The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.
Město Valencia


MĚSTO VALENCIA

Město Valencie

Stát:Vlajka ŠpanělskaŠpanělsko
Oblast:Vlajka ValencieValencia
Provincie: Valencia
Rok založení: 138 př. n. l.
PSČ: 46000 - 46080
Telefonní předvolba: +34 96
Web: www.valencia.es
Počet obyvatel: 791 413 (2018)
Hustota zalidnění: 5 877,56/km²
Souřadnice: 39° 28' 12'' s. š., 0° 22' 35'' z. d.
Nadmořská výška: 15 m. n.m.
Rozloha: 134,65 km²

Valencie (španělsky Valencia, valencijskou katalánštinou València) je španělské město, ležící na Costa del Azahar (Pobřeží pomerančového květu), což je průmyslová oblast při Valencijském zálivu. Počtem obyvatel je třetím největším městem ve Španělsku.

Město leží na řece Turia, přibližně uprostřed cesty mezi městy Castellón a Alicante. Valencia je hlavním městem provincie València a Valencijského společenství. Je to důležité centrum průmyslu, financí, kultury, umění a věd se středomořským klima se suchými a horkými léty a mírnými zimami.

Proč Netopýr?

Pokud přijedete do města Valencie, zjistíte, že emblém s netopýrem najdete na mnoha místech. Často například zdobí víka kanálů, ale i další prvky v ulicích. Symbol netopýra je totiž i v symbolu města, a právě odtud byl převzat i do klubového znaku Valencie CF.

Jak ale došlo ke spojení netopýra s regionem Valencie? Pro odpověď se musíme vydat hluboko do historie a souvisí s porážkou muslimů po 500 jejich vlády.

Byl to křesťanský král Jakub I. Aragonský (španělsky Jaime I. el Conquistador), kdo v roce 1238 našeho letopočtu vysvobodil město Valencie z nadvlády muslimů, jenž se nakonec vzdali. K signálu kapitulace použili červeno-žlutý prapor, jenž je mimochodem dodnes k vidění v muzeu městské historie.

A teď k netopýrovi: Když král vešel do města, jenž po 500 letech muslimské nadvlády vysvobodil, z nebe slétl netopýr a přistál na hlavě krále Jakuba. Bylo to považováno za symbol požehnání a netopýr se tak stal ochranným symbolem města. K těmto událostem došlo 9. října 1238 a toto datum se stalo významným místním svátkem. Proto se lze setkat s pojmenováním Nou d’Octubre (9. října) na vícero místech ve městě. Pojmenována je takto ulice, či může být formou nápisu viděn například na některých sochách.

Netopýr představuje také ochránce místních zemědělců před hmyzími škůdci. Naopak červená a žlutá barva je odkazem na kapitulaci muslimů a připomíná toto vítězství a kromě vlajky regionu je pochopitelně také součástí znaku klubu Valencia CF. V městském erbu kromě těchto prvků najdeme také dvě velká písmena L. Ty pocházejí z latinských výrazů pro „čest“ a „oddanost“. Celý erb města je lemován vavřínovým věncem, který symbolizuje čistotu a božství.

Vlajka Valencie Erb Valencie
Poloha Valencie na mapě Španělska