Valencia se Lize mistrů nepřiblížila, v Madridu prohrála s Atleticem

Zápas týmů pyšnících se nejlepšími obranami v La Lize byl nečekaně gólový. Domácí Atletico Madrid se dostalo hned třikrát do vedení, hostující Valencia bohužel dokázala skóre dorovnat jen dvakrát, a tak se vrací z Madridu s prázdnou po porážce 2:3.

1. POLOČAS

V úvodu utkání se aktivity chopilo domácí Atletico. Do šance se tlačil například v 5. minutě Morata, ale před brankářem Netem míč tečovat nezvládl. Nebezpečí pro Netopýry většinou hrozilo z levé strany od Lemara, ale nakonec udeřilo ze strany pravé, odkud v 9. minutě poslal centr do šestnáctky Valencie Juanfran a Morata se tentokrát k míči dostal a navíc ho i nasměroval za Netova záda. Atletico se tak brzo dostalo do vedení 1:0. Valencia se snažila o zvýšení aktivity, ale po nepovedené přihrávce Coquelina se domácí dostali do brejku, který však naštěstí skončil jen slabou střelou do rukavic valencijského gólmana. Zčistajasna se Los Che dostali do šance ve 13. minutě, kdy nepovedený odkop Oblaka skončil na kopačkách Guedese, ale portugalský reprezentant balón poslal bohužel jen nad domácí svatyni.

Inkasovaný gól však očividně na Valencii dál působil jako živá voda a hosté se snažili o vyrovnání. A byly aktivnější. Bohužel však jejich aktivita nebyla vyjádřena vstřeleným gólem, ale ani vlastně nebylo k vidění mnoho nebezpečných situací ze strany Los Che. V 19. minutě to Atletico zkoušelo cestou centrovaných míčů, ale bez úspěchu. Ve 22. minutě tahal rozhodčí z kapsičky poprvé žlutou kartu, napomínán byl Soler. I v dalších minutách se hrálo celkem tvrdě a fauly se kupily na obou stranách hřiště. Po souboji s Guedesem si tak v 31. minutě na trávníku nějaký čas poležel domácí Juanfran. Ve 36. minutě se Valencii podařila akce včetně gólového zakončení. Po přenesení hry z levé strany hřiště poslal Soler z první míč na Santi Minu, který si obhodil Godina a přihrál volnému Gameirovi, pro něhož už nebylo problémem vyrovnat na průběžných 1:1. Francouzský útočník se tak prosadil proti týmu, z kterého do Valencie v létě 2018 přišel.

V následujících minutách se z ochozů stadionu ozýval dokonce pískot, kterým nároční domácí fanoušci vyjadřovali nespokojenost s hrou Atletica. Pravdou je, že po vyrovnání došlo celkově k uklidnění hry a do konce první půle jsme tak již mnoho zajímavého nezaregistrovali. Za zmínku snad stojí jen pohotová střela Pareja po nepovedeném odkopu domácí obrany, ovšem kapitán Los Che střílel sice pohotově, ale zároveň neměl moc času na připravení střely, a tak zamířil pouze do míst, kde se nacházel domácí gólman Oblak. I po této šanci tak zůstal stav 1:1 a tak se i odešlo do kabin na poločasovou přestávku.

2. POLOČAS

Do druhé půle nastoupily oba týmy v původním složení, trenéři si prozatím ponechali všechny možnosti střídání na později. Zatímco první pětačtyřicetiminutovku zahájili aktivněji domácí, tak po návratu z kabin projevovali větší snahu hosté. Výsledkem byla střela Coquelina, která však mířila vysoko nad Oblakovu branku. Vzápětí byl jako první z hráčů Atletica žlutou kartou napomínán Morata za faul na Solera. Daleko lépe bohužel se svým střeleckým pokusem naložil na druhé straně Griezmann, jehož hlavička po centru Lemara poslala ve 49. minutě domácí Atletico do vedení 2:1. V 54. minutě si do pokutového území Valencie nabíhal Morata na dlouhou přihrávku Kokeho, ale Garay byl rychlejší a míč odklidil do zámezí. V 55. minutě viděl za ostrý zákrok na Solera žlutou kartu Filipe Luis. Parejův volný přímý kop byl domácí obranou odkloněn na rohový kop, po jehož rozehrání se nepřesnou střelou prezentoval Soler.

V 59. minutě sáhl Marcelino k prvnímu střídání a jednalo se o střídání vpravdě překvapivé. Dolů šel Goncalo Guedes, kterého na hrací ploše nahradil Ruben Sobrino, který nastoupil poprvé od poloviny března. V 60. minutě se Netopýři dostali do rychlého brejku, na jehož konci byla po přihrávce Gameira střela Solera, kterou však Oblak dokázal zlikvidovat. V 63. minutě poprvé střídalo i Atletico, místo obránce Filipeho Luise poslal Diego Simeone na hrací plochu ofenzivního záložníka či útočníka Angela Correu. V 66. minutě tečoval těsně před Netem míč Morata, ale trefil naštěstí jen brazilského gólmana Netopýrů. V 70. minutě podruhé střídalo Atletico, Thomase Lemara nahradil Thomas Partey. V 72. minutě Valencia rychle rozehrála standardní situaci, ale Gameiro následně šanci na vyrovnání nevyužil. V 73. minutě dostal žlutou kartu Sobrino, který srazil k valencijské brance pelášícího Griezmanna.

V 74. minutě znovu střílel Gameiro a jeho pokus do zámezí odklonil Saul. Učinil tak však rukou a tak byl po konzultaci hlavního sudího s VAR za svoji snahu odměněn žlutou kartou a Valencia navíc dostala možnost zahrání pokutového kopu. Míč si tradičně vzal kapitán Los Che Dani Parejo a Oblaka v brance Atletica nekompromisně prostřelil. V 77. minutě se tak skóre utkání změnilo na 2:2. Hned po rozehrávce si Atletico málem vzalo vedení zpět, Griezmann po centru Juanfrana centroval jen těsně vedle valencijské branky. Toto varování však Netopýrům nestačilo, a tak se stalo, že v 81. minutě znovu prohrávali. Sobrino byl dle mínění rozhodčího atakován v rámci pravidel a následná akce Atletica vyústila v povedenou střelu, kterou se prezentoval Angel Correa. Argentinec tak domácí tým poslal do vedení 3:2.

V 83. minutě mohlo být pro hosty ještě hůře, ale Griezmann po centru Moraty hlavičkoval nepřesně. V 84. minutě byl Alvaro Morata střídán, místo něho přišel posílit defenzivu Atletica Santiago Arias. Třebaže byla Valencia v pozici týmu, který potřeboval dotahovat, tak k míči se dostávala jen těžko. V 87. minutě se jí nabídla zajímavá šance v podobě volného přímého kopu z místa těsně před velkým vápnem. Exekuce se ujal Gaya a zamířil bohužel příliš vysoko. V závěru utkání si již Atletico Madrid vedení pohlídalo a Valencii tak nakonec doma na Estadio Wanda Metropolitano porazilo 3:2. Z hostujícího týmu se do statistik v nastaveném čase zapsal už jen Diakhaby, který obdržel žlutou kartu.