Nuda, VAR a dělba bodů

Po třech zápasech u Los Che má nový trenér Albert Celades kompletní bilanci jedno vítězství, jedna remíza a jedna porážka. Nerozhodný výsledek uhráli jeho svěřenci dnes, ale jelikož to bylo v ligovém utkání doma na Mestalle proti poslednímu Leganes, tak s výsledkem 1:1 příznivci Los Che moc spokojeni nebyli. Valencii poslal z penalty do vedení Parejo, ale soupeř dokázal brzy vyrovnat a více gólů dnes Mestalla neviděla.

Valencia se na svůj domovský stadion vrátila poprvé po odvolání trenéra Marcelina. Daly se tak očekávat protesty proti vlastníkovi klubu Peteru Limovi a jeho věrným. Protesty opravdu přišly, ale se začátkem utkání už fanoušci veškerou energii nasměrovali do podpory hráčů. Nový trenér Celades na předzápasové tiskové konferenci řekl, že je čas pro rotace v sestavě, nicméně základní jedenáctka se oproti utkání Ligy mistrů na hřišti Chelsea lišila pouze ve dvou případech. Místo Cherysheva hrál od úvodního hvizdu Guedes a místo Gameira se na hrotu útoku pohyboval Maxi Gomez. To mimo jiné znamená, že i proti poslednímu celku ligové tabulky, který před dnešním zápasem nezískal ještě ani jeden bod a vstřelil jen jeden gól, Celades nasadil v základní sestavě dva defenzivní záložníky, třebaže Coquelin byl oficiálně veden jako pravý záložník v rozestavení 4-4-2.

Pokud někdo očekával, že Valencia nastoupí do prvního domácího utkání pod novým trenérem zdravě nabuzena a svého soupeře zatlačí, tak musel být zklamán. Aktivita byla od úvodního hvizdu na kopačkách Leganes. A rovněž první šanci si vypracoval hostující celek. Netopýři selhali při bránění rohového kopu, Siovas se uvolnil natolik šikovně, že byl zcela sám, no díky tomu na něho měl alespoň dobrý výhled gólman Los Che Cillessen, takže proti nepříliš prudké hlavičce hostujícího hráče dokázal v pohodě zakročit. I nadále bylo aktivnější Leganes, nicméně do vedení se nakonec dostali Netopýři. V 18. minutě Rodrigo obešel Siovase a následně v hostujícím pokutovém území upadl po kontaktu s Perezem. Situaci zkoumal VAR a z opakovaných záběrů bylo vidět, že hráč Leganes škrtl o nohy valencijského útočníka. Penalta! Míč si postavil Dani Parejo a s přehledem poslal Valencii ve 21. minutě do vedení 1:0.

Vyrovnáno mohlo být již ve 25. minutě, kdy Recio vybojoval volný přímý kop z nadějné pozice. Exekutorem standardní situace byl Oscar, který sice hodně protáhl holandského gólmana Netopýrů, nicméně nakonec trefil pouze tyč. Přesto se Leganes srovnání skóre dočkalo už v průběhu první půle. Ve 36. minutě dokázal v přetlačované před Cillessenem poslat míč blíže k Holanďanovi Siovas, ovšem od Carrilla se míč následně pouze odrazil. Naštěstí pro Leganes ale odraz směřoval k dalšímu hráči hostujícího celku, kterým byl Oscar, a ten už herní nástroj napálil za Cillessenova záda a srovnal na 1:1. Situaci ještě zkoumal VAR, pravděpodobně se jednalo o postavení Carrilla v době přihrávky od Siovase, nicméně útočník Leganes v ofsajdu opravdu nebyl, tedy vše proběhlo v pořádku. Po obdrženém gólu se Valencia přece jen snažila o nějakou aktivitu směrem dopředu, ale přesto se šlo do kabin po pětiminutovém nastavení první půle za nerozhodného stavu.

Druhou půli odstartoval pěknou individuální akcí Guedes, který si to od levé lajny namířil do pokutového území Leganes. Obešel Bustinza a postupoval dál a dál, ale když už se dostal ke střele, tak byl bohužel v tísni a hostující svatyni netrefil. V 56. minutě došlo na straně Valencie k prvnímu střídání, přičemž se jednalo o vynucenou situaci. Kvůli zdravotním komplikacím již dále nemohl pokračovat Gaya, kterého na hrací ploše nahradil Jaume Costa. Další střídání Netopýrů následovalo v rychlém sledu a tentokrát šlo o taktický tah trenéra Celadese. Ze hřiště byl stažen Maxi Gomez, kterého nahradil Kangin Lee. To znamenalo, že Valencia proti poslednímu týmu ligové tabulky nadále pokračovala s dvojicí defenzivních záložníků, ale jednoho z čistokrevných útočníků nahradil ofenzivní záložník. Do té doby hrál Gomez ve středu valencijského útoku a Rodrigo se při rozestavení 4-3-3, které Netopýři využívali ve chvílích ofenzivních snah, pohyboval až u pravé postranní lajny, takže k bráně soupeře měl celkem daleko. Po stažení Gomeze ze hry se Valencia chvíli srovnávala se změnou a k vidění tak byla například i situace, kdy si u pravé postranní čáry pomalu překáželi Kangin Lee a Rodrigo, ale na hrotu útoku Los CHe nebyl nikdo.

Nicméně ve druhém poločase měla rozhodně Valencia více ze hry, ovšem do vyložených šancí se nedostávala. Respektive ona se nedostávala do vůbec žádných šancí. Větší vzrušení přinesl až závěr zápasu. V 83. minutě se v pokutovém území Leganes dostal k dorážce Garay, nicméně trefil jen obránce soupeře, který míč odklonil na roh. Valencia se ještě dožadovala pokutového kopu, ale bránící Bustinza měl obě ruce ukázkově u těla, čili nic v rozporu s pravidly. V 84. minutě Valencia naposledy střídala, místo Coquelina nastoupil Ferran Torres. Ten vletěl na hřiště jak velká voda a nejdříve se uvedl sice žlutou kartou, ale vzápětí už málem z jeho snažení Valencia získala vedoucí gól, bohužel na jeho přihrávku před odkrytou brankou Leganes nedosáhl Rodrigo. Těžko říct, zda by Valencia madridskému celku zatápěla více, pokud by Ferran Torres dostal času na hřišti víc. Tlak Valencie tu v závěru utkání byl jasně patrný, ale šance byly nadále nedostatkovým zbožím. Všechny body tak pro sebe v 97. minutě mohli uzmout hosté, ale po rychlém brejku střídajícího Rodriguese vychytal Cillessen a zachránil tak Netopýrům alespoň bod za remízu 1:1.

Valencia nepřesvědčila. Její taktika s operativními změnami rozestavení z 4-4-2 na 4-3-3 fungovala možná proti Chelsea v Lize mistrů, kde byla aktivita jasně na straně soupeře, ale když dnes měli Netopýři přehrát papírově slabšího soupeře, tak se jim to nepodařilo. Ze tří domácích zápasů v této ligové sezóně Valencia už podruhé jen remizovala, a to dokonce shodným výsledkem 1:1. S Leganes mimochodem remizovala 1:1 už potřetí v řadě, stejným výsledkem skončily i oba loňské vzájemné zápasy. Od 58. minuty utkání 1. kola La Ligy proti Realu Sociedad Valencia doma na Mestalle nedala gól ze hry, to znamená 212 minut bez započtených nastavování. Proti Mallorce Valencia skórovala dvakrát z penalty a stačilo to na vítězství. Dnes měla k dispozici jen jeden pokutový kop a v utkání se body dělily.

STATISTICKÉ INFORMACE

1 - Valencia CF: Cillessen, Wass, Garay, Gabriel, Gaya (56. Costa), Coquelin (84. Torres), Kondogbia, Pareo, Guedes, Gomez (59. Kangin Lee), Rodrigo

1 - CD Leganes: Soriano, Bstinza, Omeruo, Siovas (73. Rodrigues), Silva, Ruibal (57. Awaziem), Perez, Recio, Oscar, Brathwaite, Carrillo (79. Nasjri)

Góly: 21. Parejo pen. (1:0), 35. Oscar (1:1)

Jasper Cillessen 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (4 hlasů)
Daniel Wass 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení (4 hlasů)