The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Netopýří říši nově stráží Bat(s)man!

Netopýří říši nově stráží Bat(s)man!


V nedávném článku redaktoři webu ValenciaCF.cz vyslovili z velké části důvěru ve schopnosti belgického útočníka Michyho Batshuayie, kterého označili za možnou hvězdu nadcházející sezóny. Podívejme se tedy na tohoto muže trochu blíž. Kudy vedla jeho cesta k Netopýrům? Co od něho mohou příznivci Los Che očekávat? Nebo třeba proč není oblíbený u příznivců Atletica Madrid? To a mnohem více se dočtete v následujícím článku.

Lednové námluvy zhatila finanční fair play

Příběh letního příchodu belgického útočníka na Mestallu byl celkem plynulý. První zprávy o zájmu Los Che se objevily nedlouho před koncem července a před polovinou srpna se již hráč prezentoval v dresu valencijských Netopýrů. Ovšem pozor, Batshuayi mohl do Valencie přijít již během zimního přestupového období, což není až tak známá věc. Belgický reprezentant nebyl v Chelsea využíván a hledal klub, kde by strávil druhou polovinu sezóny 2017/2018. Hráčovi agenti se obrátili i na Valencii, ale ta si kmenového hráče bohatého londýnského klubu nemohla dovolit z důvodu finanční fair play. Na Mestallu tak přišel výrazně nižší gáži pobírající Luciano Vietto z Atletica Madrid. Batshuayi zamířil na hostování do Borussie Dortmund a ukázal své kvality. Za deset bundesligových utkání nastřílel sedm gólů a gólově se prosadil i v Evropské lize. Konec klubové sezóny mu zkomplikovalo zranění, ale do světového šampionátu se dokázal dostat do požadované formy, a tak se může pyšnit bronzovou medailí, třebaže za Belgii nastoupil jen sporadicky a vstřelil pouze jeden gól.

Letní přesun na Mestallu proběhl rychle a (téměř) bez komplikací

O letním vývoji situace, která nakonec vyústila v Batshuayiovo hostování na Mestalle jsme vás v několika článcích celkem detailně informovali, tedy nyní je připomeňme již jen ve stručnosti. Všeobecně se předpokládalo, že Belgičan zamíří na další hostování, možná dokonce na přestup. U Chelsea však došlo ke změně trenéra, nově Blues vede Maurizio Sarri. A ten Batshuayiovi po jeho návratu z dovolené řekl, že by ho měl rád ve svém kádru. Jenomže slova nedoložil činy a čtyřiadvacetiletému útočníkovi nedal minuty v žádném předsezónním přípravném utkání, a to ani proti Olympique Lyon, kde už dostali větší či menší prostor jiní hráči, kteří se v červnu a v červenci představili na světovém šampionátu v Rusku, tedy například Hazard, Giroud nebo Kante. Lodivod Chelsea navíc v té době pronesl mnohoznačná slova, že by sice rád měl Batshuayie i nadále v týmu, ale že zároveň nechce mít v kádru žádného hráče, který není myšlenkami stoprocentně na Stamford Bridge.

A to už belgický útočník pravděpodobně nebyl, neboť v té době už ho hlasy z Valencie přesvědčily k přesunu na východní pobřeží Španělska. Ale Netopýři nebyli jediným týmem, který měl o Belgičana zájem. Ozvali se i z Borussie Dortmund, kde útočník prožil úspěšnou druhou polovinu uplynulé sezóny, a dále například z Atletica Madrid nebo ze Sevilly. Mimochodem zrovna prezident Sevilly nenesl odmítnutí ze strany belgického útočníka příliš dobře a prohlásil, že nechápe, proč chce jít do Valencie, kde si zahraje nějaké čtyři zápasy v Lize mistrů, když za Sevillu by odehrál třicet utkání v Evropské lize a nasázel spoustu gólů. Batshuayi na tato slova na své úvodní tiskové konferenci po příchodu do Valencie reagoval tak, že věří, že si v Lize mistrů zahraje více než jen čtyři utkání. Zájemců tedy byla celá řada, ale zástupci Los Che zapůsobili na hráče nejlépe. Bylo tedy celkem jasné, že pokud Batshuayi v létě někam zamíří, tak to bude na Mestallu. Uzavření letního přestupového období v anglické Premier League večer 9. srpna situaci nijak nezměnilo. Chelsea totiž sice nepřivedla žádného útočníka, ale zároveň ani žádného útočníka nepustila, čili personální obsazení útoku londýnského celku tedy bylo stejné, jako když Batshuayi zamířil v zimě na hostování do týmu německé Bundesligy. Médii navíc proběhly informace, že Valencia nechává Chelsea v klidu, aby si v Londýně dořešili své zásadní záležitosti (například změnu na postu brankářské jedničky) a že přesun Batshuayie bude dořešen hned po ukončení letního přestupového okna v Anglii. A tak se i stalo, příchod Michy Batshuayie na roční hostování do španělské Valencie byl oficiálně oznámen dne 10. srpna.

Batsman vyslyšel volání Valencie

V den oznámení Batshuayiova hostování na Mestalle přišel valencijský deník SuperDeporte s titulní stranou, na které stylizoval belgického útočníka do pozice komiksového superhrdiny Batmana, před kterého není promítáno logo netopýra (tímto způsobem ve filmech Gotham City volal na pomoc svého netopýřího ochránce), ale logo valencijského fotbalového klubu. Část této titulky je úvodním obrázkem i tohoto článku. Není sporu, že se tato titulní strana španělského deníku samotnému hráči určitě hodně líbila, neboť Batshuayi je velkým fanouškem Batmana a sám se na sociálních sítích označuje jako Batsman. Když v zimě přicházel na hostování do Borussie Dortmund, tak prohlásil, že pro něho rozhodování nebylo složité, protože vestfálský klub vyznává černou a žlutou barvu jako jeho oblíbení hrdinové Batman a Sponge Bob. A když nyní zamířil pro změnu do Valencie, tak na své sociální sítě vyvěsil symbol netopýra a následně prohlásil, že konečně zamířil do klubu s tím správným znakem. Titulní strana deníku SuperDeporte s fotomontáží Michy Batshuayie jako Batmana se každopádně těšila velké oblibě, odkazovaly na ni přední listy ve Francii a v Belgii a krom toho se dočkala mnoha sdílení na sociálních sítích.

Kde se vzal a jaký je Michy Batshuayi?

Dvě zajímavé osobnosti se sešly v Olympique Marseille v sezóně 2014/2015. Trenér Marcelo Bielsa známý pro svoji nevyzpytatelnou povahu pod přezdívkou El Loco (blázen) a dvacetiletý belgický útočník Michy Batshuayi, posila ze Standardu Lutych. Belgický útočník později vzpomínal, že zatímco s jinými hráči měl Bielsa až čtyřicetiminutové rozhovory, tak s ním skoro nemluvil. Ale pochopil jeho osobnost a nechal ho hrát. V první sezóně ve francouzském klubu vstřelil Batshuayi devět ligových gólů, v druhé už sedmnáct ligových a třiadvacet celkových. Jednou Bielsa mladému útočníkovi řekl, že až bude Olympique opouštět, tak že půjde alespoň za 40 milionů eur. No v roce 2016 ho londýnská Chelsea koupila za 39 milionů eur a odhad argentinského trenéra tak byl velmi přesný. V Londýně se měl Batshuayi stát novým Didierem Drogbou, ale nestalo se tak. Nejprve dostával důvěru Diego Costa, poté Alvaro Morata či Olivier Giroud.

Proč se na Stamford Bridge neprosadil Batshuai? Většina analytiků se shoduje, že odpovědí je důvěra. Pokud má belgický útočník pocit nepostradatelnosti, tak je nezastavitelný. A Marcelino umí hráči ukázat, jak je jeho služeb potřeba. Batshuayi je fyzicky silný hráč schopný zakončovat oběma nohama. Je nebojácným bojovníkem, kterému navíc nedělá problémy hrát ze strany hřiště. Tak ho popsal Bielsa před třemi lety, ale vše stále platí. Na druhou stranu jsou zde i slabiny. Občas je Batshuayi slabší v taktických otázkách a není na hřišti přesně tam, kde by měl být. Až moc často je nachytán v ofsajdové pasti. Rovněž by měl ztrácet méně míčů. Ale pokud by byl dokonalým hráčem, tak by byl pro Valencii nedostupným.

V cestě za góly využívá Batshuayi dravosti, rychlosti, síly a schopnosti neotřelých technických řešení. Hraje dobře zády k brance, ale když může postupovat přímo na branku, je teprve ve svém živlu. V pokutovém území má dar objevovat se na tom správném místě. O dobré střelbě oběma nohama již zmínka byla, ale je schopen skórovat i ze vzduchu. Kromě toho může při zatažení hlouběji do středu hřiště měnit rytmus hry a tím si postupně najít tu ideální pozici, ze které je následně schopný udeřit. Ve Valencii ho následně budou doplňovat schopní spoluhráči. Partnerem v útoku by mu měl být především Rodrigo, který svým založením není typickým hrotovým útočníkem a s Batshuayiem by se tak mohl velmi dobře doplňovat. Ze zálohy by mu pak přihrávky měli adresovat Parejo, Soler a doufejme, že i Guedes. Podpořit ofenzívu zvládá i Kondogbia, který se navíc v prvních dnech Batshuayiova angažmá u Netopýrů nováčka neznalého španělského jazyka na trénincích ujal a francouzsky mu vysvětloval, co trenér požaduje. Pomohl tak Batshuayiovu bezproblémovému začlenění do týmu. V Borussii Dortmund zvládl Michy Batshuayi nahradit Aubameyanga, není tedy důvod, proč by se neměl prosadit i ve Španělsku.

Neříkejte debut, říkejte gól

Batshuayi se jistě nemůže dočkat své premiéry za Los Che. Vzhledem k termínu příchodu nestihl debutovat v žádném předsezónním přípravném utkání, což je možná i dobře, neboť v minulé sezóně ukázal, že debutové zápasy mu jdou nadmíru dobře. Na podzim si ještě v dresu Chelsea odbyl debut v Lize mistrů a hned ve svém prvním utkání v milionářské soutěži se gólově prosadil proti ázerbájdžánskému celku Qarabag Agdam. Další povedené debuty pak prožil na hostování v Borussii Dortmund. Ve svém prvním ligovém utkání za vestfálský celek vstřelil hned dva góly a stejně se mu za Borussii Dortmund povedla i premiére v Evropské lize.

Michy Batshuayi, nepřítel Atletica Madrid

Vzhledem k tomu, jak se belgickému hráči v poslední době daří debuty, tak by bylo záhodno, aby v dresu Los Che naskočil již v pondělí proti madridskému Atleticu. Ostatně nemuselo by to být ani na celé utkání. Batshuayi se zapříčinil o jednu z černých kaněk v nedávné historii Rojiblancos. Nemyslíme tím nyní odmítnutí nabídky Atletica na hostování v červenobílém dresu. V uplynulé sezóně začalo Atletico Madrid hrát na novém stadionu Wanda Metropolitano. Ovšem hned premiéra tohoto stadionu v pohárové Evropě se příliš nevydařila. Na konci září 2017 hostilo Atletico Madrid v utkání Ligy mistrů londýnskou Chelsea a podlehlo 1:2, přičemž o rozhodující gól se postaral v 94. minutě Michy Batshuayi. Belgický útočník přitom na hrací plochu přišel až jako náhradník v 82. minutě, kdy nahradil Moratu. O dvanáct minut později pak utišil nový svatostánek Atletica. Příznivci madridského klubu tuto porážku zkousávali velmi těžce, někteří ji dokonce srovnávali s vyřazením Atletica v Poháru mistrů evropských zemí v sezóně 1966/1967 od Vojvodiny Novi Sad, kdy zažíval neslavnou premiéru v pohárové Evropě pro změnu stadion Vicente Calderona, který byl domovem Atletica Madrid před Wanda Metropolitanem. Každopádně by nebylo špatné, pokud by v pondělí večer Batsman opět ukázal své schopnosti.

bats goals391

  • Parádní článek! Spousta zajímavých informací. Připadal jsem si ja u výkladu nějakého zkušeného fotbalového skauta. *4* A musím dodat, že po přečtení článku vkládám do Batse snad ještě větší naděje! *1**1**1*

  • V odpovědi na: Woyta

    Děkuji za pochvalu *11* Tak snad Batshuayi naše naděje nezklame a gólově nás potáhne. Nebo klidně ať nás třeba táhne gólovými přihrávkami na spoluhráče, ale hlavně ať je to z jeho strany dobré no *1*

    Mimochodem nechápu jak se to stalo, ale při zveřejnění mi z článku vypadla část textu. Pochopil bych, kdybych třeba nevložil závěrečný odstavec, ale mně chyběl odstavec uprostřed textu *6* Takže od teď je nově doplněn podnadpis "Kde se vzal a jaký je Michy Batshuayi?" a první odstavec za tímto podnadpisem, takže kdo má zájem, může si nyní přečíst i tuto dosud zbývající část textu *35*

  • no ten prezident Sevilly ma normálne naštval! *28*
    9.12. im dáme im čo preto ! *1**1**1*