La Liga po 26. kole

Na přelomu února a března se odehrálo 26. kolo nejvyšší španělské soutěže, v němž se Valencia po delší době dočkala vítězství. Díky tomu se zastavil i její propad ligovou tabulkou. V našem tradičním souhrnu se samozřejmě krátce podíváme i na další zápasy ligového kola, vždyť se mimo jiné hrálo i slavné El Clasico. Neopomeneme ani naši tipovačku a program příštího ligového kola, v němž se Netopýři představí již v rámci páteční předehrávky.

Jak se hrálo ve 26. kole La Ligy

Páteční předehrávku obstarali Real Sociedad a Real Valladolid. Domácí byli velkým favoritem ať už aktuální formou či postavením v tabulce, nicméně v zahajovacím utkání 26. kola se doma na nejtěsnější vítězství 1:0 pořádně nadřeli. O osudu zápasu nakonec rozhodl gól, který v 60. minutě vstřelil Adnan Januzaj.

V prvním sobotním utkání Eibar rázně ukončil čtyřzápasovou sérii bez vítězství, naopak Levante nenavázalo na týden starý triumf nad Realem Madrid. První dva góly baskického celku vstřelil v utkání Charles. Skóre otevřel ve 27. minutě, podruhé se prosadil ve 48. minutě. Brazilský útočník nebyl daleko od hattricku, ale v 72. minutě neproměnil penaltu. Přesto však Levante v utkání ještě jednou inkasovalo, na konečných 3:0 upravil v 84. minutě bývalý Netopýr Fabian Orellana.

Valencia se po třech ligových zápasech bez vítězství v sobotu po delší době opět dočkala tříbodového zisku do tabulky La Ligy. Netopýři k tomu využili domácího prostředí Mestally, nicméně s Betisem Sevilla měli spoustu práce a andaluský celek rozhodně nebyl horším týmem. Zraněními decimovaná Valencia se do vedení dostala v 60. minutě, kdy se prosadil Kevin Gameiro. Druhý gól domácího týmu vstřelil v 89. minutě Dani Parejo, ale i tak se Los Che v závěru utkání ještě o vítězství trochu báli, protože v 93. minutě snížil na rozdíl jediné branky Loren Moron. Víc už toho ale Betis nestihl a Valencia se tak mohla radovat z vítězství 2:1. První triumf Netopýrů po téměř měsíci naplněném remízami či spíše porážkami si můžete připomenout skrze náš report.

Leganes chtělo na domácím hřišti proti Deportivu Alaves získat další cenné body v boji o zachování prvoligové příslušnosti. Plány se madridskému celku začaly bortit ve 47. minutě, kdy se za hosty prosadil Lucas Perez. Leganes se gólu dočkalo v 59. minutě zásluhou Guida Carrilla, který vyrovnal na konečných 1:1.

V posledním sobotním utkání Granada přivítala Celtu Vigo. Domácí mají před odvetou semifinále Copa del Rey, kde potřebují dohnat jednogólové manko na Athletic Bilbao, hosté naopak potřebují každý ligový bod pro co nejlepší situaci v boji o záchranu. V zápase střílela více Granada, ale branku netrefila ani jednou, to se sice Celtě Vigo podařilo, ale ke gólu to taky nevedlo, takže se oba celky nakonec rozešly smírně po remíze 0:0.

Nejgólovějšího utkání 26. kola se španělští fotbaloví fanoušci dočkali o nedělním poledni, kdy Sevilla přivítala Osasunu. Pro domácí to dlouho vypadalo na klidné vítězství. Ve 13. minutě poslal Sevillu do vedení Youssef En-Nesyri, domácí náskok pak těsně před poločasovou pauzou navýšil ve 45. minutě Lucas Ocampos. V 54. minutě navíc dostal červenou kartu hostující gólman Sergio Herrera a Osasuna tak víceméně v celém druhém poločase hrála oslabení. Přesto se však nevzdala. V 64. minutě snížil Aridane a v 74. minutě dokonce vyrovnal Roberto Torres proměněným pokutovým kopem. Cenné odměny za svoji bojovnost se však celek z Pamplony nakonec stejně nedočkal, neboť v 93. minutě rozhodl o vítězství Sevilly 3:2 svým druhým gólem v utkání Youssef En-Nesyri.

Nejhorší formu v La Lize už měl velmi dlouhou dobu Athletic Bilbao, který veškeré své naděje v této sezóně zřejmě upíná ke Copa del Rey, kde je aktuálně v semifinále proti Granadě, o čemž už jsme se zmiňovali výše. Nicméně i přesto, že ho již tento týden čeká odveta semifinále španělské pohárové soutěže, tak se mu v neděli podařilo ukončit desetizápasovou ligovou sérii bez vítězství. I když pravdou je, že doma Villarreal porazil jen díky pokutovým kopům, respektive díky jednomu, protože úspěšným exekutorem byl jen Raul Garcia v 56. minutě, zatímco Inaki Williams v 66. minutě selhal. Athletic tak zvítězil jen 1:0.

V utkání barcelonského Espanyolu proti madridskému Atleticu se gólově prosadili jen dva hráči Atletica, nicméně vzhledem k tomu, že jeden z nich zamířil do vlastní sítě, tak se oba celky nakonec rozešly smírně 1:1. Skóre utkání otevřel Stefan Savic, který ve 24. minutě překonal vlastního gólmana. O vyrovnání se pak ve 46. minutě zasloužil Saul.

V neděli večer se potkaly dva týmy se zcela rozdílnými starostmi. Zatímco domácí Mallorca se v posledních týdnech propadla až do sestupového pásma, tak Getafe bojuje o pohárovou Evropu. Vzájemné utkání nakonec rozhodl jediný gól, který v 67. minutě vstřelil bývalý Netopýr Nemanja Maksimovic. Getafe tak zvítězilo 1:0 a dál může snít třeba i o Lize mistrů.

Na úplný závěr si 26. kolo La Ligy připravilo fotbalovou lahůdku, a to slavné El Clasico, tedy zápas mezi Realem Madrid a Barcelonou. Na San Bernabeu v Madridu se diváci prvního gólu dočkali až v 71. minutě, kdy se prosadil domácí Vinicius Junior. Real doma sice vedl například i v týdnu v osmifinále Ligy mistrů, ale Manchesteru City nakonec podlehl. Tentokrát si ale vedení pohlídal. Jasno o vítězi prestižního utkání bylo v 92. minutě, kdy druhý gól Bílého baletu přidal Mariano Diaz, který přitom jen krátce předtím přišel na hřiště za Karima Benzemu. Real tak mohl slavit vítězství 2:0 nad svým úhlavním rivalem.

Ligová tabulka po 26. kole

Valencia vítězstvím proti Betisu zastavila propad tabulkou a naopak poskočila o jednu příčku na 7. místo. Na pohárovou Evropu Netopýři dál ztrácejí dva body, nicméně tato ztráta může ještě narůst, neboť Real Sociedad, který je aktuálně na 6. místě ligové tabulky, má odložené utkání 24. kola k dobru. Ztráta na příčky zajišťující Ligu mistrů se rovněž nezměnila, stále je pětibodová.

Po 26. kole se hned sedm týmů posunulo o jednu příčku vzhůru ligovou tabulkou. Konkrétně se to týká Realu Madrid, Sevilly, Getafe, Valencie, Athleticu Bilbao, Deportiva Alaves a Eibaru. Větší posun vzhůru tentokrát žádný účastník La Ligy nezaznamenal. Co se týče propadů, tak nejhůře dopadlo 26. kolo pro Atletico Madrid, které se z 3. místa propadlo na 5. místo, tedy o dvě příčky.

Po týdnu se opět měnilo čelo ligové tabulky. Real Madrid v El Calsicu porazil Barcelonu a díky tomu se před katalánský celek posunul i v tabulce. K dobru má však jediný bod. Odstup druhého týmu tabulky od třetího se mírně zmenšil, Sevilla má nyní na Barcelonu devítibodové manko.

V sestupovém pásmu zůstávají Mallorca, Leganes a Espanyol, přičemž poslední dva týmy mají za Mallorcou dvoubodový odstup. Posledním aktuálně nesestupujícím týmem je Celta Vigo, která má na Mallorcu k dobru tři body.

Nejlepší ligoví střelci po 26. kole

Na čele tabulky střelců  se toho mnoho nezměnilo. Prvním zůstává Lionel Messi z Barcelony (18 gólů) před Karimem Benzemou z Realu Madrid (13 gólů).  Na dosud třetího Luise Suareze z Barcelony (11 gólů) se však už dotáhl Lucas Perez z Deportiva Alaves (11 gólů). O gól méně mají na kontě Roger Marti z Levante (10 gólů), Angel z Getafe (10 gólů) a Gerard Moreno z Villarrealu (10 gólů). Další skupinku tvoří Maxi Gomez z Valencie (9 gólů), Joselu z Deportiva Alaves (9 gólů), Ezequiel Avila z Osasuny (9 gólů), Ante Budimir z Mallorcy (9 gólů), Iago Aspas z Celty Vigo (9 gólů) a po 26. kole nově i Loren Moron z Betisu Sevilla (9 gólů) a Lucas Ocampos ze Sevilly (9 gólů). Popředí střelecké tabulky pak mají na dohled i Willian Jose z Realu Sociedad (8 gólů), Santi Cazorla z Villarrealu (8 gólů), Jaime Mata z Getafe (8 gólů), Antoine Griezmann z Barcelony (8 gólů) a Joaquin z Betisu Sevilla (8 gólů), ke kterým se po 26. kole přiřadil Raul Garcia z Athleticu Bilbao (8 gólů).

Co se týče nejlepších ligových střelců Valencie, tak zde jsme se po delší době dočkali alespoň nějakých změn. Nejlepším střelcem Los Che v zápasech La Ligy zůstává Maxi Gomez (9 gólů), ale jeho náskok na Daniho Pareja (7 gólů) se ve 26. kole lehce snížil. O víkendu si polepšil rovněž Kevin Gameiro (5 góly), který se v klubové tabulce ligových střelců odpoutal od Ferrana Torrese (4 góly).

Tipovačka po 26. kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde.

Ve 26. kole se o první příčku podělili mikita10sM (24 bodů) a Rostis1001 (24 bodů), za nimiž se jen s nepatrnými rozestupy umístili netopier (23 bodů), ruty (22 bodů) a Harakant (21 bodů).

Na prvním místě celkového pořadí se udržel netopier (459 bodů), který dokonce navýšil náskok na své pronásledovatele. Ostatně pořadí za ním se značně promíchalo. Na druhé místo se protlačil mikita10sM (445 bodů), naopak na třetí se propadl Packo114 (442 bodů). Nejlepší pětici pak doplňuje redaktorské duo Ingi (441 bodů) a ruty (437 bodů).

Program 27. kola La Ligy

Další ligové kolo začíná v pátek 6. března, kdy si Valencia v relativně krátké době podruhé vyzkouší atmosféru páteční předehrávky, tentokrát se představí na hřišti Deportiva Alaves (21:00). V sobotu 7. března jsou na programu zápasy Eibaru proti Mallorce (13:00), Atletica Madrid proti Seville (16:00), Barcelony proti Realu Sociedad (18:30) a Getafe proti Celtě Vigo (21:00). V neděli 8. března budou odehrány zápasy Osasuny proti Espanyolu (12:00), Realu Valladolid proti Athleticu Bilbao (14:00), Levante proti Granadě (16:00), Villarrealu proti Leganes (18:30) a Betisu Sevilla proti Realu Madrid (21:00).