The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Porcování Girony zaživa

Porcování Girony zaživa


Ve španělské La Lize zbývá odehrát poslední kolo a je třeba dořešit několik otázek. Například jak nakonec bude vypadat sestava týmů, které budou Španělsko reprezentovat v pohárové Evropě, či kdo bude třetím sestupujícím. Girona se totiž ještě může zachránit na úkor Celty Vigo, ovšem její naděje jsou dosti mizivé. Již se proto čile spekuluje, kteří hráči by mohli katalánský celek opustit, a to navzdory tomu, že se nad Gironou ještě druholigové vody nadobro nezavřely.

Girona na cestě do druholigového pekla

Na našich stránkách se z pochopitelných důvodů věnujeme situaci v boji o 4. místo, takže by bylo vhodné nyní na tomto místě přiblížit i situaci na opačné straně tabulky, kde se bojuje o holé prvoligové přežití. Huesca na 20. místě tabulky a Rayo Vallecano na jejím 19. místě jsou již jistí sestupující. Girona je nyní na 18. místě se ztrátou 3 body na Celtu Vigo, která drží 17. místo, tedy první nesestupové. Na 16. místě je Real Valladolid, ovšem ten už má před Gironou nedostižný náskok a je tedy zachráněn. Sestoupí tedy buď Girona nebo Celta Vigo. Galicijský celek má před katalánským celkem náskok 3 body, tedy může být ještě dostižen. Ovšem Girona musí zvítězit na hřišti Deportiva Alaves, zatímco Celta Vigo musí doma padnout s již jistě sestupujícím Rayem Vallecanem.  Už v několika článcích jsme zmínili, že při bodové shodě dvou týmů rozhodují o pořadí v tabulce na konci sezóny vzájemné zápasy. To však není v tomto případě možné, neboť oba týmy mají ze vzájemných zápasů 3 body a skóre 4:4. Rozhoduje tedy celkové skóre a v tom je Celta Vigo na hodnotě -9, zatímco Girona je na hodnotě -15. Galicijský celek má tedy o 6 gólů lepší skóre, což by musela Girona v posledním kole zvrátit. Potřebovala by tedy vysoko zvítězit na hřišti Alavesu a zároveň by Celta musela doma vysoko prohrát s Rayem Vallecanem. Záchrana Girony tedy možná je, ale posuďte sami, nakolik je pravděpodobná.

I slabý tým má silné kusy

To, že už je Girona minimálně jednou nohou v Segunda Division, však neznamená, že se v jejím kádru nenajdou kvalitní hráči, kteří by se museli bát toho, že by v případě pádu katalánského celku nepůsobili dále v nejvyšší španělské soutěži. Vždyť třeba takový útočník Cristhian Stuani má na kontě 19 ligových gólů, takže více jich v této sezóně La Ligy vstřelili jen Luis Suarez a Lionel Messi z Barcelony a Karim Benzema z Realu Madrid. I v minulé sezóně se pohyboval v popředí střelecké tabulky a za celou sezónu nasázel dokonce 21 ligových gólů. Případné zájemce jistě neodradí ani fakt, že uruguayský reprezentant na podzim oslaví třiatřicáté narozeniny. Stuani však prozatím s Valencií spojován není, ovšem dva jeho spoluhráči ano. Je však otázkou, zda se o jejich získání bude moct Valencia snažit, neboť je tu hrozba zákazu přestupů, o němž jsme vám psali v nedávném článku.

Valencia vychovávala defenzivního záložníka, vrátí se jí záložník ofenzivní a gólový?

Prvním hráčem Girony spojovaným s Valencií je záložník Cristian Portugues Manzanera, který je ve fotbalovém světě známý jako Portu. Známý je samozřejmě velmi dobře i příznivcům Los Che, vždyť rodák z Murcie, který za pár dní oslaví sedmadvacáté narozeniny, je částečně i odchovancem valencijského klubu, kam přišel jako patnáctiletý poté, co fotbalově vyrůstal už v klubech CD Beniel a Real Murcia. Z Valencie si ho můžete pamatovat především v dresu rezervního celku VCF Mestalla, kde nastupoval převážně na pozici defenzivního záložníka, přičemž měl i tu čest nosit kapitánskou pásku. Nakonec se u Netopýrů dočkal i debutu v áčku, a to na konci února 2014 proti Dynamu Kyjev v Evropské lize. Hned o pár dní později pak na začátku března 2014 debutoval i v La Lize, kde nastoupil proti Rayu Vallecanu. Nastálo se však do prvního týmu neprosadil a když v létě 2014 klub přecházel do rukou nového vlastníka Petera Lima, tak pravděpodobně neviděl ve Valencii světlou budoucnost a přestoupil do druholigového Albacete, po jehož sestupu se přesunul do Girony, kde nyní končí třetí sezónu. Jeho ofenzivní schopnosti objevili už v Albacete. Zatímco v sezóně 2013/2014 za VCF Mestallu vstřelil 1 gól a nabral neuvěřitelných 18 žlutých karet, tak v následující sezóně v Albacete vstřelil 6 gólů a žlutě napomínán byl už jen v 8 případech. Stále hrál převážně ve středu pole, ale na starosti měl spíše ofenzivní stránku hry. V dalších sezónách pak už nedostal více jak 5 žlutých karet za celý soutěžní ročník. Po přestupu do Girony přispěl k postupu svého nového zaměstnavatele do Primera Division 8 góly a 8 asistencemi. V první sezóně v La Lize se mu pak obzvláště dařilo, když vstřelil 11 gólů a přidal 6 asistencí. Zaujal například vítězným gólem do sítě Realu Madrid. Proti Bílému baletu se mu zřejmě celkově daří, neboť v této sezóně mu opět vstřelil gól znamenající vítězství Girony, tentokrát se prosadil dokonce přímo na slavném San Bernabeu. O sezónu dříve totiž zařídil domácí vítězství Girony. V této sezóně má prozatím na kontě 8 ligových gólů a 3 asistence. Nyní už nehrává ve středu zálohy, ale pohybuje se blíže soupeřově brance. Hrává tak ofenzivního záložníka či na pravém křídle, ale často se objevoval dokonce přímo po boku Stuaniho v dvoučlenném útoku Girony.

Po úspěšné první sezóně v nejvyšší soutěži v dresu Girony Portu minulý rok v dubnu prodloužil smlouvu s katalánským celkem do roku 2022 s výkupní klauzulí ve výši 20 milionů eur. To ho nakonec udrželo v Gironě i pro tuto sezónu, neboť o něj měla velký zájem Sevilla, která však přišla s maximální nabídkou 17 milionů eur, zatímco Girona trvala na výkupní klauzuli. Nyní v létě však bude situace pravděpodobně dosti odlišná. Dle deníku SuperDeporte bude v případě sestupu Girony do Segunda Division snížena hráčova výkupní klauzule na polovic, Portu tedy bude k dispozici za „pouhých“ 10 milionů eur, což je v dnešní době astronomických přestupových částek suma vpravdě zanedbatelná. Ostatně deník SuperDeporte dále informuje, že se již objevují zájemci nejen ze Španělska, ale například i z anglické Premier League. Uvidíme, zda se o svého bývalého hráče pokusí i Los Che. Možná by ho nyní Netopýři dokázali využít přínosnějším způsobem, než když hrál před lety defenzivního záložníka za VCF Mestalla.

Mimochodem Portu se nedávno dočkal i jednoho zajímavého (spolu)prvenství mezi všemi hráči La Ligy. Pořad Tercer Tiempo televize Movistar+ zveřejnil seznam nejrychlejších hráčů nejvyšší španělské soutěže, a to na základě nejvyšší dosažené rychlosti dle statistik La Ligy. Gólový záložník Girony se s nejvyšší dosaženou rychlostí 34,99 km/h umístil na prvním místě spolu s Sergio Postigem z Levante.

Mládí na pravou stranu hřiště

Dalším hráčem katalánského celku, o kterého má mít Valencia zájem, je teprve devatenáctiletý Pedro Porro. Jedná se o defenzivního hráče, který v systému 4-4-2 hraje pravého obránce a v systému 3-5-2 pravého záložníka, který však má samozřejmě rovněž dost defenzivních úkolů. Porro vyrůstal nějaký čas ve fotbalové akademii Raya Vallecana, odkud zamířil v roce 2017 do Girony. Za áčko katalánského celku debutoval v listopadu 2017 v utkání Copa del Rey proti Levante. Na větší příležitost za první tým Girony si musel nějaký čas počkat, ale když poté v létě 2018 přišla, tak už ji nepustil. Dostal důvěru v předsezónní přípravě, nastoupil v základní sestavě v utkání 1. kola La Ligy sezóny 2018/2019 proti Realu Valladolid, čímž si odbyl debut ve španělské nejvyšší soutěži, a celkově nastoupil do 32 ligových zápasů za prozatím 37 odehraných kol. Gólovou radost prozatím na ligových trávnících nepoznal, ale připsal si 4 gólové asistence. Na obránce nebývá moc často napomínán sudími, prozatím má na kontě jen 4 žluté karty. Jeden gól za první tým Girony však na kontě přece jen má, prosadil se v Copa del Rey proti Realu Madrid, ale zatímco výše zmiňovaný Portu dával proti Bílému baletu vítězné góly, tak gól Porra jen mírnil porážku.

Právě končící sezónu 2018/2019 Porro začínal jako hráč rezervy hrající za áčko, ale poté, co na začátku listopadu nasbíral 10 ligových startů za Gironu, tak se stal oficiálně hráčem prvního týmu. Spolu s tím se mu automaticky zvýšila výkupní klauzule, a to na 50 milionů eur. Ovšem představa, že by Girona hráče po sestupu do Segunda Division prodávala za tuto či nějakou podobnou částku, je dosti vzdálena od reality. Faktem je, že pokud se katalánskému celku nepodaří záchranářský zázrak, tak bude muset jít s cenou výrazně dolů. Pokusí se toho využít Valencia, která má na pravou stranu obrany pouze Cristiana Picciniho, kterého jinak zastupuje záložník Daniel Wass či stopeři Facundo Roncaglia a Gabriel Paulista?