La Liga po 16. kole

Tento týden byl ve znamení bojů v pohárové Evropě, což pro Valencii znamenalo zápas o postup do osmifinále Ligy mistrů proti Ajaxu Amsterdam. Netopýři nakonec byli v Holandsku úspěšní a nyní už se pilně připravují na další zápasy na domácí ligové scéně. My se však ještě v tradičním souhrnu ohlédneme za zápasy odehranými minulý víkend, kdy bylo na programu 16. kolo La Ligy. Chybět samozřejmě nebude ani pohled na aktuální situaci v naší tipovačce či rozpis zápasů 17. kola, které startuje již dnes.

Jak se hrálo v 16. kole La Ligy

Před týdnem se v páteční předehrávce utkal Villarreal s Atleticem Madrid, a v zápase se potvrdilo to, co jsme v souvislosti se Žlutou ponorkou zmiňovali minimálně v jednom z předchozích souhrnů, tedy že jejich ofenzivní síla ze začátku sezóny je pryč. Atletico je pak tradičně týmem spoléhajícím na pevnou defenzivu a nižší počet vstřelených gólů, takže konečná remíza 0:0 nebyla až tak překvapivá.

Sobotní program otevřelo utkání dvou týmů z opačných konců tabulky. O skóre druhý Real Madrid přivítal poslední barcelonský Espanyol. Favorit zápasu nakonec zvítězil, třebaže jen 2:0. Skóre otevřel ve 37. minutě Raphael Varane, na kterého pak v 79. minutě navázal jeho krajan, a před 16. ligovým kolem nejlepší střelec celé soutěže, Karim Benzema.

Výraznějšího vítězství než Bílý balet dosáhla v 16. kole například Granada, která hostila Deportivo Alaves. Na Estadio Nuevo Los Carmenes se sice na góly čekalo až do druhé půle, nicméně po zápase byli domácí příznivci nad míru spokojeni, neboť nováček La Ligy zvítězil 3:0. Skóre otevřel ve 48. minutě Carlos Fernandez, na kterého o deset minut později navázal proměněným pokutovým kopem bývalý hráč Los Che Roberto Soldado. Konečnou podobu skóre pak dotvořil v 77. minutě Yangel Herrera.

V sobotu v podvečer přišlo na řadu valencijské derby mezi Levante a Valencií. V prvním poločase se do statistik zapisoval jen domácí útočník Roger Marti. Ten poslal Levante do vedení v 11. minutě a ve 22. minutě pak mezi domácí příznivce přinesl ještě více radosti, neboť z penalty vedení Levante navýšil. Už se zdálo, že půjde Levante na poločasovou přestávku do kabin za vedení 2:0, nicméně v nastavení první půle se Roger Marti prosadil potřetí, bohužel pro Levante však tentokrát do vlastní sítě, takže situace hostujících Netopýrů, v jejichž bráně už ve 27. minutě zraněného Jaspera Cillessena nahradil Jaume Domenech, bylá rázem alespoň trochu příznivější. Ve druhém poločase přišly velké chvíle Kevina Gameira, který v 57. minutě vyrovnal a hned v 59. minutě překlopil vedení na stranu Los Che, když vstřelil, jak se později ukázalo, vítězný gól. Levante už se totiž na další gól nezmohlo, takže gól Ferrana Torrese z 88. minuty už jen kosmeticky upravil podobu skóre.

Přestože ve valencijském derby padlo dohromady šest gólů, tak nejgólovější zápas nejen sobotního programu, ale i celého 16. kola, musíme hledat jinde. Barcelona hostila Mallorcu a na ligového nováčka nebrala žádné ohledy, činil se především Lionel Messi. Skóre utkání však otevřel někdo jiný, a to Antoine Griezmann, který se prosadil už v 7. minutě. Drobný Argentinec na něho navázal o deset minut později. Ani Mallorca však v sobotu večer nebyla na Camp Nou bezzubá, což předvedl ve 35. minutě Ante Budimir. Závěr prvního poločasu se však hostům nepovedl a Barcelona ještě do poločasové pauzy své vedení navýšila o dva góly. Ve 41. minutě se podruhé v zápase prosadil Lionel Messi a o dvě minuty později skóroval Luis Suarez. Ve druhém poločase se podruhé v zápase prosadil i hostující Ante Bodumir gólem v 64. minutě, nicméně poslední slovo si v 83. minutě vzal stylově Lionel Messi, který upravil na konečných 5:2. Argentinský reprezentant tak vstřelil hattrick, a to hattrick rekordní. Lionel Messi má totiž na kontě již pětatřicet ligových hattricků a v tomto ohledu nikdy ve španělské nejvyšší soutěži nebyl nikdo lepší.

Nedělní polední zápas přinesl gólů výrazně méně. Na hřiště v poslední době nedobře hrajícího Eibaru zavítalo Getafe a k vítězství mu stačil jediný gól, který v 67. minutě vstřelil Angel. Madridský celek tak v Baskicku zvítězil 1:0.

Trochu nečekaného dramatu se diváci dočkali na Estadio Benito Villamarin v Seville, kde Betis hostil Athletic Bilbao. Žádné drama se nejspíš neočekávalo, neboť už ve 20. minutě vedl 3:0, přičemž všechny góly vstřelil bývalý hráč valencijských Netopýrů Joaquin. Mimochodem jednalo se o druhý rekordní hattrick tohoto ligového kola, neboť Joaquin se stal historicky nejstarším střelcem hattricku ve španělské nejvyšší soutěži. Nicméně zpět k zápasu, ve kterém hosté snížili ve 44. minutě, kdy Inaki Williams proměnil penaltu. Drama do závěrečných minut se zrodilo v 75. minutě, kdy Yuri snížil už na rozdíl jediného gólu, ovšem víc už se toho v zápase nestalo a Betis zvítězil 3:2.

V nedělním odpoledním zápase Real Valladolid hostil Real Sociedad. Těžko se tu rozepisovat o tom, co utkání přineslo, nicméně víme zcela přesně, co nepřineslo. Góly. V zápase dvou Realů se tak zrodila remíza 0:0.

V zápase dvou týmů z sestupového pásma přivítalo Leganes Celtu Vigo. V prvním poločase domácím zajistil dvougólové vedení Oscar Rodriguez, který se prosadil v 15. a 39. minutě. Po poločasové pauze Leganes své vedení ještě navýšilo, když se v 55. minutě prosadil pro změnu Kevin Rodrigues. Klidný závěr utkání však přesto na madridský celek nečekal. V 64. minutě totiž vstřelil první gól hostí Nestor Araujo a v 81. minutě dokonce na rozdíl jediného gólu upravil Iago Aspas. Leganes však důležité tři body uhájilo a zvítězilo 3:2.

V posledním utkání 16. kola se na Estadio El Sadar v Pamploně zrodila v zápase mezi domácí Osasunou a hostující Sevillou remíza 1:1. Dalším z bývalých Netopýrů, kteří se v 16. kole La Ligy střelecky prosadili, se v 11. minutě tohoto zápasu stal Munir. Osasuna stihla vyrovnat, a tím i stanovit konečnou podobu skóre, ještě v prvním poločase, v jehož nastavení se trefil Ezequiel Avila.

Ligová tabulka po 16. kole

Valencia po vítězství v derby zůstala na 8. místě. Třebaže Netopýři prožívají dosti rozporuplnou sezónu, tak na první čtyřku zajišťující postup do Ligy mistrů ztrácejí aktuálně jediný bod. Valencia má stejně bodů jako Atletico Madrid a Athletic Bilbao, o bod více mají Getafe a Real Sociedad, který momentálně drží 8. místo. Skokanem kola se stalo právě zmiňované Getafe, které se po 16. kole posunulo ze 7. místa na 5. místo. Směrem dolů se tabulkou nikdo nepropadl více než o jednu příčku, přičemž o stupínek si po 16. kole pohoršili Athletic Bilbao, Atletico Madrid, Osasuna, Levante, Deportivo Alaves a Espanyol Barcelona. Na čele ligové tabulky pokračující bodově vyrovnaně Barcelona a Real Madrid, kteří mají navíc ještě vzájemné El Clasico (bude se hrát 18. prosince) k dobru. Po 16. kole se oba celky více vzdálily Seville, která už má na 3. místě tříbodovou ztrátu. V sestupovém pásmu i nadále zůstává stejná trojice týmů, jen Leganes se bodově dotáhlo na Espanyol a díky lepšímu skóre ho odsunulo na poslední místo ligové tabulky. Třetím týmem v sestupovém pásmu je stále Celta Vigo.

Nejlepší ligoví střelci

Karim Benzema z Realu Madrid (11 gólů) si sice v 16. kole vylepšil svůj gólový účet, nicméně o vedení v tabulce střelců přesto přišel. O jeden gól se před něho dostal Lionel Messi z Barcelony (12 gólů), který v 16. kole vstřelil hattrick. O třetí příčku v tabulce střelců se dělí Gerard Moreno z Villarrealu (8 gólů), Lucas Perez z Deportiva Alaves (8 gólů) a Loren Moron z Betisu Sevilla (8 gólů), na které se dotáhl i Luis Suarez z Barcelony (8 gólů). O další gól zpět jsou Willian Jose z Realu Sociedad (7 gólů) a Angel z Getafe (7 gólů).

Co se týče nejlepších ligových střelců Valencie, tak zde se v 16. kole nic nezměnilo. Nadále panuje shoda u Daniho Pareja (6 gólů) a Maxiho Gomeze (6 gólů).

Tipovačka po 16. ligovém kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde.

V 16. kole výrazně nejlépe tipoval jansosom (25 bodů), za nímž se seřadili mikita10sM (20 bodů), netopier (18 bodů), Woyta (17 bodů) a vyrovnaná pětice Rostis1001 (15 bodů), Lucas8 (15 bodů), Jose.Enrique (15 bodů), JEFFINHO (15 bodů) a holm-x (15 bodů).

V celkovém pořadí jsou prozatím na špici mikita10sM (279 bodů), Ingi (276 bodů), netopier (274 bodů), Packo114 (270 bodů) a Rostis1001 (270 bodů).

Program 17. kola La Ligy

Další ligové kolo startuje již dnes, tedy v pátek 13. prosince, večer tradiční páteční předehrávkou, ve které tentokrát Deportivo Alaves přivítá Leganes (21:00). V sobotu 14. prosince jsou na programu zápasy Granady proti Levante (13:00), Realu Sociedad proti Barceloně (16:00), Athleticu Bilbao proti Eibaru (18:30) a Atletica Madrid proti Osasuně (21:00). V neděli 15. prosince budou odehrány zápasy Getafe proti Realu Valladolid (12:00), Celty Vigo proti Mallorce (14:00), Espanyolu Barcelona proti Betisu Sevilla (16:00), Sevilly proti Villarrealu (18:30) a Valencie proti Realu Madrid (21:00).