La Liga se blíží do finále a čeká nás závěrečné drama

Do konce letošní sezóny už zbývají pouze odehrát tři kola a stále není u hodně věci jasné, jak nakonec skončí. Čeká na nás tedy zajímavý květen, ve kterém se rozhodne o konečném ligovém postavení, o tom kdo se dostane do finále Evropské ligy a kdo získá další trofej ze španělského poháru. Nebjližím utkáním v kalendáří Valencie je ligové utkání proti Huesce, které začne v neděli od 20:45.

Z valencijského tábora

V posledním ligovém kole se udála zajímavá situace, kdy žádný z přímých konkurentů Valencie nezvítězil. Bohužel takové situace Netopýři nevyužili a na domácím stadionu podlehli Eibaru, který vstřelil jediný a zároveň také vítězný gól. Situace tedy vypadá podobně jako před týdnem, až na menší změnu, ke které se postupem dostaneme.

Postavení v tabulce vypadá následovně. Na kýženém 4. místě je stále Getafe s náskokem 3 bodů, na pátém místě je Sevilla se stejným náskokem. Getafe svede v dalším kole nejspíše těžkou bitvu proti Gironě, kterou dělí od sestupu pouhé dva body. Soupeřem Sevilly bude Leganes, které bychom mohli už považovat za zachráněné. Výhodou je, že Los Che bude znát jak tyto dva kluby své zápasy 36. kola už odehrály. Sevilla totiž v pátek podlehla doma s Leganes 0:3. Getafe svoje utkání odehraje v neděli od 12:00.

Nesmíme se ani zapomenout podívat na situace v tabulce za Valencií. V minulém kole se utkali právě dva nejbližší pronásledovatelé. Bilbao a Alaves spolu sehráli vzájemný zápas, který skončil remízou a tedy oba kluby snížil ztrátu na Netopýry o 1 bod. To znamená, že sedmé Bilbao ztrácí dva body na Netopýry, kdežto osmé Alaves ztrácí bodů pět.

V dalším kole se Bilbao utká s Valladolidem, který se propadl na 18. místo, tedy nyní patří mezi sestupující kluby, a to si určitě nebudou chtít nechat líbit. Alaves má na programu také velmi těžký zápas, který sehrají proti Realu Sociedad, který je pouze jedno místo za Deportivem a stále má šanci zabojovat o postup do Evropské Ligy.

V neděli nebude moct Marcelino do sestavy zařadit pouze Kondogbiu a Cherysheva, kteří by až do konce sezóny měli zůstat na marodce. Dále určitě bude chybět Kang In Lee, který momentálně si plní svoje národní povinnosti. Z důvodu omezené počtu nominovaných hráčů se na listinu nedostal Roncaglia, kterého Marcelino se rozhodl nezařadit. Místo něho se na soupisku dostal Toni Lato, který se na hříště na jaře moct často nedostal.

Z tábora soupeře

Sice Huesca je stále na poslední pozici v tabulce, ale jejich výkony nejsou drastické špatné, právě bychom mohli říct naopak. V posledních šesti kolech nebyla ani jednou poražena, ale na svoje konto si připsala jen 8 bodů za 1 vítězství a 5 remíz. Právě tyto remízy budou nejspíše Huescu stát možnou záchranu, protože záchrana je stále sice reálná, ale už velmi nepravděpodobná.

I přesto není pochyb, že se Huesca bude snažit doma proti Valencii zvítězit. Na podzim se jim skoro podařilo na Mestalle získat body, ale Piccini v poslední minutě zachránil všechny tři body domácímu celku. Možná trošku překvapivé je, že i když se Huesca celou sezonu plácala na dně tabulky, tak vedení klubu se nerozhodlo vyměnit trenéra Francisca Rodrigueze, který je ve vedení týmu od 10. září 2018.

Sice je Huesca na posledním místě, ale to neznamená, že se hráči nedokáži prosadit. Tým má na kontě více vstřelených branek než osmý Alaves, stejně branek jako sedmé Bilbao a pouze o dvě branky méně než Valencia. Nejlepším střelcem je argentinský křídelník Ávila, který se prosadil v lize desetkrát.

Zajímavým útočníkem je také Enric ještě před dvěma lety hrál až čtvrtou španělskou ligu. Avšak na podzim minulého roku účinkoval v druhé španělské lize, kde nastřílel za 19 zápasů úctyhodných 15 branek. V lednu následoval přestup do Huescy, kde prozatím během 16 zápasů se prosadil pětkrát. Ve věku 32 let si „na stará kolena“ užil atmosféru na největší stadionech v zemi.

Vzájemné utkání

Do žádného dlouhého výletů historií vzájemných zápasů vás bohužel vzít nemůže, jelikož oba kluby společně sehrály doposud pouze jedno utkání. To se odehrálo loni v prosinci na Mestalle a jednalo se o drama až do poslední minuty. Ve 25. minutě poslal Parejo domácí tým do vedení a poté se do hry více dostala Huesca, která se dočkala penalty, kterou proměnil v 72. druhé minutě Cucho. Netopýři se snažili o obrat, který se nakonec podařil až v nastaveném čase, kdy se čtyři minutě po základní hrací době prosadil Piccini, který rozpoutal euforii na Mestalle.

Základní informace

Huesca – Valencia CF; La Liga 2018/2019 – 36. kolo; neděle 5. dubna 2019 ve 20:45

Předpokládané sestavy

Valencia CF: Neto, Gaya, Garay, Gabriel, Picinni, Guedes, Parejo, Wass, Soler, Rodrigo, Gameiro

Huesca: Santamaria, Galan, Mantovany, Exteita, Miramon, Gomez, Herrera, Musto, Avila, Ferreiro, Enric