The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Stovkař Marcelino

Stovkař Marcelino


Valencijský trenér Marcelino Garcia Toral ve středu v Madridu vedl Netopýry ve svém 100. soutěžním utkání na lavičce Los Che. V utkání proti Atleticu Madrid sice Valencia nakonec podlehla 2:3, ale celkově se Netopýrům pod vedením Marcelina, který se stal trenérem Los Che v létě 2017, spíše daří.

Marcelino tedy vedl Valencii ve 100 utkáních, z nichž mají Netopýři bilanci 50-28-22 při celkovém skóre 149:93. Zajímavostí je, že hned v 33 zápasech pod Marcelinovým vedením udržela Valencia čisté konto. V La Lize Marcelino vedl Valencii v 72 utkáních s bilancí 34-23-15. V Lize mistrů pak za Marcelinova působení Valencia odehrála 6 utkání s bilancí 2-2-2. Po vypadnutí z Ligy mistrů se Valencia přesunula do Evropské ligy, kde prozatím sehrála 6 zápasů s bilancí 5-1-0. V Copa del Rey pak má Marcelino s Valencií na kontě 16 zápasů s bilancí 9-2-5. Marcelino je nyní na 13. místě historického pořadí valencijských trenérů dle počtu zápasů.

Jak šel čas s Marcelinem ve Valencii?

Rodák z Asturie za pár týdnů dokončí druhou sezónu na lavičce Los Che. K týmu přišel v létě 2017, třebaže ho Valencia chtěla již o rok dříve, kdy Marcelino ještě před odehráním prvních zápasů sezóny 2016/2017 ukončil smlouvu s Villarrealem. Jenomže dle pravidel RFEF není nová sezóna zahájena prvními soutěžními zápasy, ale už víceméně se začátkem léta, a to byl ještě v roce 2016 Marcelino trenérem Žluté ponorky. A jelikož trenér nemůže vést dva týmy v jedné sezóně, respektive tehdy toto pravidlo RFEF platilo, tak si Marcelino musel na Valencii rok počkat. S jeho příchodem se však po předchozích nepovedených sezónách začalo dařit. V La Lize Valencia držela v sezóně 2017/2018 až do 14. kola neporazitelnost a nakonec se umístila na 4. místě, čímž si vysloužila možnost startu v Lize mistrů. V sezóně 2017/2018 v pohárové Evropě nestartovala. Účinkovala však samozřejmě v domácí pohárové soutěži Copa del Rey, kde došla až do semifinále, kde nestačila na Barcelonu.

Zatímco pro sezónu 2017/2018 mezi fanoušky Los Che ani přes příchod nového trenéra nepanovala přehnaná očekávání, neboť všichni měli v paměti předchozí neúspěšné roky, tak v létě 2018 už byla očekávání po postupu do Ligy mistrů podstatně větší. Ale se startem sezóny 2018/2019 se nenaplňovala. Po 4. kole La Ligy měli Netopýři bilanci 0-3-1 a následně při vstupu do Ligy mistrů podlehli doma Juventusu 0:2. První vítězství v sezóně přišlo až na konci září. Po odehrání 13 soutěžních utkání měla Valencia bilanci 1-10-2. Jistě, mnoho neprohrávala, ale v systému tříbodových vítězství je sběr bodů po jednom za remízy značně neúčelný.  Později sice vítězství přišla, ale v La Lize se Netopýři stejně pořád pohybovali v dolní polovině tabulky, z Ligy mistrů vypadli v základní skupině a v Copa del Rey sice přešli přes třetiligové Ebro, ale dvě těsné výhry mnoho nadšení nevzbudily. Nelze se tak divit, že se v médiích objevovaly informace o možném odvolání Marcelina z funkce, že sám trenér dostával na toto téma otázky na tiskových konferencích a že se mnoho fanoušků klubu rovněž klonilo k myšlence změny na trenérském postu.

Když se na začátku ledna prohrálo v 18. kole na hřišti Deportiva Alaves, tak se v médiích objevily informace o bodovém ultimátu. Pokud by Marcelino z následujících tří ligových utkání nezískal alespoň 7 bodů, tak by skončil. Generální ředitel Los Che Alemany sice existenci ultimáta vyvrátil, ale těžko říct, zda se jednalo čistě o výmysl novinářů. Nicméně Valencia oněch 7 bodů ze zápasů s Valladolidem, Celtou Vigo a Villarrealem získala, takže by ultimátum bylo splněno. I když po domácí remíze s Valladolidem v prvním ze tří zápasů, které měly být předmětem ultimáta, se s Marcelinem jistě nejeden fanoušek Los Che loučil. Ale výsledky se zlepšily a s tím začal i posun Valencie směrem vzhůru tabulkou. Nyní je na 6. místě, ale na dvojici Sevilla a Getafe ztrácí jen 3 body. Do konce sezóny La Ligy pak zbývá odehrát 4 kola. Netopýrům se daří i v pohárových soutěžích. V Copa del Rey sice Valencia proti Sportingu Gijon i proti Getafe prohrála úvodní zápas, ale doma na Mestalle pak v obou případech vybojovala postup. Nyní již čeká jen na finále, kde se střetne s Barcelonou. V Evropské lize, kam se přesunuli z Ligy mistrů, měli Netopýři kritickou situaci na konci odvetného utkání osmifinále v Krasnodaru. Domácí vedli 1:0, což by jim s porážkou 1:2 z Mestally stačilo na postup, ale Guedes v nastavení vyrovnal na pro Valencii postupových 1:1. Ve čtvrtfinále pak Valencia vyřadila Villarreal a překonala tak španělské prokletí Evropské ligy. Při předchozích čtyřech účastech v této soutěži Valencia totiž vždy vypadla se španělským soupeřem. Příští týden rozehrají Los Che semifinále s Arsenalem a dále jsou již ve hře o titul z Evropské ligy jen Chelsea a Frankfurt, kteří tvoří druhou semifinálovou dvojici. Takže třebaže to tak v určitou chvíli nevypadalo, tak nyní se již dá napsat, že Marcelino zdárně dokončí i druhou sezónu v pozici trenéra Valencie.

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.