La Liga po 12. kole

Na našich stránkách se vám snažíme přinášet nejčerstvější informace ohledně dění kolem Valencie, ale možná by vás zajímaly i další věci, jako například výsledky ostatních ligových zápasů či vzhled ligové tabulky. Poprvé tak nyní přinášíme souhrn ligového kola a dle zájmu čtenářů uvidíme, zda se z něho stane pravidelná záležitost.

Jak se hrálo ve 12. kole La Ligy?

Ligové kolo tentokrát postrádalo tradiční páteční předehrávku a dění 12. kola tak otevřelo až utkání Valencie na hřišti Espanyolu v sobotu po poledni. Domácí se v prvním poločase dostali do vedení gólem z penalty, kterou proměnil Marc Roca. O vyrovnání se zasloužil hostující Dani Parejo, přičemž i valencijský kapitán se prosadil z penalty. Jediný gól ze hry v Barceloně vstřelil Maxi Gomez, který tak rozhodl o vítězství Valencie 2:1. Espanyol tak i po šesti domácích ligových utkáních v této sezóně čeká na první bod ze svého stadionu. O zápasu Valencie si můžete podrobněji přečíst v našem pozápasovém reportu.

I v dalším utkání 12. kola na sebe narazily týmy ze dvou východošpanělských měst Valencie a Barcelony. Valencijské Levante přivítalo FC Barcelonu. Favorit utkání byl celkem jasný a předpoklady se začaly naplňovat nedlouho před koncem první půle, kdy Barcelonu poslal do vedení Lionel Messi gólem z penalty. Levante však svého soupeře naprosto zaskočilo ve druhém poločase, kdy mezi 61. a 68. minutou vstřelilo tři góly. Prosadili se Campana, Borja Mayoral a Nemanja Radoja. Katalánský celek se už na žádnou odpověď nezmohl a prohrál 1:3.

Za šlágr 12. kola by bylo možné označit utkání mezi Sevillou a Atleticem Madrid, které nakonec přineslo po jedné brance na každé straně. Do vedení se dostal domácí celek zásluhou Franco Vazqueze v první půli, po pauze na konečných 1:1 vyrovnal madridský Alvaro Morata.

Sobotní program 12. kola uzavřelo další měření sil mezi hlavním městem Španělska a jihošpanělskou metropolí. Čest Madridu v tomto případě hájil Real, zatímco dobré jméno fotbalové Sevilly bránil Betis. V utkání jsme se gólu nakonec nedočkali a soupeři se rozešli smírně po remíze 0:0.

O nedělním poledni rozehráli své utkání 12. kola Real Valladolid a Mallorca. Domácí si nakonec výrazně vylepšili skóre, neboť nad ostrovním sokem zvítězili přesvědčivě 3:0. První gól vstřelil krátce před poločasovou přestávkou Joaquin Fernandez, klid do domácích řad vnesl na začátku druhé půle Enes Unal proměněnou penaltou a konečnou podobu skóre pak v nastavení stanovil Sandro Ramirez. Mimochodem tento útočník, o kterého svého času stála i Valencia (ale nakonec tehdy přivedla Luciana Vietta), se gólově prosadil poprvé od 23. listopadu 2017, to ještě oblékal dres Evertonu.

Villarreal se v této sezóně vyznačuje vysoce produktivním útokem, zatímco Athletic Club Bilbao má naopak nejlepší defenzivu v lize (spolu s Atleticem Madrid). V neděli odpoledne měla ve vzájemném utkání navrch defenzivní činnost, no a jelikož bezchybně bránily oba týmy, tak je pochopitelný výsledek 0:0.

Nejgólovější utkání 12. kola viděli diváci v Pamploně, kde domácí Osasuna hostila Deportivo Alaves. Čtyři góly padly už v prvním poločase. Ruben Garcia a Ezequiel Avila zajistili domácím dvougólové vedení, ale minutu po druhém gólu Osasuny hosté korigovali Victorem Laguardiou. V nastavení první půle však domácí svému soupeři opět odskočili, neboť Roberto Torres proměnil pokutový kop. Další dvě penalty viděli diváci ve druhém poločase. Hostující Lucas Perez nejprve díky tomu snížil, ale další provinění hráčů Deportiva Alaves proti pravidlům vzápětí potrestal Juan Villar a upravil na konečných 4:2. Osasuna drží domácí neporazitelnost již jednatřicet zápasů v řadě, což je její historicky nejlepší výkon.

Jedním z největších zklamání dosavadního průběhu letošní La Ligy je bezpochyby Celta Vigo. I přes na první pohled kvalitní kádr není galicijský celek schopný dosahovat dobrých výsledků. To se potvrdilo i včera, kdy Celta na domácím hřišti podlehla Getafe, kterému k vítězství 1:0 stačil gól Kennedyho.

Smutné časy prožívá i Leganes, které je prozatím ve sběru ligových bodů v této sezóně nejhorší. Nepolepšilo si ani ve 12. kole, třebaže se doma proti Eibaru dostalo velmi brzy do vedení gólem En-Nesyriho. Hostující Charles však vzápětí vyrovnal a nedlouho před koncem rozhodl utkání pak o vítězství Eibaru 2:1 Kike.

Výsledkem 1:2 z pohledu domácího celku skončilo i poslední utkání 12. kola, ve kterém Granada přivítala Real Sociedad. Hlavní postavou byl valencijský odchovanec Portu, který v současnosti obléká dres baskického celku. Portu vstřelil nejprve úvodní gól utkání, na který  ještě dokázal odpovědět domácí Vadillo, ale když bývalý Netopýr skóroval podruhé, tak už bylo na jakoukoliv odpověď pozdě.

Ligová tabulka po 12. kole

Valencia sice ve svém utkání zvítězila, ale přesto se tabulkou o jedno místo propadla, neboť ji přeskočil Real Valladolid, který má po svém vysokém vítězství nad Mallorcou lepší skóre než Los Che. Skokanem kola je Real Sociedad, který se z 6. místa posunul na 3. místo. Baskický celek je nyní bodově nastejno s Realem Madrid a s vedoucí Barcelonou, přičemž oba tyto týmy mají ale zápas k dobru, neboť jejich vzájemný zápas, tedy slavné El Clasico, byl přeložen na 18. prosince. Největší propad zaznamenala Granada, která si se zmiňovaným Realem Sociedad po včerejším vzájemném utkání prohodila pozice. V sestupovém pásmu k žádným změnám nedošlo, nadále jsou nejohroženější Celta Vigo, Espanyol a poslední Leganes.

Nejlepší ligoví střelci

Na čele tabulky střelců jsou Gerard Moreno z Villarrealu (8 gólů), Karim Benzema z Realu Madrid (7 gólů) a Loren Moron z Betisu Sevilla (7 gólů). Ani jeden z nich se však ve 12. kole gólově neprosadil. Mohli se jim tak přiblížit jiní. Na metě 6 gólů jsou Lucas Perez z Deportiva Alaves, Luis Suarez z Barcelony a valencijský Dani Parejo. Kapitán Los Che má na svém kontě pět proměněných pokutových kopů a jeden výstavní volný přímý kop. Ve skupině pětigólových hráčů nalezneme mimo jiné dalšího Netopýra, a to Maxi Gomeze, kterému se tak ve valencijském prostředí daří.

Tipovačka po 12. ligovém kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde. Ve 12. kole nejlépe tipovali Ingi (25 bodů), Harakant (22 bodů), Jose.Enrique (19 bodů), Jaakkopn (14 bodů) a duo Rostis1001 a JEFFINHO (shodně 13 bodů). Pořadí nejlepších z hlediska celkového si pak můžete prohlédnout níže: