The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Poslední střetnutí s Celticem rozhodla až "náhlá smrt" v penaltovém rozstřelu

Poslední střetnutí s Celticem rozhodla až "náhlá smrt" v penaltovém rozstřelu


Po delší době se vrací opět na televizní obrazovky také zápasy evropských soutěží. Valencia se přesunula z Ligy mistrů do Evropské ligy. Vyřazovací část má celkem čtyři kola před závěrečným finále. Tedy Netopýři začínají v šestnácti finále svoji pouť v Evropské lize, kde prvním soupeřem, který se postaví do cesty je Cetlic Glasgow.

 Z valencijského tábora

Cesta Netopýru vedla přes skupinu Ligy mistrů, do které se kvalifikovali přímo ze čtvrtého místa v předešlém ročníku La Ligy. Ve skupině narazili na Juventus, Manchester United a Young Boys Bern. Jak už víme, tak Los Che zaváhalo se švýcarských celkem a Manchester dokázal porazit Juventus. Tyto a další okolnosti nás přivedli k závěr už před posledním zápasem, že Netopýři dosáhnou pouze na třetí místo ve skupině.

Pro první utkání v šestifinále povolal Marcelino neobvyklou soupisku. Nalazneme na ni celkem tři brankáře, kde třetím brankářem je Cristian z rezervního celku. Mezi obránci nenalezneme Jose Gayu, který se potýká s menším zraněním. Na levé straně obrany se tedy nabízí jako náhrada Lato, kterému bude krýt záda Alex Centelles povolaný z rezervy. Další absencí v obraně činí Paulista, který dostal od trenéra volno kvůli přetěžovaní a Facundo Roncaglia má trest pro zápasy Evropské ligy, který získal před dvěma lety, když hrál za Celtu Vigo v této soutěži.Tedy k dispozici je pro pozici stopera pouze Garay a Diahkaby. Pro pravou stranu jsou připraveni Piccini a Wass.

V záložní řadě se nic neděje a všichni důležití hráči jsou připraveni včetně Guedese. Marcelino si tedy může vybrat mezi Guedes, Cheryshev a Kang In Leem. Na druhé straně mezi Ferranem, Solerem a Wassem a na středové pozici v záloze se nabízí možnost z trojice Parejo, Kondogbia a Coquelin.


V útoku se ale už zase dějí změny. Rodrigo Moreno stejně jako Paulista dostal od Marcelina herní dovolenou a Santi Mina je zraněný. Proto zůstavají k dispozici pouze dva útočnici, a to Gameiro a nový útočník Sobrino. Je tedy už nyní jasné, že ve čtvrtek uvidíme obměnu ve výběru a sestavu, která společně ještě letos nehrála.

Z tábora soupeře

Celtic se může pyšnit velice dlouho historií. Klub byl založen už v roce 1887 a už od založení první formy skotské fotbalové ligy v roce 1891 Celtic velmi často je výhercem celé ligy. Odvěkým soupeřem Celticu jsou Rangers. Dominance těch dvou klubů je tak vysoká, že za více než sto let skotskou fotbalovou ligu vyhrál jiný klub pouze zřídka.

V roce 2011 Celtic utnul šňůru čtyř titulů Rangers za sebou a od té doby si velebí na vrcholu tamější ligy. K poslední sezóně se může pyšnit 49 tituly v Scottish League Championship a letos mají dobře našlopnutu i k zisku 50. titulu. V probíhající sezóně si drží opět první místo, momentálně s náskokem 6 bodů před Rangers.  V posledních pěti ligových utkání nebyl Celtic ani jedno poražen. A co více, v těch to pěti utkáních neinkasoval ani jeden gól.

V moderní historii fotbalu se v evropských soutěží dařilo Celticu nejlépe v roce 2002, kdy se dostali až do finále, ale bohužel podehli FC Portu v prodloužení. Letos se probojovali do vyřazovacích bojů ze skupiny B, kde narazili na Salcburk, Lipsko a Rosenborg a umístili se na konečném druhém místě.

Není pochyb o tom, že Celtic je sebevědomý a ve formě, ale otázkou zůstává, jestli to dokáže přenést i do Evropské ligy a jestli to bude stačit. Trenér Brendam Rodgers disponuje velmi širokým kádrem, kde nalezneme spoustu zkušených a talentovaných hráčů. Hned několik mladých hráčů zde hostuje a jejich domácí kluby jsou velkých rozměrů jako PSG, Manchester City nebo Borussia Dortmund.

Vzájemné zápasy

Tito dva čtvrteční soupeři se potkali naposledy v roce 2001. Kluby se střetly zrovna v období, kdy měly velmi silné kádry, kterým se dařilo. Jak už bylo zmíněno, tak Celtic rok poté podlehl ve finále evropské ligy. Kdežto Valencia rok po neúspěchu Celticu celou soutěž vyhrála. Ale zpátky k onomu střetnutí v roce 2001.

V té době nebyl zavedený formát skupinových zápasů a nadále vyřazovacích zápasů, ale pouze formát vyřazovacích zápasů, který tvořil rozsáhlého pavouka. Zmíněné kluby na sebe narazili ve třetím kole a jednalo se a velmi vyrovnané klání.

Začalo se na Mestalle, kde díky jedinému gólu Vicenteho Netopýři zvítězili 1:0. Poté se přesunuli k odvetnému utkání, kde naopak prohráli 1:0, a tak se o postupujícím rozhodlo až v pokutových kopech. Nestačilo pět dvojic exekutorů, ale rozhodlo se až v sedmé dvojici, kde Mista proměnil, zatímco Valgaeren nikoliv.

Základní informace

Celtic Glagow - Valencia CF; šestnáctifnále Evropské ligy - první zápas; čtvrtek 14. února 2019 v 21:00

Předpokládané sestavy:

Valencia: Neto, Lato, Diahkaby, Garay, Piccini, Guedes, Parejo, Kondogbia, Soler, Sobrino, Gameiro

Celtic: Bain, Izaguirre, Šimunovč, Boyata, Toljan, McGrego, Brown, Sinclair, Christie, Weah, Burke

Více informací a novinek z La Ligy najdete na www.spanelskyfotbal.cz

Zápas budete moci sledovat formou textového přenosu na www.onlajny.com

  • S touhle nominací si teda koleduje Marcelino o pěknou ostudu... *15*

  • V odpovědi na: Woyta

    To možná jo, ale on moc neměl koho jiného nominovat. Marodka se nám nějak moc rozšířila a s Roncagliou to je pech, že si ještě musí odpykat trest z působení v Celtě Vigo. Na druhou stranu ještě štěstí, že si tohodle problému všimli dopředu a Roncagliu nenominovali. Bychom taky mohli dojít ke kontumaci. Mimochodem zápas proti Celticu bude pískat rumunský rozhodčí Ovidiu Hategan, a to je právě ten, který Roncagliu v roce 2017 na Old Trafford vyloučil.