The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Změny v Copa del Rey i Superpoháru schváleny, známe i termíny pro sezónu 2019/2020

Změny v Copa del Rey i Superpoháru schváleny, známe i termíny pro sezónu 2019/2020


Ráno jsme vás informovali o důležitém shromáždění španělského fotbalového svazu (RFEF), na jehož programu dnes bylo mimo jiné schválení změn v Copa del Rey a ve španělském Superpoháru. Pro změny v obou těchto soutěžích hlasovala drtivá většina delegátů, takže v příští sezóně se dočkáme jejich nové podoby. Zároveň byl na shromáždění představen i kalendář pro sezónu 2018/2019, takže již například víme, kdy začne příští ročník La Ligy, kdy se budou hrát jednotlivá kola Copa del Rey nebo kdy se Valencia pokusí získat svůj historicky druhý španělský Superpohár.

V našem dopoledním článku jsme vám přinesli podrobný popis plánovaných změn v Copa del Rey a v Superpoháru plus informace o postoji valencijského fotbalového klubu, který odmítá především změnu formátu Superpoháru. Nicméně prezident RFEF Luis Rubiales měl pro své plány zajištěnou dostatečnou podporu shromáždění, takže námitky Valencie neměly nárok na úspěch. Netopýři se však nevzdávají a server PlazaDeportiva informuje, že klub se svými právníky zkoumá možnosti změny dnešního rozhodnutí shromáždění RFEF. Než však Valencia podnikne nějaké kroky (podnikne-li vůbec nějaké), tak je potřeba brát závěry dnešního shromáždění za směrodatné.

Do Copa del Rey se zapojí více týmů, celá soutěž bude trvat jen čtyři měsíce

Pro změny v domácí pohárové soutěži hlasovala drtivá většina účastníků dnešního shromáždění. Pro bylo 91 hlasů, 2 hlasy byly proti a 1 delegát shromáždění se zdržel hlasování.

První změnou je navýšení počtu účastníků. Dosud bojovalo o Copa del Rey 83 týmů, po dnes odsouhlasených změnách se do této soutěže zapojí hned 116 týmů. Z Primera Division to bude 20 týmů, ze Segunda Division 22 týmů, ze Segunda Division B 28 týmů a z Tercera Division 32 týmů. Dalšími 4 účastníky budou semifinalisté Copa Federacion a posledních 10 týmů vzejde z regionálních soutěží.

Další změnou bude shrnutí programu Copa del Rey do kratšího časového úseku. V této sezóně byly první zápasy pohárové soutěže odehrány již na začátku září 2018 a finále mezi Valencií a Barcelonou se bude konat až 25. května. To v příští sezóně bude 1. kolo na programu 18. prosince 2019, zatímco finále se bude konat už 18. dubna. Toto zhuštění programu umožnila další změna, a to upuštění od tradičního dvojzápasového formátu. Nyní bude ve většině kol rozhodovat o postupujícím jen jeden zápas. Výjimkou bude semifinále, kde se týmy utkají dle dosavadního systému ve dvou zápasech doma a venku.

Kompletní program Copa del Rey v sezóně 2018/2019 je následující: 1. kolo bude 18. prosince 2019, 2. kolo bude 12. ledna 2020, 3. kolo bude 22. ledna 2020, osmifinále bude 29. ledna 2020, čtvrtfinále bude 5. února 2020, semifinále bude 12. února a 4. března 2020 a konečně finále bude 18. dubna 2020.

O Superpohár se utkají čtyři týmy v lednu 2020

Pro změnu formátu domácího Superpoháru do podoby Final Four hlasovala rovněž drtivá většina účastníků shromáždění. Pro bylo 94 hlasů, 2 hlasy byly proti a 2 delegáti shromáždění se zdrželi hlasování.

Superpohár dostává zcela novou podobu. Zatímco dříve se o něho utkával vždy jen vítěz ligy s vítězem poháru před začátkem nové sezóny, tak nyní mají šanci na trofej hned čtyři týmy, a to dva finalisté Copa del Rey a dva nejlepší týmy ligy. Hrát se pak bude v novém lednovém termínu. V sezóně 2019/2020 by to mělo být mezi 20. a 21. ligovým kolem, konkrétně ve dnech 8. až 12. ledna 2020. Dne 8. ledna 2020 by se odehrálo první semifinále mezi vítězem Copa del Rey a druhým týmem ligové tabulky. Dne 9. ledna 2020 by se odehrálo druhé semifinále mezi vítězem ligy a poraženým finalistou Copa del Rey. O trofej by si to pak postupující celky rozdaly ve finále dne 12. ledna 2020. Skutečnost, že se bude hrát mimo Španělsko, nebyla oficiálně potvrzena, třebaže dle médií je RFEF minimálně blízko dohody se Saudskou Arábií.

Vzhledem k současnému postavení v ligové tabulce a složení finálové dvojice Copa del Rey již víme, že se v lednu o Superpohár utkají finalisté poháru Barcelona a Valencia a druhý tým ligové tabulky Atletico Madrid. Jelikož je Barcelona zároveň prvním týmem ligy, tak se dalším účastníkem Final Four o španělský Superpohár stává další tým v ligové tabulce, který zároveň není finalistou poháru, tedy Real Madrid. Tato informace je uváděna i na oficiálním webu RFEF, čili ji můžeme brát jako konečnou verzi toho, jakým způsobem bude doplňována čtveřice účastníků.

Sezóna 2019/2020 začne ve Španělsku 18. srpna 2019

Výstupem z dnešního shromáždění RFEF je i termínová listina pro sezónu 2018/2019. Zatím byly samozřejmě stanoveny jen termíny pro jednotlivá kola, vždyť ani nevíme, jaké týmy budou v příští sezóně hrát dané soutěže, takže není možné určit rozlosování jednotlivých kol. Každopádně na kompletní kalendář pro termíny jednotlivých kol čtyř nejvyšších španělských ligových soutěží, pro jednotlivá kola Copa del Rey, pro jednotlivá kola evropských pohárových soutěží a dokonce i pro termíny reprezentačních utkání španělského národního týmu se můžete podívat zde.

My se podívejme ve stručnosti na některé základní termíny. Sezóna odstartuje 18. srpna 2019, přičemž v tento den začne Primera Division a základní část Segunda Division. Poslední kolo La Ligy v sezóně 2019/2020 je pak na programu 24. května 2020, přičemž stejně má skončit základní část druhé nejvyšší soutěže. Segunda Division pak bude mít v červnu 2020 na programu ještě play-off, na jehož konci budeme znát kompletní trojici týmů postupujících do Primera Division. Podobně jako mají několik společných bodů termínové listiny dvou nejvyšších soutěží, tak najdeme společné body v termínových listinách Segunda Division B a Tercera Division. Základní část obou soutěží odstartuje 25. srpna 2019 a skončí 17. května 2020. Ve zbytku května 2020 a poté ještě v červnu 2020 bude na programu play-off o postupová místa do vyšších soutěží. Termínům Copa del Rey a Superpoháru jsme se již věnovali výše v článku. Přehledně jsou základní termíny uvedeny v následující tabulce:

calendario759

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.