La Liga po 21. kole

Na 21. kolo ligové sezóny 2019/2020 budou fanoušci Valencie rádi vzpomínat, vždyť na domácí ligové vítězství nad Barcelonou čekali mnoho let. Netopýři se tak udrželi v kontaktu s čelem ligové tabulky. Kontakt s čelem tabulky střelců La Ligy pro změnu ještě posílil valencijský Maxi Gomez. A komu toto kolo přineslo radost v naší tipovačce? I to se dočtete v našem tradičním ohlédnutí za ligovým kolem.

Jak se hrálo ve 21. kole La Ligy

V páteční předehrávce 21. ligového kola porazila Osasuna doma Levante díky zvládnutému závěru utkání. Poprvé se domácí prosadili v 81. minutě, kdy Ruben Garcia proměnil pokutový kop. Jasno o výsledku pak bylo v 84. minutě, kdy na konečných 2:0 zvýšil Inigo Perez.

V prvním sobotním utkání se barcelonský Espanyol snažil na jedenáctý pokus dosáhnout na první domácí vítězství v této sezóně, leč znovu se mu to nepodařilo. Athletic Bilbao se na RCDE Stadium dostal do vedení ve 12. minutě gólem Asiera Villalibreho. V dresu Espanyolu se však hned od svého příchodu z lisabonské Benficy gólově prosazuje Raul de Tomas, který se v sobotu trefil potřetí ve svém čtvrtém zápase za barcelonský celek. Proti Athleticu se prosadil v 63. minutě a vyrovnal na konečných 1:1.

V sobotu odpoledne přišel na řadu šlágr 21. kola, ve kterém Valencia přivítala na Mestalle Barcelonu a byla jí více než rovnocenným soupeřem. Netopýři měli od začátku utkání navrch, ale bohužel se jim dlouho nepodařilo gólově prosadit. V prvním poločase dokonce Maxi Gomez neproměnil pokutový kop. Vše si však vynahradil ve druhé půli. Poprvé se prosadil už ve 48. minutě, kdy jeho střelu ještě tečoval bývalý Netopýr ve službách Barcelony Jordi Alba. Dle oficiálních statistik však byl gól připsán jemu. Podruhé se pak prosadil v 77. minutě, kdy upravil na konečných 2:0. Více si o tomto utkání můžete přečíst v našem reportu.

Znovu musíme napsat, jak je v této sezóně Villarreal nepředvídatelným týmem. Před týdnem prohrál doma s posledním Espanyolem, no tak si ztracené body vzal nyní zpět, když pro změnu uspěl na hřišti Deportiva Alaves. Žlutá ponorka se dostala do vedení v 10. minutě, kdy se prosadil Carlos Bacca. Dlouho pak své nejtěsnější vedení držela, ale neudržela, protože za domácí vyrovnal v 80. minutě Joselu. Villarreal však na dělbu bodů nepřistoupil a v 89. minutě rozhodl o svém vítězství, na 2:1 z pohledu hostí upravil podobu skóre Fernando Nino.

Sevilla byla v domácím utkání s Granadou jasným favoritem a od začátku zápasu to dokazovala. Do vedení se dostala v 11. minutě, kdy se do hostující svatyně trefil Luuk de Jong. Na druhý gól domácích se taky nečekalo příliš dlouho, ve 34. minutě zvýšil na 2:0 Nolito. Kdo však očekával střelecký koncert domácích, ten musel být nakonec zklamán, protože víc gólů už na Estadio Ramon Sanchez Pizjuan nepadlo.

Nedělní program 21. kola zahájilo madridské derby mezi Atleticem a Leganes. Domácí příznivci jsou zvyklí na hubená vítězství Atletica s jedním vstřeleným gólem a udrženým čistým kontem. Čisté konto domácí výběr udržel, leč tentokrát nevstřelil ani jeden gól, takže zápas skončil výsledkem 0:0.

I druhé nedělní utkání bylo na góly stejně chudé. Tentokrát se bez gólů obešli hráči Celty Vigo a Eibaru. Celta potřetí v řadě bodovala, leč ve všech případech se vždy jednalo jen o jeden bod za remízový výsledek, no a to je při jejím postavení v sestupovém pásmu málo.

Prvního nedělního gólu se fanoušci španělské kopané dočkali až v zápase Getafe proti Betisu Sevilla. Ovšem od bezgólové remízy nebylo daleko ani v tomto utkání, vždyť jediný gól vstřelil domácí Angel až v 89. minutě, a to se ještě navíc jednalo o proměněný pokutový kop. I to ale Getafe stačilo k vítězství 1:0.

Jako zjevení tak v rámci nedělního programu působil zápas Realu Sociedad s Mallorcou. Hosté se pravděpodobně vystříleli v předchozím ligovém utkání, kdy doma deklasovali Valencii, a tak teď v neděli stříleli jen hráči baskického celku. Se střelbou sice začali až po poločasové pauze, ale pak své příznivce nejspíš dostatečně uspokojili. Ve 46. minutě otevřel skóre Alexander Isak, na kterého v 58. minutě navázal Barrenetxea. Pak již bylo o domácím vítězství rozhodnuto a dohrávalo se v klidu, z kterého vybočila jen 81. minuta, kdy na konečných 3:0 upravil Portu.

Real Madrid vstupoval do svého utkání na hřišti Realu Valladolid s vědomím, že Barcelona o den dříve prohrála na Mestalle, což znamenalo, že jakýkoliv bodový zisk Bílý balet posune do čela ligové tabulky. Madridský Real však chtěl samozřejmě zvítězit, ovšem dlouho se mu nedařilo trefit na správnou cestu. Když už se gólově prosadil Casemiro, tak jeho úspěch odvolal VAR. Realu Madrid tak hubené vítězství 1:0 přinesl až gól Nacha ze 78. minuty.

Ligová tabulka po 21. kole

Valencii ani velkolepé domácí vítězství nad Barcelonou nepomohlo k posunu vzhůru ligovou tabulkou, čili i po 21. kole zůstala na 7. místě. Momentálně má na kontě 34 bodů za zápasovou bilanci 9-7-5 při skóre 32:29. Na první čtyřku zajišťující postup do Ligy mistrů mají Netopýři dvoubodovou ztrátu. Největším skokanem kola se stala Osasuna, která se ze 13. místa posunula o tři příčky na 10. místo. Nejvýraznější propad muselo strávit Atletico Madrid, které vypadlo z elitní trojice a sesunulo se z 3. místa o dvě příčky na aktuální 5. místo. Na čele tabulky jsme se dočkali velké změny. Dosud byli po většinu sezóny bodově vyrovnáni Barcelona a Real Madrid, jen před časem se Barcelona dokázala Bílému baletu o dva bodíky vzdálit, ale v dalším kole se opět vyrovnali. Teď však Real využil zaváhání Barcelony na Mestalle a na katalánský tým získal tříbodový náskok. Na pomyslném bronzovém stupínku je Sevilla se ztrátou pěti bodů na Barcelonu. Do elitní čtyřky poskočilo Getafe, které je za Sevillou o dva body. V sestupovém pásmu nadále zůstává trojice Celta Vigo, Leganes a Espanyol, třebaže se všem třem týmům podařilo ve 21. kole bodovat.

Nejlepší ligoví střelci po 21. kole

Na čele tabulky střelců zůstává Lionel Messi z Barcelony (14 gólů), za nímž jsou Karim Benzema z Realu Madrid (12 gólů) a Luis Suarez z Barcelony (11 gólů). Dále vykrystalizovala celkem početná skupinka, do níž se po 21. kole k naší velké radosti dostal i Maxi Gomez z Valencie (9 gólů), který se stejně jako Angel z Getafe (9 gólů) dotáhl na Ezequiela Avilu z Osasuny (9 gólů) a Rogera Martiho z Levante (9 gólů). O další gól zpět zůstávají Gerard Moreno z Villarrealu (8 gólů), Lucas Perez z Deportiva Alaves (8 gólů), Loren Moron z Betisu Sevilla (8 gólů), Willian Jose z Realu Sociedad (8 gólů), Joselu z Deportiva Alaves (8 gólů) a Ante Budimir z Mallorcy (8 gólů).

Co se týče nejlepších ligových střelců Valencie, tak zde samozřejmě ve 21. kole Maxi Gomez (9 gólů) navýšil náskok na Daniho Pareja (6 gólů). Dalšími nejgólovějšími hráči Valencie v La Lize jsou Kevin Gameiro (4 góly) a Ferran Torres (4 góly).

Tipovačka po 21. kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde.

Ve 21. kole nejlépe tipovali Jose.Enrique (27 bodů) a JEFFINHO (27 bodů). S mírným odstupem se umístil netopier (24 bodů) a nejlepší pětici uzavírají Ingi (22 bodů) a Rostis1001 (21 bodů).

V celkovém pořadí se na špici udržel Packo114 (359 bodů), kterého stále následuje mikita10sM (354 bodů). Velmi se jim však ve 21. kole přiblížil Jose.Enrique (352 bodů). Nejlepší pětici uzavírají Ingi (349 bodů) a Rostis1001 (348 bodů).

Program 22. kola La Ligy

Ve 22. kole se nedočkáme tradiční páteční předehrávky, celý program kola tak bude rozdělen jen mezi sobotu a neděli. V sobotu 1. února jsou na programu zápasy Granady proti Espanyolu (13:00), Realu Madrid proti Atleticu Madrid (16:00), Mallorcy proti Realu Valladolid (18:30) a Valencie proti Celtě Vigo (21:00). V neděli 2. února pak budou odehrány zápasy Leganes proti Realu Sociedad (12:00), Eibaru proti Betisu Sevilla (14:00), Athleticu Bilbao proti Getafe (16:00), Sevilly proti Deportivu Alaves (18:30), Villarrealu proti Osasuně (18:30) a Barcelony proti Levante (21:00).