Ohliadnúc sa po zápase s Bilbaom

Sobotňajší duel Valencie CF proti Athletic Bilbau priniesol pár zaujímavostí, prispel do štatistík a taktiež aj narobil pár problémov do blízkej budúcnosti. Po dnešnej domácej remíze 2:2, môže tím Javiho Graciu pomaly myslieť a pripravovať sa na pohárový zápas proti Terrasse FC a na ligové meranie si síl proti FC Barcelone.

Uruguajský útočník Maxi Gómez uvidel v 36. minúte už svoju štvrtú žltú kartu. Všetko tomu predchádzalo v 35. minúte sťažením rozohrávky súperovi. To znamená, že ak v nasledujúcom sobotňajšom ligovom zápase proti FC Barcelone napomenie rozhodca Gómeza žltou kartou, valencijský útočník bude sankciovaný a do zápasu proti andalúzskemu celku FC Sevilla nebude môcť nastúpiť. Svoje o tom vie aj útočníkov spoluhráč v obrane Hugo Guillamón, viac tu a tu. Uruguajčan videl žlté karty v dueloch proti Realu Sociedad, Getafe a Eibaru.

maxi gomez Zk

Je nutné taktiež dodať, že ak by nastala absencia rodáka z Paysandú, tak by Graciovi v tíme ostal už len jediný hrotový útočník a to Rúben Sobrino. Dôvera trénera v hráčovi je na nízkej úrovni, ak berieme do úvahy odohrané minúty na trávniku. Graciovi nepomôže v útoku ani dvojka Kévin Gameiro, ktorý je momentálne zranený, viac tu a média odhadujú, že do konca roka už Francúza na ihrisku neuvidíme. Druhou možnosťou by bolo povolanie Frana Navarra z rezervného celku, na ktorého sa mimo iného pýtali aj novinári na predzápasovej tlačovej konferencii pred zápasom proti Bilbau, viac tu. Do konca roka si pozor budú musieť ešte dať trojkartový srbský záložník Uroš Račić a španielsko-brazílsky stopér Gabriel Paulista.

solersdfsdfsdf

Duel proti Baskickým levom priniesol pre obe strany výhodu vo forme kopu z bieleho bodu. Obaja strelci sa nemýlili a postarali o presný zásah a o vedenie svojho tímu v zápase. Carlos Soler z Valencie zahrával už v tejto sezóne svoju piatu penaltu. Jej premenením sa dotiahol na ďalšieho stopercentného exekútora Mikela Oyarzabala z Realu Sociedad. Solerovi a Oyarzabalovi dýcha na chrbát štvorgólový Gerard Moreno z Villarealu CF. K tomu valencijský záložník kráľuje strelcom Netopierov a s Kang-Inom sa delí o prvé miesto v počte finálnych prihrávok.

Pri góloch ešte ostaneme, pretože sa fanúšikovia Valencie mohli konečne dočkať presného zásahu od ofenzívnej časti tímu z kopačky, reps. z hlavičky Manuho Valleja v 83. minúte. Naposledny sme mohli vidieť gól do siete súpera v podaní útoku a jeho podpory v 10. kole proti Deportivu Alavés. Už spomínaný Vallejo sa na štadióne Mendizorrotza v 72. minúte postarala o kontaktný gól na 2:1. Je fakt, že výkony valencíjskej ofenzívy sú nestabilné a niekedy až žalostné, pričom Graciova hierarchia v útoku sa od štartu sezóny (Gómez, Kang-In, Gameiro, Vallejo a Sobrino) postupne pozmenila (Gómez, Vallejo, Guedes, Kang-In, Gameiro a Sobrino).

vallejo

Po trinástom odohranom zápase je z pohľadu strelených gólov na tom najlepšie Manu Vallejo (4), ktorý predbehol Maxiho Gómeza (3) a jeden presný zásah si pripísal aj Gonçalo Guedes. Posledný gólový zápis v podaní Uruguajčana je datovaný v 4. kole proti Realu Sociedad. Z pohľadu asistencií je na tom najlepšie Kang-In Lee (3), po ktorom nasledujú Gómez a Gameiro s jednou finálnou prihrávkou. Zdá sa, že Graciove najpreferovanejšie útočné duo Gómez-Kang In sa rozpadáva, pretože Juhokórejčan sekundoval v prvom a siedmom kole. K tomu je mladý talent z Ázie spájaný s odchodom z Mestalle, ktorému taktiež zodpovedá hráčove vyťaženie.

Toni Lato prekročil po dnešnom dueli okrúhlu hranicu 50 odohraných zápasov v drese Valencie. Ľavý bek si pripísal celkovo 51. štart za Netopiere, pričom v prvom tíme pôsobí od sezóny 2017/18. Tomuto mílniku môže hráč momentálne vďačiť aj pri absencii Josého Gayu, viac tu. Avšak je dosť pravdepodobné alebo skôr isté, že po návrate Gayu z maródky, bude mladší ľavý krajný obranca ohrievať opäť lavičku náhradníkov a čakať na svoje šance od kormidelníka Javiho Graciu. V domácej LaLige vybehol Španiel do 36 zápasov (1946 minút, 1 gól, 2 asistencie), v španielskom pohári Copa del Rey zasiahol hráč do 9 zápasov (840 minút, 3 asistencie), 5-krát dostal Lato príležitosť v Európskej lige (404 minút, 1 gól, 1 asistencia) a raz nahliadol futbalista do milionárskej súťaže Ligy majstrov (51 minút).

latrina

Debut domáceho odchovanca v drese Valencie nastal 25. februára 2016 počas zápasu Európskej Ligy, kde rakúsky klub Rapid Viedeň hostil španielsky celok. Lato sa dostal na ihrisko v 46. minúte za stavu 0:0, pričom striedal Josého Gayu a zápas skončil výhrou Valencie 0:4. V druhej polovici sezóny 2016/17 sa dočkal rodák z La Pobla de Vallbona aj oficiálneho štartu v najvyššej španielskej súťaži. V zápase proti Osasune striedal v 46. minúte Lato pre zranenie Guilherma Siqueiru.

Mouctar Diahkaby sa taktiež pochlapil a preťal hranicu 50 zápasov v rámci LaLigy. V porovnaním s Latom má Francúz celkovo v drese Valencie odohraných až 75 zápasov. V júli 2018 prestúpil stopér z francúzskeho Olympique Lyonu za 15 miliónov eur. Debutu sa Diakhaby dočkal hneď v prvom kole proti Atléticu Madrid a to 20. augusta 2018. Obranca striedal na domácej pôde v 67. minúte už bývalého stopéra Valencie Ezequiela Garaya. Rodák z Vendôme dosiahol svoj 51. štart práve v zápase proti Baskom a to na úkor z počiatočného preferovania Eliaquima Mangalu, ktorý preukázal fyzickú nestabilitu. Je zrejmé, že tréner Gracia vidí v mladom Francúzovi potenciál a záľubu, kedže Diakhabyho dokonca uprednostňoval počas tejto sezóny aj pred Hugom Guillamónom.

traged

Pred zranením, ktoré nastalo v siedmom kole proti Elche, odohral futbalista plne po 90 minút hry až 5 zápasov. Diakhaby dokázal v dueli proti Baskom neutralizovať Iñakiho Williamsa, ktorý celý zápas neprekročil jeho tieň. Hráč prevzial zodpovednosť a odohral sebavedomý zápas, i keď v druhom polčase mu unikol Villalibre, ktorý skóroval a upravil stav na 1:1. V druhej polovici zápasu hasil Gabriel Paulista chybnú rozohrávku v strede poľa od Diakhabyho. Časté hrubé chyby, ktoré stáli pominulé ročníky Valenciu body sú v podaní futbalistu zatiaľ v nenávratne, avšak sezóna je ešte dlhá a bodov neurekom.