La Liga po 12. kole

Na úvod náročného prosincového programu Valencia remizovala v Eibaru, což nijak výrazně neovlivnilo její postavení v tabulce, takže sestupové pásmo je bohužel stále velmi blízko. Netopýrům nenahrály ani výsledky dalších zápasů 12. kola, na které se samozřejmě v našem tradičním souhrnu podíváme. Dále zde nebude chybět aktuální podoba ligové tabulky, pořadí nejlepších střelců La Ligy a vývoj naší tipovačky. Závěrem pak zmíníme nejbližší ligový program.

Jak se hrálo ve 12. kole La Ligy

Program 12. kola La Ligy odstartoval v pátek 4. prosince zápasem mezi Athleticem Bilbao a Celtou Vigo. Hosté si před týdnem připsali teprve druhé vítězství v této sezóně a hned teď se dočkali i třetího, když v Bilbau zvítězili 2:0. O góly galicijského celku se postarali Hugo Mallo v 61. minutě a Iago Aspas v 78. minutě.

V sobotu 5. prosince začal zápasový program utkáním Levante s Getafe a valencijský celek se stal dalším týmem ze sestupového pásma, který ve 12. kole udělal krok vzhůru. Levante se dostalo do vedení už v 5. minutě, kdy se prosadil Roger Marti. Ztráta Getafe narostla v 17. minutě, kdy druhý gól Levante vstřelil Dani Gomez. Na konečných 3:0 pro Levante pak v 57. minutě upravil Jorge de Frutos.

Sezóna Realu Madrid není zrovna ideální a do sobotního utkání na hřišti Sevilly šel Bílý balet po dvou porážkách. Nejprve podlehl v La Lize na vlastním hřišti Deportivu Alaves a následně v týdnu prohrál v Lize mistrů na hřišti Šachtaru Doněck. Další ztrátu si tak rozhodně nemohl dovolit. A nakonec dokázal v Andalusii získat všechny tři body, ale hubené vítězství 1:0 jim zajistil až vlastní gól domácího brankáře Bona v 55. minutě.

Zatímco výkonnost Realu je všelijaká, tak jeho městský rival Atletico naopak ligovou sezónou prochází bez větších zaváhání. Ostatně stále platí, že zůstává jediným neporaženým týmem v této sezóně. Nic na tom nezměnil ani Real Valladolid, který v Madridu v sobotu prohrál 0:2. Góly Atletica padly až ve druhém poločase, kdy se prosadili Thomas Lemar v 56. minutě a Marcos Llorente v 72. minutě.

O překvapení kola se v sobotu večer postaral Cadiz. Nováček La Ligy se sice pohybuje v popředí ligové tabulky, nicméně body sbíral dosud především z venkovních zápasů. Teď se však dočkal i prvního domácího vítězství. A odskákala to Barcelona, která v Cadizu prohrála 1:2. Domácí poslal do vedení Alvaro Gimenez už v 8. minutě. Barcelona se vyrovnání dočkala až po poločasové přestávce, a to konkrétně v 57. minutě, kdy se do vlastní sítě trefil domácí Alcala. Vzápětí však katalánský klub dostal konečný úder a v 57. minutě rozhodl o vítězství Cadizu Alvaro Negredo, tedy odchovanec Realu Madrid.

Nejgólovější utkání 12. kola se konalo na začátku nedělního programu v neděli 6. prosince v Granadě, kde se představila Huesca. Ligový nováček se dostal do vedení ve 21. minutě, kdy se prosadil Mikel Rico. Na jeho zásah ještě do poločasové přestávky odpověděl Luis Suarez, který vyrovnal ve 43. minutě. Nedlouho po návratu ze šaten Huesca znovu vedla, neboť ve 49. minutě jí náskok vrátil Borja Garcia. Když pak náskok hostí v 82. minutě zvýraznil Shinji Okazaki, tak už se zdálo, že se Huesca dočká svého prvního vítězství v této sezóně. Nestalo se tak. Za Granadu totiž v 88. minutě snížil Jorge Molina a v 90. minutě už bylo dokonce vyrovnáno, o což se zasloužil German Sanchez. Huesca si tak po výsledku 3:3 připsala již osmý nerozhodný výsledek v této sezóně.

Nechce se tomu snad ani věřit, ale posledních dvou gólů 12. kola jsme se dočkali už v neděli odpoledne v zápase Osasuny s Betisem Sevilla. Oba góly vstřelil Betis v druhém poločase tohoto utkání, takže si z Pamplony odvezl všechny tři body za vítězství 2:0. Úspěšnými střelci byli Borja Iglesias v 76. minutě a Juan Miranda v 91. minutě.

Utkání Osasuny s Betisem Sevilla rozhodně nebylo posledním zápasem kola, to ani zdaleka, ale v posledních třech utkáních 12. kola jsme na góly čekali marně. Remízou 0:0 nejdříve skončilo derby valencijského regionu mezi Villarrealem a Elche. Ligový nováček udržel na uzdě obávané útočníky soupeře a Žlutá ponorka tak překvapivě nebodovala naplno.

Bodovou ztrátu musel v posledním nedělním utkání překousnout i Real Sociedad, který se nedokázal střelecky prosadit na hřišti Deportiva Alaves. I v tomto zápase se tak zrodil nerozhodný bezgólový výsledek 0:0.

V pondělí 7. prosince zakončilo 12. kolo utkání mezi Eibarem a Valencií. Eibar doma výsledkově strádá, a to především v důsledku tragické produktivity. Po zápase s Valencií, který skončil remízou 0:0, už Eibar na vlastním stadionu čeká skoro 500 minut na gól. Dosud doma včetně pondělního utkání s Los Che bodoval jen díky čtyřem remízám, ve všech případech se jednalo o výsledek 0:0. Utkání, které mnoho zajímavého nepřineslo, si můžete připomenout v našem reportu.

Ligová tabulka po 12. kole

Tabulka La Ligy je nadále dosti zkreslená, neboť jen polovina týmů má odehraná všechna utkání. V případě dalších týmů docházelo k odkládání zápasů, které se budou konat až na začátku roku 2021, takže do té doby mohou panovat v tabulce trochu zmatky. Plný počet zápasů odehráli Valencia, Villarreal, Betis Sevila, Cadiz, Real Sociedad, Celta Vigo, Huesca, Real Valladolid, Eibar a Deportivo Alaves. Zápas k dobru mají Getafe, Real Madrid, Granada, Levante, Osasuna a Athletic Bilbao. Dokonce dva zápasy k dobru pak mají Barcelona, Sevilla, Atletico Madrid a Elche.

Ligová tabulka je dost vyrovnaná, o čemž svědčí situace valencijských Netopýrů. Před 12. kolem byli Los Che na 14. místě. Vzhledem k tomu, že zápas Valencie ligové kolo uzavíral, tak na tabulkové postavení Netopýrů měly vliv dříve odehrané zápasy 12. kola a ty zapříčinily, že těsně před utkáním v Eibaru už byli Los Che až na 16. místě. Ovšem stačil zisk jediného bodíku a Valencia se opět posunula o několik příček vzhůru a aktuálně je na 13. místě. Tolik nástin vyrovnanosti ligové tabulky. Valencia má na kontě 13 bodů za zápasovou bilanci 3-4-5 při skóre 17:17. Aktuálně má pouze dvoubodový náskok na sestupové pásmo. Zároveň však ztrácí jen tři body na příčky zajišťující pohárovou Evropu. Tedy další důkaz vyrovnanosti letošní La Ligy.

Do úplného čela tabulky se už propracovalo Atletico Madrid. Madridský klub se může chlubit výrazně nejpevnější defenzivou a druhou nejproduktivnější ofenzivou. Že se jedná o jediný klub, který v této sezóně ještě neprohrál, jsme už zmiňovali. O bod za Atleticem je dosud vedoucí Real Sociedad, ale madridský klub má navíc dva zápasy k dobru. Stejnou výhodu má Atletico i vůči třetímu Villarrealu, který má na úplné čelo tabulky už čtyřbodové manko. A jak si vedou dva největší giganti španělské kopané? Real Madrid je v popředí tabulky a ztrácí bod na třetí Villarreal. Oproti tomu a oproti Realu Sociedad má Bílý balet zápas k dobru, ale v porovnání s Atleticem má naopak jeden zápas k dobru aktuálně vedoucí tým La Ligy. Barcelona má sice v porovnání s většinou ostatních týmů La Ligy stejně jako Atletico dva zápasy k dobru, ale aktuálně je daleko ve středu pole s jednobodovým náskokem před Valencií. Na Atletico už Barcelona ztrácí hrozivých dvanáct bodů.

Změnilo se nám obsazení sestupového pásma. Huesca zůstala na posledním místě, ale Celta Vigo a Levante se aktuálně dostali nad pásmo sestupu. jejich místa v poslední trojici pak obsadilo duo Real Valladolid a Osasuna. Levante má však oproti týmu z Pamplony výhodu jen ve skóre. Levante a Osasuna mají shodně dvoubodovou ztrátu na kvartet, který krom Valencie tvoří ještě Athletic Bilbao, Getafe a Celta Vigo. V případě vítězství v následujícím kole se však oba celky mohou teoreticky dotáhnout až na další kvartet, ve kterém jsou Barcelona, Elche, Eibar a Deportivo Alaves.

Nejlepší ligoví střelci po 12. kole

Své výsostné postavení v čele střeleckého žebříčku si udržel Mikel Oyarzabal z Realu Sociedad (7 gólů), za nímž je nejblíže Gerard Moreno z Villarrealu (6 gólů), k němuž se však ve 12. kole dotáhl Iago Aspas z Celty Vigo (6 gólů). O gól zpět je trio Paco Alcacer z Villarrealu (5 gólů), Luis Suarez z Atletica Madrid (5 gólů) a Joao Felix z Atletica Madrid (5 gólů). Další gól pak ztrácí velmi početná skupina ve složení Ansu Fati z Barcelony (4 góly), Portu z Realu Sociedad (4 góly), Cristian Tello z Betisu Sevilla (4 góly), Jose Luis Morales z Levante (4 góly), Karim Benzema z Realu Madrid (4 góly), Carlos Soler z Valencie (4 góly), Angel z Getafe (4 góly), Lionel Messi z Barcelony (4 góly), Youssef En-Nesyri ze Sevilly (4 góly) a po 12. kole nově i Marcos Llorente z Atletica Madrid (4 góly)

V čele valencijské klubové střelecké tabulky je nadále Carlos Soler (4 góly), za nímž se o druhé místo dělí Maxi Gomez (3 góly) a Manu Vallejo (3 góly). Svojí gólovou troškou do mlýna pak dosud přispěli Gabriel Paulista (1 gól), Daniel Wass (1 gól), Goncalo Guedes (1 gól), Toni Lato (1 gól), Yunus Musah (1 gól) a Hugo Guillamon (1 gól).

Tipovačka po 12. kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde a v našem článku zveřejněném před začátkem aktuální sezóny.

Na výsledky 12. kola La Ligy si na našem webu natipovalo 18 tipérů a zatímco v předchozím kole jsme se dočkali vysokých bodových zisků, tak tentokrát tomu bylo přesně naopak. Dvacetibodové hranici, kterou v 11. kole překonalo hned pět soutěžících, se tentokrát nikdo ani nepřiblížil. Očividně se jednalo o velmi těžké kolo na tipování. Obdiv tak zaslouží Cáfa82 (15 bodů), který tentokrát prokázal nejlepší odhad, či Balamuta (14 bodů), který se umístil jen těsně na druhém místě. O třetí místo se podělili Panzherr (12 bodů) a LukasTV (12 bodů). Desetibodovou hranici pak překonala ještě početná skupina ve složení Rostis1001 (11 bodů), Harakant (11 bodů), Jaakkopn (11 bodů), netopier (11 bodů), JEFFINHO (11 bodů) a Packo114 (11 bodů).

Obsazení nejlepší pětice tipérů celkového pořadí se po 12. kole nezměnilo, změnilo se jen postavení většiny tipérů v ní. Tedy krom úplného čela, neboť zde se udržel ruty (174 bodů). Na pomyslných stupních vítězů si o jednu příčku polepšil aktuálně druhý LukasTV (156 bodů). JEFFINHO (154 bodů) před 12. kolem uzavíral nejlepší pětici, zatímco nyní je na bronzovém stupínku. Mimo nejlepší trojici tak aktuálně vypadl jansosom (153 bodů), za nímž je v celkovém pořadí nejlepší pětici uzavírající mikita10sM (149 bodů). Po 11. kole měla nejlepší pětice na ostatní tipéry náskok minimálně šesti bodů, což už ale teď neplatí. Velmi blízko k nejlepším totiž mají například Rostis1001 (147 bodů), Jose.Enrique (146 bodů) či netopier (145 bodů). Hned za jmenovanými pak je vítěz 12. kola Cáfa82 (143 bodů).

Z 12. kola se rozhodně nikdo nedostal do žebříčku nejlepších výkonů tipérů v rámci jednoho kola. V čele tak je nadále duo Woyta (26 bodů, 1. místo ve 3. kole) a ruty (26 bodů, 1. místo v 11. kole). Hned za touto dvojicí jsou se svými výkony Ingi (25 bodů, 1. místo v 9. kole), jansosom (25 bodů, 2. místo ve 3. kole) a Jose.Enrique (25 bodů, 1. místo v 10. kole). Nadprůměrné výkony dále předvedla i dvojice Rostis1001 (24 bodů, 2. místo v 11. kole) a LukasTV (24 bodů, 3. místo ve 3. kole) či trio Harakant (23 bodů, dělené 4. místo ve 3. kole), Stoldovec (23 bodů, dělené 4. místo ve 3. kole) a Packo114 (23 bodů, 23 bodů, dělené 4. místo ve 3. kole).

Již nyní je možné tipovat na 13. kolo, které startuje již zítra večer. Dále jsou v systému k natipování i zápasy odložené v 1., 2. a 4. kole, na jejichž natipování však máte ještě dost času, neboť všechny mají být sehrány až v příštím kalendářním roce. Naopak už tolik času nemáte k natipování dvou předehrávek 19. kola, které se budou konat již příští týden.

Program (nejen) 13. kola La Ligy

Následující ligové kolo odstartuje již zítra, tedy v pátek 11. prosince, a to utkáním mezi Realem Valladolid a Osasunou (21:00). V sobotu 12. prosince se utkají Valencia s Athleticem Bilbao (14:00), Getafe se Sevillou (16:15), Huesca s Deportivem Alaves (18:30) a Real Madrid s Atleticem Madrid (21:00). V neděli 13. prosince pak jsou na programu zápasy Realu Sociedad s Eibarem (14:00), Betisu Sevilla s Villarrealem (16:15), Elche s Granadou (18:30) a Barcelony s Levante (21:00). Celé kolo pak vyvrcholí v pondělí 14. prosince utkáním mezi Celtou Vigo a Cadizem (21:00).

Hned v dalších dnech však budou následovat další ligová utkání, a to předehrávky 19. kola. V nich se představí týmy, které se v lednu, v řádném termínu 19. kola, utkají o španělský Superpohár. V úterý 15. prosince je tak na programu zápas mezi Realem Madrid a Athleticem Bilbao (22:00), zatímco ve středu 16. prosince se utkají Barcelona a Real Sociedad (21:00).