Boj o druhé letošní finále je tu!

Valencia nezačala tuto sezónu nejlépe. V domácí ligové soutěži většina zápasů Netopýrů končila remízovým výsledkem a v Lize mistrů přišel konec po základní skupině. Pak však přišlo zlepšení a výsledkem je postup do finále Copa del Rey, stále trvající boj o 4. místo v La Lize a prozatím semifinále Evropské ligy. Po utkání na hřišti Arsenalu a porážce 1:3 sice Los Che nemají do druhého finále této sezóny zrovna blízko, ale za devadesát minut se toho dá ve fotbale stihnout mnoho. Ve čtvrtek 9. května ve 21:00 vypukne na Mestalle boj o finále, který bude vysílat i televizní stanice ČT sport.

Úvodní semifinálové zápasy Evropské ligy

Dva anglické celky, jeden zástupce Španělska a jeden tým z Německa. To je letošní obsazení semifinále druhé nejprestižnější evropské soutěže. Los rozřadil týmy tak, že Arsenal bojuje o postup do finále s Valencií, zatímco Frankfurt se snaží vyřadit Chelsea.

Valencijský trenér Marcelino do úvodního utkání semifinále proti Arsenalu v Londýně nasadil hodně překvapivou sestavu. Po hřišti běhalu v dresu Los Che hned šest obránců, leč stejně nakonec Valencia o lepší výsledek přišla kvůli defenzivním chybám některých hráčů. A to přitom začala velmi dobře, v úvodu utkání si vypracovala několik šancí a v 11. minutě se hlavičkou Diakhabyho dostala dokonce do vedení. Netopýři se však z náskoku nemohli radovat dlouho, neboť už v 18. minutě vyrovnal Lacazette, který poté v 26. minutě zvrátil vedení na stranu domácího celku. S výsledkem 2:1 zřejmě na Emirates Stadium zavládlo všeobecné uspokojení, neboť se nám poté podoba skóre dlouhou dobu neměnila, přičemž příležitosti k jeho změně měli rozhodně spíš hráči Arsenalu než hostující Netopýři. Kanonýři nakonec byli za svoji snahu odměněni a v 92. minutě upravil na konečných 3:1 z pohledu domácích Aubameyang. Průběh celého utkání si můžete připomenout v našem reportu.

V druhém semifinále přivítal patrně nejpřekvapivější semifinalista Frankfurt londýnské Blues. A německý celek, který už na cestě do semifinále vyřadil Šachtar Doněck, Inter Milán či lisabonskou Benficu, dobře začal i proti Chelsea. Ve 23. minutě se prosadil Jovic, který již je údajně domluven na letním přestupu do Realu Madrid za 70 milionů eur. Že to však nebude mít Frankfurt s londýnským celkem jednoduché, to poznal ve 45. minutě, kdy vyrovnal Pedro. V tu chvíli to nikdo netušil, ale výsledkem 1:1 utkání i skončilo.

Z valencijského tábora

Pokud měl jako nabuzení na semifinálovou odvetu Evropské ligy zafungovat víkendový ligový zápas, tak můžeme říct, že je Valencia na správné cestě. Na hřišti zachraňující se Huescy Netopýři dominovali od začátku a nakonec zvítězili 6:2. Valencia se tím pádem drží v boji o Ligu mistrů. Momentálně je na 5. místě ligové tabulky se ziskem 55 bodů za zápasovou bilanci 13-16-7 při skóre 46:34. Los Che jsou nyní bodově nastejno se Sevillou, která o víkendu překvapivě doma podlehla Leganes, a ztrácí 3 body na 4. místo, které je nadále v držení Getafe. Do konce ligové sezóny zbývají dva zápasy. Valencia nejdříve přivítá Alaves a sezónu pak zakončí na hřišti Realu Valladolid. Sevilla nyní zavítá na hřiště Atletica Madrid a poté bude doma bojovat s Athleticem Bilbao. No a konečně Getafe teď o víkendu poměří síly s Barcelonou, která včera nečekaně vypadla z Ligy mistrů, a v posledním kole pak přivítá Villarreal. Getafe má tříbodovou výhodu, ale papírově těžký los. Ovšem Barcelona už má ligový titul jistý, v Lize mistrů nestačila na Liverpool a soustředit se tak může jen na finále Copa del Rey proti Barceloně. Například minulý týden nebyla v nominaci katalánského celku hned osmička tradičních členů základní sestavy a Barcelona prohrála na hřišti zachraňující se Celty Vigo 0:2. Valencia musí doufat, že snad alespoň o víkendu na vlastním hřišti neodevzdá body Getafe tak snadno.

Teď se však musí Valencia v první řadě soustředit na pohárovou Evropu, tedy na semifinále Evropské ligy proti Arsenalu a na zvrácení nepříznivého stavu 1:3 po prvním utkání. Historie Valencii v tuto chvíli moc nenahrává, neboť v podobné situaci se v minulosti nacházela třikrát a ani jednou nedokázala postoupit. V sezóně 1972/1973 vypadla Valencia z Poháru UEFA s bělehradskou Rudou hvězdou celkem jasně, neboť prohrála i domácí odvetu, a to skórem 0:1. V dalších dvou případech sice Netopýři v domácí odvetě zvítězili, ale na postup to nestačilo. V sezóně 1980/1981 Valencia v Poháru vítězů pohárů udolala německý celek Karl Zeiss Jena v odvetě 1:0 a v sezóně 1989/1990 porazili Netopýři portugalské Porto v Poháru UEFA rovněž nedostačujícím výsledkem 3:2. Jestliže úvodní porážku 1:3 se Valencii nikdy zvrátit nepodařilo, tak je tu jeden případ, kdy Los Che zvrátili dokonce úvodní porážku 0:3. Zkušenost je to vcelku nedávná, neboť Valencia toto dokázala proti Basileji v sezóně 2013/2014 Evropské ligy. Řada fanoušků se právě k tomuto utkání upíná jako k ukázce toho, že postup ještě nemusí být ztracen. Valencia tehdy v odvetě zvítězila 3:0 v základní hrací době, tedy se muselo prodlužovat. V prodloužení pak tribuny Mestally jásaly ještě dvakrát a Valencia tak postoupila po celkovém vítězství 5:0. Jak zvrátit zdánlivě ztracený dvojzápas se mohli Netopýři inspirovat i ve středu v Liverpoolu, kde se domácí celek postavil Barceloně po porážce 0:3 z úvodního utkání semifinále Ligy mistrů. Na Anfield Road však domácí Reds zvítězili 4:0 a postoupili do finále.

Po přesunu z Ligy mistrů se Netopýrům v druhé nejprestižnější evropské klubové soutěži před semifinále celkem dařilo, postupně vyřadili Celtic, Krasnodar a Villarreal. Jediný kritický okamžik na jejich cestě Evropskou ligou přišel v odvetném utkání osmifinále proti ruskému celku. Do Krasnodaru Valencia cestovala s vítězstvím 2:1 z Mestally, ale když se domácí ujali v 85. minutě vedení, tak měli postup na dosah. Nakonec však v Krasnodaru zavládl smutek, neboť v 93. minutě vyrovnal Guedes na 1:1 a poslal dál Netopýry. Po úvodním semifinálovém zápase má Valencia v Evropské lize bilanci 5-1-1 a skóre 12:6.

Dobrou zprávou tohoto týdne je návrat záložníka Geodffreye Kondogbii na tréninková hřiště. Rodák z Francie reprezentující Středoafrickou republiku se již zapojil do práce se skupinou, ale pro čtvrteční utkání s ním trenér Marcelino samozřejmě počítat v žádném případě nemůže. Ovšem otvírá se tu šance, že by mohl být valencijský záložník fit alespoň pro finále Copa del Rey na konci května. Dalším dlouhodobým obyvatelem valencijské marodky je Denis Cheryshev, který však nejspíš nestihne ani ten boj o titul ve španělském poháru. Oproti úvodnímu utkání semifinále Evropské ligy však Marcelino může přivítat přece jen jednoho navrátilce do sestavy, a to záložníka Francise Coquelina, který v Londýně nemohl nastoupit kvůli trestu za žluté karty. Zítra na Mestalle se však svým bývalým spoluhráčům bude moct postavit. Třetí a poslední absencí by tak měl být už jen Kang In Lee, který si plní povinnosti u národního týmu Jižní Koreje věkové kategorie U20. Nicméně trenér Marcelino do této chvíle nezveřejnil nominaci, čili nelze s jistotou tvrdit, že absencí na straně Netopýrů nebude více.

Z tábora soupeře

Zatímco Valencia se o víkendu na semifinálovou odvetu naladila jasným vítězstvím, tak Arsenal naopak svůj boj o postup do Ligy mistrů skrze domácí soutěž nezvládl. V předposledním kole této sezóny Premier League doma jen remizoval 1:1 s Brightonem, který se v tabulce anglické ligy nachází těsně nad pásmem sestupu, ale na sestupující týmy má přece jen dostatečný náskok. Arsenal je nyní na 5. místě tabulky se ziskem 67 bodů za zápasovou bilanci 20-7-10 při skóre 70:50. A právě skóre hraje v Anglii hlavní roli při určování konečného pořadí týmů se shodným bodovým ziskem. Arsenal se totiž sice může teoreticky v posledním kole bodově dotáhnout na Tottenham, který má nyní 70 bodů, ale skóre už nejspíš dostatečně nezlepší. Arsenal má nyní rozdíl vstřelených a inkasovaných gólů +20, zatímco u Tottenhamu je tato hodnota +28. V posledním kole se ještě může Arsenal pokusit o zázračně vysoké vítězství na hřišti Burnley, ale Tottenham pravděpodobně doma s Evertonem neprohraje, respektive minimálně neprohraje výraznějším gólovým rozdílem. Spíš však již nemá v domácí soutěži o co bojovat a veškerou sílu tak vrhne na pohárovou Evropu.

V té Arsenal tuto sezónu působí od začátku v Evropské lize. V základní skupině neměl v konkurenci portugalského Sportingu, ukrajinské Poltavy a ázerbájdžánského Qarabagu problémy a jedinou bodovou ztrátu zaznamenal při domácí remíze se Sportingem Lisabon. Všechny ostatní utkání vyhrál. V jarní vyřazovací části však ze začátku tak dominantní není. Na hřišti BATE Borisov prohrál 0:1 a pro postup tak musel doma zabojovat, což se mu podařilo a po vítězství 3:0 postoupil. V dalším kole se Arsenalu ve venkovním utkání dařilo ještě hůře a ve Francii na hřišti Stade Rennes prohrál 1:3, takže pro postup musel doma vynaložit výrazně více sil než předtím proti běloruskému soupeři. Znovu však vyhrál 3:0 a postoupil. Překvapivě nejsnazší postup Kanonýrů se tak zrodil ve čtvrtfinále, kdy Arsenal porazil italskou Neapol doma 2:0 a v odvetě 1:0.

Přehled absencí Arsenalu je víceméně totožný s výčtem, který jsme vám přinesli před úvodním semifinálovým zápasem. Dlouhodobě jsou zraněni záložníci Aaron Ramsey a Denis Suarez. V pořádku však nejsou ani další obránci Hector Bellerin a Rob Holding a útočník Danny Welbeck. Ovšem bývalý trenér Los Che Unai Emery má k dispozici natolik kvalitní kádr, že sestaví prvotřídní jedenáctku i bez výše uvedených hráčů. Ostatně Valencia se o tom před týdnem v Londýně sama přesvědčila.

Vzájemná utkání

O posledním vzájemném utkání, které je teprve týden staré, jsme psali již výše a navíc ho máme všichni v živé paměti. Připomeňme si tak stručně dřívější vzájemná měření sil, kterým jsme se podrobněji věnovali v preview prvního semifinálového utkání.

Poprvé se oba celky v pohárové Evropě utkaly v roce 1980, a to hned ve finále dnes již zaniklé soutěže Pohár vítězů pohárů. Na stadionu Heyssel v Bruselu o vítězi nerozhodlo ani 120 odehraných minut, neboť stále platil počáteční stav 0:0. O držiteli trofeje tak musel rozhodnout penaltový rozstřel, ve kterém byla nakonec úspěšnější Valencia. Na další vzájemné měření sil se čekalo dvě desítky let, konkrétně do sezóny 2000/2001, kdy se Arsenal s Valencií potkal ve čtvrtfinále Ligy mistrů. První zápas se hrál v Londýně a ve 41. minutě se Valencia gólem Roberta Ayaly dostala do vedení. Bohužel ve druhém poločase domácí dvěma góly Henryho a Parloura stav utkání zvrátili a zvítězili 2:1, ovšem i to byl pro Valencii nadějný výsledek. To se v odvetě potvrdilo, neboť Netopýrům stačilo k postupu hubené domácí vítězství 1:0, které svým gólem zařídil norský dlouhán John Carew. Do letošního května naposledy se oba celky v soutěžních utkáních střetly v Lize mistrů v sezóně 2002/2003, a to ve druhé skupinové fázi. V Londýně diváci čekali na gól marně a zápas skončil 0:0. To na Mestalle padlo gólů více. První obstaral v prvním poločase John Carew, který následně po vyrovnání Henryho vstřelil i rozhodující gól na konečných 2:1.

Shrneme-li všechna oficiální vzájemná utkání, tedy i s úvodním semifinále tohoto ročníku Evropské ligy, tak je valencijská bilance 3-1-2 při skóre 5:6, přičemž jedno valencijské vítězství se zrodilo až po penaltovém rozstřelu (finále PVP v roce 1980). Na domácím hřišti má Valencia proti Arsenalu bilanci 2-0-0. Nejlepším valencijským střelcem ze vzájemných zápasů je suverénně John Carew, který vstřelil 3 góly.

Základní informace

Valencia CF – Arsenal FC; 2. zápas semifinále Evropské ligy 2018/2019 (průběžný stav 1:3); čtvrtek 9. 5. 2019 ve 21:00

Předpokládané sestavy

Valencia CF: Neto, Piccini, Gabriel, Garay, Gaya, Wass, Parejo, Coquelin, Guedes, Mina, Rodrigo

Arsenal FC: Čech, Mustafi, Sokratis, Koscielny, Maitland-Niles, Guendouzi, Xhaka, Kolasinac, Iwobi, Aubameyang, Lacazette