The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Strašák jménem Financial Fair Play

Strašák jménem Financial Fair Play


Financial Fair Play, dále jen „FFP“, je v posledních letech velmi diskutovaným tématem, které u veřejnosti budí rozpory ve vysvětlení, co to vlastně je to FFP. V tom článku jsme se rozhodli přednést vysvětlení a pokusit se komplikovaný systém vysvětlit lidským způsobem. Popíšeme základní podstatu FFP bez zacházení do komplikovaných detailů.

Co to je FFP?

Oficiální vysvětlení hovoří takto: „FFP je regulace, která se snaží zlepšit finanční zdraví evropských klubů“. Hmm, to nám toho moc nevysvětluje. Řekli bychom spíše, že lepší vysvětlení je, že FFP zabraňuje profesionálním klubům, aby utrácely více peněz, než si dokáží samy vydělat a aby se kluby nezadlužovaly a nedostávaly do finančních problémů.

Jak dlouho FFP funguje?

FFP je počin bývalého prezidenta UEFA Michela Platiniho, který je strůjcem této regulace. Regulace vznikla z podnětu, že okolo poloviny evropských klubů (asi 660 klubů) se konstantě zadlužovalo. Do platnosti vešla regulace v roce 2010 a dvakrát byla upravena v letech 2013 a 2015.

V čem spočívá regulace?

Každý evropský klub může dosahovat v průměru maximální ztráty ve výši 5 milionů eur za sezónu. Pokud majitel do svého klubu investuje, může ztráta činit průměrně až 30 milionů za sezónu. Kontrola probíhá vždy jednou za uplynulé 3 soutěžní ročníky. Tedy je možné se během tohoto období jednou zadlužit např. o 100 milionů, a pokud v dalších dvou ročnících klub bude dosahovat dostatečného zisku, tak pravidla porušovat nebude.

Pozor! FFP není to, že se podíváme na hráče, které klub nakoupil a na hráče, které klub prodal. To je špatná představa většiny lidí. Musíme porovnávat zisk klubu, který je klub jako subjekt schopen vydělat svojí činností, se ztrátou klubu. Dalo by se říct, že porovnáváme tedy náklady a výnosy klubu, ale pozor na dotování klubu majitelem.

Na jedné straně tedy máme zisky jako prodej vstupenek na zápasy, prodej televizních práv, prodej suvenýrů, smlouvy se sponzory, reklamy, výdělek z ligy a evropských lig, prodej hráčů a další…
Na druhé straně máme náklady jako mzdy všem zaměstnancům a externím firmám, nákup hráčů, platy hráčů, náklady na údržbu hřiště, náklady na cestování a další… (existují i výjimky)

Jak je to tedy s dotováním ze strany majitele? Ukážeme si to na velmi zjednodušeném příkladu. Máme klub XYZ, který má dluh ve výši 200 milionů a má vyrovnanou bilanci 100 milionů zisky a 100 milionů náklady. Nový majitel koupí klub XYZ a rozhodne se do něj investovat. Nic mu nebrání v tom, aby zaplatit 200 milionů dluh, ale nemůže přidat dalších 300 milionů, za které by nakoupil za 300 milionů hráče, protože klubová bilance by se dostala na 100 milionů zisk a 400 milionů ztrátu. No, vlastně by i mohl, pokud by klub v dalších dvou sezónách dokázal mít bilanci dohromady + 300 milionů.

PSG se to nějak nepovedlo uhlídat a v roce 2014 dostalo pokutu ve výši 60 milionů eur. Dalším případem bylo například AC Milán, které si vzalo 200 milionů eur vysokou půjčku z banky a za to nakoupilo nové hráče. Půjčka patří do cizího kapitálů, tedy nebere se jako výnos klubu z vlastní činnosti, kdežto následný nákup hráčů se do nákladů počítá. A ejhle, zjednodušeně řečeno bilance AC Milán byla mínus 200 milionů eur. AC Milán se následně dočkalo taky trestu, protože nedokázali bilanci vyrovnat. Trestem byl zákaz startu v Evropských pohárech, ale nakonec byl tento trest arbitráži vyvrácen a AC Milán dostalo pouze slabší trest.

Kritika regulace

Po zavedení regulace se objevila kritika, že UEFA brání tradiční kluby, aby si zachovaly svoje dominantní postavení. Příkladem je anglická Premier League, ve které před příchodem boháčů do Manchesteru City, vyhrávaly ligu pouze tři kluby v rozmezí zhruba 20 let, a to Manchester United, Chelsea nebo Arsenal. Další kritika směřovala na fakt, že tato regulace bráni k investování do fotbalu a investoři, kteří by rádi investovali své peníze, půjdou do jiného sportovního odvětví.

Jak může PSG nakupovat drahé hráče a vykličkovat z porušení FFP?

Nevidíme do účetních knih klubu PSG, ale informace na internetu hovoří o tom, že PSG svojí činností je schopno si vydělat i 600 milionů eur za sezónu. Na druhou stranu nevíme, jak velké náklady PSG má, ale pokud má nižší náklady než tržby, tak proč by si PSG nemohlo koupit nové hráče bez toho, aniž by nějaké jiného hráče museli prodat?

Jednoduchým využívaným trikem je rozložení nákladu za hráče rovnoměrně do všech let, na které podepsal smlouvu. Například přestupová částka Neymara, která činila 222 milionů eur, bude rozložena do pěti let. Takže přestup se promítne jako 5 x 44,4 milionů eur za rok. A jelikož kontrola FFP se dělá za období předchozích 3 let, tak do tohoto období se započítá pouze 3 x 44,4 milionů eur. Pro zjednodušení nezapočítáváme hráčův plat a bonusy.

Triků, jako jsou tyto, existuje celá řada a my, jako obyčejní fanoušci, do zákulisních triků klubu nevidíme. Podle webu Forbes klub PSG v posledních letech pracuje s kladnou bilancí.

Jaké jsou případné tresty?

Kluby, které porušují FFP mohou být podle rozhodnutí UEFA potrestány následujícími tresty:
a) varování
b) důtka
c) sankce
d) odečtení bodů
e) nevyplacení odměn ze soutěží UEFA
f) zákaz registrace nových hráčů do soutěží UEFA
g) omezení počtu hráčů, které klub může zaregistrovat do soutěží UEFA, plus zákaz zvyšování hráčských platů a výdajů za zaměstnance klubu
h) vyloučení klubu ze všech probíhajících soutěží a/nebo zákaz účasti v budoucích soutěžích
i) odebrání titulů a ocenění

Závěrem

Smyslem tohoto článku bylo zjednodušeně nastínit, o čem FFP pojednává a jak funguje. A hlavně vyvrátit myšlenku, že FFP je o tom, aby klub měl v rovnováze nákupy a prodeje hráčů. Vzhledem k výše uvedeným pravidlům a skutečnostem je tak zcela jasné, že i když jsme letos utratili za posily vice, než za kolik jsme hráče prodali, nemusí to znamenat, že si například Guedese nemůžeme dovolit. To vše závisí na tom, jak klub dokáže hospodařit.

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.