La Liga po 15. kole

Na přelomu listopadu a prosince se ve Španělsku odehrálo 15. kolo La Ligy. Valencii přineslo radost z vítězství v derby proti Villarrealu a z posunu vzhůru ligovou tabulkou. Víte ale, jak si vedly ostatní španělské prvoligové kluby? Podíváme se samozřejmě i na aktuální situaci v naší tipovačce a jaké zápasy se budou hrát v rámci 16. kola.

Jak se hrálo v 15. kole La Ligy

V páteční předehrávce přivítala Celta Vigo Real Valladolid. Galicijský celek nedokázal navázat na výkon ze 14. kola, kdy se střelecky zaskvěl a zvítězil 3:1 na hřišti Villarrealu. Před vlastními fanoušky se nyní hráči Celty neprosadili ani jednou, přičemž stejně se vedlo i soupeři, takže zápas skončil remízou 0:0 a na první gól 15. kola se muselo čekat do soboty.

Prvním střelcem 15. kola se stal nakonec Sergio Ramos, který poslal Real Madrid do vedení na začátku druhé půle zápasu na hřišti Deportiva Alaves. Za necelou čtvrthodinu sice z pokutového kopu vyrovnal domácí Lucas Perez, ale již o čtyři minuty později rozhodl o těsném vítězství Realu Madrid v poměru 2:1 Dani Carvajal.

Nejgólovější sobotní utkání viděli diváci v San Sebastianu, kde domácí Real Sociedad přivítal Eibar. Real se dostal do vedení v polovině první půle, úspěšným střelcem byl Robin Le Normand. Do kabin se však na přestávku odcházelo za vyrovnaného stavu, neboť za hosty se prosadil Papa Diop. Po přestávce už na hřišti existoval jen jeden tým, alespoň co se střílení gólů týče. Víceméně hned po návratu ze šaten vrátil domácím vedení Mikel Oyarzabal, na něhož o deset minut později navázal Willian Jose. Na konečných 4:1 skóre upravil Martin Odegaard.

Z nováčků této sezóny La Ligy je na tom prozatím tabulkově nejhůř Mallorca, která si nepolepšila ani nyní o víkendu, kdy hostila Betis Sevilla. Sevillskému celku se totiž povedl vstup do utkání a získané vedení udržel až do závěrečného hvizdu. Úvodní gól zápasu vstřelil Joaquin z pokutového kopu a ještě během první půle na něho navázal jeho spoluhráč Nabil Fekir. Domácí se gólově prosadili až po přestávce, za Mallorcu výhodu pokutového kopu zužitkoval Lago. Více se toho na Iberostar Estadi neudálo a Betis tak zvítězil 2:1.

Sobotní program 15. kola La Ligy zakončilo derby valencijského regionu, ve kterém Valencia přivítala Villarreal. Domácí vstoupili do utkání sice aktivně, ale do vedení se mohla dostat hostující Žlutá ponorka, a to z pokutového kopu. Tradiční exekutor kvůli zdravotním problémům nemohl nastoupit, a tak se penalty chopil jeden z momentálně nejlepších střelců ligy Gerard Moreno. Ten však prokázal, že se mu proti Valencii nedaří a nechal vyniknout gólmana Los Che Jaspera Cillessena. Gólů se tak Mestalla dočkala až ve druhém poločase. Krátce po návratu ze šaten poslal Netopýry do vedení Rodrigo, ale výhoda domácích neměla dlouhého trvání, neboť zanedlouho vyrovnal Anguissa. Před týdnem Valencia na hřišti Betisu Sevilla prohrála 1:2, no nyní Netopýři stejným poměrem zvítězili. Rozhodující gól vstřelil dvacet minut před koncem Ferran Torres. Report z tohoto utkání si můžete pročíst zde.

V neděli v poledne přivítala Sevilla Leganes. O vítězi střetnutí rozhodl jeden jediný gól, který před polovinou druhého poločasu vstřelil domácí obránce Diego Carlos. Sevilla tak podruhé v řadě vyhrála nejtěsnějším možným výsledkem 1:0.

Podobně jako Sevilla má v poslední době velmi dobrou formu i baskický Athletic Club Bilbao. Ten v neděli odpoledne přivítal na svém hřišti Granadu a zvítězil 2:0, když své góly rozdělil rovnoměrně mezi oba poločasy. Na konci prvního poslal domácí do vedení Raul Garcia z penalty, na konci druhého pak konečnou podobu skóre stanovil Yuri.

Nejgólovější zápas 15. kola viděli diváci v Barceloně v utkání Espanyolu proti Osasuně. Bohužel pro většinu přítomných fanoušků však při větší střelecké chuti byli hosté z Pamplony. Přitom ze začátku to pro domácí nevypadalo špatně a na poločasovou přestávku se do kabin šlo za vedení Espanyolu 1:0, o které se zasloužil Marc Roca proměněným pokutovým kopem. Jenomže stačilo pár minut druhé půle a Osasuna vývoj utkání zcela otočila. Nejprve vyrovnal Ruben Garcia a ještě před uplynutím první pětiminutovky druhého poločasu poslal hosty do vedení Ezequiel Avila. Na další góly se pak na RCDE Stadium čekalo až skoro do závěru utkání, ale poté jich ještě padlo dost. Hostující vedení ještě navýšili Moncayola a z pokutového kopu Roberto Torres, takže závěrečný gól domácího Jonathana Calleri už pouze mírnil porážku Espanyolu 2:4. Barcelonský celek tak ani v osmém domácí utkání této sezóny neoslavil první domácí vítězství.

Jak potěšit vlastní fanoušky, to by se Espanyol mohl přiučit u Getafe. Alespoň soudě dle nedělního zápasu. Na Coliseum Alfonso Perez se sice v utkání s Levante na góly čekalo až do druhého poločasu, ale pak domácí vstřelili hned čtyři, zatímco žádný neinkasovali, takže mohli oslavit vítězství 4:0. Postupně se trefili Leandro Cabrera, Jorge Molina z pokutového kopu, Angel a Timor.

Šlágr 15. kola přišel na řadu až v neděli večer, kdy Atletico Madrid přivítalo Barcelonu. Dlouho to vypadalo, že se oba celky rozejdou smírně, ale krátce před koncem se prosadil Lionel Messi, který tak katalánskému celku vystřelil vítězství 1:0.

Ligová tabulka po 14. kole

Valencii domácí vítězství pomohlo k posunu tabulkou o dvě místa vpřed, momentálně je na 8. místě. Třebaže Netopýři prožívají dosti rozporuplnou sezónu, tak na první čtyřku zajišťující postup do Ligy mistrů ztrácejí aktuálně jen 3 body. Skokanem kola se stal Betis Sevilla, který se nadále vzdaluje sestupovému pásmu. Po 15. kole se posunul z 15. místa na 12. místo. Největší opačný posun tabulkou zaznamenali v Atleticu, Granadě a Levante. Tyto tři týmy se propadly shodně o dvě příčky. Na čele ligové tabulky pokračující bodově vyrovnaně Barcelona a Real Madrid, kteří mají navíc ještě vzájemné El Clasico (bude se hrát 18. prosince) k dobru. S jednobodovou ztrátou drží 3. místo Sevilla. Pak již následuje větší rozestup. Real Sociedad má na 4. místě čtyřbodovou ztrátu na Sevillu. V sestupovém pásmu k žádným velkým změnám nedošlo. Z tria nejvíce ohrožených v 15. kole zabodovala jen Celta Vigo, ale domácí remíza s nepříliš vzdáleným Realem Valladolid je pro ni v její situaci málo. Ještě hůře než galicijský celek si vedou Espanyol Barcelona a poslední Leganes.

Nejlepší ligoví střelci

Nejlepší střelec La Ligy Karim Benzema z Realu Madrid (10 gólů) se sice v 15. kole neprosadil, ale vedení v tabulce střelců udržel. Jen o jeden gól zpět však Lionel Messi z Barcelony (9 gólů), který se osamostatnil na druhé příčce. Gerard Moreno z Villarrealu (8 gólů) se ho mohl udržet, ale nabídku v podobě pokutového kopu proti Valencii nevyužil. Lépe si v 15. kole s penaltou poradil Lucas Perez z Deportiva Alaves (8 gólů), který se tak dotáhl jak na Morena, tak i na Lorena Morona z Betisu Sevilla (8 gólů). Pomalu se mezi nejlepší střelce dostávají i Luis Suarez z Barcelony (7 gólů) a Willian Jose z Realu Sociedad (7 gólů).

Co se týče nejlepších ligových střelců Valencie, tak zde se v 15. kole nic nezměnilo. Nadále panuje shoda u Daniho Pareja (6 gólů) a Maxiho Gomeze (6 gólů).

Tipovačka po 15. ligovém kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde.

V 15. kole nejlépe tipoval Harakant (26 bodů) následovaný duem Jose.Enrique (25 bodů) a Packo114 (25 bodů) a triem netopier (22 bodů), Rostis1001 (22 bodů) a mikita10sM (22 bodů).

V celkovém pořadí jsou prozatím na špici Ingi (262 bodů), mikita10sM (259 bodů), Packo114 (258 bodů), netopier (256 bodů) a Harakant (256 bodů).

Program 16. kola La Ligy

Následující ligové kolo se bude hrát tradičně v pátek, sobotu a neděli. V pátek 6. prosince odstartuje 16. kolo předehrávkou, ve které Villarreal přivítá Atletico Madrid (21:00). V sobotu 7. prosince jsou na programu zápasy Realu Madrid proti Espanyolu (13:00), Granady proti Deportivu Alaves (16:00), Levante proti Valencii (18:30) a Barcelony proti Mallorce (21:00). V neděli 8. prosince budou odehrány zápasy Eibaru proti Getafe (12:00), Betisu Sevilla proti Athletic Clubu Bilbao (14:00), Realu Valladolid proti Realu Sociedad (16:00), Leganes proti Celtě Vigo (18:30) a Osasuny proti Seville (21:00).