Strhující závěr zajistil Valencii výhru nad Villarrealem

Los Ché ve čtvrtek odehráli první zápas čtvrtfinále Evropské ligy na půdě Villarrealu. Domácí Žlutá ponorka byla po většinu zápasu lepším týmem, ačkoliv po první půli dlouho panovalo skóre 1:1. Jenže v 90. minutě překvapil gólem na 1:2 Wass a o tři minuty později ukončil zápas gólem na 1:3 Guedes.

Valencia založila první útok až v 5. minutě a hned z toho vytěžila penaltu, když si Guedes ve vápně zaseknul míč ve snaze přejít přes obránce, jenže ten si prozměnu zasekl nohu o Guedese. Nařízena byla penalta, ale stejně jako v posledním ligovém zápase, i dnes Parejo neproměnil. Naštěstí ale brankář Fernandez vyrazil míč do prostoru, kde byl volný Guedes, který ihned sklepával míč do branky za ležícího gólmana – 0:1!

V 15. minutě hosté předvedli pěknou souhru na jeden dotek, kdy jako poslední šla přihrávka za obranu Villarrealu do jejich pokutového území, kam si naběhl Gameiro, jenž ale bez přípravy pálil nad branku.

Na druhé straně v 17. minutě dostal míč po chybě Roncaglii Gerard Moreno, jenž okamžitě centroval na vzdálenější tyč, kde Mario Gaspar jen těsně nedosáhnul na míč, aby jej sklepl do odkryté branky.

Na konci 20. minuty Ferran zabojoval o míč u rohového praporku a našel na malém vápně centrem Rodriga, jenž ale byl zády k brance, a tak přisunul míč na Gameira, který už měl za úkol pouze propálit zblízka brankáře, jenže v poslední vteřině mu do střely vložil nohu bránící hráč.

Dvě minuty po úvodní půlhodině rozehrával přímý kop k brance Valencie Santi Cazorla a jeho pokus nebyl vůbec špatný! Míč jen o decimetry minul hodní roh Netovy svatyně.

Druhá penalta v zápase se kopala ve 36. minutě, tentokrát na druhé straně poté, co si Garay v souboji se soupeřem velmi decentně pomohl rukou. Sudí však byl neoblomný. Penalty se ujal Cazorla a střelou doprostřed branky propálil Neta – 1:1.

Ve 42. minutě Iborra v akci na jeden dotek sklepl míč do vápna Iborrovi, a ten z úhlu tvrdou střelou do dolního rohu pořádně protáhnul gólmana Netopýrů.

Další práci měl Neto v nastavení, když mezi nohama Garaye pálil tvrdě po zemi Chukwueze. Naštěstí hostující gólman včas zareagoval účinným zákrokem.

Neto musel v 57. minutě už poněkolikáté hasit situaci. Tentokrát když Chukwueze pálil ve vápně z první, ale gólman hostí skvěle zasáhl. Následovalo střídání na straně Netopýrů. Roncagliu nahradil Piccini.

V 61. minutě hosté podruhé střídali. Ferran byl stažen ze hry a nahradil jej Coquelina. Wass se tedy posunul na pravé křídlo, aby Coquelin mohl hrát svoji obvyklou pozici.

Valencia se úspěšně bránila neustále útočícímu domácímu týmu. V 68. minutě například Gerard pálil z jasné pozice ve vápně, ale Garay mu v poslední chvíli střelu zablokoval.

Následovalo třetí střídání Netopýrů a na plac se tak dostal Čeryšev, kterému uvolnil místo Gameiro.

Na druhé straně se po dlouhé době připomenul Guedes, jenž v 74. minutě pálil zpoza vápna, avšak nad branku.

V 83. minutě Piccini posunul míč před vápno soupeře na Rodriga, který následně přihrával už do vápna Wassovi, jenže ač byl v dobré střelecké pozici, střela z úhlu mu vůbec nesedla.

O chvíli později to zkusil i Čeryšev z voleje, když k němu propadl před brankou Villarrealu míč, ale gólman Fernandez si pěkně poradil s jeho střelou.

Na přelomu 90. a 91. minuty poslal do ticha domácí fanoušky Daniel Wass. Guedes měl totiž na levém křídle dost prostoru zpracovat si centr a poslat pak míč do vápna, kam nabíhal Daniel Wass, jenž pohotově bez přípravy zavěsil míč k tyči!

Jenže to nebylo vše. V 93. minutě stačil jednoduchý protiútok, když Čeryšev z levého okraje hřiště posílal přes jediného obránce míč do náběhu Guedesovi a skákavý míč skutečně přešel přes obránce. Guedes byl pak sám před brankářem, kterého technickou střelou přehodil a uzavřel zápas se skóre 1:3!

Neto 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (3 hlasů)
Roncaglia 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (3 hlasů)
Garay 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (3 hlasů)
Paulista 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (3 hlasů)
Gayá 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (3 hlasů)
Wass 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (3 hlasů)
Parejo 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (3 hlasů)
Ferran 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (3 hlasů)
Guedes 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (4 hlasů)
Gameiro 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (3 hlasů)
Rodrigo 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (3 hlasů)
Piccini 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (3 hlasů)
Coquelin 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (3 hlasů)
Čeryšev 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (4 hlasů)

• Tohle byl zápas, který se opravdu nedá snadno zhodnotit. Když byl chvilku před koncem stav 1:1, tak jsem si říkal, že Valencia dosáhne na lepší výsledek, než jaký by si z předvedený výkon zasloužila. No ale vzhledem k tomu, že pak dala dva góly a vyhrála 3:1, tak už ani pro výsledek nemám vhodná slova. Možná by se dalo říct, že je to naprosto neskutečné.

Krom výsledku bych ale já osobně hledal pozitiva jen těžko. Možná tak defenzivní hra, protože třebaže hrál Villarreal většinu utkání s jasnou převahou, tak Vale inkasovala jen z penalty. A to ještě z penalty, která vznikla z takové vzájemné přetahované Garaye s Morenem, žádná úplně jasná situace. Guedes zařídil penaltu a dal dva góly, takže z hlediska statistik taky fajn, ale když se v nějaké situaci v druhém poločase dostal k míči, tak jsem si říkal, že jsem ho už vlastně předtím dlouho nezaznamenal, že byl dost neviditelný dlouho. Vlastně nebyl ani daleko od hattricku, ale v 90. minutě mu už skoro z kopačky sebral míč Wass a naštěstí zamířil poprvé v dresu Los Che přesně. Ze střídání byl nejvýraznějším posunem ve hře asi Cheryshev, který byl na první pohled úplně nabitý energií. Asi byl proti bývalému týmu řádně nahecovaný.

Bohužel záporů by se asi našlo víc. Parejo ve dvou zápasech po sobě neproměnil penaltu. Dnes sice situaci zachránila dorážka Guedese, ale přesto je to alarmující. Chtělo by to tedy změnit exekutora? I když Parejo před neúspěchem proti Rayu proměnil myslím deset penalt v řadě? Ale koho kdyžtak místo něj? Penalta byla ale jen záležitost dané chvíle, to předváděná hra člověka musela trápit celý zápas. Valencia očividně nastoupila s vyčkávací taktikou, kdy přenechávala iniciativu domácím. Kteří toho naštěstí nedokázali víc využít. A to jim Los Che sami pomáhali. Přihrávku dozadu na jistotu totiž v podání Netopýrů vždy nejsou tak úplně na jistotu. Spíš to vypadá tak, že hráči Vale přihrávali víc a víc k vlastní brance a soupeř se díky tomu posouval do nebezpečných pozic a uzavíral obránce Los Che, takže ti pak byli pod takovým tlakem a na tak stísněném prostoru, že pak míč ztratili a bylo tu nebezpečí. Málokdy obránce pod tlakem jen tak odkopnul. Většinou se snažili řešit situaci fotbalově, ale často ke škodě věci. Vždyť díky tomu, jak o víkendu nedaleko vlastní branky kličkoval Diakhaby, dosáhlo Rayo celkem snadno na úvodní gól ligového zápasu. Bohužel zrychlení hry často nepřicházelo ani ve chvílích, kdy mohli jít Netopýři do rychlého útoku. To zas byly přihrávky do stran a dozadu a když se Netopýři dostali k půlící čáře, tak už všichni hráči Villarrealu byli na vlastní polovině a Valencia útočila do plných. No ale těžko se kritizuje, když se ve čtvrtfinále Evropské ligy zvítězilo na venkovním hřišti 3:1, že ano *22*