La Liga po 26. kole

O minulém víkendu se mohli fanoušci Los Che radovat, neboť Netopýři doma udolali Villarreal. V našem tradičním ohlédnutí se ale samozřejmě podíváme na výsledky všech zápasů 26. kola a navíc na jednu dohrávku. Poté zhodnotíme aktuální podobu ligové tabulky a chybět nebude ani pořadí nejlepších střelců La Ligy a vývoj naší tipovačky.

Jak se hrálo nejen ve 26. kole La Ligy

Hned v pátek 5. března jsme se dočkali toho pro valencijské fanoušky nejzajímavějšího, protože Netopýři v regionálním derby přivítali na Mestalle Villarreal. Jako první se z gólu radovala hostující Žlutá ponorka, kterou ve 40. minutě poslal do vedení Gerard Moreno úspěšně proměněnou penaltou. I Valencia však má ve svých řadách úspěšného exekutora pokutových kopů a Carlos Soler dostal možnost předvést své schopnosti v 86. minutě. Svoji roli zvládl a vyrovnal. Villarreal se se ztrátou vedení těžko smiřoval a snažil se vstřelit rozhodující gól, ale zapomněl zavřít zadní vrátka, a tak se z vítězného gólu radovala naopak Valencia. V 91. minutě ji vítězství 2:1 vystřelil Goncalo Guedes. Utkání si můžete připomenout v našem reportu.

V sobotu 6. března odstartoval zápasový program utkáním mezi Realem Valladolid a Getafe. Domácím se podařil vstup do utkání a nejdříve ve 14. minutě otevřel skóre Oscar Plano a následně na něho navázal Shon Weissman ve 24. minutě. Getafe se podařilo korigovat stav ve 37. minutě, kdy se prosadil Jaime Mata. Pak už ale začaly hrát prim pevné obrany a Real Valladolid se tak nakonec mohl radovat z vítězství 2:1.

Zatímco ve Valladolidu padly všechny góly v prvním poločase, tak v Elche, kam zavítala Sevilla, se střelci začali prosazovat až ve druhé půli. Ovšem výsledku nakonec bylo dosaženo stejného, tedy domácího vítězství 2:1. Prvním skórujícím hráčem se stal Raul Guti v 70. minutě a ještě blíž překvapivému vítězství přiblížil ligového nováčka Guido Carrillo v 76. minutě. Sevilla se na jedinou gólovou reakci zmohla až v 90. minutě, kdy se trefil Luuk de Jong. A to už bylo na zvrat pozdě.

Prvním zápasem 26. kola, který neskončil domácím vítězstvím 2:1, bylo utkání mezi Cadizem a Eibarem. Zde zůstala zachována pouze tradice domácích vítězství, skóre však bylo jiné, a to 1:0. Cadizu tedy ke třem bodům stačil jediný gól, který vstřelil Alvaro Negredo ve 40. minutě.

Sérii domácích vítězství v rámci 26. kola narušila až Barcelona, která v posledním sobotním utkání zvítězila v Pamploně, tedy na hřišti Osasuny. O vítězný gól se ve 30. minutě postaral Jordi Alba, zatímco vítězství Blaugranas jistil gólem na konečných 2:0 Ilaix Kourouma v 83. minutě.

V neděli 7. března začal zápasový program velkou přestřelkou mezi Huescou a Celtou Vigo. Gólové hody odstartoval už v 5. minutě Santi Mina, ale Celta se z vedení dlouho neradovala, neboť už ve 14. minutě vyrovnal Dimitrios Siovas a následně hned v 16. minutě dokonce poslal Huescu do vedení Rafa Mir. O poločasovou remízu se pak zasloužil gól Nolita ze 37. minuty. I ve druhém poločasu se z gólu radovali nejdříve hosté, a to konkrétně Hugo Mallo v 52. minutě. Domácím ale znovu dokázali srovnat krok, to když v 74. minutě vyrovnal David Ferreiro. Když se však za Celtu Vigo prosadil v 77. minutě Fran Beltran, tak na to už Huesca odpověď nenašla a s Celtou Vigo tak doma prohrála 3:4.

O poznání méně gólů padlo ve velkém madridském derby mezi Atleticem a Realem, kde se hrálo o úplné čelo La Ligy. Atletico v poslední době poztrácelo několik bodů a jeho náskok v čele tabulky se tak povážlivě zmenšil, takže porážka s Realem by byla velmi nepříjemná a umožnila by pronásledovatelům ještě výraznější přiblížení. Domácí však začali dobře a v 15. minutě je poslal do vedení Luis Suarez. Dlouho to pak vypadalo na vítězství Atletica, ale nakonec v 88. minutě rozhodl o dělbě bodů za remízu 1:1 Karim Benzema.

Kdo naopak svůj brzy získaný náskok ve 26. kole udržel, to byl Real Sociedad. Ten se proti Levante dostal do vedení už v 10. minutě, kdy se trefil Mikel Merino, no a nejhubenější možný náskok pak udržel až do závěrečného hvizdu, který stvrdil vítězství baskického celku 1:0.

V posledním nedělním utkání se pak ze zisku tří bodů radoval i další baskický klub, a to Athletic Bilbao, který si doma poradil s Granadou. Lvi se do vedení dostali dokonce už ve 3. minutě po gólu Asiera Villalibreho. V 78. minutě sice Jorge Molina vyrovnal, ale dělbu bodů v 91. minutě odmítl Alex Berenguer, který rozhodl o vítězství Athleticu 2:1.

Celý program 26. kola byl dokončen v pondělí 8. března, kdy se v zajímavém utkání střetli Betis Sevilla a Deportivo Alaves. Sestupem ohrožený Alaves si v prvním poločase počínal na hřišti o pohárovou Evropu bojujícího Betisu velmi dobře. Ve 12. minutě totiž otevřel skóre Joselu a ve 24. minutě dokonce náskok hostí ještě navýšil Edgar Mendez. Ovšem druhý poločas patřil jen domácím. V 61. minutě vstřelil první gól Betisu Borja Iglesias, který proměnil pokutový kop. V 81. minutě už bylo v Seville vyrovnáno, o což se zasloužil Joaquin. To však z domácí strany stále nebylo vše a v 89. minutě svým druhým gólem v utkání rozhodl o vítězství Betisu 3:2 Borja Iglesias.

V týdnu po 26. kole jsme se konkrétně ve středu 10. března dočkali dohrávky 18. kola, a to zápasu mezi Atleticem Madrid a Athleticem Bilbao. V řádném lednovém termínu 18. kola nemohl baskický celek do Madridu přicestovat kvůli sněhové kalamitě, no tentokrát je žádné takové problémy nepotkaly. A na Wanda Metropolitano se hráči Athleticu dostali dokonce do vedení, o což se ve 21. minutě zasloužil Iker Muniain. Domácím se však ještě do poločasové přestávky podařilo vyrovnat, to když se ve 45. minutě trefil Marcos Llorente. Krátce po začátku druhé půle pak domácí obrat dokončil Luis Suarez, který v 51. minutě proměnil penaltu a rozhodl o domácím vítězství 2:1.

Ligová tabulka po 26. kole

Už jen Sevilla a Elche nemají na kontě plný počet odehraných utkání, takže tabulka La Ligy už je víceméně v normálním stavu. Jmenované týmy se navíc v dohrávce 2. kola střetnou už příští týden ve středu. A pak už se konečně prvně od začátku sezóny dočkáme stavu, kdy budou mít všechny týmy na kontě po odehraném kole stejný počet odehraných zápasů.

Vítězství nad Villarrealem samozřejmě Valencii v tabulce pomohlo, Netopýři jsou aktuálně na 12. místě se ziskem 30 bodů za zápasovou bilanci 7-9-10 při skóre 32:36. Los Che mají na dohled už dokonce první polovinu ligové tabulky, na 10. místě je aktuálně Granada, která má na Valencii jen tříbodový náskok. Na 6. místo, které určitě zajišťuje pohárovou Evropu, má Valencia velkou dvanáctibodovou ztrátu, ovšem pokud by do pohárové Evropy postupoval i tým ze 7. místa, tak na to mají Netopýři o něco menší sedmibodové manko. Nicméně pro Valencii je vzhledem k dosavadnímu vývoji sezóny nejdůležitější, že se zvětšuje její náskok na sestupové pásmo. Na to mají Los Che aktuálně k dobru osm bodů.

Díky překvapivému vítězství nad Sevillou opustilo Elche sestupové pásmo, na které má nyní dvoubodový náskok. Pod sebe dostalo Eibar, který je bodově nastejno s předposledním Deportivem Alaves. Před 26. kolem byl s touto dvojicí bodově nastejno i Real Valladolid, ale ten o víkendu rovněž zvítězil a jmenované dvojici se tak vzdálil. O dva body za Deportivem Alaves je pak poslední Huesca.

Atletico Madrid o víkendu doma remizovalo s Realem Madrid, tedy s jedním ze svých nejbližších pronásledovatelů, a následně stoprocentně využilo dohrávky 18. kola, třebaže s Athleticem Bilbao na vlastním stadionu nejdříve prohrávalo. Nebyly to tedy úplně přesvědčivé domácí výkony, ale i tak pomohly Atleticu k upevnění postavení na čele La Ligy. Madridský klub je na prvním místě s šestibodovým náskokem na Barcelonu, za kterou je o dva body zpět Bílý balet. Nejlepší čtyřku doplňuje Sevilla, která však má na Real Madrid už výraznou šestibodovou ztrátu.

Nejlepší ligoví střelci po 26. kole

V čele střeleckého žebříčku se drží Lionel Messi z Barcelony (19 gólů), ke kterému se však výrazně přiblížil Luis Suarez z Atletica Madrid (18 gólů). Na třetím místě se zůstává nejlepší ligový střelec španělské národnosti Gerard Moreno z Villarrealu (15 gólů), za nímž je dvojice Youssef En-Nesyri ze Sevilly (13 gólů) a Karim Benzema z Realu Madrid (13 gólů), jímž je v patách Alexander Isak z Realu Sociedad (12 gólů) a trojice Mikel Oyarzabal z Realu Sociedad (10 gólů), Roger Marti z Levante (10 gólů) a Jose Luis Morales z Levante (10 gólů). Blízko desetigólové hranici je dvojice Iago Aspas z Celty Vigo (9 gólů) a Marcos Llorente z Atletica Madrid (9 gólů). Za tímto duem následuje velmi početná skupina, kterou tvoří Sergio Canales z Betisu Sevilla (7 gólů), Kike z Eibaru (7 gólů), Joao Felix z Atletica Madrid (7 gólů), Portu z Realu Sociedad (7 gólů), Alex Berenguer z Athleticu Bilbao (7 gólů), Carlos Soler z Valencie (7 gólů), Rafa Mir z Huescy (7 gólů) a Alvaro Negredo z Cadizu (7 gólů).

V čele valencijské klubové střelecké tabulky v rámci La Ligy si gólem proti Villarrealu upevnil vedení Carlos Soler (7 gólů), za nímž se o druhé místo dělí Maxi Gomez (5 gólů) a Manu Vallejo (5 gólů). Více než jeden gól si v tomto ročníku La Ligy připsali ještě Gabriel Paulista (2 góly), Daniel Wass (2 góly), Kevin Gameiro (2 góly) a Goncalo Guedes (2 góly). Po gólu pak na svém kontě mají Toni Lato (1 gól), Yunus Musah (1 gól), Hugo Guillamon (1 gól), Mouctar Diakhaby (1 gól) a Uros Racic (1 gól).

Tipovačka po 26. kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět v příslušné sekci.

Na výsledky 26. kola La Ligy si na našem webu natipovalo 14 tipérů. První místo si tentokrát vybojoval Ujca92 (27 bodů), jehož na pomyslných stupních vítězů doplnili Harakant (23 bodů) a ruty (22 bodů). Pětici nejlepších tipérů kola doplnili JEFFINHO (20 bodů) a Packo114 (19 bodů).

V celkovém pořadí je v čele nadále jansosom (449 bodů), za nímž je s výrazným odstupem druhý Rostis1001 (433 bodů), ke kterému se postupně přibližuje Packo114 (430 bodů). Čtyřstovkou hranici dále překonali už jen ruty (423 bodů), LukasTV (420 bodů) a JEFFINHO (403 bodů). Celkem blízko k ní mají ale i netopier (391 bodů), Jaakkopn (391 bodů) a Jose.Enrique (387 bodů).

Jak aktuálně vypadá žebříček nejlepších výkonů tipérů v rámci jednoho kola? Pro přehlednost je vždy uváděn jen nejlepší výkon daného tipéra, protože hned několik tipérů by se jinak v žebříčku objevilo vícekrát. Na prvním místě je Rostis1001 (35 bodů, 1. místo v 19. kole). Na pomyslných stupních vítězů žebříčku jsou dále Packo114 (32 bodů, 1. místo v 15. kole) a jansosom (30 bodů, 1. místo ve 13. kole). Dalšími povedenými výkony se mohou pyšnit netopier (29 bodů, 2. místo v 15. kole), JEFFINHO (28 bodů, 2. místo v 19. kole), Cáfa82 (28 bodů, dělené 1. místo ve 21. kole), Ujca92 (27 bodů, 1. místo ve 26. kole) a trio Woyta (26 bodů, 1. místo ve 3. kole), ruty (26 bodů, 1. místo v 11. kole) a Jaakkopn (26 bodů, 5. místo v 19. kole). Hned za touto trojicí jsou se svými výkony Ingi (25 bodů, 1. místo v 9. kole), Jose.Enrique (25 bodů, 1. místo v 10. kole) a LukasTV (25 bodů, 1. místo ve 22. kole).

Již nyní je možné tipovat na zápasy 27. kola, které odstartuje už zítra, a to zápasem mezi Levante a Valencií. Dále můžete stále tipovat na zbývající dohrávku, která bude odehrána během příštího týdne.