The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Co se událo a co nás (možná) ještě čeká do konce letního přestupového období 2018?

Co se událo a co nás (možná) ještě čeká do konce letního přestupového období 2018?


Před pár dny začal srpen, což znamená, že tu máme poslední měsíc letního přestupového období tohoto roku. Valencia již několik změn ve svém kádru učinila, ale zároveň je tu několik otevřených kauz. Nejaktuálnější jsou zřejmě dvě. Vrátí se Guedes na Mestallu nebo místo něho přijde někdo nový? A v jaké podobě budeme vlastně vídat valencijský útok?

Posledním dnem letního přestupového období tradičně pro většinu nejvýznamnějších ligových soutěží bývá 31. srpen. Minulý rok se však ve Španělsku obchodovalo i 1. září. To letos neplatí a i pro Valencii bude poslední srpnový den koncem letního přestupového období. Změna je letos naopak v Anglii, kde se letní přestupové okno zavře už ve čtvrtek 9. srpna, protože tamní fotbalová asociace chce mít konečnou podobu kádrů před startem ligové soutěže. Co to znamená pro zbytek Evropy? Po 9. srpnu již anglické kluby nebudou přivádět nové hráče. Teoreticky by se dali hráči z Anglie získat, ale vzhledem k tomu, že anglické kluby nebudou mít možnost za případné odchody získat náhradu, tak nejspíš moc svolní k prodejům nebudou. Zbytek největších evropských lig (Španělsko, Německo, Itálie, Francie, ...) bude v normálním režimu obchodovat až do konce srpna. Bude i Valencia dotahovat nějaké přestupy až v úplném závěru přestupového období? Před rokem tomu tak bylo, vždyť Guedes a Pereira přišli na poslední chvíli. Valencijský trenér Marcelino by sice chtěl mít konečnou podobu kádru co nejdříve, aby s ním mohl plnohodnotně pracovat, no na druhou stranu je na kvalitu ochoten počkat třeba až do konce srpna. Po posledním přípravném utkání proti Leicesteru Marcelino řekl, že by na Mestalle v následujících týdnech ještě rád přivítal tři až čtyři nové hráče.

Pro lepší přehlednost v uskutečněných přestupech a v objevujících se přestupových spekulacích si projdeme kádr Valencie pěkně od brankářů až po útočníky a v každé řadě si přiblížíme, jaké změny se zde už udály a jaké by pro změnu mohly nastat.

Brankáři

Bývaly časy (a není to tak dávno), kdy Valencia přiváděla na Mestallu stále nové a nové brankáře. Nyní je však situace jiná a vypadá to, že i v nadcházející sezóně bude trenér Marcelino spoléhat na osvědčenou dvojici Neto a Jaume Domenech. Třetím do party pak bude mladý Cristian Rivero, který bude nastupovat za rezervní celek VCF Mestalla a pouze v případě zdravotních problémů výše uvedené dvojice bude připraven zaskočit i u valencijského áčka.

Praví obránci

Na pravém kraji valencijské obrany se hodně změnilo a změnám nejspíš ještě není konec. Joao Cancelo se vrátil z hostování v Interu Milán, ale obratem se vrátil zpět do Itálie. Akorát změnil adresu a nově bude hrát za Juventus Turín. Mladík Nacho Vidal v uplynulé sezóně nedokázal přesvědčit trenéra Marcelina o svých kvalitách a odešel do druholigové Osasuny. Vzhledem k tomu, že prvotřídní výkony nepodával ani Martin Montoya, tak bylo nutné tento post posilnit, což má zaručit Cristiano Piccini přicházející ze Sportingu Lisabon.

Jakých změn se můžeme ještě na pravém kraji obrany dočkat? S odchodem z Mestally je spojován Martin Montoya, přičemž největší zájem o něho má mít Betis Sevilla. Sháněla by Valencia v případě odchodu barcelonského odchovance dalšího hráče na tento post? Dle vyjádření trenéra Marcelina pravděpodobně ne. Lodivod Los Che je očividně spokojený s výkony, které u lajny odvádí původním povoláním stoper Ruben Vezo, který se již na kraj obrany přesune nastálo. V případě velké nouze pak může na tomto postu zaskočit i další stoper Gabriel Paulista.

Střední obránci

V řadách valencijských stoperů nedošlo k žádnému odchodu. Tedy pomineme-li výše uvedený přesun Rubena Veza k pravé lajně. Na svých místech zůstávají Ezequiel Garay a Gabriel Paulista, jeden rok hostování z Interu Milán má pak před sebou ještě Jeison Murillo. Zvýšit konkurenci v zadních řadách pak má Mouctar Diakhaby, který na Mestallu přišel z Olympique Lyon. Marcelino má tedy do středu obrany čtyři hráče (bez Veza), s čímž si pravděpodobně vystačí a nelze očekávat další změny.

Leví obránci

Zatímco na pravém kraji valencijské obrany to v letošním letním přestupovém období pořádně žilo, na druhé straně je klid. Alespoň zatím. Před přestupovým obdobím se spekulovalo, že by jedním z velkých přestupových příběhů letošního léta mohl být Jose Luis Gaya, ale Valencia s ním záhy prodloužila smlouvu, což bylo spojeno i s navýšením výkupní klauzule. Tím pádem řady zájemců značně prořídly a Gaya by tak v nadcházející sezóně měl na levé obraně znovu působit ve dvojici s Toni Latem. Žádné změny se zde za současné situace očekávat nedají, ale jak dlouho to vydrží? Lato je totiž pouze o dva roky mladší než Gaya a v minulé sezóně si za svým starším kolegou mnoho nezahrál. Pokud bude v nadcházející sezóně situace podobná, tak by možná sám Lato požadoval přestup do klubu, kde by byl více využíván. Koneckonců v rezervním celku Netopýrů je Alex Centelles, tedy další talentovaný levý bek. Ale možná se budou Gaya a Lato dostávat v nadcházející sezóně na hřiště i spolu. Marcelinovi se nedaří zaplnit díru po Guedesovi a není zcela zcestné, že by Gaya a Lato nastoupili jeden v obraně a druhý před ním v záloze.

Praví záložníci

Krajní záložníci jsou většinou univerzálové, kteří dokáží zahrát jak u pravé, tak i u levé lajny. V tuto chvíli, kdy si chceme shrnout, kteří krajní záložníci už Mestallu během tohoto přestupového období opustili, tedy zanechme rozlišování na pravé a levé záložníky, ale vezměme to najednou. Andreas Pereira v minulé sezóně u Netopýrů hostoval z Manchesteru United, ale nepřesvědčil, a tak se nyní vrátil do anglického celku. Trojice Fabian Orellana, Zakaria Bakkali a Nani naopak v minulé sezóně hostovala pryč z Mestally a nyní se přesunula k novým zaměstnavatelům. Nani hostoval v Laziu Řím a nyní odešel do Sportingu Lisabon. Zakaria Bakkali hostoval v Deportivu La Coruna a nyní se upsal Anderlechtu Brusel. A tak pouze Fabian Orellana hostoval v Eibaru a tento klub si ho zavázal i pro sezónu následující.

V minulé sezóně hrál na pravé straně valencijské záložní řady Carlos Soler. Zatímco ze začátku nad tímto tahem trenéra Marcelina leckdo nechápavě kroutil hlavou, no nakonec se ukázalo, že pro valencijského odchovance nebyla změna přirozené pozice středního záložníka ničím nepřekonatelným. Vzhledem k tomu, že ve středu hřiště se Solerovi přes léto místo neuvolnilo, tak lze předpokládat, že i v nadcházející sezóně většinu svých zápasů absolvuje na pravém kraji záložní řady. Zároveň však lze očekávat, že více a více prostoru bude dostávat Ferran Torres.

Střední záložníci

Ze středních záložníků prozatím Valencii opustil pouze Nemanja Maksimovic. Tomu se minulý rok příliš nevydařil, do Marcelinovy sestavy se neprobojoval a vlivem nízké zápasové zátěže nejspíš přišel o nominaci na světový šampionát v Rusku. Nyní se pokusí prosadit v Getafe. Srbská stopa však z kabiny Valencie nezmizí, neboť novou posilou Los Che se stal Maksimovicův krajan Uros Racic. Další novou tváří na Mestalle je Daniel Wass, který přišel z Celty Vigo. Zpátky z hostování v Deportivu Alaves se vrátil Alvaro Medran. No a abychom měli výčet kompletní, tak je ještě potřeba zmínit Geoffreye Kondogbiu, u něhož se hostování z Interu Milán změnilo na trvalý přestup.

Dočkáme se ve středu valencijské zálohy nějakých změn? Pravdou je, že středních záložníků má Valencia celkem dost. Parejo, Kondogbia, Soler, Coquelin, Medran, Racic a Wass. Ovšem vzhledem k účasti v pohárové Evropě bude potřeba zápasovou zátěž více rozprostřít mezi různé hráče. Když se před rokem na podzim hrála pouze liga, tak bylo dosáhnutí využití všech hráčů těžší. Co se týče možných odchodů, tak největší pravděpodobnost je u Alvara Medrana, ale ani tento hráč není uváděn do spojitosti s nějakým konkrétním klubem. To kapitán Dani Parejo ano. Zájem o něho má mít trenér Barcelony Ernesto Valverde, ale pod Marcelinem je Parejo, který si v minulosti zkoušel přestup vynutit dokonce i stávkováním, ve Valencii očividně spokojen. Má důležitou roli v týmu a konečně si ho oblíbili i fanoušci. Z možných příchodů bylo v médiích skloňováno jméno bývalého Netopýra Andre Gomese, který hraje v současnosti shodou okolností právě v Barceloně, ale u toho došlo před pár dny ke zranění, které by si mělo údajně vyžádat až dvouměsíční pauzu od fotbalu. Za takových podmínek Gomesův možný návrat na Mestallu zřejmě padl. Ovšem na druhou stranu pokud by se ho Barcelona chtěla hodně zbavit, tak mnoho zájemců o zraněného hráče, který v posledních letech neprokazoval své kvality, nesežene. A toho by mohli Netopýři využít a získat Gomese za velmi výhodných podmínek.

Leví záložníci

Na levém kraji záložní řady utrpěla Valencia největší ztrátu, neboť Goncalo Guedes se z ročního hostování vrátil zpět do kádru francouzského Paris Saint Germain. Jak ukázaly dosavadní letní přípravné zápasy, tak zacelit díru po jeho odchodu bude velmi složité, možná až nemožné vzhledem hráčskému materiálu, který má Marcelino k dispozici. Ne že by Valencia neměla v kádru kvalitu, ale nemá hráče, který by spojoval kvalitu z takových dovedností, jako tomu bylo u Guedese. Marcelino už během léta na levém kraji zálohy zkoušel například novou posilu Wasse, navrátilce z hostování v Deportivu Alaves Medrana nebo navrátilce z hostování v Las Palmas Nacha Gila. Vzpomenout na Guedese nedal nikdo.

Ideální náhradou za Guedese bude ... Goncalo Guedes. Je to ostatně dobře známá informace, že Valencia chce hráče, který se po ukončení hostování vrátil do řad Paris Saint Germain, přivést obratem zpět na Mestallu. Ale nebude to tak jednoduché jako před rokem, kdy byl Guedes jen nenaplněným talentem vysedávajícím na střídačce Paris Saint Germain. Nyní má za sebou povedenou sezónu v dresu Los Che a v Paříži větří možný zisk. Valencia je ochotna zaplatit zhruba 40 milionů eur. Paris Saint Germain požaduje alespoň 60 milionů eur. Jenomže Guedes chce do Valencie a nikam jinam. Francouzský celek údajně prohlásil, že pokud Guedes do 9. srpna (konec letního přestupového období v anglické Premier League) nekývne na nabídku některého z anglických klubů, tak zůstane v Paříži i pro příští sezónu. Ale moc si nezahraje. Valencia se však nevzdává své vize a snaží se vyjednávat. Znovu a znovu. Zástupci španělského klubu již o Guedesovi jednali v Paříži i v Singapuru, kde byl Paris Saint Germain účastníkem letního turnaje. Mimochodem Guedese nechali doma. Zatím Netopýři neuspěli, ale do konce letního přestupového období mají ještě dost času. První zlom přijde 9. srpna, kdy uvidíme, zda hráče nezviklal některý z klubů Premier League.

Co by Valencia dělala v případě, že by Goncalo Guedes přece jen nedorazil? Je zřejmé, že by bylo potřeba tento post obsadit nějakou posilou. V průběhu světového šampionátu spekulace zmiňovaly jako možnou alternativu za Guedese belgického Thorgana Hazarda z Borussie Monchengladbach, ale v poslední době je o něm ticho. Stejně jako o jakékoliv jiné možné náhradě. Jako by si Valencia byla tak moc jista svou věcí a tím, že do svých řad získá zpět Goncala Guedese. Jestli někdo náhradou za Guedese nebude, tak je to klubový odchovanec Nacho Gil, který pravděpodobně brzo změní zaměstnavatele. Trenér Marcelino už ho ani nebral k přátelským zápasům do Anglie.

Útočníci

Ve valencijském útoku je dosti nepřehledná situace. Prozatím sice odešel pouze Luciano Vietto, který se z hostování vrátil zpět do Atletica Madrid, ale zájem je i o jiné valencijské forvardy. Zelenou k odchodu má pravděpodobně Simone Zaza, o kterého se měl zajímat AC Milán (ten ale nyní získal Higuaina z Juventusu Turín) či Turín FC. Posledním zájemcem pak má být španělská Sevilla, která momentálně dle přestupových spekulací shání útočníka, kde se dá. Valencia však měla první nabídku svého ligového rivala ve výši 15 milionů eur odmítnout, za Zazu požaduje částku blížící se 25 milionům eur včetně bonusů. Zatímco Zaza má k odchodu svolení, tak jeho nejčastějšího parťáka z valencijského útoku Rodriga Morena by si chtěl klub ponechat. A španělský reprezentant je očividně na Mestalle taky spokojen, vždyť proč by si jinak dobrovolně zkrátil dovolenou a předčasně nastoupil do předsezónní přípravy. Za Rodriga Valencia pro případný přestup požaduje ještě výrazně vyšší sumu než za holohlavého Itala, ale problém je ten, že pokud by někdo s takovou částkou zhruba kolem 80 milionů eur přišel, tak by nejspíš Valencia musela jednoho ze svých kapitánů prodat. Z hlediska finanční fair play na tom totiž stále není úplně růžově a navíc by za takový obnos šlo pořídit hned několik kvalitních hráčů. Hovořilo se o zájmu Realu Madrid, především tedy jeho nového trenéra Julena Lopeteguie, který Rodriga vedl v mládežnické reprezentaci a následně mu dal výraznější šanci i v reprezentačním áčku a vzal ho na světový šampionát. Pro vedení Bílého baletu může být Rodrigo malé jméno, ale pokud se jim nepodaří získat některou ze světových hvězd, tak třeba ještě rádi dají na přání svého trenéra. Nejasností kolem dvojice Zaza a Rodrigo je dost a dost a jedinou pevnou pozici tak má momentálně Santi Mina.

Kdo by mohl valencijský útok posílit? První volbou je Kevin Gameiro z Atletica Madrid, ale jeho přestup se natahuje podobně, jako když se ho před lety snažila Valencia získat z Lorientu. A nikdo vlastně pořádně neví, kde je zádrhel. Na začátku přípravy Gameiro v Atleticu nějaký čas trénoval individuálně, ale pak se připojil k ostatním spoluhráčům. Na přípravný turnaj do Singapuru (ano, je to ten turnaj, kde hrálo i Paris Saint Germain bez Guedese) odcestoval, ale po návratu se připravuje opět jen individuálně, po boku hráčů rekonvalescentů. Na hráčův blížící se odchod naznačovala i skutečnost, že si jeho číslo 21 už pro nadcházející sezónu přebral Lucas Hernandez. Dnes se situace opět zamotala, protože Atletico Madrid nabízí k prodeji dresy s jmenovkou Gameiro a číslem 9, které se uvolnilo po odchodu Fernanda Torrese. Zůstane tedy Francouz v Madridu? Média informují, že Gameirovým zájmem je přestup do Valencie a dohodnuty mají být už i kluby, jen Atletico chce mít nejdřív jistotu náhrady. Tou má být Kalinic z AC Milán. Přestup Higuaina z Juventusu do AC Milán by tak mohl uvolnit Kalinice, jehož přestup do Atletica by následně otřevřel pro Gameira dveře Mestally.

Vedle Kevina Gameira chce Valencia podepsat ještě jednoho útočníka. Respektive Los Che chtějí mít jistotu zisku kvalitní náhrady pro případ, že Mestallu opravdu opustí Simone Zaza. Ovšem dotyčný se může stát samozřejmě rovněž náhradou pro případ, že již u Netopýrů nebude dále pokračovat Rodrigo Moreno. První možností má být bronzový medailista z letošního světového šampionátu Michy Batshuayi, kmenový hráč londýnské Chelsea. V Rusku kryl v útoku belgického reprezentačního výběru záda Romelu Lukakuovi a třebaže stihl vstřelit jeden gól do sítě Tuniska, tak přesto na sebe nejvíce upozornil gólovou oslavou Januzajova gólu proti Anglii, kdy míč střílel zpět do anglické branky, ale trefil pouze tyč, od které se herní náčiní odrazilo přímo do obličeje Batshuayie. V Chelsea Belgičan mnoho příležitostí nedostával, ale na hostování v Borussii Dortmund, kde strávil druhou polovinu uplynulé sezóny, se mu dařilo. Navíc situace v londýnském klubu se nyní zamotala, k Blues nastoupil nový trenér Maurizio Sarri a není úplně jasné, jaké bude mít s Batshuayiem plány. Hráč se teprve nyní vrátil z dovolené po světovém šampionátu, takže si budeme muset nějaký čas počkat na vývoj situace. Zájemců o jeho služby je navíc po úspěšném hostování v Dortmundu hodně (Neapol, Borussia Dortmund, Everton, Sevilla, Atletico Madrid, …). Pokud by námluvy Batshuayie selhaly, tak by se Valencia zaměřila na dalšího Belgičana Divocka Origiho, který je pro změnu kmenovým hráčem Liverpoolu,ale minulou sezónu hostoval ve Wolfsburgu, na Sandra z Evertonu, o jehož hostování na Mestalle se uvažovalo již letos v zimě, ale přednost dostal Vietto, nebo na Andre Silvu z AC Milan.

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.