La Liga po 20. kole

Valencia sice už tento týden vstoupila do aktuální sezóny Copa del Rey, no my se v tomto článku ještě ohlédneme za děním na španělských ligových trávnících o minulém víkendu. Netopýři na utkání na Mallorce nebudou vzpomínat rádi, ale stál je ostrovní debakl na úvod druhé poloviny sezóny sympatické postavení v tabulce? To se dozvíte na následujících řádcích, kde nebude například chybět ani tradiční pohled na situaci v naší tipovačce.

Jak se hrálo ve 20. kole La Ligy

V páteční předehrávce přivítalo v malém madridském derby Leganes Getafe a za půl hodiny bylo vše hotovo, a to díky produktivitě hostujícího celku. Ve 12. minutě poslal Getafe do vedení Leandri Cabrera, na kterého ve 21. minutě navázal Allan Nyom. Za dalších zhruba deset minut pak padl další gól do domácí sítě, ve 33. minutě se prosadil Jaime Mata. Leganes tak doma prohrálo 0:3 a nenavázalo na dobré výsledky poslední doby.

Ani v prvním utkání sobotního programu 20. kola se domácímu celku nepodařilo bodovat. Levante hostilo Deportivo Alaves, kterému podlehlo 0:1. O vítězství baskického celku rozhodl gól Aleixe Vidala ze 64. minuty.

Šlágr kola se hrál v sobotu odpoledne na San Bernabeu v Madridu, kde v tabulce druhý Real Madrid přivítal čtvrtou Sevillu. Na góly se čekalo až do druhé půle a Bílý balet nakonec dovedl k vítězství celkem nezvyklý střelec, a to defenzivní záložník Casemiro. Ten nejprve v 57. minutě otevřel skóre utkání, a když se Seville v 64. minutě podařilo zásluhou Luuka de Jonga vyrovnat, tak následně v 69. minutě vstřelil svůj druhý gól v zápase a rozhodl o vítězství Realu 2:1.

Gólově nejchudší utkání kola viděli fanoušci na stadionu v Pamploně, který je domovem Osasuny. Ta přivítala Real Valladolid, se kterým odehrála partii zakončenou výsledkem 0:0. Domácím k vítězství nepomohla ani výrazná střelecká převaha, ani přítomnost jednoho z nejlepších ligových střelců Ezequiela Avily.

Jedno z překvapení kola se zrodilo v posledním utkání sobotního programu 20. kola, ve kterém Eibar přivítal Atletico Madrid. Domácí se dostali do vedení už v 10. minutě, kdy se prosadil Esteban Burgos. Pak se spoléhali především na fungující defenzivu, což se jim vyplatilo. V 90. minutě pak navíc na konečných 2:0 upravil Edu Exposito.

Na jedno překvapení navázalo překvapení druhé, no v tom druhém bohužel byla nepříjemně zapletena Valencia. Ta přitom do zápasu na Mallorce vstupovala s tím, že vzhledem k sobotním porážkám Sevilly a Atletica Madrid může minimalizovat ztrátu na 3. a 4. místo ligové tabulky na pouhý jeden bod. Za soupeře navíc měla tým, který nevyhrál šest utkání v řadě, v nichž měl bilanci 0-1-5. Leč utkání 20. kola se na Mallorce už od začátku vyvíjelo silně v neprospěch Netopýrů. V 7. minutě poslal domácí do vedení Raillo, na kterého v dalším průběhu první půle dvakrát navázal Ante Budimir. Nejdříve se prosadil ve 22. minutě a svůj druhý gól přidal ve 41. minutě. Aby to pro Los Che bylo ještě těžší, tak krátce po přestávce byl po druhé žluté kartě vyloučen Dani Parejo. Mallorca tak v klidu kontrolovala průběh utkání a v 79. minutě přidal její další gól Dani Rodriguez. Valencia se zmohla jen na čestný úspěch, který v 82. minutě zaznamenal Ferran Torres. V závěru utkání pak Valencia byla uchráněna od potupného bůra ofsajdovým postavením skórujícího hráče domácího celku. Ovšem ona i porážka 1:4 není nic pěkného.

Betis Sevilla, který se prezentuje značně nevyrovnanými výkony, tentokrát své fanoušky potěšil měrou vrchovatou, neboť na vlastním stadionu porazil Real Sociedad přesvědčivě 3:0. Skóre utkání otevřel ve 27. minutě Borja Iglesias. Na ošemetné poločasové vedení 2:0 navýšil náskok zelenobílého celku ve 44. minutě Joaquin. Ve druhém poločase se však Betisu navzdory prognózám pana Csaplara nepřihodilo nic zlého, naopak v 95. minutě navýšil domácí náskok na konečných 3:0 Sergio Canales.

Ani o Villarrealu se nedá hovořit jako o týmu se stálou formou, či chcete-li jako o oblíbenci vyznavačů sázení na sportovní výsledky. Aspoň v neděli kvůli nim zamířil do odpadkového koše nejeden tiket, neboť Žlutá ponorka doma překvapivě nestačila na barcelonský Espanyol, kterému podlehla 1:2. Hosté se dostali do vedení už v 5. minutě gólem Davida Lopeze. Náskok posledního celku ligové tabulky navýšila v 47. minutě čerstvá posila Espanyolu, a to Raul de Tomas. Domácí se zmohli jen na snížení proměněným pokutovým kopem Santiho Cazorly v 62. minutě.

Zklamaní byli po utkání 20. kola pravděpodobně i fanoušci na stadionu San Mames v Bilbau, kde domácí Athletic nedokázal udolat Celtu Vigo, což je další sestupem silně ohrožený tým. No na druhou stranu mohou být baskičtí Lvi možná rádi za bod, neboť v utkání se do vedení dostali hosté, a to gólem Rafinhi z 56. minuty. O dělbě bodů za remízu 1:1 pak rozhodl až Raul Garci, který v 76. minutě proměnil pokutový kop.

Poslední zápas 20. kola aktuálního ročníku La Ligy byl zároveň prvním zápasem trenéra Quique Setiena na lavičce Barcelony. Bývalý trenér Las Palmas či Betisu Sevilla totiž v týdnu vystřídal Ernesta Valverdeho. Barcelona v neděli večer přivítala Granadu a nakonec se radovala z očekávaného vítězství, které se však nerodilo lehce. Katalánský celek se prosadil až po vyloučení jednoho z hráčů soupeře, v 76. minutě o jeho hubeném vítězství 1:0 rozhodl tradiční spasitel Lionel Messi.

Ligová tabulka po 20. kole

Navzdory debaklu na Mallorce se Valencia propadla jen o jednu příčku, aktuálně je na 7. místě. Ztráta Netopýrů na první čtyřku zajišťující postup do Ligy mistrů zůstává čtyřbodová. Největšími skokany 20. kola jsou shodně Getafe a Betis Sevilla, oba se posunuli shodně o dvě příčky. Getafe ze 7. místa přeskočilo Valencii a Real Sociedad a je na 5. místě. Betis Sevilla se pro změnu posunul ze 13. místa na 11. místo přeskočením Levante a Osasuny. Co se týče propadů, tak žádný tým se neposunul zpět více než o jednu příčku, což se stalo shodně Realu Sociedad, Valencii, Levante, Osasuně, Realu Valladolid a Celtě Vigo. Na čele ligové tabulky pokračují bok po boku Barcelona a Real Madrid. kteří navyšují náskok na nejbližší pronásledovatele. Od dua Atletico Madrid a Sevilla je již dělí osmibodová propast. V sestupovém pásmu jsme se opět dočkali změny. Mallorca proti Valencii jasně ukázala svoji touhu po záchraně a do sestupového pásma se vrátila Celta Vigo. Kosmetickou změnou pak je, že se poslední Espanyol bodově dotáhl na předposlední Leganes.

Nejlepší ligoví střelci po 20. kole

Na čele tabulky střelců se pokračuje osamocený Lionel Messi z Barcelony (14 gólů), za nímž je dvojice momentálně zraněných hráčů, a to Karim Benzema z Realu Madrid (12 gólů) a Luis Suarez z Barcelony (11 gólů). Dostat se do nejlepší trojice střelců aktuálního ročníku La Ligy tak mají šanci další střelci, nejblíže zmiňovaným jsou Ezequiel Avila z Osasuny (9 gólů) a Roger Marti z Levante (9 gólů). Mimochodem již dnes večer čeká tuto dvojici vzájemný zápas obou celků. Za úvodní pěticí následuje silná skupina vyrovnaných střelců ve složení Gerard Moreno z Villarrealu (8 gólů), Lucas Perez z Deportiva Alaves (8 gólů), Loren Moron z Betisu Sevilla (8 gólů), Angel z Getafe (8 gólů) a Willian Jose z Realu Sociedad (8 gólů), ke kterým si po zápase proti Valencii doskočil i Ante Budimir z Mallorcy (8 gólů).

Na dohled nejlepším je i valencijský Maxi Gomez (7 gólů), který je aktuálně nejlepším ligovým střelcem Netopýrů v této sezóně. O gól méně má na kontě tradiční penaltový exekutor Los Che Dani Parejo (6 gólů). Dalšími nejgólovějšími hráči Valencie v La Lize jsou Kevin Gameiro (4 góly) a Ferran Torres (4 góly), který se ve 20. kole prosadil jako jediný z Netopýrů.

Tipovačka po 20. kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde.

Ve 20. kole se urodily menší bodové zisky než v kolech předchozích. Nejlépe se s tipováním očividně těžkých zápasů vypořádal Packo114 (19 bodů). Spokojen však se svým výsledkem může být i jansosom (16 bodů) či trio Ingi (14 bodů), Harakant (14 bodů) a Jaakkopn (14 bodů).

V celkovém pořadí jsme se dočkali změny na prvním místě, na které se posunul vítěz 20. kola Packo114 (344 bodů). Dosud vedoucí mikita10sM (339 bodů) klesl na stříbrný stupínek. Na třetím místě je aktuálně Ingi (327 bodů), který však má nad Rostisem1001 (327 bodů) navrch jen díky většímu počtu přesně trefených výsledků.

Program 21. kola La Ligy

Další ligové kolo začíná již dnes, tedy v pátek 24. ledna, kdy se v tradiční páteční předehrávce Osasuna přivítá Levante (21:00). V sobotu 25. ledna jsou na programu zápasy Espanyolu proti Athleticu Bilbao (13:00), Valencie proti Barceloně (16:00), Deportiva Alaves proti Villarrealu (18:30) a Sevilly proti Granadě (21:00). V neděli 26. ledna budou odehrány zápasy Atletica Madrid proti Leganes (12:00), Celty Vigo proti Eibaru (14:00), Getafe proti Betisu Sevilla (16:00), Realu Sociedad proti Mallorce (18:30) a Realu Valladolid proti Realu Madrid (21:00).