La Liga po 13. kole

Valencijští Netopýři o víkendu přidali další bodík na své konto, ale stále se pohybují bohužel ve spodní části ligové tabulky. V našem tradičním ohlédnutí si připomeneme všechna utkání 13. kola a podíváme se, jak jednotlivé výsledky pozměnily vzhled ligové tabulky. Dále v tomto článku nebude chybět pořadí nejlepších střelců La Ligy a vývoj naší tipovačky. Závěrem pak zmíníme nejbližší ligový program, a to s výhledem až do Vánoc.

Jak se hrálo ve 13. kole La Ligy

Program 13. kola La Ligy odstartoval v pátek 11. prosince zápasem mezi Realem Valladolid a Osasunou a tyto dva celky ze spodních pater ligové tabulky se hned postaraly o gólově nejbohatší zápas kola. V 8. minutě se prosadil Shon Weissman a Real Valladolid se dostal do vedení, o které však v dalším průběhu první půle přišel. Ve 27. minutě totiž vyrovnal Ante Budimir a ve 43. minutě dokonce šla do vedení Osasuna po gólu Roberta Torrese. Ve druhém poločase se z gólu nejprve radoval domácí Fabian Orellana, který v 56. minutě proměnil pokutový kop. Za vyrovnaného stavu se pak čekalo, zda se někomu podaří vstřelit vítězný gól. No nakonec se ho dočkal Real Valladolid, jehož hrdinou se v 76. minutě stal v zápase dvougólový Shon Weissman. Real Valladolid tak Osasunu porazil 3:2.

Na góly nadprůměrně bohaté utkání bylo k vidění i v sobotu 12. prosince odpoledne na Mestalle, kde domácí Valencia přivítala Athletic Bilbao. Netopýři se dostali do vedení ve 26. minutě, kdy se Carlos Soler nemýlil z pokutového kopu. Domácí celek udržel jednogólový náskok až do 55. minuty. To se o vyrovnání postaral hostující Asier Villalibre. V 79. minutě byla odpískána penalta ve prospěch baskického celku a Raul Garcia poslal do vedení pro změnu Athletic. Nakonec však zápas svého vítěze nenašel, protože v 83. minutě rozehrával Carlos Soler volný přímý kop. hostující brankář Unai Simon špatně odhadl dráhu míče a číhající Manu Vallejo hlavou v pohodě vyrovnal na konečných 2:2.

Sevilla před týdnem hostila Real Madrid a prohrála 0:1 vlastním gólem brankáře Bona. Ve 13. kole se andaluský celek vypravil naopak do Madridu, konkrétně na hřiště Getafe, kde pro změnu 1:0 zvítězil, přičemž tři body Seville zajistil domácí Etxeita, který se trefil do vlastní branky.

Velké radosti se v sobotu vpodvečer dočkala Huesca, která se ve 13. kole konečně dočkala prvního vítězství od svého návratu do La Ligy. Ligový nováček dokázal na svém hřišti udolat 1:0 Deportivo Alaves, přičemž hrdinou se stal Javi Ontiveros, který v 66. minutě zaznamenal jediný gól zápasu.

Sobotní program vyvrcholil velkým madridským derby, ve kterém Real Madrid přivítal konkurenční Atletico. V sezóně se sice zatím daří lépe Atleticu, ale ve vzájemném měření sil byl úspěšnější Real, který zvítězil 2:0. Atletico tak v derby inkasovalo tolik gólů, jako za svých předchozích deset ligových zápasů této sezóny (Atletico má dva zápasy k dobru)  dohromady. Jako první překonal v zápase defenzivu Atletica Casemiro v 15. minutě. Druhý gól pak padl v 63. minutě a nakonec je ve statistikách veden jako vlastní gól brankáře Jana Oblaka. Tím se uzavřela první ligová porážka Atletica Madrid v této sezóně.

Zaváhání Atletica Madrid mohl v neděli 13. prosince využít Real Sociedad, který na svém hřišti přivítal Eibar, leč plány se domácím úplně nevydařily dle jejich představ. Ve 20. minutě se sice dostali do vedení, když se prosadil Ander Barrenetxea, ale Eibaru se podařilo ve druhé půli vyrovnat na konečných 1:1. Úspěšným střelcem byl Sergi Enrich.

Nerozhodný výsledek s jedním vstřeleným gólem na každé straně se zrodil i v utkání Betisu Sevilla s Villarrealem. Žluté ponorce se vstup do utkání povedl na jedničku a už v 5. minutě šla po gólu Pau Torrese do vedení. Vedení ale udržela jen do začátku druhé půle, kdy v 51. minutě domácí Aitor Ruibal vyrovnal na konečných 1:1.

V dalším nedělním zápase přivítalo Elche Granadu s vidinou přerušení série remízových výsledků utkáním s větším bodovým ziskem. No další nerozhodný výsledek si Elche opravdu nepřipsalo, nicméně z vítězství se neradovalo, všechny body naopak brala Granada, o což se gólem zasloužil kolumbijský útočník Luis Suarez, který ve 42 minutě rozhodl o hostujícím vítězství 1:0. Mimochodem tento jmenovec slavnějšího uruguayského útočníka, který aktuálně hájí barvy Atletica Madrid, byl v létě spojován i s možným příchodem na Mestallu, ale Valencia si ho nemohla dovolit. Což je škoda, protože proti Elche se Suarez prosadil již ve třetím ligovém utkání v řadě.

V posledním nedělním utkání měla Barcelona nad Levante drtivou převahu snad ve všech důležitých statistických údajích, ale přesto nebyl valencijský celek daleko od bodového zisku, protože gólman Levante Aitor Fernandez dlouho odolával všem ofenzivním snahám domácího celku. Nakonec však čisté konto neuhájil a v 76. minutě ho překonal Lionel Messi, který tak stejně jako již mnohokrát v minulosti zachránil katalánský velkoklub a zajistil Barceloně hubené vítězství 1:0.

V pondělí 14. prosince zakončilo 13. kolo utkání mezi Celtou Vigo a Cadizem. Hosté měli jakožto ligový nováček před 13. kolem z venkovních zápasů skvělou bilanci 4-1-1, když prohráli jen na hřišti Atletica Madrid, zatímco například na hřišti Realu Madrid zvítězili. Ve Vigu se jim však včera vůbec nedařilo a Celta se s nimi vypořádala už během první půle. V 6. minutě otevřel skóre Nolito, na něhož ve 31. minutě navázal Iago Aspas, který proměnil pokutový kop. Pokud si Cadiz pro druhý poločas plánoval velký obrat, tak tyto myšlenky mohl opustit po dvou slepených domácích gólech ze závěru první půle. Ve 43. minutě totiž přidal další gól Celty Vigo Fran Beltran a hned ve 45. minutě se prosadil ještě Brais Mendez. Ve druhém poločase už se utkání jen dohrávalo a další góly nepřišly, takže Celta Vigo zvítězila 4:0.

Ligová tabulka po 13. kole

Tabulka La Ligy je nadále dosti zkreslená, neboť jen polovina týmů má odehraná všechna utkání. V případě dalších týmů docházelo k odkládání zápasů, které se budou konat až na začátku roku 2021, takže do té doby mohou panovat v tabulce trochu zmatky. Plný počet zápasů odehráli Valencia, Villarreal, Betis Sevila, Cadiz, Real Sociedad, Celta Vigo, Huesca, Real Valladolid, Eibar a Deportivo Alaves. Zápas k dobru mají Getafe, Real Madrid, Granada, Levante, Osasuna a Athletic Bilbao. Dokonce dva zápasy k dobru pak mají Barcelona, Sevilla, Atletico Madrid a Elche.

Valencijští Netopýři se sice po 13. kole posunuli ze 13. místa ligové tabulky na její 12. místo, nicméně vzhledem k opravdu zanedbatelným bodovým rozestupům mezi jednotlivými týmy se jedná o změnu čistě kosmetickou. Los Che mají aktuálně na kontě 14 bodů za zápasovou bilanci 3-5-5 při skóre 19:19. Na sestupové pásmo má Valencia tříbodový náskok, na pohárovou Evropu má čtyřbodovou ztrátu. Podle ligových statistik nastřílely jen tři týmy více gólů než Netopýři, nicméně přesto nemůžeme valencijskou ofenzivu označit za bezproblémovou.  Už jen to, že Valencia v posledních dvou zápasech nekopala ani jeden roh, o něčem svědčí. Ale podívejme se třeba i na góly Los Che v jejich posledních pěti zápasech, ve kterých vstřelili osm gólů. Ale jen jeden jediný vstřelili Netopýři ze hry. Proti Realu Madrid se prosadil třikrát Carlos Soler z penalty a jeden gól byl ze strany Bílého baletu vlastní. Proti Deportivu Alaves se prosadil Manu Vallejo ze hry a Hugo Guillamon po volném přímém kopu Carlose Solera. Proti Atleticu Madrid a proti Eibaru vyšla Valencia střelecky naprázdno. Naposledy proti Athleticu skóroval opět Carlos Soler z penalty a druhý gól přidal Manu Vallejo po volném přímém kopu Carlose Solera.

Real Sociedad sice ve 13. kole nedokázal doma udolat Eibar, ale i bod za nerozhodný výsledek mu při porážce Atletica Madrid v městském derby s Realem Madrid stačil k návratu do čela ligové tabulky. Oba celky nyní mají shodný bodový zisk i stejný rozdíl mezi vstřelenými a inkasovanými góly, takže o tom, že na 1. místě je aktuálně Real Sociedad, rozhoduje vyšší počet vstřelených gólů na straně baskického celku. Vedoucí dvojici se na rozdíl tří bodů přiblížil Real Madrid, který o jediný bod přeskočil Villarreal. Žlutá ponorka tak aktuálně uzavírá první čtveřici ligové tabulky.

Změnilo se nám obsazení sestupového pásma. Huesca se konečně dočkala prvního vítězství v této sezóně a už není poslední, neboť na úplný chvost se propadla Osasuna. Naopak Real Valladolid, který celek z Pamplony v přímém měření sil ve 13. kole porazil, sestupové pásmo aktuálně opustil. Trio nejhorších tak nyní doplňuje Levante, které sice na Camp Nou Barceloně vzdorovalo statečně, ale nakonec marně. Všechny tři týmy v sestupovém pásmu jsou bodově vyrovnány a mají jen dvoubodovou ztrátu na dvojici Real Valladolid a Getafe. O další bod vpředu pak jsou Deportivo Alaves, Elche, Athletic Bilbao a Valencia.

Nejlepší ligoví střelci po 13. kole

Na úplné čelo střeleckého žebříčku se k Mikelu Oyarzabalovi z Realu Sociedad (7 gólů) ve 13. kole La Ligy dotáhl Iago Aspas z Celty Vigo (7 gólů), který se střelecky prosadil třikrát z posledních čtyř zápasů. Jejich nejbližším pronásledovatelem je Gerard Moreno z Villarrealu (6 gólů). O gól zpět jsou Paco Alcacer z Villarrealu (5 gólů), Luis Suarez z Atletica Madrid (5 gólů) a Joao Felix z Atletica Madrid (5 gólů) a po 13. kole nově i Lionel Messi z Barcelony (5 gólů) a Carlos Soler z Valencie (5 gólů). Další gól pak ztrácí velmi početná skupina ve složení Ansu Fati z Barcelony (4 góly), Portu z Realu Sociedad (4 góly), Cristian Tello z Betisu Sevilla (4 góly), Jose Luis Morales z Levante (4 góly), Karim Benzema z Realu Madrid (4 góly), Angel z Getafe (4 góly), Youssef En-Nesyri ze Sevilly (4 góly) a Marcos Llorente z Atletica Madrid (4 góly), na které se ve 13. kole dotáhl Manu Vallejo z Valencie (4 góly).

V čele valencijské klubové střelecké tabulky je nadále Carlos Soler (5 góly), který si ve 13. kole o gól polepšil. Proti Athleticu Bilbao se krom nového penaltového specialisty Netopýrů prosadil i Manu Vallejo (4 góly), který se tak odpoutal od Maxiho Gomeze (3 góly) a osamostatnil se na druhém místě klubové střelecké tabulky. Svojí gólovou troškou do mlýna pak dosud přispěli i Gabriel Paulista (1 gól), Daniel Wass (1 gól), Goncalo Guedes (1 gól), Toni Lato (1 gól), Yunus Musah (1 gól) a Hugo Guillamon (1 gól).

Tipovačka po 13. kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde a v našem článku zveřejněném před začátkem aktuální sezóny.

Na výsledky 13. kola La Ligy si na našem webu natipovalo 17 tipérů, tedy účast se snižuje. Naprosto jedinečný výkon v tomto kole předvedl jansosom (30 bodů), který na druhého v pořadí 13. kola získal více než desetibodový náskok. Všichni si tak snadno spočítají, že nikdo jiný se nedostal ani přes dvacetibodovou hranici. Na onom druhém místě se umístil Lumirik (19 bodů) a pomyslné stupně vítězů doplnil Jaakkopn (17 bodů). Do nejlepší pětice se dostali ještě Rostis1001 (16 bodů) a LukasTV (16 bodů).

Na úplném čele celkového pořadí se udržel ruty (185 bodů), nicméně jeho náskok na ostatní se snížil. Výrazně se přiblížil především vítěz 13. kola jansosom (183 bodů), který si polepšil ze čtvrtého místa na stříbrný stupínek a na dosah má i místo první. Ze druhého místa na třetí se propadl LukasTV (172 bodů) a nejlepší pětici celkového pořadí i nadále doplňují JEFFINHO (169 bodů) a mikita10sM (164 bodů). Velmi blízko k nejlepším pak mají například Rostis1001 (163 bodů), netopier (160 bodů) či Lumirik (159 bodů).

Po 13. kole je potřeba aktualizovat žebříček nejlepších výkonů tipérů v rámci jednoho kola. Na první místo se dostal jansosom (30 bodů, 1. místo ve 13. kole), který na dělené druhé místo odsunul duo Woyta (26 bodů, 1. místo ve 3. kole) a ruty (26 bodů, 1. místo v 11. kole). Hned za touto dvojicí jsou se svými výkony Ingi (25 bodů, 1. místo v 9. kole), jansosom (25 bodů, 2. místo ve 3. kole) a Jose.Enrique (25 bodů, 1. místo v 10. kole). Nadprůměrné výkony dále předvedla i dvojice Rostis1001 (24 bodů, 2. místo v 11. kole) a LukasTV (24 bodů, 3. místo ve 3. kole) či trio Harakant (23 bodů, dělené 4. místo ve 3. kole), Stoldovec (23 bodů, dělené 4. místo ve 3. kole) a Packo114 (23 bodů, 23 bodů, dělené 4. místo ve 3. kole).

Již nyní je možné tipovat především na všechny zbývající předvánoční zápasy, což znamená na předehrávky 19. kola, které jsou na programu dnes a zítra, na kompletní 14. kolo, které se bude hrát od pátku do neděle, a na 15. kolo, které má jako hrací dny úterý a středu příštího týdne. Dále jsou v systému k natipování i zápasy odložené v 1., 2. a 4. kole, které mají být sehrány v příštím kalendářním roce.

Program (nejen) 14. a 15. kola La Ligy

Ještě než začne v pátek 14. kolo nejvyšší španělské soutěže, tak jsou na programu dva předehrávané zápasy 19. kola, které bude jinak odehráno až v lednu. Ale týmy, které se v lednu utkají o španělský Superpohár, si svá utkání předehrají již v tomto týdnu. Již dnes, tedy v úterý 15. prosince, je tak na programu zápas mezi Realem Madrid a Athleticem Bilbao (22:00), zatímco zítra, tedy ve středu 16. prosince, se utkají Barcelona a Real Sociedad (21:00).

Na 13. kolo klasicky navazující 14. kolo pak po výše zmiňovaných předehrávkách odstartuje v pátek 18. prosince, a to utkáním mezi Athleticem Bilbao a Huescou (21:00). V sobotu 19. prosince se utkají Atletico Madrid s Elche (14:00), Barcelona s Valencií (16:15), Levante s Realem Sociedad (18:30), Osasuna s Villarrealem (18:30) a Sevilla s Realem Valladolid (21:00). V neděli 20. prosince pak jsou na programu zápasy Celty Vigo s Deportivem Alaves (14:00), Granady s Betisem Sevilla (16:15), Cadizu s Getafe (18:30) a Eibaru s Realem Madrid (21:00). Ve 14. kole bude scházet tradiční pondělní dohrávka, protože před Vánoci je potřeba odehrát ještě jedno ligové kolo.

Do dvou dnů rozdělené 15. kolo odstartuje v úterý 22. prosince, kdy se utká Valencia se Sevillou (17:30), Elche s Osasunou (17:30), Huesca s Levante (19:45), Real Sociedad s Atleticem Madrid (19:45), Real Valladolid s Barcelonou (22:00) a Villarreal s Athleticem Bilbao (22:00). Na zbývající zápasy 15. kola přijde řada ve středu 23. prosince, kdy jsou na programu zápasy Getafe s Celtou Vigo (17:30), Realu Madrid s Granadou (19:45), Deportiva Alaves s Eibarem (22:00) a Betisu Sevilla s Cadizem (22:00).

• ... a Carlos Soler z Valencie (4 góly). Další... Soler má na svojom konte predsa už 5 zárezov *16*
    Aj toto kolo tipovačky som zase sprasil. Takto svoju pozíciu z minulého roka neobhájim *26**34*

• V odpovědi na: Harakant

Máš pravdu, děkuji za upozornění, opraveno *5* To tam zůstalo po překopírovávání údajů z ohlédnutí za předchozím kolem. No snad většina těch všímavějších čtenářů postřehla, že je Soler zařazen ve skupině pětigólových s Pacem Alcacerem, Luisem Suarezem, Joao Felixem a Lionelem Messim a díky tomu správně vyhodnotili nesprávně podanou informaci *35*