stavu nastřelil břevno, tak nakonec se ze tří bodů radoval Betis, přičemž i ve třetím utkání 14. kola se zrodil výsledek 2:1. Rozhodující gól vstřelil v 94. minutě Sergio Canales. Report z tohoto utkání si můžete pročíst zde.

Ligový nováček z Granady přivítal na svém hřišti Atletico Madrid a dosáhl na svůj další překvapivý výsledek v této sezóně La Ligy. Tentokrát sice výkon andaluského celku nestačil na vítězství, ale i s remízou 1:1 jsou jistě v Granadě spokojeni. Jako první se střelecky prosadili hosté, a to konkrétně Renan Lodi v 60. minutě. Domácí odpověď však na sebe nenechala dlouho čekat, vyrovnání zařídil v 67. minutě German Sanchez.

Sobotní program uzavřel zápas na San Bernabeu, kde domácí Real Madrid přivítal hostující Real Sociedad. Bílý balet chtěl udržet krok s Barcelonou, která s obtížemi dokázala zvítězit v Leganes, no sám utkání také nezačal nejlépe. Hned ve 2. minutě totiž poslal baskický tým do vedení Willian Jose. Domácí se vyrovnání dočkali ve 37. minutě, kdy se prosadil Karim Benzema. Ve druhém poločase už favorit zápasu žádné překvapení nedopustil. Ve 47. minutě šli domácí do vedení gólem Fede Valverdeho, na konečných 3:1 pak v 74. minutě uzavřel Luka Modric.

V neděli vypukla velká sláva v Barceloně, neboť Espanyol dokázal na sedmý pokus vybojovat svůj první domácí bod v této sezóně La Ligy. Stalo se tak v utkání s Getafe. Vstup do zápasu se přitom Espanyolu vůbec nepovedl, neboť už ve 3. minutě se gólově prosadil hostující Mata. Domácí se však z této rány vzpamatovali a z utkání si nakonec odnesli bod za remízu 1:1, o kterou se ve 45. minutě zasloužil vyrovnávacím gólem Wu Lei.

V dalším utkání přivítala Osasuna Athletic Club Bilbao. Nováček z Pamplony měl vcelku povedený start do sezóny, ale v poslední době to už taková sláva není, což se ukázalo i v zápase s baskickým soupeřem. Lvi se dostali do vedení ve 21. minutě gólem Williamse. Domácím se podařilo vyrovnat až v 76. minutě, kdy vstřelil Ezequiel Avila, ale už za tři minuty si vzal Athletic vedení zpátky. Druhý gól Lvů vstřelil Kenan Kodro a rozhodl tak o jejich vítězství 2:1.

V utkání Eibaru s Deportivem Alaves se hrálo o to, který z těchto dvou patnáctibodových týmů se více odpoutá od sestupového pásma. Dlouhou dobu to vypadlo, že se oba celky rozejdou smírně s bezgólovou remízou, ale v závěru zápasu se dvakrát prosadili hosté z Alavesu a zvítězili 2:0. Oba góly vítězů vstřelil Joselu, prvně se prosadil v 85. minutě, gólovou pojistku pak přidal v 91. minutě.

Villarreal byl dlouhou dobu velkou ofenzivní mašinou, nicméně za poslední čtyři zápasy (počítaje v to i ten v rámci 14. kola) se gólově prosadil jen třikrát. No a s tím se vítězí těžko, což se potvrdilo i v zápase s Celtou Vigo. V prvním poločase nepadl žádný gól, ale nakonec se jedná o jeden z nejgólovějších zápasů kola (spolu s utkáním Realu Madrid proti Realu Sociedad), protože ve druhém poločase padly čtyři góly. V 54. minutě se do vedení dostala Celta zásluhou Sista, ale za pouhých pět minut vyrovnal Chukwueze. To bylo nakonec ze strany domácích vše, co se týče nastřílených gólů, naopak Celta byla snad poprvé v sezóně střelecky při chuti, prosadila se ještě dvakrát a zvítězila 3:1. V 79. a v 94. minutě se shodně prosadil tradiční spasitel Celty Iago Aspas.

V neděli večer 14. kolo uzavřel zápas Sevilly na hřišti Realu Valladolid. Toto utkání bylo v rámci kola nejchudší na góly, padl jeden jediný, a to navíc jen z pokutového kopu. Úspěšným exekutorem byl Ever Banega už ve 13. minutě, kdy tak rozhodl o vítězství Sevilly 1:0.

Ligová tabulka po 14. kole

Valencia po dvou vítězných zápasech tentokrát prohrála a tabulkou se o jedno místečko propadla, takže nyní je na 10. místě. I další týmy, které v tabulce zaznamenaly pohyb směrem dolů (Atletico Madrid, Real Sociedad, Osasuna, Villarreal, Real Valladolid, Eibar a Mallorca), se propadly právě o jedno místo. Největším skokanem 14. kola se stalo Levante, které se posunulo o tři příčky vpřed, a to z 12. místa na 9. místo. Na čele ligové tabulky pokračující osamoceně Barcelona a Real Madrid, kteří mají navíc ještě vzájemné El Clasico (bude se hrát 18. prosince) k dobru. Na 3. místo poskočila Sevilla, která na vedoucí duo ztrácí jen bod, o další dva body zpět je Atletico Madrid. V sestupovém pásmu k žádným velkým změnám nedošlo, třebaže všechny tři nejvíce ohrožené týmy ve 14. kole bodovaly. Přesto jsou nadále jsou nejohroženější Celta Vigo, Espanyol a poslední Leganes.

Nejlepší ligoví střelci

Ve 14. kole upevnil svoji pozici na čele tabulky střelců Karim Benzema z Realu Madrid (10 gólů). O druhou příčku se dělí Gerard Moreno z Villarrealu (8 gólů), Loren Moron z Betisu Sevilla (8 gólů) a Lionel Messi z Barcelony (8 gólů). Pomalu se mezi nejlepší střelce dostává i Luis Suarez z Barcelony (7 gólů), který se ve 14. kole dotáhl na Lucase Pereze z Deportiva Alaves (7 gólů).

Co se týče nejlepších ligových střelců Valencie, tak i zde došlo po 14. kole La Ligy ke shodě, neboť na kapitána Daniho Pareja (6 gólů) se svým gólem z utkání proti Betisu dotáhl Maxi Gomez (6 gólů).

Tipovačka po 14. ligovém kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde.

Ve 14. kole nejlépe tipovalo duo Rostis1001 (21 bodů) a JEFFINHO (21 bodů) následované triem mikita10sM (19 bodů), Jose.Enrique (19 bodů) a ruty (19 bodů).

V celkovém pořadí jsou prozatím na špici Ingi (242 bodů), mikita10sM (237 bodů), netopier (234 bodů), ruty (234 bodů), Packo114 (233 bodů) a Rostis1001 (233 bodů).

Program 15. kola La Ligy

Následující ligové kolo se bude hrát tradičně v pátek, sobotu a neděli. V pátek 29. listopadu odstartuje 15. kolo předehrávkou, ve kterém Celta Vigo přivítá Real Valladolid (21:00). V sobotu 30. listopadu jsou na programu zápasy Deportiva Alaves proti Realu Madrid (13:00), Realu Sociedad proti Eibaru (16:00), Mallorcy proti Realu Betis (18:30) a Valencie proti Villarrealu (21:00). V neděli 1. prosince budou odehrány zápasy Sevilly proti Leganes (12:00), Athletic Clubu Bilbao proti Granadě (14:00), Espanyolu proti Osasuně (16:00), Getafe proti Levante (18:30) a Atletica Madrid proti Barceloně (21:00).

• Před utkáním to nevypadalo tak špatně. Porazit Betis máme stejně bodů jako Bilbao a Socky na 5. a 6. místě a všechno by to bylo veselejší ... :)