The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Odkaz je silný a jednotný: Stop rasizmu!

Odkaz je silný a jednotný: Stop rasizmu!


Včerajší zápas Cádizu a Valencie poznačil incident, pre ktorý hosťujúci hráči opustili ihrisko na niekoľko desiatok minút. Dôvodom bola slová rasistická urážka zo strany cádizského hráča Juana Calu adresovaná futbalistovi tmavšej pleti a to Mouctarovi Diakhabymu.

Samotný hlavný rozhodca zápasu David Jiménez uviedol: „V 29. minúte som prerušil hru z dôvodu konfrontácie medzi hráčmi oboch tímov.“ Jiménez udelil Diakhabymu žltú kartu za dohadovanie sa. V poznámkach rozhodcu môžeme nájsť aj vyjadrenie valencijského hráča: „Nazval ma zasraným negrom.“

V tento pondelok prezident klubu Valencie CF Anil Murthy hovoril a vyzval prezidenta španielskej LaLigy Javiera Tebasa pre vyšetrenie rasistickej urážky, ktorá bola adresovaná valencijskému hráčovi. Vedenie Valencie považuje za nevyhnutné a urgentné vytvoriť protokoly pre činnosť LaLigy a Španielskej futbalovej federácie, aby sa takéto poľutovaniahodné situácie už neopakovali pri žiadnom hráčovi z akéhokoľvek klubu.

WhatsAppImage2021 04 05at12.46.05 NoticiaAmpliada

Samotný klub formou sociálnych sietí prehlásil: „Valencia CF odsudzuje rasizmus vo všetkých jeho formách a ukazuje svoju plnú podporu Mouctarovi Diakhabymu.“ Okrem klubu sa francúzskeho stopéra zastal aj zvyšok valencijského kolektívu a na sociálnych sieťach poskytli spoluhráčovi svojmu obrancovi plnú podporu:

José Gayà: „Rasizmus je v našej spoločnosti nezlúčiteľný. Hodnoty futbalu nikdy nebudú takéto.“

Jaume Doménech: „Žiaden rasizmus sa nesmie tolerovať vo futbale! Nikdy viac. Všetka naša podpora patrí Diakhabymu.“

Carlos Soler: „Toto sa nemôže znova opakovať. Ani na ihrisku, ani v žiadnej inej oblasti života. Ukončme rasizmus teraz!

Gabriel Paulista: „Žiadna ľudská bytosť si nezaslúži takého poníženie. Všetko potom stráca zmysel. Všetci sme prehrali a to nehovorím o výsledku zápasu. My, Cádiz a futbal vo všeobecnosti. Stop rasizmu, stop rasistom.“

Thierry Correia: „Nie je tu žiadny priestor pre rasizmus! Dnes to bol pre mňa veľmi náročný zápas po tom čo sa stalu s Diakhabym. Prešiel som si podobnou situáciou a viem aké to muselo byť pre neho ťažké.“

Daniel Wass: „Je hanba, že sa tieto veci stále dejú. Je potrebné toho ešte veľa urobiť. Stojíme pri tebe, Diakhaby.“

Yunus Musah: „Rasizmus nemôže existovať ani vo futbale, ani v spoločnosti. Všetci musíme bojovať za spoločnost bez diskriminácie. Sme všetci s tebou, braček.“

Eliaquim Mangala: „Poznám Diakhabyho dobre.. Neodišiel by zo zápasu bezdôvodne. Rasizmus nesmie byť vo futbale ani nikde inde... Čoskoro budeme poznať pravdu. Pokiaľ nebudeme vedieť viac, buď silný braček.“

Za hráča sa postavili aj mestské inštitúcie vo Valencii a odúsdili rasizmus ako v tomto zápase, tak aj vo futbale celkovo. Sandra Gómez prejavila hrdosť nad tým, s akou odvahou hráči Valencie čelili danému incidentu. Viceprimátorka sa taktiež domnieva, že hra nemala pokračovať a podľa nej sú dôležitejšie veci ako body. Svoju podporu taktiež prejavili poradca pre šport Pilar Bernabé, poradca starostu Borja Sanjuán, prezident spoločnosti Agenda Digital Pere Fuset, hovorkyňa PP v mestskom zastupiteľstve vo Valencii María José Catalá, hovorca Cs v mestskej rade vo Valencii Fernando Giner, tajomník organizácie PSPV José Muñoz či zástupca námestníka Unides Podem Naiara Davó, ktorý poukázal aj na to, ako bolo možné to, že v hre i naďalej pokračoval agresor a napadnutý hráč bol mimo ihriska.

cadix NoticiaAmpliada

Domáci tím Cádiz CF, taktiež vydal oficiálne vyhlásenie, v ktorom sa píše: „Futbalový klub Cádiz chce vzhľadom na udalosti, ktoré sa stali v zápase proti futbalovému klubu Valencia, urobiť nasledujúce úvahy:

- Sme proti akejkoľvek situácii rasizmu alebo xenofóbie, nech je jej autorom ktokoľvek a pracujeme na jej odstránení. Všetci páchatelia týchto trestných činov, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú z nášho tímu, musia za to zaplatiť.

- Nepochybujeme o čestnosti všetkých členov nášho tímu, ktorí sú pevnými obrancami boja proti rasizmu a ktorých prístup bol vždy ukážkový vo všetkých odohraných zápasoch.

- Subjekt nemôže vstúpiť do posudzovania problémov hry medzi hráčmi a vždy požadujeme voči súperom prístup rešpektu a zodpovednosti.

- Pracujeme a budeme pokračovať v práci tak, aby v našom futbale nedochádzalo k xenofóbnemu správaniu so silou NIE RASIZMU so všetkou jeho razanciou.“

1617614198691cala y cervera NoticiaAmpliada

Andalúzsky klub ďalej informoval, že po zajtrajšom tréningu sa hráč Juan Cala predstaví na tlačovej konferencii, kde predstaví svoju verziu a vysvetlí incident medzi ním a obrancom Valencie. Pre Golazo del Gol povedal: „Som veľmi pokojný, nebudem sa skrývať. Zajtra vystúpim na tlačovej konferencii. Zdá sa, že v tejto krajine neexistuje prezumpcia neviny.“

 

  • Cala na tiskové konferenci bude úplně k ničemu, samozřejmě by se měl rasismus řešit, ale když nejsou důkazy tak je to tvrzení proti tvrzení.*18**34* Ale v dnešní době mi příjde že není rasismus cokoliv co se řekne o odlišnostech a znevýhodňování rase vůči jiné rase, ale ,,bílý" vs. ,,ti ostatní"*28**3* Jinak by mě docela zajímalo co si Cala do Úterý vymyslí*31*

  • V odpovědi na: tade18

    No veď si počkajme na to, čo zo seba Cala vypotí *9* Keď sa už tak dlho-predlho pripravuje na ten rozhovor *22* Možno niečím prekvapí chlapec *37*